Solunum Sıkıntısı & Ayak Tutulması

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar çok acil yardımınıza ihtiyacım var. Şehir dışından yeni geldim. Gitmeden önce tüyleri için sizden yardım istemiştim. Parazit ilacını vs temin ettim. Başlayacaktım fakat 3 gündür durup dururken bu hale geldi. Dün sağ bacağını kullanamamaya başladı. Hemen kafesini ayırdım küçük kafese aldım. Enerjisi iyi ama solunumu ve dışkısı fena halde. Sağ bacağı kullanırken çok zorlanıyor. Acil müdahale ne yapmam gerekiyor? 3 gün önce başladı durum dediğim gibi. Ötmek istiyor sesi çıkmıyor. Videodaki takırtı sesi ondan geliyor. Buna aşırı düşkünüm bi şey olursa dayanamam

Ekli dosyalar

• IMG_7175.jpeg
    IMG_7175.jpeg
    280.6 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Ben ölen kuşunuzdan hastalık bulaş olayına ihtimal vermiyorum. Çünkü Hastalıkların en uzun kuluçka süresi 1 aydır. Önceki kuş 2 ay önce ölmüş olduğuna göre bu ihtimal sıfır.
Ama aynı belirtilerin olması sizin bir yerde hata yapıyor olma ihtimalini gündeme getiriyor. Kuşlara nasıl baktığınızı eksiksiz yazın lütfen. Nasıl beslediğiniz, Takviyeleri ne sıkta ve ne dozda kullandığınız, kafes ve yaşam ortamlarının nasıl olduğu vs. Ayrıntılı yazın
Ölen kuşla benzer dediğiniz belirtiler neler ?
Tollyamin forte, bt amin forte haftada bir kez kesin kullanıyorum. 2 haftada bir probiyotik desteği sunuyorum. Bu kuşumda 4 ay önce kadar beyaz dışkılama problemi olmuştu o süreçte tyson çok kullandım problemi geçti. Elimdeki ürünlerin görselini attayım, ay içerisinde belli aralıklarla içeriklerine göre takviye veriyorum.

Benzer şikayetleri; sağ ayağı çekememe, ani kilo verişi, kabarıklık, solunum sıkıntısı, fazla su tüketimi. Bir de bunda ek olarak gün içerisinde belli zamanlarda ağzında bi şey varmış gibi ağız açma kapama hareketi var

Kafes temizliğini 5 günde bir yapıyorum. Şu an 5 muhabbet kuşum var ve kafes büyüklükleri yeterli, yemliklerin kapakları kapalı, dışkı bulaşma ihtimali yok. Sulukları da aynı şekilde. Yem olarak gardenmix kullanıyorum. 3 paket gardenmix yeme 1 kg akdarı ve 1 kg aspur ekliyorum. Aspur ve akdarıyı genelde açık olarak alıyorum, ama taze oluşuna dikkat ediyorum.

Bir ara da bu kuşumda uçamama problemi vardı. Şu d vit ampüllerinden oral yolla bir ara çok kullandım ama d vit desteği 6 ay kadardır ek olarak sunmadım. Uçma problemini o şekilde halletmiştik.

Dün kafesini ayırdım dışkı takibini düzgün yapmak için. Dışkısını da ekleyeyim. Bozulma başlamış

Ekli dosyalar

• IMG_9901.jpeg
    IMG_9901.jpeg
    444 KB · Görüntüleme: 12
  • 00f46889-e79c-4133-866e-2192c5881ab9.jpeg
    00f46889-e79c-4133-866e-2192c5881ab9.jpeg
    261 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Probiyotik sıklığını arttırın. En çok vermeniz gerekeni en az vermişsiniz. Diğer kuşlara haftada 2 kez verin. Probiyotik ürünleri sık vermek zarar vermeyeceği gibi bilakis fayda sağlar.
Ağız açma kapama sorunu mantar ve tricomonas hastalıklarında görülür. Fazla su tüketme ve ağız açma kapama mantar hastalıklarında görülür. Veteriner kontrolü sonucu nokta atışı teşhis ve tedavi doğru olandır tabi. Eğer bu mümkün değilse İlk iş eczaneden trifuculan ve flagyl alınarak tedaviye başlamak olmalıdır. Yarım suluğa her birinden 6 damla katarak verebilirsiniz. İlaçlı suyu vermeden önce 4 saat susuz kalsın. Eğer ilaçları bugün alamayacaksanız hemenyarım suluğa nohut tanesinden biraz az karbonat ( Kabartma tozu ) katın. İlaç temin edene kadar karbonatlı su içsin. İlaçlı su hazırlamadan önce 3-4 saat susuz kalmalı ama buna dikkat edin. Geceleri yatmadan önce suyu çekip sabah 9 gibi suyu hazırlamak pratik olur mesela. Her gün taze ilaçlı su hazırlanmalıdır çünkü.

Probiyotik sıklığını arttırın. En çok vermeniz gerekeni en az vermişsiniz. Diğer kuşlara haftada 2 kez verin. Probiyotik ürünleri sık vermek zarar vermeyeceği gibi bilakis fayda sağlar.
Ağız açma kapama sorunu mantar ve tricomonas hastalıklarında görülür. Fazla su tüketme ve ağız açma kapama mantar hastalıklarında görülür. Veteriner kontrolü sonucu nokta atışı teşhis ve tedavi doğru olandır tabi. Eğer bu mümkün değilse İlk iş eczaneden trifuculan ve flagyl alınarak tedaviye başlamak olmalıdır. Yarım suluğa her birinden 6 damla katarak verebilirsiniz. İlaçlı suyu vermeden önce 4 saat susuz kalsın. Eğer ilaçları bugün alamayacaksanız hemenyarım suluğa nohut tanesinden biraz az karbonat ( Kabartma tozu ) katın. İlaç temin edene kadar karbonatlı su içsin. İlaçlı su hazırlamadan önce 3-4 saat susuz kalmalı ama buna dikkat edin. Geceleri yatmadan önce suyu çekip sabah 9 gibi suyu hazırlamak pratik olur mesela. Her gün taze ilaçlı su hazırlanmalıdır çünkü.
Normalde amoksisilin içeren ilacı vs temin etmiştim ama başlamayayım o zaman. Ayak tutulması düzelmiş bugün, hiç kalmamış diyebilirim. Yarın ilaçları temin ederim. Teşekkür ederim

Normalde amoksisilin içeren ilacı vs temin etmiştim ama başlamayayım o zaman. Ayak tutulması düzelmiş bugün, hiç kalmamış diyebilirim. Yarın ilaçları temin ederim. Teşekkür ederim
Ağız açma kapama ve çok su içmesi dolayısıyla Mantar ilacı başlamak daha mantıklı olur bana göre. Ama amoksisilin tavsiye eden veterinerse onla başlayın.

Ağız açma kapama ve çok su içmesi dolayısıyla Mantar ilacı başlamak daha mantıklı olur bana göre. Ama amoksisilin tavsiye eden veterinerse onla başlayın.
Sağolsun @neanderthalensis tavsiye etti. Kuşlarımdaki çoğu problemde içtenlikle yardımcı oluyor kendisi. Benim de kafam karıştı açıkçası. Burda anlayan bi veteriner olsa adam akıllı gidip dışkı tahlili veririz ama yok. Probiyotik verip yolluyorlar. Hangi ilaçla başlasam bilemiyorum.. ağız açma kapamayı yemi sindiremediği için yapıyor sanırım, yem yedikten sonra daha sık yapıyor çünkü

Sağolsun @neanderthalensis tavsiye etti. Kuşlarımdaki çoğu problemde içtenlikle yardımcı oluyor kendisi. Benim de kafam karıştı açıkçası. Burda anlayan bi veteriner olsa adam akıllı gidip dışkı tahlili veririz ama yok. Probiyotik verip yolluyorlar. Hangi ilaçla başlasam bilemiyorum.. ağız açma kapamayı yemi sindiremediği için yapıyor sanırım, yem yedikten sonra daha sık yapıyor çünkü
Yemi sindirme değil de yutmada zorlanıyor kuvvetle muhtemel. Boğazını telefon flash'ıyla kontrol edin peynirimsi bir lezyon görecek misiniz bir bakalım. Ayrıca ağzında koku var mı ? dışkısı kokulu mu bir kontrol edin.

Yemi sindirme değil de yutmada zorlanıyor kuvvetle muhtemel. Boğazını telefon flash'ıyla kontrol edin peynirimsi bir lezyon görecek misiniz bir bakalım. Ayrıca ağzında koku var mı ? dışkısı kokulu mu bir kontrol edin.
Sabah ağzını açıp baktım, dilini kontrol ettim bi şey var mı diye ama göremedim. Flaşla iyice bakayım sabah ilk iş

Bugün sabah ilacı verdim, suyunu bayağı içmiş. Gece yatarken alıp sabah tazeleyeceğim. Fakat Flagyl reçetesiz alınmıyor, bizim aile hekimimiz de antibiyotik yazma konusunu ikna olmuyor sağolsun. Evde Flagyl tablet vardı onu ezerek pirinç tanesi kadar kattım suyuna. Gösterdiğim veteriner hekim de ağzına şu göz damlasından damlatın diyip bunu verdi. Anlam veremedim 😅

Ekli dosyalar

• ff15b387-bcc1-42a7-8c5b-9e5e95c81a4b.jpeg
    ff15b387-bcc1-42a7-8c5b-9e5e95c81a4b.jpeg
    140.1 KB · Görüntüleme: 7
Bugün sabah ilacı verdim, suyunu bayağı içmiş. Gece yatarken alıp sabah tazeleyeceğim. Fakat Flagyl reçetesiz alınmıyor, bizim aile hekimimiz de antibiyotik yazma konusunu ikna olmuyor sağolsun. Evde Flagyl tablet vardı onu ezerek pirinç tanesi kadar kattım suyuna. Gösterdiğim veteriner hekim de ağzına şu göz damlasından damlatın diyip bunu verdi. Anlam veremedim 😅
Antibiyotik yerine geçmek üzere göz damlası vermiş olmalı. Sizin kuşta bakteriyel enfeksiyon olmadığı için göz damlası içirmenize gerek yok. Flagyl miktarını iki pirinç tanesi kadar yapın tablet suya yeterince karışmıyor çünkü 👍 Birde havalar serin olduğundan az su içecektir.

Hocam sağlıklı bir kuşa yani mantar veya tricomonas olmayan bir kuşa sizin kullandığınız ilaçlar verilse dışkılar bu renge ve şekle dönüşmez. Sizin kuşun rahatsızlığı yüksek ihtimalle trikomonas. 2 gün daha devam edin. Sonra duruma göre yol çizeriz. Flagyle tablet suda iyice eriyor mu suya karışıyor mu ?

Geri