Sultan kuluçka dönemi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Sadsy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Sadsy

iyikus.com Üyesi
Çift bir sultan papağanım var. 5 tane yumurta yaptılar. 10 gün sorun olmadan kuluçkaya daha çok erkek olmak üzere sırayla yattılar. Ama dün gece saat 9 civarı bakmaya gittiğimde ikisi de yuvalıkta değillerdi. Bir iki saat yumurtaların üstünde yatmadıklarını tahmin ediyorum. Dişi kuç bana alışık elime alarak yuvalığa soktum geri çıkmadı. Yumurtalara bir şey olmuş mudur? Ve bugün erkek kuş kafeste sopanın üstünde sağa sola yürüyor arada sırada yuvalığa giriyor bir süre duruyor içerden tıkır tıkır sesler geliyor. Sonra çıkıyor. Arada dişi de giriyor. Ama yumurtalarla daha çok erkek ilgeniyor gibi. Mesela şuan ikisi de dışarıda. Bu dışarıda durdukları süre boyunca yumurtalara bir şey olur mu ? Acaba çok sık baktığım için mi böyle yapıyorlar ? Bu konularda bilgisi olan biri bana yardım edebilir mi ?

Merhaba, kafes temizliğini yapmak genelde sorun olmaz ama nadiren bazı kuşlar çok temkinli. Bu nedenle kuşunuzu tanımanız lazım. Farklı bir gıda verdiniz mi acaba

Oyla 0
Bir ürün kullanırken genelde 2. ürünü kullanmamak tercih edilir. Eğer bir aksaklık varsa ikisinden biriyle alakalıdır. D vitamini nadiren risk oluşturabilen ama verilmeside gereken bir üründür. Büyük olasılıkla bundan kaynaklı bir kusma oluştu ya da mama veya su çok uzun durdu kafeste. Buda sakıncalı bir durum. Mama en fazla 4 saat, su ise 8 saatten fazla ilaçlı tutulmamalıdır.
Temiz su veriniz sadece.

Oyla 0
Bir ürün kullanırken genelde 2. ürünü kullanmamak tercih edilir. Eğer bir aksaklık varsa ikisinden biriyle alakalıdır. D vitamini nadiren risk oluşturabilen ama verilmeside gereken bir üründür. Büyük olasılıkla bundan kaynaklı bir kusma oluştu ya da mama veya su çok uzun durdu kafeste. Buda sakıncalı bir durum. Mama en fazla 4 saat, su ise 8 saatten fazla ilaçlı tutulmamalıdır.
Temiz su veriniz sadece.
Sularini gunde 2 kez degisiyom mamada 8 saat kaliyo ama dediginiz dogru d vitamini agir gelmis olabilir yumurtalara veya yumurtlamasina zarari olurmu suan 3 yumurta oldu 3. Bugun geldi ama 2 .de arka arkaya geldi sikinti olmaz demi 2.yumurta ayin 8de geldi simdi baktim 3 olmus sikinti yoktur demi normal mi iyi geceler Allah razi olsun

Oyla 0
Olmaz diye düşünüyorum. Bu arada yumurta sürecinde mama vermeyin derim. Kızgınlaşıp yumurtaları kırmaya yönelebiliyorlar, yatmayabiliyor, erkek yuvaya sokmayabiliyor gibi gibi. Şu aşamada haftada 1 yeterli olacaktır. Yavrular çıkınca 2 günde 1 ya da her gün verilebilir.

Oyla 0
Olmaz diye düşünüyorum. Bu arada yumurta sürecinde mama vermeyin derim. Kızgınlaşıp yumurtaları kırmaya yönelebiliyorlar, yatmayabiliyor, erkek yuvaya sokmayabiliyor gibi gibi. Şu aşamada haftada 1 yeterli olacaktır. Yavrular çıkınca 2 günde 1 ya da her gün verilebilir.
Cok sagolun tesekkurler oyle yapacam Allah razi olsun

Oyla 0