Sultan Papağanları Sultan Papağanı Davranışlarının Yorumlaması

Merhaba. 3 aylik erkek pied kusuma icinde rahat edebilecegi buyuk bir salincak aldim kafesine taktim. O andan itibaren deli gibi cirpinarak kafesten cikmaya calisti. Kisacasi korktugunu dusundum. Bir sure alistirmak icin cabaladim ama baktim olmuyor kiyamadim cikardim. Salincagina nasil alistirabilirim acaba bir oneriniz var midir? Tesekkurler.
Direk olarak kafes içine değilde kuşunuz kafesteyken salıncağı dışardaki kafes tellerine tutturun. İlk başta nereye tutturursanız oraya hiç gitmeyecektir o yere dal darı koyarak oraya gitmesini ve salıncağı incelemesi için onu teşvik edebilirsiniz. Zaten dal darıyı yerken salıncağı da inceleyecektir bir zarar gelmediğini anlayınca kafesine takabilirsiniz. Merak edip oynaması için salıncağın yanına marul, dal darı ne seviyorsa onu koyabilirsiniz. O şekilde yavaş yavaş alışacaktır

Bazı kuşlar çok meraklı oluyor. Ne taksak direk inceliyorlar kendilerine oyun çıkarıyorlar ama bazılarıda çok ürkek oluyor. Oyuncağa alışması biraz kuşun karakteriylede ilgili.

Direk olarak kafes içine değilde kuşunuz kafesteyken salıncağı dışardaki kafes tellerine tutturun. İlk başta nereye tutturursanız oraya hiç gitmeyecektir o yere dal darı koyarak oraya gitmesini ve salıncağı incelemesi için onu teşvik edebilirsiniz. Zaten dal darıyı yerken salıncağı da inceleyecektir bir zarar gelmediğini anlayınca kafesine takabilirsiniz. Merak edip oynaması için salıncağın yanına marul, dal darı ne seviyorsa onu koyabilirsiniz. O şekilde yavaş yavaş alışacaktır

Bazı kuşlar çok meraklı oluyor. Ne taksak direk inceliyorlar kendilerine oyun çıkarıyorlar ama bazılarıda çok ürkek oluyor. Oyuncağa alışması biraz kuşun karakteriylede ilgili.
Tesekkur ederim tavsiyeniz icin deneyecegim. Kusum aslinda cok merakli ve herseyi karistirmaya bayilan biri. Ama salincaktan asiri korktu. Korkutucu bir tipide yok aslinda ama anlamadim. Dediklerinizi deneyeyim umarim ise yarar 😊

Merhabalar. Biz Hatay depreminden etkilenenlerdeniz. kuşumun üzerine duvar dusuyordu bir anda havaya uçtu ben onu alıp evden çıktım. Hava yağmurlu ve soğuktu elimden geldiğince sıcak tutmaya çalıştım. Geldiğimiz yerde kuşuma verebilecegim yem yoktu. 3 gündür afedersiniz ağzımızdan cignedigimiz salatalık,peynir,ekmek gibi besinlerle ağzımızdan yemek yiyordu. Dün papağan yemi bulabildik. Baya yedi yeminden uzun süre. Ama ayaklarında hafif morluklar var. Sizce neden?

Merhabalar. Biz Hatay depreminden etkilenenlerdeniz. kuşumun üzerine duvar dusuyordu bir anda havaya uçtu ben onu alıp evden çıktım. Hava yağmurlu ve soğuktu elimden geldiğince sıcak tutmaya çalıştım. Geldiğimiz yerde kuşuma verebilecegim yem yoktu. 3 gündür afedersiniz ağzımızdan cignedigimiz salatalık,peynir,ekmek gibi besinlerle ağzımızdan yemek yiyordu. Dün papağan yemi bulabildik. Baya yedi yeminden uzun süre. Ama ayaklarında hafif morluklar var. Sizce neden?
Öncelikle gecmis olsun. Suan kuşunuza bakabilcek durumda mısınız? Gönüllü olarak o bölgelerden kuşlara bakmayı kabul edenler oluyor. İsterseniz iletişim kurup bakabilcek birini bulalım hem sizde rahatlarsinız aklinız kuşunuzda kalmaz.
Şuan instagramda lutinomafya hesabı gönüllü kisiler bulmuş hangi bölgeden bende bilmiyorum. Dün Adanadan bakabilecek bulmuştu. Kendisiyle birkaç kuş üretici gruplariyla gönüllü olan var mı diye soruyoruz. Siz bilirsiniz etrafinizda böyle bir durumda olan varsa paylaşırsanız sevinirim yardımcı olmaya çalisiriz

Kuş Veteriner Kliniği
Veteriner Hekim Burak UÇAR
Bölgedeki yardım alinabilecek veteriner klinikleri ile ilgili bölgenizdeki veteriner hekimler odasından bilgi isteyebilirsiniz.
Klinik olarak afet bölgesinden nakli yapılan tüm kuşlara ÜCRETSİZ hizmet veriyoruz.

Merhaba, çok geçmiş olsun öncelikle. Ayaklarının bir fotoğrafını görmem gerekiyor çünkü kimi mutasyonun doğal görünümünde olmasına rağmen bazen dikkat edilmiyor ve yeniymiş gibi zannedilebiliyor. Bu durumdan kaynaklı değilse bir şeylerin ayağına düğümlenmediğine ya da darbe alıp almadığını akla getirmek gerekiyor. Çok aşırı bir soğuk hava temasıda nadir de olsa morluklara neden olabilir.

Selamlar,
Dişi kuşumuzu kaybettikten sonra yeni dişimizi alalı 2.ay oldu, önce dişi erkeğe yaklaşıyordu erkek pas vermiyordu, şimdi de erkek kur yapıyor yanına gidiyor dişi kaçıyor. Yuvalık taktık dün, dişi giriyor erkek yanına girince dışarı çıkıyor. Arada birbirlerini kaşıyorlar ama çiftleşme yok.
Bu davranışlar normal mi yoksa bi çift olamazlar mı?

Evet kızgınlaştırıcı kullanalı 2 ayı geçti ama çiftleşme vs bir gelişme olmuyor, kafeste erkek kur yapıyor dişinin yanına gidiyor, ve gagalıyor, kafes içinde belli bölgelere gelmesine izin vermiyor dişinin, bazen yan yana oluyorlar ama çok uzun sürmüyor, dişi yuvalığa giriyor tüy taşıyor, erkek yuvalığa girmeye çalışınca kaçıyor çıkıyor dışarı.
Şimdiki süreçte kafesi ayırmak nasıl olur sizce ?

IMG_20230317_223622~2.jpg

Son düzenleme:
Yan yana iki kafes yapın hocam. Birbirlerini görsünler ama temas kurmasınlar. 9-10 gün sonra dışarıda bir uçuş antremanı yaptırın beraber, anlaşmalarını inceleyin. Eşleşirlerse aynı kafese alırsınız.

Yan yana iki kafes yapın hocam. Birbirlerini görsünler ama temas kurmasınlar. 9-10 gün sonra dışarıda bir uçuş antremanı yaptırın beraber, anlaşmalarını inceleyin. Eşleşirlerse aynı kafese alırsınız.
Tamamdır hocam birde onu deneyelim bakalım, eyvallah.

Merhaba benim de bir papağanım var. Başını garip bir şekilde döndürüyor yukarı doğru bakıp çevirmeye başlıyor ard arda bir kaç kez yapıyor acaba kafesin üst kısmını sürekli açıp kapatıyoruz ona mi bakıyor ilk başta anlam veremedim ama korkmaya başladım bir hastalık mı bir fikriniz var mı

Merhaba benim de bir papağanım var. Başını garip bir şekilde döndürüyor yukarı doğru bakıp çevirmeye başlıyor ard arda bir kaç kez yapıyor acaba kafesin üst kısmını sürekli açıp kapatıyoruz ona mi bakıyor ilk başta anlam veremedim ama korkmaya başladım bir hastalık mı bir fikriniz var mı
Merhaba aramıza hoşgeldiniz 🙂
Yeni bir konu açıp kuşunuzun kısa bir videosunu yükleyiniz

Selamlar,
Şu an için dişimiz alışmış durumda hatta fotoda ki gibi duruş sergiliyor, bu duruş çiftleşme duruşu mu?
Ayrıca ikiside sürekli yuvalığa girip çıkıyorlar. Bir kaç kez çiftleşmeye şahit oldum ancak erkek kuşumuz maalesef dişinin tam üzerine çıkamıyor. Tek ayağı hep telde ya korkuyor ya da beceremiyor. Tecrübesiz desem 4 yaşında bir kuş, bundan önceki ölen kuşumuzda da böyleydi 9 kere boş çıkmıştı yumurta. Sıkıntı erkekte sanırım :(

Birde dişi kuşumuz sürekli bu hareketi yapıyor anlam veremedik ama nedir bu?

Birde dişi kuşumuz sürekli bu hareketi yapıyor anlam veremedik ama nedir bu?

dışkısını atabilir misiniz? Merkezi sinir sistemi sorunları, salmonella problemleri, namı değer salla baş olarak bilinen bir durumu olabilir :(
Bir üstteki postta ise evet çiftleşme duruşudur ancak kafa dönmesi ciddi sorundur. Ayırıp tedavi etmelisiniz. Mümkünse veteriner görmeli.

dışkısını atabilir misiniz? Merkezi sinir sistemi sorunları, salmonella problemleri, namı değer salla baş olarak bilinen bir durumu olabilir :(
Bir üstteki postta ise evet çiftleşme duruşudur ancak kafa dönmesi ciddi sorundur. Ayırıp tedavi etmelisiniz. Mümkünse veteriner görmeli.

Anlıyorum. Bu üzücü oldu, Denizli'de kuş veterineri bulmuştum ona sorucam muhakkak. Teşekkürler.

İyi günler, yaklaşık 4 aylık sultan papağanım var. Gece yanlışlıkla üzerine basıldı, sabaha kadar nefes alırken titredi ve nefes darlığı çekiyormuş gibi sesler çıkardı, sabah ise her zaman kafesten çıkmak için can atardı ama kendimiz çıkarmamıza rağmen durduğu yerde uyumaya başladı, uçmuyor ve yürümüyor, ötüş sesi de kesik kesik çıkıyor. babam veterinere götürmeme izin vermiyor. Düzelir mi? Düzelmesi için ne yapmam lazım?

İyi günler, yaklaşık 4 aylık sultan papağanım var. Gece yanlışlıkla üzerine basıldı, sabaha kadar nefes alırken titredi ve nefes darlığı çekiyormuş gibi sesler çıkardı, sabah ise her zaman kafesten çıkmak için can atardı ama kendimiz çıkarmamıza rağmen durduğu yerde uyumaya başladı, uçmuyor ve yürümüyor, ötüş sesi de kesik kesik çıkıyor. babam veterinere götürmeme izin vermiyor. Düzelir mi? Düzelmesi için ne yapmam lazım?
Merhaba çok geçmiş olsun kuşunuzun videosunu görebilir miyiz veteriner şart
Maalesef organları Zarar görmüş olabilir

gri sultan papağanım 2 gündür bir garip sürekli ısırıyormus gibi yapıyo ama ısırmıyor kafasını sevdirmeye çalışıyor gibi ama saldırıyor da değişik ve kafeste kuyruğunu ordan oraya sallıyor gagasını gıcırdatarak asla anlamadım ölüyor mu noluyor :( yardım

gri sultan papağanım 2 gündür bir garip sürekli ısırıyormus gibi yapıyo ama ısırmıyor kafasını sevdirmeye çalışıyor gibi ama saldırıyor da değişik ve kafeste kuyruğunu ordan oraya sallıyor gagasını gıcırdatarak asla anlamadım ölüyor mu noluyor :( yardım
Merhaba aramıza hoşgeldiniz kuşunuzun videosunu görebilir miyiz yeni başlık açarak konuyu daha detaylı anlatırsanız sevirinim
Anlattıklarınızdan kızgın olduğu anladım ama kuşunuzu görürsek daha iyi yorumlar gelecektir