Sultan Papağanı Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,295
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Sultan Papağanı Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Sultan papağan kafesi yuvarlak bir şekle sahip olmamalıdır. Sultan papağanın kafesinin dikdörtgen veya kare olmasının gerektiğini unutmayınız. Yuvarlak şekline sahip olan kafesler sultan papağanın dengesini kaybetmesine ve yön belirleyememesine neden olabilir. Bunun sonucunda sultan papağanı kafes içerisinde bunalabilir ve strese girebilir. Dikdörtgen kafeslerin boyutları çift olan sultan papağanlar için en az 50cm x 50cm x 50cm, tek sultan papağanlar için en az 30cm x 30cm x 30cm olmalıdır. Bu boyutlar en az boyutlardır. Kafesin daha büyük boyutlarda olması kuş için daha güzel olacaktır. Sultanlar tünekte durdukları esnada kuyrukların kafes teline değmemesi gerekmektedir. Kafesin iki tarafında yatay iki tarafında dikey tellerin bulunması daha güzel olacaktır. Boyalı kafeslerden ziyade pirinç kafesler tercih edilmelidir. Boyalı kafesleri didiklerken boyayı yerinden çıkartıp zehirlenme gibi durumlar meydana gelebilir. Buna dikkat edilmelidir.
kafessultan.jpeg

Sultan Papağanı Kafeslerini Uygun Fiyatlara Bulabilirsiniz

Sultan papağan kafeslerinin alt kısmında ızgara mutlaka bulunmalıdır. Sultan papağanınız kafesinin tabanında gezer vaziyetteyken ızgaranın altındaki pisliklere ulaşmamalıdır. Sultanlar gördükleri her şeyi gagalamayı, kurcalamayı oldukça çok severler, kendi dışkılarını dahi gagalayabilirler. Aynı zamanda sultanlara verilen yumurta mamalarında kafesin altına düşenler zamanla bozulabilir ve kuşunuzun bunlara ulaşamaması gerekmektedir. Plastik tünel kullanılmamalı ahşap tünek kullanılmalıdır. 1 veya 1,5 cm çapına sahip yuvarlak tünekler idealdir. Ayrıca kafesin içerisinde mutlaka bulunması gereken şeyler;
  • Gaga taşı
  • Kuş kumu: küçük yemliği yarısına kadar doldurun. İhtiyaç duyduğu kadarını yiyecektir. Yeminin içine dökmenize gerek yoktur zaten ince taneli bir yapıya sahip olduğundan yemin altında kolaylıkla kaybolacaktır. Kuş kumunun yararı yemleri sindirmesini sağlamasıdır. Kuş kumu konulmayan sultanların dışkılarında sindirilme işlemine uğramamış yemler görülmektedir bu yüzden kuş kumu mutlaka gereklidir.
  • Kalamar kemiği: Kuşunuzun kendi için gerekli olan kalsiyumu almasını sağlayacaktır.
  • Suluk ve yemlikler: kafesin dış çevresine takılan muhabbet kuşu yemliklerinden almayınız. Bu yemliklerin ağız kısmı küçük olduğundan dolayı sultanların kafası bu yemliklerin içerisine sağmaz, sığsa dahi zamanla kafasındaki tüylere zarar verir.

Sultan Papağanı Kafesi İçin Aksesuar Seçimi

Sultan papağan kafesleri için mutlaka gerekli olan şeyleri yukarıda sıralamıştık şimdi ek olarak neler bulundurabileceğinizden bahsedeceğim. Sultan papağanların kafesine zil veya oyuncak takabilirsiniz. Oyuncakları plastik seçilmemelidir bu papağanınızın sağlığı açısından yararlı değildir. Suluğunu ve yemliğini tüneğinin hizasından takarsanız papağanınız suyunu ve yemeğini rahat bir şekilde bulunduğu hizadan yiyebilecek ve içebilecektir. Ahşap salıncaklar sultanların en çok sevdiği aksesuarlardan biridir. Sultan papağanın kafesinin içine ayna konulmamalıdır. Papağanınız aynasından kendini izleyerek kendisine aşık olup kara sevdaya düşebilirler. Uzun uzun anlattıktan fakat önemli olan nokta papağanınızın kafesinin eksiksiz ve yeterli şekilde hazırlanmasıdır. İyi hazırlanmış kafes ortamında kuşunuz daha mutlu ve sağlıklı olacaktır.
 
Üst