Sultan Papağanı Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

Sultan papağan kafesi yuvarlak bir şekle sahip olmamalıdır. Sultan papağanın kafesinin dikdörtgen veya kare olmasının gerektiğini unutmayınız. Yuvarlak şekline sahip olan kafesler sultan papağanın dengesini kaybetmesine ve yön belirleyememesine neden olabilir. Bunun sonucunda sultan papağanı kafes içerisinde bunalabilir ve strese girebilir. Dikdörtgen kafeslerin boyutları çift olan sultan papağanlar için en az 50cm x 50cm x 50cm, tek sultan papağanlar için en az 30cm x 30cm x 30cm olmalıdır. Bu boyutlar en az boyutlardır. Kafesin daha büyük boyutlarda olması kuş için daha güzel olacaktır. Sultanlar tünekte durdukları esnada kuyrukların kafes teline değmemesi gerekmektedir. Kafesin iki tarafında yatay iki tarafında dikey tellerin bulunması daha güzel olacaktır. Boyalı kafeslerden ziyade pirinç kafesler tercih edilmelidir. Boyalı kafesleri didiklerken boyayı yerinden çıkartıp zehirlenme gibi durumlar meydana gelebilir. Buna dikkat edilmelidir.
kafessultan.jpeg

Sultan Papağanı Kafeslerini Uygun Fiyatlara Bulabilirsiniz

Sultan papağan kafeslerinin alt kısmında ızgara mutlaka bulunmalıdır. Sultan papağanınız kafesinin tabanında gezer vaziyetteyken ızgaranın altındaki pisliklere ulaşmamalıdır. Sultanlar gördükleri her şeyi gagalamayı, kurcalamayı oldukça çok severler, kendi dışkılarını dahi gagalayabilirler. Aynı zamanda sultanlara verilen yumurta mamalarında kafesin altına düşenler zamanla bozulabilir ve kuşunuzun bunlara ulaşamaması gerekmektedir. Plastik tünel kullanılmamalı ahşap tünek kullanılmalıdır. 1 veya 1,5 cm çapına sahip yuvarlak tünekler idealdir. Ayrıca kafesin içerisinde mutlaka bulunması gereken şeyler;
  • Gaga taşı
  • Kuş kumu: küçük yemliği yarısına kadar doldurun. İhtiyaç duyduğu kadarını yiyecektir. Yeminin içine dökmenize gerek yoktur zaten ince taneli bir yapıya sahip olduğundan yemin altında kolaylıkla kaybolacaktır. Kuş kumunun yararı yemleri sindirmesini sağlamasıdır. Kuş kumu konulmayan sultanların dışkılarında sindirilme işlemine uğramamış yemler görülmektedir bu yüzden kuş kumu mutlaka gereklidir.
  • Kalamar kemiği: Kuşunuzun kendi için gerekli olan kalsiyumu almasını sağlayacaktır.
  • Suluk ve yemlikler: kafesin dış çevresine takılan muhabbet kuşu yemliklerinden almayınız. Bu yemliklerin ağız kısmı küçük olduğundan dolayı sultanların kafası bu yemliklerin içerisine sağmaz, sığsa dahi zamanla kafasındaki tüylere zarar verir.

Sultan Papağanı Kafesi İçin Aksesuar Seçimi

Sultan papağan kafesleri için mutlaka gerekli olan şeyleri yukarıda sıralamıştık şimdi ek olarak neler bulundurabileceğinizden bahsedeceğim. Sultan papağanların kafesine zil veya oyuncak takabilirsiniz. Oyuncakları plastik seçilmemelidir bu papağanınızın sağlığı açısından yararlı değildir. Suluğunu ve yemliğini tüneğinin hizasından takarsanız papağanınız suyunu ve yemeğini rahat bir şekilde bulunduğu hizadan yiyebilecek ve içebilecektir. Ahşap salıncaklar sultanların en çok sevdiği aksesuarlardan biridir. Sultan papağanın kafesinin içine ayna konulmamalıdır. Papağanınız aynasından kendini izleyerek kendisine aşık olup kara sevdaya düşebilirler. Uzun uzun anlattıktan fakat önemli olan nokta papağanınızın kafesinin eksiksiz ve yeterli şekilde hazırlanmasıdır. İyi hazırlanmış kafes ortamında kuşunuz daha mutlu ve sağlıklı olacaktır.

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Bu konu hakkında aklıma birşey takıldı. Benim sultan papağanım french molt ya,o yüzden kafesini düzenlerken yukarı çıkması için elimdeki söğüt dallarından minik bir merdiven yaptım, yukarıya da 1 değil 5-6 tane tünek koyarak küçük bir alan yapmaya çalıştım ve oraya 1-2 tanede oyuncaklarından astım. Düzeni ilk kez yaptığımda çok beğenmişti. sürekli ordaki oyuncaklarıyla oynuyordu. Şimdi daha güzel olsun diye kare tünek aldım ama aklıma birşey takıldı 5-6 aydır bu düzendeyim şu ana kadar bir sorun olmadı ama kare tünekleri takarsam oluşturmaya çalıştırdığım alan çok mu düz olur. Zaten onu yapmaya çalışıyorum ama bu düzen ayak sağlığına zarar verir mi? Zaten merdiveninin bittiği yere tünek asmıştım bazenleri gidip orada duruyor.Oraya astığım gaga taşlarını kemiriyor bazen de orada uyuyor ama genelde yukarıda uyumayı seviyor. Şuana kadar birşey olmadı, şuanki kafes düzeninden de memnun gözüküyor. Ama bugün aklıma takıldı bu soru. Daha kare tünekleri takmadım, sizce taksam sorun yaratırlar mı?
Şuanki kafes düzenimizde böyle;
23D69C9C-5949-46BA-BABC-61EEBF4CF51D.jpeg
ABA4EAFB-7D78-4832-9536-3EAD2794C6AE.jpeg
5D680996-3141-43F7-80C8-55FD70AFF541.jpeg

Selcand

Forum Sakini
Bu konu hakkında aklıma birşey takıldı. Benim sultan papağanım french molt ya,o yüzden kafesini düzenlerken yukarı çıkması için elimdeki söğüt dallarından minik bir merdiven yaptım, yukarıya da 1 değil 5-6 tane tünek koyarak küçük bir alan yapmaya çalıştım ve oraya 1-2 tanede oyuncaklarından astım. Düzeni ilk kez yaptığımda çok beğenmişti. sürekli ordaki oyuncaklarıyla oynuyordu. Şimdi daha güzel olsun diye kare tünek aldım ama aklıma birşey takıldı 5-6 aydır bu düzendeyim şu ana kadar bir sorun olmadı ama kare tünekleri takarsam oluşturmaya çalıştırdığım alan çok mu düz olur. Zaten onu yapmaya çalışıyorum ama bu düzen ayak sağlığına zarar verir mi? Zaten merdiveninin bittiği yere tünek asmıştım bazenleri gidip orada duruyor.Oraya astığım gaga taşlarını kemiriyor bazen de orada uyuyor ama genelde yukarıda uyumayı seviyor. Şuana kadar birşey olmadı, şuanki kafes düzeninden de memnun gözüküyor. Ama bugün aklıma takıldı bu soru. Daha kare tünekleri takmadım, sizce taksam sorun yaratırlar mı?
Ekli dosyayı görüntüle 24225
Ekli dosyayı görüntüle 24226
Ekli dosyayı görüntüle 24227
Kare tünekten ben de kullanıyorum normal tünek de var ayağı yorulduğunda kare tüneye gidiyor canı istediğinde normal tüneğe gidiyor kendisi belirliyor zaten sorun olacağını sanmıyorum

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 24225
Ekli dosyayı görüntüle 24226
Ekli dosyayı görüntüle 24227

Sanırım anladım nasıl birşey yapmak istediğini :) Hiç bir sorun olmaz yapabilirsin. İlave olarak bu düz zeminleri yan yana tüneklerle değilde direk düz plakalarla yapabilirsiniz.. Hali hazırda piyasada bu tarz düz platformlarda satılıyor zaten. İsterseniz internetten de satın alabilirsiniz...

düz tünek.jpg
Ayrıyetten bütçeni ayarladığında yeni bir kafes almanı öneririm. Kafesin boyaları gitmiş iyice... He birde bence kafese salıncakta eklemelisin ;)

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çok tatlı kafes olmuş ancak biraz eskimiş ve azıcık da küçük bir kafes. Ayak sorununa sebep olmaz ama sürecini takip edin. Özellikle aşırı yatan kuşlarda göğüs kemiğinin altında yaralar olabiliyor. Uzun vadede küçük bir ihtimalde olsa bu sorununuz olabilir.

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Kare tünekten ben de kullanıyorum normal tünek de var ayağı yorulduğunda kare tüneye gidiyor canı istediğinde normal tüneğe gidiyor kendisi belirliyor zaten sorun olacağını sanmıyorum
Sanırım anladım nasıl birşey yapmak istediğini :) Hiç bir sorun olmaz yapabilirsin. İlave olarak bu düz zeminleri yan yana tüneklerle değilde direk düz plakalarla yapabilirsiniz.. Hali hazırda piyasada bu tarz düz platformlarda satılıyor zaten. İsterseniz internetten de satın alabilirsiniz...

Ekli dosyayı görüntüle 24230
Ayrıyetten bütçeni ayarladığında yeni bir kafes almanı öneririm. Kafesin boyaları gitmiş iyice... He birde bence kafese salıncakta eklemelisin ;)

Çok tatlı kafes olmuş ancak biraz eskimiş ve azıcık da küçük bir kafes. Ayak sorununa sebep olmaz ama sürecini takip edin. Özellikle aşırı yatan kuşlarda göğüs kemiğinin altında yaralar olabiliyor. Uzun vadede küçük bir ihtimalde olsa bu sorununuz olabilir.
Aklımda hiç soru işareti kalmadı, çok teşekkür ederiim:giggle:✨

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör

Ekli dosyayı görüntüle 24230
Ayrıyetten bütçeni ayarladığında yeni bir kafes almanı öneririm. Kafesin boyaları gitmiş iyice...

Evettt tam da bunu yapmaya çalışmıştım😅 Aslında aynı böyle düz bir plaka bulmuştum ama ya kalın kestim yada eğri, bir türlü yapamamıştım. Bende en sonunda, böyle yapmak daha mantıklı olacak sanırım, deyip düzeni oluşturmuştum.Bunlardan almayı düşünmüştüm ama kafesimiz biraz küçük olduğu için ve tahminimden büyük gelirse diye vazgeçmiştim. İnşallah birgün kafesini yenilediğimde bunlardan da alacağım
He birde bence kafese salıncakta eklemelisin ;)
Ayaza aldığım küçücük toplardan bile korkuyor, salıncaktan da korkar diye onu hiç denememiştim. Ama kare tüneklerini takıp kafesini tekrar düzenlediğimde birde ortaya salıncak ekleyim. Belki daha çok sever :m5::m25::m4:

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Evettt tam da bunu yapmaya çalışmıştım😅 Aslında aynı böyle düz bir plaka bulmuştum ama ya kalın kestim yada eğri, bir türlü yapamamıştım. Bende en sonunda, böyle yapmak daha mantıklı olacak sanırım, deyip düzeni oluşturmuştum.Bunlardan almayı düşünmüştüm ama kafesimiz biraz küçük olduğu için ve tahminimden büyük gelirse diye vazgeçmiştim. İnşallah birgün kafesini yenilediğimde bunlardan da alacağım

Ayaza aldığım küçücük toplardan bile korkuyor, salıncaktan da korkar diye onu hiç denememiştim. Ama kare tüneklerini takıp kafesini tekrar düzenlediğimde birde ortaya salıncak ekleyim. Belki daha çok sever :m5::m25::m4:

Sade boncuksuz bir salıncak deneyebilirsin bence alışır.. Salıncağı her kuş sever :)

LaviniaANKA

iyikus.com Üyesi

Sultan papağan kafesi
yuvarlak bir şekle sahip olmamalıdır. Sultan papağanın kafesinin dikdörtgen veya kare olmasının gerektiğini unutmayınız. Yuvarlak şekline sahip olan kafesler sultan papağanın dengesini kaybetmesine ve yön belirleyememesine neden olabilir. Bunun sonucunda sultan papağanı kafes içerisinde bunalabilir ve strese girebilir. Dikdörtgen kafeslerin boyutları çift olan sultan papağanlar için en az 50cm x 50cm x 50cm, tek sultan papağanlar için en az 30cm x 30cm x 30cm olmalıdır. Bu boyutlar en az boyutlardır. Kafesin daha büyük boyutlarda olması kuş için daha güzel olacaktır. Sultanlar tünekte durdukları esnada kuyrukların kafes teline değmemesi gerekmektedir. Kafesin iki tarafında yatay iki tarafında dikey tellerin bulunması daha güzel olacaktır. Boyalı kafeslerden ziyade pirinç kafesler tercih edilmelidir. Boyalı kafesleri didiklerken boyayı yerinden çıkartıp zehirlenme gibi durumlar meydana gelebilir. Buna dikkat edilmelidir.
Ekli dosyayı görüntüle 369

Sultan Papağanı Kafeslerini Uygun Fiyatlara Bulabilirsiniz

Sultan papağan kafesleri
nin alt kısmında ızgara mutlaka bulunmalıdır. Sultan papağanınız kafesinin tabanında gezer vaziyetteyken ızgaranın altındaki pisliklere ulaşmamalıdır. Sultanlar gördükleri her şeyi gagalamayı, kurcalamayı oldukça çok severler, kendi dışkılarını dahi gagalayabilirler. Aynı zamanda sultanlara verilen yumurta mamalarında kafesin altına düşenler zamanla bozulabilir ve kuşunuzun bunlara ulaşamaması gerekmektedir. Plastik tünel kullanılmamalı ahşap tünek kullanılmalıdır. 1 veya 1,5 cm çapına sahip yuvarlak tünekler idealdir. Ayrıca kafesin içerisinde mutlaka bulunması gereken şeyler;
  • Gaga taşı
  • Kuş kumu: küçük yemliği yarısına kadar doldurun. İhtiyaç duyduğu kadarını yiyecektir. Yeminin içine dökmenize gerek yoktur zaten ince taneli bir yapıya sahip olduğundan yemin altında kolaylıkla kaybolacaktır. Kuş kumunun yararı yemleri sindirmesini sağlamasıdır. Kuş kumu konulmayan sultanların dışkılarında sindirilme işlemine uğramamış yemler görülmektedir bu yüzden kuş kumu mutlaka gereklidir.
  • Kalamar kemiği: Kuşunuzun kendi için gerekli olan kalsiyumu almasını sağlayacaktır.
  • Suluk ve yemlikler: kafesin dış çevresine takılan muhabbet kuşu yemliklerinden almayınız. Bu yemliklerin ağız kısmı küçük olduğundan dolayı sultanların kafası bu yemliklerin içerisine sağmaz, sığsa dahi zamanla kafasındaki tüylere zarar verir.

Sultan Papağanı Kafesi İçin Aksesuar Seçimi

Sultan papağan kafesleri için mutlaka gerekli olan şeyleri yukarıda sıralamıştık şimdi ek olarak neler bulundurabileceğinizden bahsedeceğim. Sultan papağanların kafesine zil veya oyuncak takabilirsiniz. Oyuncakları plastik seçilmemelidir bu papağanınızın sağlığı açısından yararlı değildir. Suluğunu ve yemliğini tüneğinin hizasından takarsanız papağanınız suyunu ve yemeğini rahat bir şekilde bulunduğu hizadan yiyebilecek ve içebilecektir. Ahşap salıncaklar sultanların en çok sevdiği aksesuarlardan biridir. Sultan papağanın kafesinin içine ayna konulmamalıdır. Papağanınız aynasından kendini izleyerek kendisine aşık olup kara sevdaya düşebilirler. Uzun uzun anlattıktan fakat önemli olan nokta papağanınızın kafesinin eksiksiz ve yeterli şekilde hazırlanmasıdır. İyi hazırlanmış kafes ortamında kuşunuz daha mutlu ve sağlıklı olacaktır.

Kafes dizaynı konusunda yardımcı olabilir misiniz bazen baş aşağı durup kanatlarını açıyor bunu yaparken korkarsa kanatlarını deli gibi çırpıyor kanatları zarar görür endişesi ile böyle dizaynladim ama bu seferde yatay tuneğe korkudan hiç geçmiyor tek tunekte takılıyor bazen de gaga taşının üzerinde birde bu bizim yeni kafesimiz yatay daha genisten bu kafese geçtik eski kafes ölçüleri 45*32*33(43) kubbeli taban yerin değişimi 33 cm ve 43 cm arasında değişiyor şimdiki kafes ölçüleri ise 40*40*58(taban=58)
siz olsaniz nasıl dizaynlardiniz kafesi? Yardımcı olursanız sevinirim gerçekten:)

Hobici

Forum Sakini
Kuşunuzun kafesin günboyu açık olsun eğer günde en az iki saat açıksa daha büyük bir kafes alın derim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Korku unsuru tünek olmayabilir hocam. Genelde dizayn değişimi, orada ki bir oyuncak buna neden olabilir. Sultan papağanları için tele bu kadar yakın tunekler pek gerekli değil