Sultan papağanı Kuluçka günlüğüm

Emiryağız

Forum Sakini
Merhaba kuşlarım çiftleşmeye başladıktan yaklaşık bir ay sonra yuvalık taktım.

08.04.2021 yuvalık takıldı.
14.04.2021 ilk yumurta geldi
16.04.2021 ikinci yumurta geldi
19.04.2021 üçüncü yumurta geldi.
21.04.2021 dördüncü yumurta geldi.
23.04.2021 beşinci yumurta geldi.
şuan yine yumurta olma ihtimali var.bugun yumurta dolumu diye bakmak istedim bir telaş aldım koydum yerine sorun olmasın diye (eldiven taktım).dolu gibi geldi.bu yazi için erken mi bilmiyorum ama yazmak istedim.suan herşey iyi gibi.ikisi yatıyor bazen vardiyalı takılıyorlar.ben pek müdahale etmiyorum.yem su değişimi yapıyorum.disi bazen çıkmak istiyor erkek genelde yuvada oluyor.bende dişiyi alıp seviyorum hemen bırakıyorum yerine.Bu şekilde devam ediyoruz umarım yumurtalar doludur.bu süreci sizinle paylaşmak istedim.takildigim konu olursa sormak isterim ve yardımcı olursanız sevinirim.odanin dercesi 23 24 arası nemi 56 67 arasi.bana vermek istediğiniz tavsiyeleriniz varsa paylaşırsanız iyi olur.arada probiyotik veriyorum.vitamin felan kestim.gelecek olan yavrulara hazırlık için çifte yumurta haşlayıp vermeyi düşünüyorum.aspur veriyorum daldarı alacağım.kizil veya sarı farkeder mi ? Yazacaklarım bu şekilde

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
gözünüz aydın. Vitamin haftada 1 kez verilebilir. Fazla verildiğinde kimi kuşta sorun olmazken bazısı kızışıp olmadık tepkiler verebiliyor. Ortam ısısı ve nem oranı oldukça ideal. Ek ne yapılabilir çıkmalar başlayınca konuşalım. Çok yeni bir şey yapmak gerekmiyor. Mama tarifleri incelemenizi öneririm.
Kızıl sarı fark etmez ancak bebekler için kızıl daha uygun olur.

Emiryağız

Forum Sakini
gözünüz aydın. Vitamin haftada 1 kez verilebilir. Fazla verildiğinde kimi kuşta sorun olmazken bazısı kızışıp olmadık tepkiler verebiliyor. Ortam ısısı ve nem oranı oldukça ideal. Ek ne yapılabilir çıkmalar başlayınca konuşalım. Çok yeni bir şey yapmak gerekmiyor. Mama tarifleri incelemenizi öneririm.
Kızıl sarı fark etmez ancak bebekler için kızıl daha uygun olur.
Çok teşekkür ederim sizin de diğer arkadaşların da yardımları çok oldu sağolun.yavrular çıkmaya başlayınca yine yazarım.

Hosmanoglu

iyikus.com Üyesi
Çiftleri alıp sevmek gibi bir davranışta bulunmamanızı, sık sık folluk kontrolü yapmamanızı tavsiye ederim.

Emiryağız

Forum Sakini
Merhaba 7. Yumurta da 27 Nisan da geldi daha yok gibi fakat yumurtalarda sanki renk kaybı var. Sürekli üstlerinde yatıyor ikiside.son iki yumurtadan önce ciflesme vardı fakat daha sonra görmedim.yumurta dolumu diye de bakamadım yuvayı boş bırakmadıklari için.size resim atayım birde siz görün ilk yumurta 14 Nisan'da gelmişti.bana yardımcı olursanız sevinirim.Screenshot_2021-04-29-12-53-00-014_com.miui.videoplayer.jpg

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-04-29-12-53-00-014_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2021-04-29-12-53-00-014_com.miui.videoplayer.jpg
    819.8 KB · Görüntüleme: 4
  • Screenshot_2021-04-29-12-49-50-345_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2021-04-29-12-49-50-345_com.miui.videoplayer.jpg
    802.7 KB · Görüntüleme: 6

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
bazıları dolu gibi. Renk değişimi dolu/boş ya da bozulmadan kaynaklı olabilir.

Hosmanoglu

iyikus.com Üyesi
Çiftinizin kaçıncı kuluçkası? Dişi genelde içeride olur. Daha çok erkek dışarı çıkar. Dişinin dışarda olup da erkeğin içerde olduğu bir anı gözlemleyerek tek yumurtaya 10.günden sonra dolu boş muayenesi yapabilirsiniz. Yapmasanız da olur. 18-21 gün arası çıkar diye genel bir bilgi vardır. Genellikle doğru fakat 25.güne kadar bekleyin sabırsızlık etmeyin. Verebileceğim aklıma gelen tavsiyeler bunlar.

Emiryağız

Forum Sakini
Çiftinizin kaçıncı kuluçkası? Dişi genelde içeride olur. Daha çok erkek dışarı çıkar. Dişinin dışarda olup da erkeğin içerde olduğu bir anı gözlemleyerek tek yumurtaya 10.günden sonra dolu boş muayenesi yapabilirsiniz. Yapmasanız da olur. 18-21 gün arası çıkar diye genel bir bilgi vardır. Genellikle doğru fakat 25.güne kadar bekleyin sabırsızlık etmeyin. Verebileceğim aklıma gelen tavsiyeler bunlar.
Çiftimin ilk kuluçkası. dişi 4 yaş civarı ve 1 senedir yumurtluyor.erkek yavru büyüttü ve 1bucuk yaşında dediler.disi kızgınlık yumurtası yaptığı zaman kalkmadan yatıyordu.ama sanki bu sefer hep erkek üstünde ve dişi yuvada boşta yatıyor gibi.erkek yem yemeye çıkınca dişi hemen yumurtaya yatıyor ama erkek hemen gidip kendi yatıyor.tavsiyeniz için çok sağolun artık beklemekten başka birşey yok gibi. dediğiniz gibi sabırla beklemek lazım

Emiryağız

Forum Sakini
Merhaba bugün yazmak istedim.çünkü ilk yavru 3 Mayıs'ta geldi fakat ondan sonra gelen yok.cift birtane boş yumurta kırdı.suan 5 yumurta var ve birtanesini de kırmaya çalışmışlar dün son gelen yumurta 27 Nisan da gelmişti.bugun çekmiş olduğum birkac resim atayım sizde bana yorumlarınızı yazın.beslenme konusunda hergun yumurta haşlayıp yarısını iki kerede veriyorum.kafeste aspur kızıl dal darı ve normal yemleri var arada vitamin polivit veriyorum ve probyotik veriyorum.(yavru bugün 7 günlük ve gözü de açılmadı.)

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-05-09-13-06-17-127_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-05-09-13-06-17-127_com.miui.gallery.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 8
  • Screenshot_2021-05-09-13-02-13-741_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-05-09-13-02-13-741_com.miui.gallery.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 10

Savas S.

Forum Sakini
Merhaba kuşlarım çiftleşmeye başladıktan yaklaşık bir ay sonra yuvalık taktım.

08.04.2021 yuvalık takıldı.
14.04.2021 ilk yumurta geldi
16.04.2021 ikinci yumurta geldi
19.04.2021 üçüncü yumurta geldi.
21.04.2021 dördüncü yumurta geldi.
23.04.2021 beşinci yumurta geldi.
şuan yine yumurta olma ihtimali var.bugun yumurta dolumu diye bakmak istedim bir telaş aldım koydum yerine sorun olmasın diye (eldiven taktım).dolu gibi geldi.bu yazi için erken mi bilmiyorum ama yazmak istedim.suan herşey iyi gibi.ikisi yatıyor bazen vardiyalı takılıyorlar.ben pek müdahale etmiyorum.yem su değişimi yapıyorum.disi bazen çıkmak istiyor erkek genelde yuvada oluyor.bende dişiyi alıp seviyorum hemen bırakıyorum yerine.Bu şekilde devam ediyoruz umarım yumurtalar doludur.bu süreci sizinle paylaşmak istedim.takildigim konu olursa sormak isterim ve yardımcı olursanız sevinirim.odanin dercesi 23 24 arası nemi 56 67 arasi.bana vermek istediğiniz tavsiyeleriniz varsa paylaşırsanız iyi olur.arada probiyotik veriyorum.vitamin felan kestim.gelecek olan yavrulara hazırlık için çifte yumurta haşlayıp vermeyi düşünüyorum.aspur veriyorum daldarı alacağım.kizil veya sarı farkeder mi ? Yazacaklarım bu şekilde
bende ciftlesmeleri icin dua ediyorum :)

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Fazlaca içeriye göçmüş. Muhtemelen dolu ancak mumlama yöntemi denenebilir.

Emiryağız

Forum Sakini
İki gündür böyle umut varmıdır sizde denemelimiyim sizce

Emiryağız

Forum Sakini
Yumurta ya baktık 5 i de boş yani 7 de 1 dolu çıktı ?.Sımdi o boş yumurtalar kalsın mi yoksa alayım mı alırsam tekrar yumurta yapmak isterler mi ne dersiniz