Sultan Papağanı Neden Tüylerini Yoluyor Olabilir?

Sultan-Rk

iyikus.com Üyesi
Birkaç ay önce sultan papağanımız kendini yolmaya başladı, bunu yaparken çığlık atıyor ve bazen kendini kanatıyordu. Parazitten şüphelendik, kontrole götürdüğümüzde parazit olmadığı ve stresten kendini yolduğu söylendi. Kafesindeki malzemeleri değiştirdik, ağaç dalı ve yeni oyuncaklar aldık, yeminin türünü vs değiştirdik. Ancak durum değişmedi. Hala kanatlarının altını yoluyor, geçen baktım ayağındaki tüyleri de yolmaya başlamış. Derisinde parazit göremedim, ama siyah bir nokta var ne olduğunu anlamadım. Tedirginiz, canı yandıkça üzülüyoruz. Aşağıya fotoğraflarını ekliyorum. İştahında ya da ötüşünde sorun yok, keyfi yerinde, tüylerinin renkleri de gayet canlı.

Birkaç gün önce de gagasının kenarlarını sürtmeye başladı etrafa, yeni tüy mü çıkıyor mantar mı anlamadım. Onun fotoğrafını da ekliyorum. Teşekkürler. (5 fotoğraf var bazılarını önizlemedi site, üstüne tıklarsanız açılıyor)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Bence almalısınız. Sorumluluk tabi fakat o kuş da ne kadar evcil olsa da içgüdüsel hareket etmek zorunda. En son ne zaman kızgınlık attı. Gaga yanı için sıkıntılı bir durum gözüme çarpmadı. Süreci izleyerek artıp azalmasına göre hareket edelim
Tabii. Sabah biz uyandıktan sonra onu da çıkarıyoruz, kafeste durmayı sevmiyor. Evin içinde kendine ait köşeleri var, gidip dolabın önünde/kütüphane rafında vb. yerlerde uyuyor genelde. Kafesinin yanında oyuncakları var onlarla oynuyor. (ağaç dalı, halat, örgü oyuncaklar) Banyoya müdahale etmiyorum çok ıslarsam kurumaz diye, banyosunu kendi yapabiliyor. Ancak kışları çok zor kuruduğu için kurutma makinesini birkaç dk tutuyorum yoksa sürekli hapşuruyor ve titriyor. Önceden bizim yediğimiz yemeklerden aldığında bir şey yapmıyorduk, kontrolde bunu yapmamamız söylendi o yüzden aylardır vermiyoruz. Kanarya yemi tavsiye edildi onu aldık, haftada birkaç kez çekirdek yiyor. Ayda 2 kez daldarı veriyorum. Elma, salatalık gibi yiyecekler yiyor. Bir de ceviz, fındık, badem veriyoruz 2-3 haftada bir olacak şekilde. Benim omzumda ya da dizimde uyuduğu oluyor bazen. Her gün sürekli seviyoruz, kafasını kaşıtmaya geliyor arada. Saldırgan değil, sessiz sakin bir hayvan. Arada evin içinde yürür sağı solu keşfeder oynar. Akşam da 23.00-00 gibi kafese koyuyoruz herkes uyuyor o saatte zaten.
Günlük beslenme ve bakım rutininizden, alakanızdan bahseder misiniz lütfen

Oyla 0
Aslında papağanlarda çok temel bir problem "tüy yolma". Ve sıkça rastlanılan bir durum.

Bu problemin en biliniri ise "stres".

Stresi birçok şey tetikleyebilir. Başlıca sebepleri arasında

•İlgisizlik
•Yaşam alanı ( Kafes yetersizliği )

Bunun haricinde, odanızın nem oranını da düzenlemeniz gerekmektedir. Ortalama 55-60 kuşunuz ve aynı zamanda sizler içinde uygun bir aralıktır.

Eğer alakanızın ve kafesinizin yeterli uygunlukta olduğunu düşünüyorsanız. Çeşitli sağlık problemlerinin bir getirisi olabilir. Veterineriniz parazit seçeneğini elemiş. Konuyu strese bağlayıp kafes değişimi önermiş anladığım kadarıyla.

Yani evet, söylediğim gibi, stres genel kaynaktır esasen. Peki bu stresin kaynağı nedir? Bunun için sizin gözleminiz oldukça önemlidir.

Bu sorun başlamadan evvel, rutin olan hangi durumu değiştirdiniz? Ya da kuşunuzda daha evvel olmayan ve sonradan olan fiziksel bir sıkıntı mı hasıl oldu? Ya da travmatik bir durum mu yaşadınız? Vs.vb. iyi analiz etmek gerek bunu.

En önemli noktamız bu olmalı öncelikle. Bu ayrımda ki farklılıkları belirlemek.

Bunların haricinde, tüy yolmanın çok çeşitli sebepleri olabilir.

İç hastalıkları, hormonel dengesizlikler ve vitamin mineral eksiklikleri gibi örnekler verilebilir. Net bir çözüm için elbette veteriner hekim çözümü elzemdir.

Bu konuda olumlu geri dönüşlerin alındığı

"istanbulvet" adresini ziyaret edebilir, randevu oluşturabilirsiniz.

Söylediğim gibi; öncelikle nem oranınızı 60 a çekebilirsiniz. Büyük bir kafes ve farklı oyuncaklar sağlayabilirsiniz. Belki kafes yerini değiştirerek tepkisine göre konumunu belirleyebilirsiniz.

Bu yemi önerebilirim. İçeriğinde bulunan VAM peletleri, kuşunuzun Vitamin Aminoasit ve Mineral ihtiyacını karşılayabilir.

Bu konuda @Rüştü Okumuş ve @Hosmanoglu arkadaşlarımızda umarım yardımcı olacaklardır.

Ayrıca, ilgili başlık altında ki konuları inceleyebilirsiniz

Oyla 0
Dediğiniz yerin Ankara'da şubesi var ise bakabilirim, yeme de bakıyorum şimdi teşekkür ederim.

Hiçbir şeyi değiştirmedik evin içinde ya da ona olan davranışlarımızda ama bilemedik hala... Kafesini kesin değiştireceğiz risk almamak için, kafes önerisi de sordum diğer başlıkta.
Gagasının ve kanatlarının altı için ne diyorsunuz? Sizce mantar ile ilgili bir durum mudur gagasındakiler? Teşekkürler tekrar.
Aslında papağanlarda çok temel bir problem "tüy yolma". Ve sıkça rastlanılan bir durum.

Bu problemin en biliniri ise "stres".

Stresi birçok şey tetikleyebilir. Başlıca sebepleri arasında

•İlgisizlik
•Yaşam alanı ( Kafes yetersizliği )

Bunun haricinde, odanızın nem oranını da düzenlemeniz gerekmektedir. Ortalama 55-60 kuşunuz ve aynı zamanda sizler içinde uygun bir aralıktır.

Eğer alakanızın ve kafesinizin yeterli uygunlukta olduğunu düşünüyorsanız. Çeşitli sağlık problemlerinin bir getirisi olabilir. Veterineriniz parazit seçeneğini elemiş. Konuyu strese bağlayıp kafes değişimi önermiş anladığım kadarıyla.

Yani evet, söylediğim gibi, stres genel kaynaktır esasen. Peki bu stresin kaynağı nedir? Bunun için sizin gözleminiz oldukça önemlidir.

Bu sorun başlamadan evvel, rutin olan hangi durumu değiştirdiniz? Ya da kuşunuzda daha evvel olmayan ve sonradan olan fiziksel bir sıkıntı mı hasıl oldu? Ya da travmatik bir durum mu yaşadınız? Vs.vb. iyi analiz etmek gerek bunu.

En önemli noktamız bu olmalı öncelikle. Bu ayrımda ki farklılıkları belirlemek.

Bunların haricinde, tüy yolmanın çok çeşitli sebepleri olabilir.

İç hastalıkları, hormonel dengesizlikler ve vitamin mineral eksiklikleri gibi örnekler verilebilir. Net bir çözüm için elbette veteriner hekim çözümü elzemdir.

Bu konuda olumlu geri dönüşlerin alındığı

"istanbulvet" adresini ziyaret edebilir, randevu oluşturabilirsiniz.

Söylediğim gibi; öncelikle nem oranınızı 60 a çekebilirsiniz. Büyük bir kafes ve farklı oyuncaklar sağlayabilirsiniz. Belki kafes yerini değiştirerek tepkisine göre konumunu belirleyebilirsiniz.

Bu yemi önerebilirim. İçeriğinde bulunan VAM peletleri, kuşunuzun Vitamin Aminoasit ve Mineral ihtiyacını karşılayabilir.

Bu konuda @Rüştü Okumuş ve @Hosmanoglu arkadaşlarımızda umarım yardımcı olacaklardır.

Ayrıca, ilgili başlık altında ki konuları inceleyebilirsiniz

Oyla 0
Bence almalısınız. Sorumluluk tabi fakat o kuş da ne kadar evcil olsa da içgüdüsel hareket etmek zorunda. En son ne zaman kızgınlık attı. Gaga yanı için sıkıntılı bir durum gözüme çarpmadı. Süreci izleyerek artıp azalmasına göre hareket edelim

Oyla 0
Çözüm
Tamamdır teşekkür ederim. Aynı yaşta bir kuş mu almamız gerekiyor, nelere dikkat etmeliyiz?

Oyla 0
Erkek 2 yaş civarı olabilir. Sağlıklı olmasına dikkat edin. Alır almaz yanına koymayın.
Bayadır kuş araştırıyoruz ancak aklıma şu da takıldı. Yumurtalarını alırsak üzülürler mi? İlle yavrularını büyütmek gibi bir içgüdüleri var mı? Çünkü hadi yavruları da büyütmeyi başardık diyelim, sonrasında sahiplendirmek çok zor. Bir de, bu işin pek sonu yok sürekli yumurtaları olacak. Ne yapmamız gerekiyor? Bir petshop'a vermek ya da satıp ticarete çevirmek istemiyorum bu işi hiç.. Arada kaldım.

Oyla 0
Stres durumu elbette kısa süreli yaşamaları normal lakin bu sürecin gerçekleşmesi kuş sağlığı açısından gereklidir. Kuş ürediğinde gönüllü sahiplendirme yapacağınızı söyleseniz o kadar çok kişi çıkacaktır ki :)

Oyla 0
Stres durumu elbette kısa süreli yaşamaları normal lakin bu sürecin gerçekleşmesi kuş sağlığı açısından gereklidir. Kuş ürediğinde gönüllü sahiplendirme yapacağınızı söyleseniz o kadar çok kişi çıkacaktır ki :)
Teşekkür ederim.

Ama işte alan kişi hayvana ne yapacak, bakabilecek mi vs vicdan yapacağız vicdani yükü çok ağır maalesef... :( O yüzden yumurtayı almakta bir sıkıntı var mı merak ettim. Bir de, sürekli tek yaşayan sultanlar var onlarda durum nasıl eş almadığımızda süreç ne oluyor?

Oyla 0