Sultan Papağanı Neden Tüylerini Yoluyor Olabilir?

Sultan-Rk

iyikus.com Üyesi
Birkaç ay önce sultan papağanımız kendini yolmaya başladı, bunu yaparken çığlık atıyor ve bazen kendini kanatıyordu. Parazitten şüphelendik, kontrole götürdüğümüzde parazit olmadığı ve stresten kendini yolduğu söylendi. Kafesindeki malzemeleri değiştirdik, ağaç dalı ve yeni oyuncaklar aldık, yeminin türünü vs değiştirdik. Ancak durum değişmedi. Hala kanatlarının altını yoluyor, geçen baktım ayağındaki tüyleri de yolmaya başlamış. Derisinde parazit göremedim, ama siyah bir nokta var ne olduğunu anlamadım. Tedirginiz, canı yandıkça üzülüyoruz. Aşağıya fotoğraflarını ekliyorum. İştahında ya da ötüşünde sorun yok, keyfi yerinde, tüylerinin renkleri de gayet canlı.

Birkaç gün önce de gagasının kenarlarını sürtmeye başladı etrafa, yeni tüy mü çıkıyor mantar mı anlamadım. Onun fotoğrafını da ekliyorum. Teşekkürler. (5 fotoğraf var bazılarını önizlemedi site, üstüne tıklarsanız açılıyor)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Bence almalısınız. Sorumluluk tabi fakat o kuş da ne kadar evcil olsa da içgüdüsel hareket etmek zorunda. En son ne zaman kızgınlık attı. Gaga yanı için sıkıntılı bir durum gözüme çarpmadı. Süreci izleyerek artıp azalmasına göre hareket edelim
Selam.Üzüldüm durumunuza umarım sağlına kavuşur. Tüylerini yolan kuşlar için yukarıda da belirtildiği gibi en büyük faktör ''Stres''. Rica etsem kafesinizin fotoğrafını ekleyebilir misiniz?

Hemen hemen hepimizin aklına gelen şey ''Boyunluk'' ama aslında ben ilk tercih edilmesi gereken şeyler arasında görmüyorum çünkü hayvan daha kötü oluyor. Bu durumu bizzat kedim de yaşadım 3 gün boyunca çıkarmaya çalıştı ve çok rahatsız oldu alıştı en sonunda ama o 3 gün zulüm gibiydi bu yüzden biz de değerlendirebileceğimiz başka alternatiflere yönelelim.

Tüylerini yolan kuşlar için özel üretilmiş olan ''Acı Tüy Yolma Engelleyici Sprey'' ler var piyasada. Versele Laga'nın da böyle bir ürünü var yakın zamanda bir tanıdığım denedi ve olumlu sonuç aldı...
1616065710410.png

Yem konusuna gelirsek de @Muratsani hocanın önerdiği Versele Laga Loro Parque Australian Parakeet Mix Sultan Papağanı Yemini kullanabilirsiniz buna ilaveten aşağıya linkini bıraktığım yemi de deneyebilirsiniz...

Eş alma mevzusuna gelirsek de bilmiyorum imkanınız var mı eğer Bursa'ya gidebilirseniz(Başka ile gönderim yapmıyor.) Tolga Sezdi'den (İnstagram ve YouTube kanalı var Neşeli Kanatlar adında) sahiplenebilirsiniz. Şuan elinde 2 yaşlarında erkek sultan papağanı var mı bilmiyorum ama sormaktan zarar gelmez hatta bu mesajı yazarken bir yandan da ona mesaj attım.:)

Bildiğim kadarıyla istanbul.vet'in Ankara şubesi yok onun yerine yakın zamanda @Pastel 'in de gittiği Dikmen mahallesinde olan Uğur Pet Veteriner Kliniğine gidebilirsiniz.

Bunlara ilaveten:

Son düzenleme:
Oyla 0

Oyla 0
Selam.Üzüldüm durumunuza umarım sağlına kavuşur. Tüylerini yolan kuşlar için yukarıda da belirtildiği gibi en büyük faktör ''Stres''. Rica etsem kafesinizin fotoğrafını ekleyebilir misiniz?

Hemen hemen hepimizin aklına gelen şey ''Boyunluk'' ama aslında ben ilk tercih edilmesi gereken şeyler arasında görmüyorum çünkü hayvan daha kötü oluyor. Bu durumu bizzat kedim de yaşadım 3 gün boyunca çıkarmaya çalıştı ve çok rahatsız oldu alıştı en sonunda ama o 3 gün zulüm gibiydi bu yüzden biz de değerlendirebileceğimiz başka alternatiflere yönelelim.

Tüylerini yolan kuşlar için özel üretilmiş olan ''Acı Tüy Yolma Engelleyici Sprey'' ler var piyasada. Versele Laga'nın da böyle bir ürünü var yakın zamanda bir tanıdığım denedi ve olumlu sonuç aldı...
Ekli dosyayı görüntüle 14361

Yem konusuna gelirsek de @Muratsani hocanın önerdiği Versele Laga Loro Parque Australian Parakeet Mix Sultan Papağanı Yemini kullanabilirsiniz buna ilaveten aşağıya linkini bıraktığım yemi de deneyebilirsiniz...

Eş alma mevzusuna gelirsek de bilmiyorum imkanınız var mı eğer Bursa'ya gidebilirseniz(Başka ile gönderim yapmıyor.) Tolga Sezdi'den (İnstagram ve YouTube kanalı var Neşeli Kanatlar adında) sahiplenebilirsiniz. Şuan elinde 2 yaşlarında erkek sultan papağanı var mı bilmiyorum ama sormaktan zarar gelmez hatta bu mesajı yazarken bir yandan da ona mesaj attım.:)

Bildiğim kadarıyla istanbul.vet'in Ankara şubesi yok onun yerine yakın zamanda @Pastel 'in de gittiği Dikmen mahallesinde olan Uğur Pet Veteriner Kliniğine gidebilirsiniz.

Bunlara ilaveten:
Merhaba,
Biraz geç yazıyorum spreyi bulmamız çok zor oldu 1 hafta aradık aldık, 2 hafta kullandık sonucunu görmeden yazmayayım dedim. Tüy yolması azaldı ama bitmedi. Ne kadar mutlu olursa olsun hala tüylerini yoluyor. Sigara bağımlılığı gibi, durup durup tüyünü yoluyor ne kadar engellesek de fayda etmedi. Gidiyor bi köşede mutlaka o tüyü yoluyor... Spreyi sıktığımız yer yerine gidip ayağının üstündeki tüyleri falan yoldu mesela. Kafesin fotoğrafını da ekliyorum. Yemi bazen yemliğin içine girip yiyor, bazen de bu şekilde oturuyor biraz değişik. :) Suluk ile mürekkep - kemik var bir de içerde. Bazen dal darı da koyuyorum. Büyük diye yüklenmedi o fotoğraflar. Çok sağolun cevaplar için.

Oyla 0