Sultan Papağanı Öğürür Gibi Oluyor

filayir

iyikus.com Üyesi
Selamlar herkese dostlar, 6-8 aylık civarı olduğunu tahmin ettiğim (pet shop bu şekilde bilgi verdi, veteriner de 1 yaşında olmadığını söyledi) sultan papağanımda üst solunum yolu enfeksiyonu var. Veteriner, ilk gidişimizde avicare a vitamini ve zeytinyağı karışımlı destekleyici ile yine avicare vinegar&ginger karışımı verdi. 1 hafta kullandıktan sonra çok işe yaramadığını gördük, tekrar gittiğimizde antibiyotik verdi. Şimdilik devam ediyoruz ama aklıma takılan konu kulağının olduğu kısmı sevince öğürür gibi hareket yapıyor. Videoya çektik linki aşağıda.

Sizce üst solunum yolu harici bir problem var mı ben mi evhamlanıyorum? Yaklaşık 3 hafta olacak ama evlat gibi oldu başına bir şey gelecek diye korkuyorum. Yardımcı olurdanız sevinirim.

Merhaba aramıza hoşgeldiniz 🙂 kuşunuzu güncel dışkı resmini de görebilir miyiz temiz peçete üzerinde olacak şekilde
Papağanlara çok hâkim değilim ama bana rahatsız oluyormuş ve o yüzden o hareketi yapıyormuş gibi geldi
Götürdüğünüz veteriner kanatlı uzmanmiydi

Merhaba aramıza hoşgeldiniz 🙂 kuşunuzu güncel dışkı resmini de görebilir miyiz temiz peçete üzerinde olacak şekilde
Papağanlara çok hâkim değilim ama bana rahatsız oluyormuş ve o yüzden o hareketi yapıyormuş gibi geldi
Götürdüğünüz veteriner kanatlı uzmanmiydi

Merhaba, teşekkür ederim :) tabiki peçete sereyim kafese, şimdi koltuğa bir adet eser bıraktı dosya büyük olduğu için siteye yükleyemiyorum link bıraktım.

20231215-194437 hosted at ImgBB

İştahı yerinde güzel yemek yiyor bu arada sadece bazen nefes alırken tık tık diye burnundan ses geliyor, tırnağını burun deliğine sokup hapşırıyor. Ben de ceresine masaj yapıyorum rahatlıyor gibi görünüyor ama bilemiyorum göremediğim bir problem yoktur umarım.

Veterinerle ilgili yorum yapamayacağım ama sorup soruşturup gittim kanatlı sahipleri genelde memnun.

Son düzenleme:
Merhaba, teşekkür ederim :) tabiki peçete sereyim kafese, şimdi koltuğa bir adet eser bıraktı dosya büyük olduğu için siteye yükleyemiyorum link bıraktım.

20231215-194437 hosted at ImgBB

İştahı yerinde güzel yemek yiyor bu arada sadece bazen nefes alırken tık tık diye burnundan ses geliyor, tırnağını burun deliğine sokup hapşırıyor. Ben de ceresine masaj yapıyorum rahatlıyor gibi görünüyor ama bilemiyorum göremediğim bir problem yoktur umarım.

Veterinerle ilgili yorum yapamayacağım ama sorup soruşturup gittim kanatlı sahipleri genelde memnun.
Dışkı normal muhtemelen solunum problemi yaşıyor
Hocalar görünce ilaç tedavisi vereceklerdir

Merhaba, daha çok sindirim sorunları yaşıyor gibi. Verilen antibiyotiğin adını öğrenir misiniz?
Normal süreçte kuşlar bu hareketi yapıyorlar ama sıklığı artış gösterdiğinde ilk düşünülmesi gereken yemin tazelik durumu ve sindirimi rahatlatacak yumuşak gıdalar veriliyor mu?
Bir de kuşunuz tüy döneminde

Merhaba, daha çok sindirim sorunları yaşıyor gibi. Verilen antibiyotiğin adını öğrenir misiniz?
Normal süreçte kuşlar bu hareketi yapıyorlar ama sıklığı artış gösterdiğinde ilk düşünülmesi gereken yemin tazelik durumu ve sindirimi rahatlatacak yumuşak gıdalar veriliyor mu?
Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim, hareketi her zaman yapmıyor daha önce 1 kere gördüm yaptığını bir de videoyu çektiğimde sadece kulak kısmını okşayınca yaptı. Versele laga prestige yem kullanıyorum. Yem taze son tüketim tarihine 1 sene kadar var. Çekirdeklerini hiç yemiyor sadece küçük tohumları yiyor, ek olarak dal darı koydum kafese ama dal darıyı yemiyor(ilk aldığımda çok yiyordu ama fazlası zarar diye okuyunca çıkarmıştım 1 hafta sonra taktım yemiyor). Yarın veterinere götüreceğim gittiğimde antibiyotik ismini sorarım. Sindirimi kolaylaştırması için ne vermem gerekiyor?

Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim, hareketi her zaman yapmıyor daha önce 1 kere gördüm yaptığını bir de videoyu çektiğimde sadece kulak kısmını okşayınca yaptı. Versele laga prestige yem kullanıyorum. Yem taze son tüketim tarihine 1 sene kadar var. Çekirdeklerini hiç yemiyor sadece küçük tohumları yiyor, ek olarak dal darı koydum kafese ama dal darıyı yemiyor(ilk aldığımda çok yiyordu ama fazlası zarar diye okuyunca çıkarmıştım 1 hafta sonra taktım yemiyor). Yarın veterinere götüreceğim gittiğimde antibiyotik ismini sorarım. Sindirimi kolaylaştırması için ne vermem gerekiyor?
Grit kum verebilirsiniz probiyotik desteği de sağlayabilirsiniz ( entrobac)

Veterinerden şimdi geldik, antibiyotiğin adı doksisem. 1 hafta önce almıştık, 4 gün ağızdan verebildik geri kalan günlerde elimizi parçaladığı için suyuna katmak zorunda kaldık. Veteriner 10 gün kadar daha suya katılarak devam edebileceğimizi, sonrasında solunum düzelmezse başka bir ilaç vereceğini söyledi. İlk gönderimde paylaştığım videodaki hareket için de kızgınlık döneminde olabilir dedi ama bilemedim. Kuş kumunu da aldım ayrıca deneyeceğim.

kuşun sadece 1-2 kere öğürme hareketi yaptığıni yazmıssıniz bunun ciddi bir anlami yok. veterinere ne şikayetle gittiniz biraz bahsedermisiniz

kafes tabanindaki dışkıların (tek dışkı değil) NET fotolarını ve kuşun guncel videosunu paylaşınız

TEK dışkınin anlamı yok ama basit bir solunum yolu enfeksiyona benzemiyor

antibiyotiği toplam kaç gun ve ne dozda kullandığınızı da yazınız

kuşun sadece 1-2 kere öğürme hareketi yaptığıni yazmıssıniz bunun ciddi bir anlami yok. veterinere ne şikayetle gittiniz biraz bahsedermisiniz

kafes tabanindaki dışkıların (tek dışkı değil) NET fotolarını ve kuşun guncel videosunu paylaşınız

TEK dışkınin anlamı yok ama basit bir solunum yolu enfeksiyona benzemiyor

antibiyotiği toplam kaç gun ve ne dozda kullandığınızı da yazınız
Selamlar, güncel dışkı fotosu aşağıdaki linkte.

Bir tane kafes içinden bir tane de kafes dışından video çektim aşağıdaki linklerde.

Veterineri, kuşu aldıktan 2 gün sonra gittik burnu tıkalıydı, gagası fazla uzundu ve sürekli sağ-sola koşturuyordu kafes içinde. Veteriner baktığında üst solunum yolu enfeksiyonu diyerek avicare zeytinyağı-a vitamini karışımı ve avicare vinegar-ginger karışımını verdi destekleyici olarak. 1 hafta sonra sorun düzelmeyince doksisem antibiyotik verdi ağızdan günlük 2 damla şeklinde kullanım önererek. İlk 3 gün ağızdan bir şekilde verdik ama kuş henüz tam olarak alışamadığı için ellerimiz paramparça oldu. Bunun üzerine suluğu en fazla ağızlık kısmına su gelecek şekilde doldurarak(yaklaşık 15-20ml) içine 3 damla antibiyotik damlatarak verdik. Antibiyotiği aldıktan 1 hafta sonra gittiğimizde herhangi bir iyileşme olmadığı için 1 hafta daha kullanın dedi. Geçtiğimiz pazartesi günü de @Doğanay Y. Tavsiyesiyle flagyl aldım. Yarım suluğa 8 damla damlatıyorum her sabah.

İkinci videoda cere masajı yaparken hapşırdığı net olarak görünüyor. Ek bir bilgi vereyim kuşu aldığımızdan beri sadece kafeste video çektiğimiz yerde duruyor ve yemek yemek dışında başka yere geçmiyor. İştahı halen çok iyi, suyu da bol bol içiyor.

Flagy kullanımını 5/6. gün sonunda bitiriniz. Dışkısı hala çok boyuyor. Yem yiyor gibi görünüp tüketmiyor olabilir mi?

hapşurmak sadece bakteri kaynaklı değildir, bence flagyl doğru tercih olmuş. denemeden kesin işe yarar mı bilinemez tabi ki

flagyl'i kullanmadan önce calkalayın, suyun icine ekleyince de biraz karıştırin

eczaneden trifulican ya da mikostatin şurup alıp flagyl ile birlikte verebilirsiniz alırsanız kullanımıni yazarım.

hapşurmak sadece bakteri kaynaklı değildir, bence flagyl doğru tercih olmuş. denemeden kesin işe yarar mı bilinemez tabi ki

flagyl'i kullanmadan önce calkalayın, suyun icine ekleyince de biraz karıştırin

eczaneden trifulican ya da mikostatin şurup alıp flagyl ile birlikte verebilirsiniz alırsanız kullanımıni yazarım.
Flagyl için yarın son gün. Şimdilik çok düzelme yok gibi duruyor. Şurupları da alabilirim ama sizce 1-2 gün ara vermeli miyim flagyl sonrası ilaç kullanımına? Bu süreçte aynı zamanda suyuna multivitamin karıştırsam kuşa zararı olur mu ya da siz tavsiye eder misiniz?