Sultan Papağanı Rehberi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Sultan Papağanları Beslenmeyle İlgili...
Sultan Papağanları, doğal hayatlarında tohumlar bitki kökleri ve yeşillikle beslenirler. Bizlerde kafeslerde kuşlarımıza olabildiğince doğal hayata yakın bir beslenme tablosu uygulamalıyız. Bu beslenme tablosunun temelinde kuşçularda satılan kuş yemleri olmalıdır. Bu kuş yemleri kuşumuzun besin ihtiyacının %75 ini karşılayacaktır. Sultan Papağanları için değişik markaların özel yemleri kullanılabileceği gibi muhabbet kuşu yemi de kullanılabilir. Ancak muhabbet kuşu yemini kullanacaksanız kuru yemişçiden alacağınız tuzsuz çekirdeği ve kırılmış fındık içini bu yeme katmanız gerekecektir. Bu yemin harici Sultan Papağanları Dal Darıyı severek tüketirler. Ancak besin değeri çok yüksek olan dal darının yararı yanında dikkat edilmez ise kısa sürede kuşu şişmanlatan kötü bir tarafı da vardır. Normal yem haricinde kuşlarımıza yeşil ağırlıklı sebzeler ve meyve de vermeliyiz ki vitamin ihtiyacını doğal yolla karşılayalım. Ancak bazı kuşlar meyve ve sebze yemeyi reddetmektedir ki bu durumda takviye olarak vitamin vermemiz kaçınılmaz olur.

Ayrıca Sultan Papağanları midelerinde gerekli asitlerin olmayışından dolayı yemleriyle beraber kuş kumu da yemelidir. Bu kuş kumunu da petshoplardan özel olarak alabilirsiniz. Bu kuş kumu sayesinde yediklerini öğütebilecek ve sindirebileceklerdir. Uzun süreli olarak kuş kumu yemeyen kuşlar ciddi sindirim problemleri ile karşılaşırlar. Kuş kumunu her bir yemliğe yarım kaşık olarak katmanız yeterli olacaktır.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
SULTAN PAPAĞANLARI NE YER? NE YEMEZ?
Çok Faydalı besinler: Kepekli pirinç (haşlanmış), Havuç, Brokoli, Bezelye, Ispanak, Karnabahar, Patates, Kuşkonmaz, Yeşil ve kırmızı biber, Yumurta (Çok Pişmiş), Tavuk/hindi eti (Çok Pişmiş), Muz(Kabuksuz), Elma (Çekirdeği ayıklanmış), Yoğurt (Yağsız), Kabak çekirdeği, Bulgur, Kepek ekmeği, Mısır ekmeği, Kepekli/Sebzeli makarna (Haşlanmış), Mısır (Koçanı çok fazla verilmemelidir)

Faydalı besinler: Üzüm (Çekirdekleri ile), Portakal (Çekirdeği ayıklanmış), Şeftali (Çekirdeği ayıklanmış), Limon (Çekirdeği ayıklanmış), Armut (Çekirdeği ayıklanmış), Greyfurt (Çekirdeği ayıklanmış), Çilek, Dutgiller, Ekmek, Şalgam, Kiraz (Çekirdeği ayıklanmış), Vişne (Çekirdeği ayıklanmış), Domates, Salatalık, Badem, Pirinç (Pişmiş), Sarımsak, Yeşil fasulye, Karpuz (Çekirdekleri ile), Kavun (Çekirdekleri ile)

Sınırlı faydalı besinler: (Besleyici değeri yüksek ancak yüksek yağlılar) Yerfıstığı (Tuzsuz ve fazla kavrulmamış), Ceviz, Dana eti (Çok Pişmiş), Ay çekirdeği (Tuzsuz ve fazla kavrulmamış), Krem ve sert peynirler (Diyet olanlar tercih edilmeli), Fındık (Tuzsuz ve fazla kavrulmamış)

Nötr besinler: (Besleyici değeri düşük ancak zararlı olmayanlar) Kabak, Kereviz, Patlamış mısır (Yağsız), Beyaz ekmek, Kıvırcık salata, Kraker ve Bisküviler (Diyet olanlar tercih edilmelidir)

Zararlı besinler: (Zehirli olmayıp aşırı yağlı, tuzlu veya şekerli besinler) Patates kızartması, Cips, Sosis, Kek, Tereyağı ve margarin, Dondurma, Kek ve kurabiyeler, Konserve yiyecek ve çorbalar

Zehirleyici besinler (Zehirli ve zararlı besinler) Çikolata, Kahve (Kafein), Alkollü içecekler (Alkol), Gazlı içecekler, Süt (Hazım için gerekli enzimler kuşlarda yoktur), Kuru meyveler (Sülfat ve/veya sülfür içerirler), Soğan (Kandaki hemoglobini bozar), Mantar, Elma çekirdeği (siyanür içerir)
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
SULTAN PAPAĞANI BESLENME TABLOSU
Bu bölümde sizlere örnek olması adına yaz ve kış için ayrı ayrı olmak üzere iki beslenme tablosu örneği veriyorum. Bu tablolara olduğu gibi uyabileceğiniz gibi çeşitli değişikliklerle kendinizde uyarlamalar yapabilirsiniz. Yaz beslenme tablosu;
yaztablosu.png

Kış beslenme tablosu
kistablosu.png
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
SULTAN PAPAĞANI MAMA TARİFLERİ
Yumurta maması

Bu mama kuşların özellikle çiftleşme öncesi hazırlanması ve yavruların büyüme döneminde tüketilmesi gereken bir mamadır. Çok değişik tarifleri vardır, sizde bu tarifi geliştirebilirsiniz. Benim tarifim en basit olanıdır. Ancak belirtmeliyim ki temel vitamin ve gıdaların tamamını içerir ve ek bir besine ihtiyaç bırakmaz. Bu mama ile ilgili diğer önemli husus mamanın tazelik süresidir. İçerisinde haşlanmış yumurta bulunduğu için kafese sabah koyulduğu zaman akşam mutlaka alınmalıdır.

Yapılışı ise gayet basittir. Bir yumurta tam ve iyice haşlanır ve soğutulup soyulur. Beyazının tamamı, sarısının yarısı ve bir tane bebe bisküvisi bir bıçak ile küçük parçalara bölünür ve karıştırılarak kuşa servis edilir.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Ballı kraker Yapımı
Bu krakerin benzerlerini petshoplardan da alabilirsiniz. Ancak petshoplarda satılanların evde yapılan bu kraker kadar sağlıklı olmaları düşünülemez. Bu krakerleri normal dönemde Dal darıya alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Yapılışı ise gayet basittir. 20gr Un, 1 Yumurta, 1 Yemek kaşığı bal ve 20gr Kuş yemini bir kaba koyup iyice karıştırın. Macun kıvamına gelen karışımı hafif yağladığınız fırın tepsisine istediğiniz şekillerde koyunuz. (ben küçük kurabiye kalıplarında yapıyorum) 180 derecede 3 dakika ısıtılmış fırına sürüp 10-15 dakika pişirin. Soğuyunca tüketime hazırdır.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Tohum çimlendirme
Çeşitleri tohumların çimlendirilerek kuşlara verilmesi çok sağlıklıdır. Çimlenmiş tohumlar çok besleyici ve sağlıklıdır. Bu çimlenmiş tohumları yavru büyüten anne baba kuşlara vermeniz anne ve babanın işini oldukça kolaylaştıracaktır. Ancak düzgün yapılmamış bir çimlendirme kuşlarınızda mantara neden olacağı için dikkat edilmelidir. Hazır olan tohumlar kuşlara bir kere de verilmeli ve en fazla 24 saat kafeste tutulmalıdır.

Yapılışı, Normal kuş yeminizden istediğiniz kadarını içi su dolu bir kaba koyun ve 8 saat suyun içinde bırakın. Sonra yemleri bir süzgece alıp üzerlerini bir havlu ile örtün. Her 4 saatte bir suyun altından geçirin ve üzerini kapatın. Süzgece aldıktan 24 saat sonra tohumlar çimlenmeye başlayacaktır. Artık kuşunuza sunabilirsiniz.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
SULTAN PAPAĞANI DAVRANIŞLARIYLA İLGİLİ...
Genel olarak Sultan Papağanları diğer bütün kuş türlerinden daha fazla olarak davranış birliği gösterirler. Yani büyük bir çoğunluğu aynı davranışlar ile aynı şeyleri anlatırlar. Bu benzeşmenin temel nedeni sanıyorum sürüler halinde yaşayan ve sosyal kuşlar olmalıdır. Birbirlerini seyrederek ve iletişim kurarak birbirlerinden her şeyi öğrenebilirler. Bende kitabın bu bölümünde belli başlı Sultan Papağanı davranışlarının anlamlarını açıklamaya çalışacağım.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
SULTAN PAPAĞANI DAVRANIŞLARI VE ANLAMLARI

Gaga gıcırdatma
Sultan Papağanlarının alt gagalarını sağa ve sola doğru hareket ettirerek çıkarttıkları bir sestir. Sadece Sultan Papağanlarının yapabildiği bu hareketin anlamı her şeyin yolunda gittiğidir. Mutlu olan Sultan Papağanları genelde uyku öncesi bu sesi çıkartırlar. Bu sesi duyduğunuz zaman kuşunuzu rahatsız etmemelisiniz.

Kendi adını tekrarlama
Sultan Papağanları erkekleri birkaç kelime de olsa konuşabilirler. Ve bu kelimelerden bir tanesi genelde kendi isimleri olur. Eğer kuşunuz durup dururken kendi adını tekrar etmeye başlarsa bilin ki sizin onunla ilgilenmenizi, konuşmanızı, sevmenizi ve eğer serbest bırakıyorsanız kapısını açmanızı istiyordur.

Yemlikleri yerinden çıkartma
Kuşunuz ısrarla yemliklerini yerinden çıkartmaya çalışıyor ve onlarla uğraşıyorsa sizi kafesin yakınına getirmeye çalışıyor demektir. Ya canı sıkılmıştır ya da bir ihtiyacı vardır.

Kafes içinde kanat çırpma
Sultan Papağanları uçucu tür bir kuştur. Doğal ortamlarında günün uzun saatlerinde uçarlar. Kafes ortamında bu imkanı bulamayan kuşların kanatlarında uyuşma ve kan birikimi olur. Bu durum kuşa ağrı verir ve kuşta bu durumdan kurtulmak için kafes içinde çırpınmaya başlar. Eğer imkanınız varsa kuşunuz bu kadar sıkılmadan evin içinde uçmasına izin verin.

Çığlık atma
Kuşlar bulundukları ortamdan rahatsız olduklarında düz ve yüksek çığlıklar atarlar. Bu herhangi bir şey olabilir. Bu durumda kuşunuzun problemini bulup çözmeniz gerekmektedir.

Kanatlarını açarak tıslama
Sultan papağanlarının korunma güdüsü ile yaptıkları bir harekettir. Her ne zaman bu hareketi yapıyorsa biliniz ki kuşunuz korkuyor ve korunması gerektiğini düşünüyor.

Gaga vurma
Erkek Sultan Papağanları çiftleşme isteğini belirmek için bazen kafes tellerine veya yuvalığın iç duvarlarına gagalarını vururlar.

Yüksek alçak ötüşler
Gene erkek Sultan Papağanlarının çiftleşme öncesi yaptığı kurdur. Dişi bu sesle mest olur ve çiftleşmeyi kabul eder.

Çift kuşlarda ayak ısırma
Sadece dişi Sultan Papağanlarının yaptığı bir harekettir. Erkeğinin ayağını çok hafif ısırırlar ve öne doğru uzanarak çiftleşme pozisyonu alırlar. Yani bir çiftleşme isteği hareketidir. Tek yaşayan dişi sultanlar bu hareketin ayak ısırma bölümünü geçerek direk öne uzanır ve kanatlarını yana düşürerek çiftleşmeyi beklerler.

Yukarı doğru uzanarak gaga açma
Doğal bir harekettir ve kursağını boşaltmak için yaparlar. Normal şartlarda çok fazla yapmaması gerekir. Eğer çok fazla yapıyorsa, kuş kumunun kalitesini kontrol edin ve miktarını arttırın.

Kaşınma
Doğal bir harekettir. Uyku öncesi düzenli olarak yaparlar. Kuşunuzu rahatsız etmeyin.

Ayak Toplama
Sultan Papağanları 20 derece ısının altında ki sıcaklıklarda üşürler. Ve ayaklarında tüy olmaması sebebiyle de ilk önce ayaklarından üşürler. Ayrıca ayak damarlarının kan dolaşımında önemli bir rol oynamasından da dolayı kuşlar üşüdükleri anlarda ayaklarını içlerine toplayarak ayaklarını ısıtmaya çalışırlar. Bu durum sık olmaz ise normal kabul edilse bile oda sıcaklığını kontrol etmekte yarar vardır.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
SULTAN PAPAĞANI SAĞLIK BİLGİLERİ VE HASTALIKLARLA İLGİLİ...
GENEL SAĞLIK DURUMUNU GÖZLEMLEME:

Sağlıklı bir Sultan Papağanı ortalama 90-100 gram ağırlığında, hareketli, iştahlı ve olabildiğince uzun tüylü olur ve dik durur. Gagası ve ayakları temiz ve pürüzsüzdür. Kuşunuzu yeni alırken bunlara dikkat edeceğiniz gibi kuşunuzun ev içi yaşamında da bunları yakından gözlemlemelisiniz. Çünkü kuşlar genel olarak çok belirgin hastalık belirtileri göstermezler. Üzülerek söylemek durumundayım ki kuşlar ölüm belirtisi veren canlılardır. Yani doğal ortamlarında bir Sultan Papağanı bizim hastalık belirtisi dediğimiz belirtileri verince çoğu zaman ölür ve siz ancak ölüm sebebini anlayabilirsiniz. Oysa gelişen dünyanın nimetleri olan ilaçlar ile bir çok evcil Sultan ölümün pençesinden kurtulmaktadır. Ancak burada ki en ve en önemli şey erken teşhistir. Erken tanı ve teşhis için ise genel kural kuşunuzu yakından takip ediyor olmanızdır.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
SULTAN PAPAĞANI HASTALIK BELİRTİLERİ

Dışkı, Sultan Papağanları normalde yeşil-beyaz olarak ne çok katı ne de çok sıvı şekilde dışkılarlar. Dışkılarının yumuşak ama dağılmayan bir yapısı vardır. Ara sıra yediklerinden dolayı oluşan geçici renk ve kıvam değişiklikleri önemli olmasa da 1 Hafta boyunca değişik dışkılayan kuştan şüphelenilmeli, hastalığının teşhisi konduktan sonra tedaviye geçilmelidir.

Hareketlilik, Sultan Papağanları normal gece uykusu dışında gündüz de kısa kestirme uykuları yaparlar. Ancak eğer kuşunuz sürekli olarak kabarık ve uyuklar şekilde ise kendisinden şüphelenilmesi gerekir. Burada kritik nokta normal gündüz uykusu yapan kuşlar ile sürekli uyuklayan kuşların iyi ayrılması gerekliliğidir.

Gece uykusu, eğer kuşunuz geceleyin çok hareket ediyorsa bu durum mutlaka hastalık belirtisi olarak kabul edilmeli ve teşhis koyulmalıdır. Bu durumu takip etmenin en kolay yolu, akşam saatinde kuşun kafesinin zeminini temizlemek ve sabah dışkılara bakmaktır. Normal şartlarda dışkıların bir bölgede toplanmış olması gerekir. Eğer bir çok değişik yerde dışkı var ise kuşunuz geceleyin rahat uyuyamamıştır.

Kilo, kuşunuzun kilosunda ki ani değişiklikler sağlık durumunun takibi açısından çok önemlidir. Bir mini mutfak tartısı ile kuşunuzu düzenli olarak tartmanız bir çok hastalığı erken teşhis etmenize yardımcı olacaktır.

Ayak gaga ve göz bakımı, kuşunuzun ilgili uzuvlarını mutlaka sürekli olarak takip etmeli ani renk, şekil değişiklikleri ve akıntılarda hemen müdahale etmelisiniz.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
SULTAN PAPAĞANLARINDA PSİKOLOJİK HASTALIKLAR
Bu hastalıklar genel olarak stres kökenlidir. İyi uyuyamayan, sürekli rahatsız edilen, sigara dumanına maruz kalan, eşinden ayrılmış, iyi beslenmeyen, sürekli yalnız kalan ya da küçük ve bakımsız kafeslerde tutulan kuşlarda bu hastalıklara rastlanır.

Tüy Yolma
Sultan Papağanlarında çok az da olsa rastlanılan, en belirgin psikolojik rahatsızlıktır. Bu hastalığın kesin bir sebebi yoktur. Her kuş farklı bir sebepten tüylerini yolar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu kuşun normal tüy değişimi dahilinde koparttığı tüyler ile tüy yolma hastalığının karıştırılmaması gerekliliğidir. Tüy yolma hastalığına yakalanan kuş belirli bir bölgenin ya da bütün vücudunun tüylerini tamamen, etini ortaya çıkarana kadar yolar ve kanamalara neden olur. Bu durumda ki kuşa mutlaka hem antibiyotik tedavisi uygulanmalı hem de strese sebep olan konu ve konular ortadan kaldırılmalıdır.

Kusma
Kusma başka hiçbir belirti vermeksizin sadece kusan kuşlarda psikolojik kaynaklıdır. Ancak dikkat edilmelidir ki zehirlenen ya da üst solunum yolu enfeksiyonu kapmış kuşlarda kusarlar. Burada psikolojik sebepli kusmayı teşhis etmenin temel şartı kuşun başka hiçbir rahatsızlığı olmadığı hallerde kusuyor olmasıdır. Bu durumun çoğunluk sebebi kuşun eşinden yeni ayrılmış olması ya da eş istiyor olmasıdır. Temel çözüm kuşa yumuşak gıdalar mesela haşlama patates ve haşlama yumurta vermek ve karşı cins bir kuş ile çiftleştirmektir.

Çığlık
En çok rastlanılan psikolojik rahatsızlıktır. Ancak diğer bütün psikolojik rahatsızlıklar gibi bununda kesin nedeni bulunurken zorlanılabilir. Konunun başında psikolojik rahatsızlıklara sebep olan şeyler tek tek gözden geçirilmeli ve sebep yok edilmelidir. Bu noktada size yardımcı olacak diğer belirti kuşun çığlıkları sıklaştırma zamanıdır. Bu dönemde en son ne yaptığınız hatırlanmalı ve o konunun üzerine düşünülmelidir.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
SULTAN PAPAĞANLARINDA FİZİKSEL HASTALIKLAR
Fiziksel hastalıklarda en çok rastlanılan problem hastalığın yanlış teşhis edilmesi ve yanlış tedavi çabaları ile zaman kaybedilmesidir. Unutulmamalıdır ki kuşlarda tedavi için uzun süremiz olmayacaktır. Dolayısıyla en kısa sürede doğru teşhis konmalı ve ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Sultan Papağanı Soğuk Algınlığı
Kuşlarda en çok rastlanan hastalıktır. Özellikle mevsim değişimlerinde çok sık rastlanır. Ani sıcaklık değişimleri, ıslak kalmak, rüzgarda kalmak hastalığın temel sebepleridir. Belirgin belirti olarak gözde ve burunda akıntı ve kuşun sürekli burnu ile oynaması gösterilebilir. Ateşinin yükseldiği anlarda kuşun titremesi, tüylerini kabartması da çok sık görülür. Hastalığın ilerleyen safhalarında iştah azalması ve güç kaybı akabinde kuş tünekten aşağı iner ve genelde uyuklar.

Genel tedavi metodu olarak erken teşhiste bronşit ilacı ve vitamin yeterli olur. Ancak antibiyotik kullanımı da önerilebilir. Kuş sıcak tutulmalı ve yorulmamalıdır. Hastalığın ilerleyen formlarında ise ilaç tedavisi yanında ağızdan besleme de yapılabilir. Ancak gözde ve burunda akıntı yoksa soğuk algınlığından şüphelenilmemeli gribal enfeksiyon üzerinde durulmalı ve direk olarak antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Sultan Papağanı İshal
İki formda görülebilir. Birincisi yediği gıdalardan ve temiz olmayan ortamlarda bulunmaktan bağırsaklarda oluşan bakteriler sebep olabilir. Buna çoğunlukla açık satılan yemler ya da iyi yıkanmamış veya yıkandıktan sonra iyi kurulanmamış sebzeler sebep olur. İkinci ihtimalde ise yanlış beslenme sebebi ile ishal görülebilir. Bu ikisini birbirinden ayırtmak laboratuar takibi olmadan imkansızdır. Hastalığın genel teşhisi için kuşun en az iki gün boyunca bütün dışkılamalarının sıvı olması beklenir.

Genel tedavi olarak ilk iş kafeste ki bütün sebze ve meyvelerin alınması ve kafeste sadece normal yem bırakılmasıdır. Ayrıca kafese haşlanmış, soğutulmuş ve soyulmuş patates koyulur. Aslında bakteriyel olmayan durumlarda antibiyotik tedavisine gerek olmasa da laboratuar tetkikinin yapılamadığı durumlarda mutlaka antibiyotik tedavisi ile yukarıda ki gıdalar desteklenmelidir.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Sultan Papağanlarında Kabızlık

Sultan Papağanlarında yanlış beslenme sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Kuş geriye doğru kendisini esnettiği kanatlarını kenara düşürdüğü halde bile dışkılayamaması anlamına gelir. İlerleyen günlerde kuşun arka alt kısmı belirgin şekilde şişer. Genel sebebi yanlış beslenmedir. Kalitesiz kuş kumu, az su tüketimi veya sadece çekirdek tüketimi sebeplerin başında gelir.

Tedavide ilk önce kuş tutulmalı ılık bir suya batırılmış pamuk ile kuşun alt tarafı ıslatılmalı ve daha sonra da çok az miktarda sıvı yağ gene bir pamuk ile anüsün çevresine sürülmelidir. Ancak hiçbir şekilde anüsten içeri bir şey sokulmaya çalışılmamalı ya da anüse baskı uygulanmamalıdır. Bu ilk müdahale takibinde mutlaka veterinere başvurmak gerekir.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Sultan Papağanlarında Yumurta Tıkanması
Sultan Papağanlarında nadirde olsa rastlanılan bir hastalıktır. Gerekli vitamin ve minerali alamamış kuşların yumurtaları bazen tam gelişemezler. Bu durumda kuş bu yumurtayı yumurtlayamaz. Bazen de biyolojik bir rahatsızlıktan dolayı kuş yumurtlamaz. Bu iki durumda da kuş yüksek ölüm riski altındadır ve çok acı çeker. Ancak yumurtlama zorluğu çeken kuşlar ile yumurtlama günü gelmemiş kuşlar karıştırılmamalıdır. Yumurtlama günü gelmemiş kuşların karınları şiş olsa da kuşlar gayet rahat kafes içinde dolaşırlarken, yumurtlama zorluğu çeken kuşlar kafesin zeminde acı içinde hareketsiz durur ya da sürekli yumurtlamaya çalışır pozisyonda kendilerini zorlarlar.

Hastalığın tedavisi için mutlaka en yakın veterinere başvurulmalıdır. Çünkü kesin tedavi cerrahi müdahaledir. Ancak cerrahi müdahale öncesi röntgen çektirilmesi ve yumurtanın tam yeri ve şekli belirlenmesi çok önemlidir.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Sultan Papağanlarında Mantar Türevleri

Candidiasis, kafes kuşlarında Candida albicans adı verilen bir mantar türünün yol açtığı enfeksiyonların genel adıdır. Bu mantar türü normal zamanda çok az sayıda bütün kuşların sindirim sisteminde bulunur ancak enfeksiyona neden olmaz. Eğer bu mikro organizmanın sayısı artarsa veya sindirim sisteminde bir hasar varsa, sindirim sisteminde, gaga ve solunum sistemi gibi diğer organlarda, deri, tüy, göz ve üreme organlarında da enfeksiyon oluşur. Candida Sultan Papağanlarında çok nadir görülür. Mantar, daha ziyade genç kuşlarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan hayvanlarda ortaya çıkar.

Mantarın oluşma riskini arttıran faktörler çok çeşitli olabilir:
  • Kursağın geç boşalması
  • Uzun süreli ve bilinçsiz antibiyotik kullanımı
  • Kafes temizliğine dikkat edilmemesi
  • Vitamin A yetmezliği
  • Hatalı beslenme
  • Stres, ortamda sigara içilmesi, travma ve bazı virüs enfeksiyonlarının yol açtığı tahribatlar.

    Hastalığın belirtileri yerleştiği organa göre değişiklik gösterir. Tek bir organda olabileceği gibi, birkaç organa aynı anda yerleşebilir. Ağız ve gaga bölgesinde olduğunda ağız kokusu ve ağızda beyaz plaklar oluşur. Enfeksiyon genellikle alt ve üst gaganın birleştiği açıda oluşur. Gagadaki hastalıkta yemi geri çıkarma, iştah kaybı ve halsizlikle birlikte depresyon izlenir. Gaga kalınlaşır, yemin kursağı geçişi gecikmeye başlar. Enfeksiyon, sindirim sisteminin alt bölgelerine yerleştiyse, sulu dışkı, kusma, kilo kaybı, iştahsızlık ve depresyon görülür. Solunum sistemindeki mantar ise burun akıntısı, ses ve ötüş değişiklikleri, solunum güçlüğü ve kolay yorulma gibi belirtiler izlenir. Hastalığın teşhisinde mantarın miktarı ve belirtilerin tespiti önemli.
Tedavisi için mutlaka veteriner hekim gözetiminde mantar ilacı kullanılmalıdır. Özellikle ülkemizde bu tedavi için uygun ilaç bulmak sıkıntılıdır. İlaçlar genelde kedi ve köpekler için uygun dozajlarda üretildiği için Sultan Papağanı gibi 100 gram ağırlığında ki kuşlarda kullanımlarına çok dikkat edilmelidir.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Sultan Papağanlarında İç ve Dış Parazitler
Genelde kedi ve köpek gibi diğer tür hayvanlardan Sultan Papağanlarına geçen bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla yeni alınan bir kuşta ya da malzeme veya yemde de bulanabilir ve ev ortamınıza gelebilir. Bu parazitler değişik şekillerde belirtiler verir ama 3 ana noktadan parazit teşhisi konabilir. İlk olarak gaga ve ayaklar kontrol edilmelidir. Gagada beyaz tabakalaşma ve ayaklarda pullanma en belirgin örnekleridir. Devam eden durumlarda ayak tırnaklarında ve gagada ciddi şekil bozukluklarına neden olur. İkinci belirtisi kuşun gözlemlenmesi ile yakalanır. Kuş yem yerken ya da uyurken aniden sert bir şekilde kaşınmaya başlar. Buna neden olan parazit hastalığıdır. Üçüncü belirti ise dışkısında görülür. Dışkı bazen ip gibi uzun bazen de popo tüylerine yapışmış olarak görülür. Bu üç durumda da parazit tedavisine başlanmalıdır.

Tedavi için mutlaka veteriner hekim gözetiminde parazit ilacı kullanılmalıdır. Özellikle ülkemizde bu tedavi için uygun ilaç bulmak sıkıntılıdır. İlaçlar genelde kedi ve köpekler için uygun dozajlarda üretildiği için Sultan Papağanı gibi 100 gram ağırlığında ki kuşlarda kullanımlarına çok dikkat edilmelidir.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Gribal Enfeksiyonlar
En sık rastlanılan rahatsızlıktır. Kuş her hangi bir şekilde, özellikle mevsim değişimlerinde, vücudunun güçsüz düştüğü anlarda bazı mikroplara yenilerek hasta olur. Belirtileri sürekli şişerek uyuma, az yem yeme, hareketsizlik, ilerleyen safhalarda tünekte duramamadır. Bu belirtiler soğuk algınlığı ile karıştırılmamalıdır. Soğuk algınlığında burun akıntısı ve hapşuruk vardır. Bu hastalıktan korunmak için aynen insanlarda olduğu gibi kuşun genel yaşam kalitesinin ve beslenmesinin iyi olması gerekir. Beslenme ve bakım şartları iyi olmayan kuşlar mutlaka bir mikroba yenilerek hasta olacaklardır.

Tedavi için kuş mutlaka sıcak tutulmalı ve hiç gecikilmeden antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Bu noktada kritik diğer bir konuda kuş eğer yemek yiyemez su içemez durumdaysa kuşun el ile beslenmesi gerekliliğidir. Çünkü antibiyotiğin etkisini çabuk gösterebilmesi için kuş olabildiğince dirençli olmalıdır.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Sultan Papağanlarında Göz Enfeksiyonu
İyi temizlenememiş tünekler ve malzemeler aracılığıyla kuşa geçen bakterilerin sebep olduğu ve gözün çevresinde ki tüylerin dökülmesi, kuşun gözünün çevresini kaşıması ve hatta gözün sulanarak kapanması belirtileri ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Önlemenin temel yolu temiz ortamlarda kuşu bulundurmaktır.

Tedavisi için ise hem ağızdan antibiyotik hem de göz çevresine sürülecek antibiyotik krem uygulanmalıdır.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,565
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Virüsler

Sultan Papağanları bu konuda şanslı canlılardır ve çok fazla virüsün taşıyıcısı ya da tehdidi altında değillerdir. En korkutucu virüs beyne yerleşen ve epilepsi krizlerine neden olan virüstür. Bu virüse yakalanmış kuş dönem dönem çırpınmalı, titremeli krizler geçirir. Kuşa acı veren bir durumdur. Virüsün tipi belirlenmesi için veteriner mutlaka laboratuar analizi yaptırmalı ve sonucuna uygun ilaçlar ile kuşu tedavi etmelidir. Ev ortamında yapılabilecek neredeyse hiçbir şey yoktur.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst