Sultan Papağanları Sultan Papağanı Yavru Alma ve Üretim

Mzafa

Forum Sakini
Merhaba,
Biliyorsunuz ki 10 gün önce yumurtamız boş çıkmıştı, ve biz yumurtayı aldık. Ama halen ikiside yuvalığa girmeye devam ediyorlardı. Bugün tırnak kesimi için gittiğimizde, dişide yumurta yok yağlanma var dediler, bir süre yuvalığı çıkarın limonlu su verin, mama ve çekirdeği kesin ve evde uçmasını sağlayın dendi. Bu konuda ki görüşleriniz nelerdir ?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yağlanma için dedikleri yapılabilir ancak kuluçka sürecinde özellikle dişilerde yağlanma sık gözlemlenir. Tekrar kuluçka geçirmelerini istiyorsanız es geçilebilir süreç sonuna kadar.

Mzafa

Forum Sakini
Yağlanma için dedikleri yapılabilir ancak kuluçka sürecinde özellikle dişilerde yağlanma sık gözlemlenir. Tekrar kuluçka geçirmelerini istiyorsanız es geçilebilir süreç sonuna kadar.
Hmm bize yağlanma döneminde yumurtlamaz dediler emin olmamıştım. En azından 10 gün falan dinlendirme yapalım mı yuvalığı 10 gün sonra taksak?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yuvalık takılı değil ise dediği süreci yapabilirsiniz bence. Yağlanma yumurtlamaya genelde engel olmaz ancak bazı durumlarda riskler oluşturabilir. Yumurta sıkışması oranı yüksek olabiliyor

Mzafa

Forum Sakini
Yuvalık takılı değil ise dediği süreci yapabilirsiniz bence. Yağlanma yumurtlamaya genelde engel olmaz ancak bazı durumlarda riskler oluşturabilir. Yumurta sıkışması oranı yüksek olabiliyor
Şu an yuvalık takılan yerin önündeler ve sürekli ötüyorlar, erkek orayı didikliyor hatta, sanırım yuvalığı takıcaz. Limonlu suda verelim bakalım nasıl olacak

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
limonlu su çok abartılmamalı. Mümkünse 3-4 damla üstüne çıkılmamalıdır. Asitli ürünlere karşı hassaslar. Kuş kumu yoksa mutlaka alınız.

Mzafa

Forum Sakini
Bu 3. Boş yumurta kuluçka dönemimiz, neyi yanlış yapıyorlar anlamadım, önerileriniz nedir?

Mzafa

Forum Sakini
biraz beslenme düzeninden bahseder misiniz? ek olarak neler yaptınız kuluçka için?
Beyaz darı, dal darı ayrıca paket yem sürekli oluyor, onun haricinde yaş mama neredeyse hiç yemiyorlar, düzenli olarak meyve yumurta koyuyoruz ama dokunmuyorlar. Sadece maydanoz sapı seviyorlar.
Sularına aminoasit ve vitamin veriyoruz düzenli. Ama sonuç bu. Ayağı kırılmıştı hatırlarsanız o mu etkiledi desem iyileşeli oldu baya aslında ama.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşlar çiftleşirken iyi yatmazsa dişi ya da erkek iyi bir çiftleşme gerçekleştiremezse dolmuyor ne yazık ki. Popo bölgelerinde ki tüyleri tıraşlamak lazım biraz gerekli ise. Başka nedenlerde var bu problemin sebebi olabilecek ancak testler ile anlaşılabilir. Kısırlık konusundan bahsediyorum.
Ek olarak e+s vitaminleri döl verimi arttırıcı ürünler. Keza bira mayası, fertivit gibi ürünlerde aynı işlevi görür.

Mzafa

Forum Sakini
Kuşlar çiftleşirken iyi yatmazsa dişi ya da erkek iyi bir çiftleşme gerçekleştiremezse dolmuyor ne yazık ki. Popo bölgelerinde ki tüyleri tıraşlamak lazım biraz gerekli ise. Başka nedenlerde var bu problemin sebebi olabilecek ancak testler ile anlaşılabilir. Kısırlık konusundan bahsediyorum.
Ek olarak e+s vitaminleri döl verimi arttırıcı ürünler. Keza bira mayası, fertivit gibi ürünlerde aynı işlevi görür.

Teşekkürler, bizim erkek 2 yaşına girmek üzere, dişimizin yaşını bilmiyorum, üreticiden eşi öldükten sonra almıştık, erkek tecrübesiz olarak düşünüyoruz halen ama bakalım görücez bundan sonraki süreçte.
Yumurtaları hemen almak mantıklı mı ?
Alınca psikolojileri bozuluyor biraz çünkü

Mzafa

Forum Sakini
Selamlar,
2 yumurtamız daha oldu 1 haftalık maalesef bunlarda boş, bundan sonraki süreçte yuvalığı çıkartıp bir süre yuvalıksız tutmak mantıklı mı ?
Bu yıl içinde toplam 12 tane boş yumurtamız oldu ne yapıcaz bilemedim.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, yumurta dizimi tamamlandı ise eve yuva çıkartılabilir :( Deneyebilirseniz suni tohum geliyor mu kontrol ediniz ya da yeni bir erkek alınız

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yani son yumurtasinin üstünden kaç gün geçti, yumurtlamayı bitirdi mi demek istedim. YouTube da denk gelemedim ancak kuşların fi bölgesiyle temasta videoda ki gibi suni gelmesi gerekiyor. Sultan papağanı için zor bir işlem aslinda