Sultan Papağanları Sultan Papağanı Yavru Alma ve Üretim

vinzoldi

Yeni Üye
Çok teşekkürler artık izmir'de araştırıcam bir dişi. Tavsiyeler çok açıklayıcı oldu. Sağolun tekrar

Mzafa

Forum Sakini
Merhabalar,
Bende 1,5 yaşında erkek bi sultan var,
Geçenlerde eşi ölmüş boş yumurta bırakmış bi dişi aldık bizimkiler uyuştu anlaştı kuşu sahiplendik, eve getirdik 1 hafta sonra yuvalık falan taktık ama dişinin göğsünde kafasında ve kanatlarında tüyler yoluk yoluk olmaya başladı, ilk aldığımızda böyle bir problem yoktu bunun sebebi ne olabilir, çiftleşme ile ilgili olabilir mi?

Ekli dosyalar

• IMG-20210404-WA0008.jpg
    IMG-20210404-WA0008.jpg
    179.7 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG-20210404-WA0009.jpg
    IMG-20210404-WA0009.jpg
    184.9 KB · Görüntüleme: 6

Hosmanoglu

iyikus.com Üyesi
Çiftleşmeyle alakası yok. B vitamini takviyesi uyguluyor musunuz?

Mzafa

Forum Sakini
Çiftleşmeyle alakası yok. B vitamini takviyesi uyguluyor musunuz?
Evet haftada 1 sularına koyuyoruz, yeni dişi kuş bize geleli 2 hafta oldu daha, zamanla toparlar mı?
Ya da bizim erkek mi dövüyor acaba, ama dövdüğünü kavga ettiklerini pek görmedim.

Hosmanoglu

iyikus.com Üyesi
Gözlem altında tutun bakalım devam edecek mi. Ek olarak buğday çimlendirmesi desteğine ihtiyacı olabilir.

Hosmanoglu

iyikus.com Üyesi

Mzafa

Forum Sakini
Teşekkür ederim, çift konusunda baya bi kafanızı şişircem gibi duruyor :)
Arada ufak kavgalar olabilir mi, genelde birbirlerini kaşırken oluyor, biri diğerini kaşımadığında ufak bir atışma oluyor :)

Mzafa

Forum Sakini
Anladım, teşekkür ediyorum, takıldığım yerlerde yazmak üzere iyi akşamlar :)

Hosmanoglu

iyikus.com Üyesi
Benim en bakıcı çiftim sürekli kavga içerisinde. Folluğa girince durum değişiyor.

Mzafa

Forum Sakini
Merhabalar, erkeğin dişiyi dövmesi normal mi, kafasını sürekli gagalaması mesela, bu sanırım çiftleşme isteğiymiş ama dişinin suratında tüy kalmayacak bu gidişle.
Bir süre ayrı kafeslere almak mantıklı mı? Dişi hazır olana kadar.

Senem3535

iyikus.com Üyesi
Sultan Papağanı Yavru Alma ve Üretim Yöntemleri
Sultan papağanı
besleyenlerin en büyük hedeflerinden biri papağanlarını konuşturabilmek ise, diğeri mutlaka yavru almaktır. Sultan papağanlar, evcil kuş türleri arasında boyutları ile orta sınıf kuşlar arasında yer alırken, cana yakınlığı renkleri ile en çok tercih edilen kuşlar arasında yer alırlar. Bu papağan türünün özel bir ilgi istemesi, bakımlarının kolay olmasına rağmen hassasiyet gerektirmesi bu papağan cinsinin evlerde bakımını da artırmıştır. Sultan papağanı, sahibinin gösterdiği sevgiyi karşılıksız bırakmayan, ev halkına alıştıktan sonra omuzlardan inmeyen sevecen bir kuştur. Bu kuşun yavrularını almak ise sahipleri için müthiş bir doğa olayını gözlemlemek anlamına gelmesi sebebiyle sıklıkla denenmektedir. Sultan cinsi bir papağanın yumurta vermesi ve size bir yavru kuş vermesi için doğal olarak sağlıklı bir kuş olması ve yaşadığı ortamın buna uygun olması gerekir. Bilinmesi gereken diğer bir husus ise bu cins papağanların tek eşli olmalarıdır. Eş seçiminde bu nedenle titizlik gösterilmeli, daha sonradan eş değiştirme yoluna asla gidilmemelidir. Yavru alma işlemi her aşamasının hassasiyetle düzenlenmesi gereken bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Başarı da aslında bu süreçte yaptıklarınızla doğru orantılı olarak gerçekleşmektedir.
Ekli dosyayı görüntüle 370
Sultan Papağan Üretim Sürecinde Yapılması Gerekenler
Daha önce de belirttiğimiz gibi, Sultan papağanı için eş seçimi son derece önemlidir. Ve kuş kendi eşini seçmesi halinde çiftleşme olmakta ve yavru alınabilmektedir. Bu nedenle öncelikle yavru almaya karar verdikten sonra en önemli adım kuşların cinsiyetini doğru belirlemekten geçer. Bir kuşu kendi kuşunuza eş olarak seçmiş olsanız bile, en az 30 gün süre ile kuşu gözlemlemeniz gerekir. Çiftleşme ve yumurtlama aşamasına gelen kuşunuzun oda ısısına ve kafeslerin ışık alma sürelerine de bu süreçte olabildiğince dikkat etmeniz gerekir. Doğal şartları korumakla beraber, her mevsim yavru alabilmek için, mevsimi çiftleşme mevsimi olarak algılamaları çok önemlidir. Bu nedenle kuşların günde en az 14 saat ışık alacak şekilde tutulması gerekir. Tabii dikkat edilmesi gereken bir başka konu da odanın ısısı ve nem oranıdır. İdeal ortamın oluşturulması için oda sıcaklığı 25-30 derece, nem oranı da %50 civarında tutulmalıdır. Bu şartlar ilkbaharın en ideal günlerindeki şartlardır. Bunların sağlanması sonucunda çiftleşme olacak ve siz de yavru almaya başlayacaksınız.

Sultan Papağan İçin Kuluçka Dönemi Beslenmesine Dikkat Edilmelidir
Sultan papağanı için kuluçka dönemi, 18-20 gün aralığında olmaktadır. Bu süreçte sağlıklı bir yumurta 16 ya da 17. Gün sonunda canlanacaktır. İlk olarak yumurtadan sesler gelmeye başlar ve bu süreci takip eden 48 saat içerisinde de ilk yavrular çıkmaya başlar. Kuluçka dönemi boyunca beslenmesine dikkat etmek ve banyolarını yaptırmaktan başka bir müdahalede bulunmamak gerekir. Bu dönemin olabildiğince sakin geçmesi önemlidir. Yumurtadan çıkan yavruların beslenmesi ile anne kuşunuz zaten ilgilenecektir. Bu süreçte haşlanmış patates, meyve ve sebze gibi yiyecekler verilebilir. Bu süreçte beslenmenin önemli olduğunu asla aklınızdan çıkartmamanız gerekir.
Tesekkur ederim

Mzafa

Forum Sakini
Tekrar rahatsız ediyorum ama bugün yüz yüze duyduğum bir durumdan bahsetmek sizlerden de onay almak istedim.
Daha önce de bahsetmiştim;
Benim erkek bir sultanım vardı, ve aetık kendi kendine kur dansları yapmaya başlamıştı bunun üzerine (eşi yeni ölmüş ve boş yumurta atmış) bir dişi sultan sahiplendim, sahiplenmeden önce ikisini bir kaç gün aynı kafeste izledik ve anlaştıklarını gördük ve aldık bir süre sonra yuvalık taktık aradan şu an 2 ay geçti ama çiftleşme durumu hiç yok.
Bugün duydum ki eşi ölmüş bir dişi tekrar çiftleşmez, genelde tek eşli oldukları söylenir, şu an tek çare ayrı kafese alıp kızışmaları beklendikten sonra aynı kafese almak, belki böyle bir şansınız olabilir dendi, bir sultan üreticisi tarafından.
Bu ne kadar doğrudur bu aşamadan sonra ne yapmalıyım ?
Saygılarımla.

Hosmanoglu

iyikus.com Üyesi
2 sene yavru beklediğim çiftler oldu. Çift tutturmak epey zahmetli. Sabırlı olmanız gerekiyor. Erkek kur ötüşünü eğlence olarak da yapabiliyor. Çoğunlukla dişi hazır olmadan çiftleşme gerçekleşmiyor. Genelde sultanlar tek eşli olmalarına rağmen eş değiştirme durumları gayet olağan. Tecrübeyle sabit. Kuşları ayırmanızı, yuvalığı sadece erkeğin kafesine takmanızı tavsiye ederim.

Mzafa

Forum Sakini
2 sene yavru beklediğim çiftler oldu. Çift tutturmak epey zahmetli. Sabırlı olmanız gerekiyor. Erkek kur ötüşünü eğlence olarak da yapabiliyor. Çoğunlukla dişi hazır olmadan çiftleşme gerçekleşmiyor. Genelde sultanlar tek eşli olmalarına rağmen eş değiştirme durumları gayet olağan. Tecrübeyle sabit. Kuşları ayırmanızı, yuvalığı sadece erkeğin kafesine takmanızı tavsiye ederim.
Ayrı kafesler aynı odada mı bulunacak peki ?