Sultan papağanım kabız mı ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Fidan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Fidan

Forum Sakini
Merhabalar. Sultan papağanım sabahları 2 adet büyük dışkı yapıyor. Normalden daha az dışkılamaya başladı. Gündüzleride az dışkılıyor. Bugün bu durumun 3. Günündeyiz. Bir yerleri kemirme ihtiyacıda artmış. Kabızmı olduğunu yoksa kızgınlık yumurtasımı yapacağını nasıl anlarım. Aynı zamanda kendisi tüy dökümünde. Dışkılarını aşağıya
yükledim.
Bir de Mart 2021'den bugüne kadar 30 kızgınlık yumurtası yaptı

Ekli dosyalar

• 20221003_095404.jpg
    20221003_095404.jpg
    131.4 KB · Görüntüleme: 18
  • 20221003_095414.jpg
    20221003_095414.jpg
    170.4 KB · Görüntüleme: 18
  • 20221003_095430.jpg
    20221003_095430.jpg
    259.7 KB · Görüntüleme: 18
  • 20221003_095437.jpg
    20221003_095437.jpg
    112 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Kızgınlık yumurtası yapma ihtimali var elbette ancak dışkıları kötü görünüyor.. Her halukarda ilaç kullanılması gerekiyor bence.. Sulphamezathine iyi bir başlangıç olur.. @neanderthalensis @Doğanay Y. Ayrıyetten kuşunuz madem bu kadar kızışmış yumurta yapıyor yanına bir eş almak en doğrusu..
Eş alıp bir de onunla ilgilenmeyi vebalini almayı istemiyoruz. Limon bizim evimize bir yersen kaçıp geldi 2 yıl önce. Bugün yem yemesi azaldı ve kenarda kendini kabartmış gaga gıcırdatıyor.

Trimetoprim,sülphametaxasole, nystatin , doxycycline ve kendi özel bitkisel vitamşn mineral takviyelerimiz bulunmakta aldığınız ilaçların içersinde

Karışıklık olmaması için diğer konuyu sildim.. Bu konu üzerinden devam edelim.. Verilen ilaçlar uygun kullanabilirsiniz.. Yalnız doksisiklin ve bitkisel ürünlere gerek varmıydı bilemedim.. Trime+sulfa ve nistatin yeterli bana göre.. Tedavinin ilerleyen günlerinde kuşun durumunu güncellerseniz takip edelim bizde.. Geçmiş olsun...

Karışıklık olmaması için diğer konuyu sildim.. Bu konu üzerinden devam edelim.. Verilen ilaçlar uygun kullanabilirsiniz.. Yalnız doksisiklin ve bitkisel ürünlere gerek varmıydı bilemedim.. Trime+sulfa ve nistatin yeterli bana göre.. Tedavinin ilerleyen günlerinde kuşun durumunu güncellerseniz takip edelim bizde.. Geçmiş olsun...
Geniş spektrumlu tedavi uygulandığı ve tedavi işe yaramazsa dışkı tahlili yapılıp spesifik hastalığa göre tedavi olustutacakları söylendi. Anlamadığım nokta neden önce spesifik tedavi yapılmıyor

Geniş spektrumlu tedavi uygulandığı ve tedavi işe yaramazsa dışkı tahlili yapılıp spesifik hastalığa göre tedavi olustutacakları söylendi. Anlamadığım nokta neden önce spesifik tedavi yapılmıyor
Esasında evet en doğrusu o. Ancak örnek alındığı zaman +2 veya 3 gün sonucu beklemeniz gerekiyor muhtemelen bir kaç olasılık yerine, olası olasılıklara yoğunlaşmışlar. Bu yüzdende bu tedavi yöntemi seçilmiş. Zaten ilaçlar etki etmiyorsa 2. veya 3. güne kadar kuşta değişiklik durumu kötüye gider. Bu arada kuşunuzu illa ki tartmışlardır ağırlığı kaç gr ?

Esasında evet en doğrusu o. Ancak örnek alındığı zaman +2 veya 3 gün sonucu beklemeniz gerekiyor muhtemelen bir kaç olasılık yerine, olası olasılıklara yoğunlaşmışlar. Bu yüzdende bu tedavi yöntemi seçilmiş. Zaten ilaçlar etki etmiyorsa 2. veya 3. güne kadar kuşta değişiklik durumu kötüye gider. Bu arada kuşunuzu illa ki tartmışlardır ağırlığı kaç gr ?
104 gr. Antibiyotik sonrası iyileşme olmazsa tedaviyi karşılayabilirmiyim bilmiyorum. 2 3 gün sonuç beklemekte sıkıntı görmüyorum. Antibiyotik kullanmakla kullanmamak arasındayım. Örnek alınma masrafınıda karşılayabilir miyim bilmiyorum.

104 gr. Antibiyotik sonrası iyileşme olmazsa tedaviyi karşılayabilirmiyim bilmiyorum. 2 3 gün sonuç beklemekte sıkıntı görmüyorum. Antibiyotik kullanmakla kullanmamak arasındayım. Örnek alınma masrafınıda karşılayabilir miyim bilmiyorum.
Örnek alsalar da alınmasa da kullanmak zorundasınız bu yüzden vakit kaybetmeyin. Destekleyici tedaviden ziyade süreci antibiyotikler ve antifungallar yürütebilir.

Acil durumlarda önce ilaç başlanır sonra tahlil yapılır.. Vakit kaybetmemek için.. Tahlil sonucuna göre ilaç değiştirilir yada devam edilir...

Antibiyotik kullanmakla kullanmamak arasındayım. Örnek alınma masrafınıda karşılayabilir miyim bilmiyorum.

Nasıl yani daha başlamadınızmı ilaçalra? Eğer öyleyse bence başlayın vakit kaybetmeyin.. Antibiyotik gerekli..

Acil durumlarda önce ilaç başlanır sonra tahlil yapılır.. Vakit kaybetmemek için.. Tahlil sonucuna göre ilaç değiştirilir yada devam edilir...

Nasıl yani daha başlamadınızmı ilaçalra? Eğer öyleyse bence başlayın vakit kaybetmeyin.. Antibiyotik gerekli..
Yarın sabah başlıyorum