Sultan papağanım kabız mı ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Fidan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Fidan

Forum Sakini
Merhabalar. Sultan papağanım sabahları 2 adet büyük dışkı yapıyor. Normalden daha az dışkılamaya başladı. Gündüzleride az dışkılıyor. Bugün bu durumun 3. Günündeyiz. Bir yerleri kemirme ihtiyacıda artmış. Kabızmı olduğunu yoksa kızgınlık yumurtasımı yapacağını nasıl anlarım. Aynı zamanda kendisi tüy dökümünde. Dışkılarını aşağıya
yükledim.
Bir de Mart 2021'den bugüne kadar 30 kızgınlık yumurtası yaptı

Ekli dosyalar

• 20221003_095404.jpg
    20221003_095404.jpg
    131.4 KB · Görüntüleme: 18
  • 20221003_095414.jpg
    20221003_095414.jpg
    170.4 KB · Görüntüleme: 18
  • 20221003_095430.jpg
    20221003_095430.jpg
    259.7 KB · Görüntüleme: 18
  • 20221003_095437.jpg
    20221003_095437.jpg
    112 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Bence daha fazla geç kalmadan başlayınız. Bu sorunu doğal yollarla tedavi edemezsiniz. Ediyorum diyende yalan söylüyordur, süreçten haberdar değildir. Bilinen ve sonuç alınan tek tedavi şekli belirtilen ilacın kullanımından geçiyor. Doğal yöntemlere karşı değilim ancak bu o hastalık durumu değil :(
Oraya sordum. Muayne olduktan sonra röntgen ve mikroskobik görüntülere bakıp tedavi önerebileceklerini söylediler.

Bence daha fazla geç kalmadan başlayınız. Bu sorunu doğal yollarla tedavi edemezsiniz. Ediyorum diyende yalan söylüyordur, süreçten haberdar değildir. Bilinen ve sonuç alınan tek tedavi şekli belirtilen ilacın kullanımından geçiyor. Doğal yöntemlere karşı değilim ancak bu o hastalık durumu değil :(
Durumu çok ileri olmadığından doğal yollarla tedavi olabilir diye düşündüm. Çünkü karaciğer ve böbrek hasarında ölümüne neden olmak istemiyorum. Kendisi kızgınlık döneminse şuan. Günde 5 6 kez belkide daha fazla tellere sürtünüp ötüyor ama halide yok aynı zamanda

Durumu çok ileri olmadığından doğal yollarla tedavi olabilir diye düşündüm. Çünkü karaciğer ve böbrek hasarında ölümüne neden olmak istemiyorum. Kendisi kızgınlık döneminse şuan. Günde 5 6 kez belkide daha fazla tellere sürtünüp ötüyor ama halide yok aynı zamanda
İlacı aldım kullanıyoruz. Kafes temizliğini neyle yapabilirim ? Yemlikleri ve sulukları. Yemlik ve suluklarda bulaşık deterjanı ardındanda sirkeli suda bekletme uyguluyordum.

İlacı aldım kullanıyoruz. Kafes temizliğini neyle yapabilirim ? Yemlikleri ve sulukları. Yemlik ve suluklarda bulaşık deterjanı ardındanda sirkeli suda bekletme uyguluyordum.
Çamaşır suyunda bekletiyorum ben sulukları. Kafesi de aynı şekilde çamaşır suyu ile yıkayıp, iyi fircalayip sicak suyla duruluyorum. Virkon s gibi ürünler de tercih edilebilir

Çamaşır suyunda bekletiyorum ben sulukları. Kafesi de aynı şekilde çamaşır suyu ile yıkayıp, iyi fircalayip sicak suyla duruluyorum. Virkon s gibi ürünler de tercih edilebilir
Çamaşır suyu kullanacak kadar kirlenmiyor ya. Her gün bulaşık deterjanı + sirkeli su ile temizliyorum. Zefiran bulabilirsem onla temizleyeceğim. Sanırım kafes zefiranla temizlenmez ama. Bu yazıda denilene göre suyu asitleştirmeliymişim. Bunu nasıl yapabilirim bi öneriniz var mı ? Çünkü Amphitericin-B kullanıyoruz 5. Gündeyiz şuan. Sirke koyarsam sıkıntı yapmasın o yüzden.
Bir de besin olarak ne verebilirim. Veteriner hekim ilacı kullanırken kalsiyum, kum, gaga taşı yasak dedi. Yazıda da multivitamin, E vitamini,mama yasak diyor. Digestive ve A vit. Vermeyi düşünüyorum. Besin olarakta karışık yem ve elma yiyor. Yemi versele laganın ilk yemi. Sizce fotoğrafını attığım yemden vereyim mi ? Başka neler verebilirim ?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20221028-091924_Gallery.jpg
    Screenshot_20221028-091924_Gallery.jpg
    457.4 KB · Görüntüleme: 7
  • 20221028_092553.jpg
    20221028_092553.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 6
Hocam kirlenme durumundan değil. Bazı görünmeyen parazitlerin temizliğinde daha etkili olabiliyor. Zefiranla temizlik bilemedim, denemedim ya da bununla alakalı bir şeyler okumadım :(
Asitleştirmek için limon, sirke, kola bile olur. İlaç kullanım süreci uzun. Genelde bu tip tedavi döneminde sadece kumi gaga taşı ve kalamar kemiği gibi ürünler çıkartılmalı. Mama haftada 1 kez yeterli gelir kullanımı, mama yerine vitamin takviyesi yapılabilir.
Bu yemin içeriğini paylaşabilir misiniz? Kullanmadım bu markayı, ona göre yorum yapayım.

Hocam kirlenme durumundan değil. Bazı görünmeyen parazitlerin temizliğinde daha etkili olabiliyor. Zefiranla temizlik bilemedim, denemedim ya da bununla alakalı bir şeyler okumadım :(
Asitleştirmek için limon, sirke, kola bile olur. İlaç kullanım süreci uzun. Genelde bu tip tedavi döneminde sadece kumi gaga taşı ve kalamar kemiği gibi ürünler çıkartılmalı. Mama haftada 1 kez yeterli gelir kullanımı, mama yerine vitamin takviyesi yapılabilir.
Bu yemin içeriğini paylaşabilir misiniz? Kullanmadım bu markayı, ona göre yorum yapayım.
Çamaşır suyu hariç ve virkon hariç öneriniz var mıdır ? Veterinere sorduğumda normal su verin diyor. İnternette ise asitleştirmeyle ilgili bilgiler var. Bu konuya bakar mısınız. @neanderthalensis @Umit.

Vitamin takviyesi derken ne verebilirim. Digestive kullanayım mı ve A vitamini.

Normalde versele laganın eski yemini kullanıyorum. Bu yemide arada vereyim dedim.

Ekli dosyalar

• 20221028_122250.jpg
    20221028_122250.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 9
Ha ben kafes temizliği için onları söyledim, aklım oraya gitti. İçme suyunu asitleştirmek için satılan pet ürünler var ancak almak pek gerekli değil. 1-2 damla limon damlatmak içme suyunu ph değerini düşürür.
Normal su vermenizi bende tavsiye ederim. B vitamini ya da multi herhangi bir vitamin verilebilir. Bahsettiğiniz ürünlerde kullanılabilir.
Sade bir karması varmış, kullanmanın pek artısı olmaz ancak verebilirsiniz.

Ha ben kafes temizliği için onları söyledim, aklım oraya gitti. İçme suyunu asitleştirmek için satılan pet ürünler var ancak almak pek gerekli değil. 1-2 damla limon damlatmak içme suyunu ph değerini düşürür.
Normal su vermenizi bende tavsiye ederim. B vitamini ya da multi herhangi bir vitamin verilebilir. Bahsettiğiniz ürünlerde kullanılabilir.
Sade bir karması varmış, kullanmanın pek artısı olmaz ancak verebilirsiniz.
Anladım. Teşekkür ederimm

Çamaşır suyu hariç ve virkon hariç öneriniz var mıdır ? Veterinere sorduğumda normal su verin diyor. İnternette ise asitleştirmeyle ilgili bilgiler var. Bu konuya bakar mısınız. @neanderthalensis @Umit.

Vitamin takviyesi derken ne verebilirim. Digestive kullanayım mı ve A vitamini.

Normalde versele laganın eski yemini kullanıyorum. Bu yemide arada vereyim dedim.
Veteriner hekim zaten gerekli şeyi söylemiş su için daha da fazlasını yapmanıza gerek yok. Temizlik için bence virkon s en mantıklısı çünkü toksik etkiye sahip değil.

Veteriner hekim zaten gerekli şeyi söylemiş su için daha da fazlasını yapmanıza gerek yok. Temizlik için bence virkon s en mantıklısı çünkü toksik etkiye sahip değil.
Günlerdir kilo alıyordu. 8 10 gr kadar. Şimdi alması durdu. İçinde yumurta olabilirmi sizce ? Kızgınlık belirtileri gösteriyordu. Yumurta sıkışması olsa anlar mıyım ?

Günlerdir kilo alıyordu. 8 10 gr kadar. Şimdi alması durdu. İçinde yumurta olabilirmi sizce ? Kızgınlık belirtileri gösteriyordu. Yumurta sıkışması olsa anlar mıyım ?
Yumurta sıkışması olduğunda aslinda anlaşılıyor tavırlarından. Farklı, kırık bir duruş sergilerse mutlaka kontrol ettirmelisiniz

Yumurta sıkışması olduğunda aslinda anlaşılıyor tavırlarından. Farklı, kırık bir duruş sergilerse mutlaka kontrol ettirmelisiniz
Duruşu böyle ama arada sırada yani uyurken. Kırık duruştan kastınız kanatların aşağı indiğimi ?
Bir de versele laganın ilk yemini kullanıyorum. İçindeki yulaf ve aspir oranı bira fazla. Bu aralarda çok iştahı olmadığınsan yulafları yiyor sadece

Ekli dosyalar

• 20221030_091553.jpg
    20221030_091553.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 6
  • 20221030_091600.jpg
    20221030_091600.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 6
  • 20221030_091619.jpg
    20221030_091619.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 5
Ağırlaşması yulaf kaynaklı da olabilir. Yağlandıran bir tohum :(
Keyifsizlikten, hastalık görünümünden çok uyukluyor gibi.