Sultan papağanım sürekli kaşınıyor ve kendini kanatıyor

Sarı tüy

iyikus.com Üyesi
Merhaba, sultan papağanım sürekli kaşınıyordu. Bunu normal olarak karşılıyordum çünkü sultanların tüylerini düzeltmek ve temizlemek için yaptığını okumuştum. Son 1 1,5 haftadır kendini kanatmaya başladı. İlk olarak kuyruğunun üst bölgesini kanatmıştı. Sabah kafese bir baktık ki kafes kan içinde. Epey kan kaybetmişti.

Bu duruma ne sebep olur bilmiyorum. Parazit için dün ensesinden 3 damla ilaç damlattık. Şu anda çok yorgun ve kendini yine kanattı. Bu kez kanat altını kanattı. Önce minnacık bir bölgeydi şu an çok büyük bir kan huzmesi oluştu. Urfada yaşıyorum ve burda kuşa bakan veteriner var mı bilmiyorum.

ne yapmalıyım bu kanı nasıl durdurabilirim. bana bir yol gösterin lütfen kızım ölsün istemiyorum :( ara ara yarasını gagalıyor. Yara tekrar kanıyor

Ekli dosyalar

• F4A897FA-8FC7-4FDF-963F-28124DB858D8.jpeg
    F4A897FA-8FC7-4FDF-963F-28124DB858D8.jpeg
    140.3 KB · Görüntüleme: 21
  • 52617039-1D26-4888-B742-3178DE9826E8.jpeg
    52617039-1D26-4888-B742-3178DE9826E8.jpeg
    269.7 KB · Görüntüleme: 15
  • 2E42BE4B-21FB-490A-BEE4-BDABCF88054A.jpeg
    2E42BE4B-21FB-490A-BEE4-BDABCF88054A.jpeg
    274.2 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Boyunluğu anca veterinerden takabiliriz sanırım. Ki boyunluğa iyi tepki vermeyeceği de kesin :( kuşlara ilgili bir tanıdığımız var o kendi sultan papağanına kullanıyormuş ilacın ismini bilmiyorum maalesef :( onun kuşunda kaşıntıyı kesiyormuş. kuşçudan aldığı aralıkla kullandığı bir ilaçmış.

ben bu kız kendini niye kanatıyor ayrıca bunu merak ediyorum. Strese mi girdi acaba :( özgürlüğüne düşkün bir kuş kendisi. Kafeste değil dışarıda bizimle oturmak istiyor.

Merhaba, byunluğu evde keçeden sizde yapabilirsiniz. Boyunluğu sevmiyorlar ancak kanatma sebebi muhtemelen stres kaynaklı. Yeni bir düzenleme ya da değişiklik, az ilgilenme durumu mu var?
Evde keçe var ama nasıl yaparım bilmiyorum. İnternetten bakınayım biraz.
Yeni düzenleme veya değişiklik şöyle var ki ben normalde iş yerinde çalışıyordum 5 haftadır evden çalışıyorum. Bu kendisinin daha çok şımarmasına sebep oldu. Evde sürekli birinin var olması onu sürekli dışarı çıkarabilecek birinin olması anlamına geliyor. Çok şımarıktır kendisi , tam anlamıyla ilgi arsızı. Kafasını saatlerce kaşısak bana mısın demez. Küçük çocuklar gibi tam olarak. Belki sevgimiz yetmiyordur daha çok istiyor olabilir.

kanayan kısmı yıkadık sonra kurusun diye güneş gören cam önüne koyduk. Kuruduktan sonra bu kez tüylerini temizlemek için gagalamaya başladı kendini. Ara ara yarasına da gaga atıyor tabii. Yarasına bir şey de süremiyorum sürekli gagası oralarda 🥺 bu keçe boyunluk işini yarın halletmem gerekiyor.

Evde keçe var ama nasıl yaparım bilmiyorum. İnternetten bakınayım biraz.
Yeni düzenleme veya değişiklik şöyle var ki ben normalde iş yerinde çalışıyordum 5 haftadır evden çalışıyorum. Bu kendisinin daha çok şımarmasına sebep oldu. Evde sürekli birinin var olması onu sürekli dışarı çıkarabilecek birinin olması anlamına geliyor. Çok şımarıktır kendisi , tam anlamıyla ilgi arsızı. Kafasını saatlerce kaşısak bana mısın demez. Küçük çocuklar gibi tam olarak. Belki sevgimiz yetmiyordur daha çok istiyor olabilir.

kanayan kısmı yıkadık sonra kurusun diye güneş gören cam önüne koyduk. Kuruduktan sonra bu kez tüylerini temizlemek için gagalamaya başladı kendini. Ara ara yarasına da gaga atıyor tabii. Yarasına bir şey de süremiyorum sürekli gagası oralarda 🥺 bu keçe boyunluk işini yarın halletmem gerekiyor.
Dediginiz gibi biraz arastirarak cozebilirsiniz boyunluk isini. Tuy yolma/asiri kasinma durumlarinin cok fazla sebebi oluyor ama sizinki psikolojik gibi. Durum dediginiz gibiyse biraz daha fazla disarida zaman gecirmesine izin verin eger mumkunse. Bakalim neler olacak 😊

Baktım ki durumu iyiye gitmiyor diyarbakıra giderken onu da aldık yanımıza. Kuşlara bakan bir veterinere götürdüm. Virviri gördüğü gibi ilk tepkisi şu oldu 👉🏻Aman allahım bu nasıl böyle yağlanmış 😅

kızımın benimle birlikte cips, antep fıstığı, kaju, patates kızartması vs yediğini öğrenince tansiyonu düştü veterinerin 😂 derisini falan inceledi ve evet yağlanmış bizim hanımefendi. Diyete başlayacağız artık 🥲
Yağlandığı için tüyler de çıkmakta zorlanıyormuş. 20 gün yem hariç hiçbir şey vermeyeceğiz sadece yemi. Hatta yemin içinde çekirdek yok diye çekirdek almıştım kızıma onu da verme dedi 😅
Palmarosa yağı içeren bir sprey verdi kaşıntısını durdurur rahatlatır dedi. Vitaminli bir çözelti verdi her sabah suyuna ekle akşam dök normal su koy dedi. Bir de 5 günde bir elma sirkeli suyu sprey şişesine koy üzerine püskürt dedi (su kaynayıp ılımış su olmalı)
Bunları yazdım ki aynı sorunu yaşayanlara belki faydası olur

Palmarosa biterse ya da yerine aloe vera bitkisinden elde edeceğiniz öz ile de fısfıs yapabilirsiniz.
Yağlanma durumu çok fena. Kuşların yememesi gereken her şeyi vermişsiniz :D

Palmarosa biterse ya da yerine aloe vera bitkisinden elde edeceğiniz öz ile de fısfıs yapabilirsiniz.
Yağlanma durumu çok fena. Kuşların yememesi gereken her şeyi vermişsiniz :D
Evet veteriner de öyle dedi 😁 ama biz yerken dışarıdaysa saldırıyor resmen. Gelip ağzımdan alıyor yediğim şeyi o derece 😂 kafesteyken de çıkarana kadar ortalığı yıkıyor vir vir ediyor 😅

aloe vera bitkim var evde hem de fazlasıyla ama onunla nasıl bir sprey yapabilirim bilmiyorum.
Baktım ki durumu iyiye gitmiyor diyarbakıra giderken onu da aldık yanımıza. Kuşlara bakan bir veterinere götürdüm. Virviri gördüğü gibi ilk tepkisi şu oldu 👉🏻Aman allahım bu nasıl böyle yağlanmış 😅

kızımın benimle birlikte cips, antep fıstığı, kaju, patates kızartması vs yediğini öğrenince tansiyonu düştü veterinerin 😂 derisini falan inceledi ve evet yağlanmış bizim hanımefendi. Diyete başlayacağız artık 🥲
Yağlandığı için tüyler de çıkmakta zorlanıyormuş. 20 gün yem hariç hiçbir şey vermeyeceğiz sadece yemi. Hatta yemin içinde çekirdek yok diye çekirdek almıştım kızıma onu da verme dedi 😅
Palmarosa yağı içeren bir sprey verdi kaşıntısını durdurur rahatlatır dedi. Vitaminli bir çözelti verdi her sabah suyuna ekle akşam dök normal su koy dedi. Bir de 5 günde bir elma sirkeli suyu sprey şişesine koy üzerine püskürt dedi (su kaynayıp ılımış su olmalı)
Bunları yazdım ki aynı sorunu yaşayanlara belki faydası olur

Bu arada şunu da ekleyeyim kanaması olursa demlenmiş çayı biraz ılıtıp makyaj pamuğu gibi daha yüzeyi düzgün olan bir pamuk ile alıp kanayan yeri onunla temizle dedi veteriner. Çay antioksidan özelliğe sahip olduğundan mikroplara karşı etkili olur dedi.