Sürekli gagasını açıp kapatıyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Afatsumi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Afatsumi

Forum Sakini
Merhaba, konu başlıklarında araştırma yaptım ama net bir bilgi bulamadım. Kuşumu yaklaşık bir ay önce aldim, 6 aylık erkek ele alışkın olmayan üretimhanede sadece havuc,yumurta mamasi ve yem ile beslenmiş ama mama ve yeşillik yediremiyorum, yeşilliği kafese astigimda yokmuş gibi hareket ediyor, eşli bir kuşmuş. Aldığımda fark ettiğim ve alışma sürecini bitirmesine rağmen surekli bir gaga açıp kapatma durumu var. Üretimhanede çekilmiş videosunda da bu hareketi yaptığını gördüm. Aldigimdan beri kekik çayı, haftada bir elma sirkesi ve doluvita multivitamin vermeye başladım. Yemi gardenmix kullaniyorum. Herhangi bir ishal durumu yok resim ve videosunu ekleyeceğim. Aslında bekleyip duruma göre hareket etmeyi düşünüyordum fakat bugün gaga hareketiyle birlikte kafasini da salladigini gördüm bir de kuş aşırı durgun ve ötmüyor hiç (yan kafeste surekli öten dişi kuş olduğu hâlde) Kusma ve tüylerini kabartma yok. Gagasını açıp baktım temiz gibi. Beni rahatsız eden tunekte hep sabit bir yerde öne doğru tuneyerek uykulu bir vaziyeti var. Bu kursak mantari gibi herhangi bir hastalığın başlangıcı olabilir mi ? Yem yerken karnını doyurana kadar kalmiyor genellikle yemlikte, mesela akilli yemlige gidiyor bir tane yem yiyor ve ardindan tunege cikip dakikalarca videodaki hareketleri yapiyor. Sindirim ile ilgili bir problemi olabilir mi?

Çözüm
Konu başlığındaki problemin muallakta kalmaması için paylaşıyorum. Evet erkek kuşumu alalı bir seneyi geçti ve eşiyle iki adet kuluçka geçirdi. Şimdi hâlâ bu hareketi yapmakta ve bunun bir hastalik belirtisi olmadığını, kalıtsal ırsi bir hareket bir nevi bakicilikla alakali bir durum olduğunu düşünüyorum. Bazen bu hareketi dişinin üstüne eğilerek yapmakta bazen yavrulari beslemeden önce bir nevi geviş getirir gibi hatta bazen de kafasını yukarı aşağı yaparak sanki kusacakmis yapmakta yavruları çok güzel beslemekte ama bir problem olmamakta kuş kumu da tüketmektedir. Benim konu açılışında mikostatin denemem olmuştu bunun dışında hiç ilaç denemedim de. Bu şekilde yapmakta olan kuşlar için örnek teşkil eder, umarım faydası olur çünkü bu...
Aralara birer gün temiz su sıkıştırmanızı tavsiye ederim. Bazı vitamin grupları üst üste yıpratıcı olabiliyor ancak yine de büyük sorunlara sebep olmaz. Özellikle geniş multivitamin içerikler için söylediğimi de belirtmek isterim. B kompleks vitaminler için aynı şey geçerli değil.

Aralara birer gün temiz su sıkıştırmanızı tavsiye ederim. Bazı vitamin grupları üst üste yıpratıcı olabiliyor ancak yine de büyük sorunlara sebep olmaz. Özellikle geniş multivitamin içerikler için söylediğimi de belirtmek isterim. B kompleks vitaminler için aynı şey geçerli değil.
Antibiyotik kullanimindan sonra da mı vitamin kullanırken ara vermeliyiz, benim kullandığım geniş içerikli multivitamin, burayı keşfetmeden önce Ayhan hocadan öğrendiğim birseydi 😊 5+3+3 şeklinde multivitamini karacigeri desteklemesi için

Antibiyotik kullanimindan sonra da mı vitamin kullanırken ara vermeliyiz, benim kullandığım geniş içerikli multivitamin, burayı keşfetmeden önce Ayhan hocadan öğrendiğim birseydi 😊 5+3+3 şeklinde multivitamini karacigeri desteklemesi için
Çok söylenti var ancak ilaç tedavileri genelde inanılmaz yıpratıyor kuşu ve üzerine bir de tüm vitamin ve bir miktar aminoasit içeren ürünler sunuluyor. Peş peşe bence verilmemeli. Örneğin bugün vitamin verildi, ertesi gün probiyotik, bir sonraki gün temiz su. Bu döngü en az 1 hafta gidilebilir.

Çok söylenti var ancak ilaç tedavileri genelde inanılmaz yıpratıyor kuşu ve üzerine bir de tüm vitamin ve bir miktar aminoasit içeren ürünler sunuluyor. Peş peşe bence verilmemeli. Örneğin bugün vitamin verildi, ertesi gün probiyotik, bir sonraki gün temiz su. Bu döngü en az 1 hafta gidilebilir.
Sizin söylediğiniz benim de mantığıma yatiyor, dediğiniz gibi yapacağım sonuçta çok şükür ağır seyreden bir durum yok. Sonrasinda biraz ara verip konu başlığındaki ağzını açma kapama durumu devam ettiği için mantar ilacına gecmeyi düşünüyorum. (araya göz problemi girdi ve şuan gözleri eski haline geldi nerdeyse) Gaga yapisi da hoşuma gitmiyor resimlerde belli oluyor bugün iyice ucu iğne gibi olmuş artik kırılacak gibi duruyor, bununla ilgili destekleyici doğal takviyelerle herhangi bir vitamin eksikliği olasılığını eledikten sonra duruma göre karar vereceğim. Bununla ilgili o kadar araştırma yaptim (sadece benim kuş gibi olan)bir sonuç alamadim, daha doğrusu kimse sonuç bulamamiş sanki. Beyinden gelen bir durum, iç parazit, kulak enfeksiyonu gibi durumlar bile aklima gelmiyor değil ama öncelik mantar tedavisi çünkü antibiyotik tedavilerinden sonra mantar hastalığına yatkin oluyor üstelik en başından şüphe ettigimiz birseydi. 10. Gününde ikinci vilmectin uygulamasini düşünüyorum

Merhaba, kuşumun sürekli agzini açıp kapatmasi durumundan dolayi arastirirken benim kuşum ile birebir ayni hareketi yapan bir kuş için Alfamin isimli ilaç önerilmiş, söylediği şu; "Kuş mantar kaynakli kurumaya girmiş, benim kuşumda böyleydi hiçbirsey yapmadım kuşumu kaybettim, yanindaki kuşta öyle yapmaya başladı alfamin isimli ilaci duzelene kadar hergun vererek kurtardim artik o hareketi yapmiyor kuşumu bunun sayesinde kurtardim" 1litreye 20 damla önermiş, yanindaki kuşlara da haftada iki kez uygula demiş, ilacı biraz arastirdim ilaç olmadığını ishale iyi geldigini, e coli, salmonella gibi hastaliklarda etkili olduğu yazıyor, benim kuşumda da elime aldığımda sanki zayifmiş gibi geliyor ama hiç ishal olmadi, zayifligina karşı aspur oranını artırmıştım, tartma imkanım olmadı, hastalık tespiti ve tedavisi hakkında siz nasıl düşünüyorsunuz, sizce denemeli miyim, teşekkür ederim.

Merhaba, kuşumun sürekli agzini açıp kapatmasi durumundan dolayi arastirirken benim kuşum ile birebir ayni hareketi yapan bir kuş için Alfamin isimli ilaç önerilmiş, söylediği şu; "Kuş mantar kaynakli kurumaya girmiş, benim kuşumda böyleydi hiçbirsey yapmadım kuşumu kaybettim, yanindaki kuşta öyle yapmaya başladı alfamin isimli ilaci duzelene kadar hergun vererek kurtardim artik o hareketi yapmiyor kuşumu bunun sayesinde kurtardim" 1litreye 20 damla önermiş, yanindaki kuşlara da haftada iki kez uygula demiş, ilacı biraz arastirdim ilaç olmadığını ishale iyi geldigini, e coli, salmonella gibi hastaliklarda etkili olduğu yazıyor, benim kuşumda da elime aldığımda sanki zayifmiş gibi geliyor ama hiç ishal olmadi, zayifligina karşı aspur oranını artırmıştım, tartma imkanım olmadı, hastalık tespiti ve tedavisi hakkında siz nasıl düşünüyorsunuz, sizce denemeli miyim, teşekkür ederim.
Oldukça gereksiz bir ürün. Bir damla sirke ile ya da türevi ürünlerden farkı yok doğrusu.

Oldukça gereksiz bir ürün. Bir damla sirke ile ya da türevi ürünlerden farkı yok doğrusu.
konuyu ilk kez gördüm, açık net yazıyorum ülkemizde herhangi bir kanatlı platformunda bulabileceğimiz en doğru düzgün bilgiler yazılmış (akademik bilimsel makaleler hariç tabi ki)

@Doğanay Y. ve @Taha Aktaş ellerinize sağlık

haftada min. 1 kere kaliteli bir probiyotik takviyesi çok önemli, kuşlar hasta olmasa bile verilmeli. yem kaynaklı aflatoksin ve diğer toksik atıkları baskıladığı bilimsel çevrelerce belirtilmektedir
Entrobac almistim sadece bir iki kez kullanma firsatim oldu daha o yuzden alfamin yerine kaliteli bu probiyotigi kullanmayi dogru buldum dogrusu ben de😊

Ne alfaminmiş be adamlar ürüne özel web sitesi bile açmış.. alfamin .com baya para kazanmayı hedefliyorlar galiba:D Ürünü şişirmişlerde şişirmişler sanırsın kanser ilacı bulmuşlar.. Altı üstü organik asit bilmeyende bişey sanıcak..

Streamable Video

Videodaki hareketi de yapmasi nedeniyle veterinerden bölünmüş mikostatin aldim. Veteriner vitamin desteği vermemi beyinle alakalı bir durum bu dedi ama benim içim rahat etmedi mikostatini aldım, sabah aksam agizdan bir damla seklinde ver dedi. Entrobac probiyotikle beraber kullanmamda sakinca var mi? Yoksa bunu verip sonra mi probiyotige geçeyim.

Bugün mikostatinin ikinci günüydü sabah verirken ilacı biraz fazla kaçırdım 😕 aksırıp tıksırdı, simdi işten geldim burnu tıkanmış ilaç yüzünden o yüzden vermeyi düşünmüyorum artık, tıkanıklık kendi kendine açılır mı benim mi açmam gerekir acaba cok nadir hapşuruyor

Bugün mikostatinin ikinci günüydü sabah verirken ilacı biraz fazla kaçırdım 😕 aksırıp tıksırdı, simdi işten geldim burnu tıkanmış ilaç yüzünden o yüzden vermeyi düşünmüyorum artık, tıkanıklık kendi kendine açılır mı benim mi açmam gerekir acaba cok nadir hapşuruyor
Genelde kendisi açılır kapaniklik.

Evet uzun zaman sonra size kuşumla daha doğrusu kuşlarimla ilgili gelişmeyi anlatayim, bu gaga açma kapama durumundan dolayı ilaç kullanmayi kesmiştim, erkek kuş kafesi iyice sahiplendi ortama alıştı ve 3 4 yaşlarındaki dişi evcil kuşumuzu yanına attim yuvalik taktim, dişi hep hazırdı kuyruğunu kaldiriyordu erkek yaklasmayinca hircinlasiyordu hep takip ettim durumlarini, zamanla eş oldular yuvaliga girip cikmaya basladilar ve bugün ilk kez ciftlestiklerini gördüm 😅 buna sevinmemdeki asıl neden erkek kuşun başlıktaki gibi bir hastalık başlangıcı olabileceği endişemin şimdilik bitmesine neden olmasi, hâlâ açıp kapama yapiyor hatta bunu dişiye doğru eğilerek yapiyor ama yem kusmak isteği gibi değil çünkü yem kusma hareketini de yapiyor normal sekilde, bu hareketi daha çok dikkat çekmek amaçlı sanki ya da beden dili ile birşey anlatmak istiyor, bu arada kuş kumundan da aldigina denk geldim bir sefer, tabi omnivit ve entrobac kullanimlarimi aksatmadim, dişi kuş sayesinde yeşillik yemeye de alıştı erkek kuş. Sonuç bu şekilde paylaşmak istedim

Evet uzun zaman sonra size kuşumla daha doğrusu kuşlarimla ilgili gelişmeyi anlatayim, bu gaga açma kapama durumundan dolayı ilaç kullanmayi kesmiştim, erkek kuş kafesi iyice sahiplendi ortama alıştı ve 3 4 yaşlarındaki dişi evcil kuşumuzu yanına attim yuvalik taktim, dişi hep hazırdı kuyruğunu kaldiriyordu erkek yaklasmayinca hircinlasiyordu hep takip ettim durumlarini, zamanla eş oldular yuvaliga girip cikmaya basladilar ve bugün ilk kez ciftlestiklerini gördüm 😅 buna sevinmemdeki asıl neden erkek kuşun başlıktaki gibi bir hastalık başlangıcı olabileceği endişemin şimdilik bitmesine neden olmasi, hâlâ açıp kapama yapiyor hatta bunu dişiye doğru eğilerek yapiyor ama yem kusmak isteği gibi değil çünkü yem kusma hareketini de yapiyor normal sekilde, bu hareketi daha çok dikkat çekmek amaçlı sanki ya da beden dili ile birşey anlatmak istiyor, bu arada kuş kumundan da aldigina denk geldim bir sefer, tabi omnivit ve entrobac kullanimlarimi aksatmadim, dişi kuş sayesinde yeşillik yemeye de alıştı erkek kuş. Sonuç bu şekilde paylaşmak istedim
çok sevindim. Tez zamanda bebekleri olması ümidiyle

Konu başlığındaki problemin muallakta kalmaması için paylaşıyorum. Evet erkek kuşumu alalı bir seneyi geçti ve eşiyle iki adet kuluçka geçirdi. Şimdi hâlâ bu hareketi yapmakta ve bunun bir hastalik belirtisi olmadığını, kalıtsal ırsi bir hareket bir nevi bakicilikla alakali bir durum olduğunu düşünüyorum. Bazen bu hareketi dişinin üstüne eğilerek yapmakta bazen yavrulari beslemeden önce bir nevi geviş getirir gibi hatta bazen de kafasını yukarı aşağı yaparak sanki kusacakmis yapmakta yavruları çok güzel beslemekte ama bir problem olmamakta kuş kumu da tüketmektedir. Benim konu açılışında mikostatin denemem olmuştu bunun dışında hiç ilaç denemedim de. Bu şekilde yapmakta olan kuşlar için örnek teşkil eder, umarım faydası olur çünkü bu şekilde yapan kuşlarla karsilasiyorum şahsen ve gereksiz ilaç kullaniminin kuşa yazık edeceğini düşünüyorum. Tabi ki ağız açma kapama hareketlerine kuyruk sallama solunum eşliği gibi problemler eşlik etmiyorsa bu söylediklerim geçerli. Saygılarımla, konuyu kapatabiliriz☺️

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...