Sürekli gagasını açıp kapatıyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Afatsumi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Afatsumi

Forum Sakini
Merhaba, konu başlıklarında araştırma yaptım ama net bir bilgi bulamadım. Kuşumu yaklaşık bir ay önce aldim, 6 aylık erkek ele alışkın olmayan üretimhanede sadece havuc,yumurta mamasi ve yem ile beslenmiş ama mama ve yeşillik yediremiyorum, yeşilliği kafese astigimda yokmuş gibi hareket ediyor, eşli bir kuşmuş. Aldığımda fark ettiğim ve alışma sürecini bitirmesine rağmen surekli bir gaga açıp kapatma durumu var. Üretimhanede çekilmiş videosunda da bu hareketi yaptığını gördüm. Aldigimdan beri kekik çayı, haftada bir elma sirkesi ve doluvita multivitamin vermeye başladım. Yemi gardenmix kullaniyorum. Herhangi bir ishal durumu yok resim ve videosunu ekleyeceğim. Aslında bekleyip duruma göre hareket etmeyi düşünüyordum fakat bugün gaga hareketiyle birlikte kafasini da salladigini gördüm bir de kuş aşırı durgun ve ötmüyor hiç (yan kafeste surekli öten dişi kuş olduğu hâlde) Kusma ve tüylerini kabartma yok. Gagasını açıp baktım temiz gibi. Beni rahatsız eden tunekte hep sabit bir yerde öne doğru tuneyerek uykulu bir vaziyeti var. Bu kursak mantari gibi herhangi bir hastalığın başlangıcı olabilir mi ? Yem yerken karnını doyurana kadar kalmiyor genellikle yemlikte, mesela akilli yemlige gidiyor bir tane yem yiyor ve ardindan tunege cikip dakikalarca videodaki hareketleri yapiyor. Sindirim ile ilgili bir problemi olabilir mi?

Çözüm
Konu başlığındaki problemin muallakta kalmaması için paylaşıyorum. Evet erkek kuşumu alalı bir seneyi geçti ve eşiyle iki adet kuluçka geçirdi. Şimdi hâlâ bu hareketi yapmakta ve bunun bir hastalik belirtisi olmadığını, kalıtsal ırsi bir hareket bir nevi bakicilikla alakali bir durum olduğunu düşünüyorum. Bazen bu hareketi dişinin üstüne eğilerek yapmakta bazen yavrulari beslemeden önce bir nevi geviş getirir gibi hatta bazen de kafasını yukarı aşağı yaparak sanki kusacakmis yapmakta yavruları çok güzel beslemekte ama bir problem olmamakta kuş kumu da tüketmektedir. Benim konu açılışında mikostatin denemem olmuştu bunun dışında hiç ilaç denemedim de. Bu şekilde yapmakta olan kuşlar için örnek teşkil eder, umarım faydası olur çünkü bu...
iyi insaflıymış . kullanmasanizda tekrar alabileceğiniz bi fiyat
Ben de şaşırdım açıkçası😊 Ama dia-stopa probiotik olmadığını söylemiştiniz ben de dedim probiotik istiyorum bunun içeriği mineral takviyesi gibi birşey dedim veteriner hâlâ verdiğim probiotik diyor😅 hatta probiotik ve prebiotik dedi inanamadim, bunun haricinde alabileceğim probiotik yok mu dedim yok bunu veriyoruz dedi ben de hayret ederek çıktım 🤦

Ben de şaşırdım açıkçası😊 Ama dia-stopa probiotik olmadığını söylemiştiniz ben de dedim probiotik istiyorum bunun içeriği mineral takviyesi gibi birşey dedim veteriner hâlâ verdiğim probiotik diyor😅 hatta probiotik ve prebiotik dedi inanamadim, bunun haricinde alabileceğim probiotik yok mu dedim yok bunu veriyoruz dedi ben de hayret ederek çıktım 🤦

Elinde ne varsa onu satmaya çalışıyor işte :D

Merhaba, bugün Omnivit calcilux karisimi ile entrobac aldim sizce vermeye hangisinden ve kaç gun olarak vermeye başlamaliyim. Probiyotigi çay kasiginin arkasi ile suluktan verilebilecegini soyledi ama omnivit calcilux karisimini nasil verecegimi sormayi unuttum

Omnivit 100 g suya 0,3-4 g civarı eklenmeli. Mamaya da ilave edilebilir
calcilux de benzer ölçü ile verilmelidir. Başlangıç için calci lux haftada 1 kez, Omnivit kondisyon maması olduğu için haftada mutlaka 2 gün kullanmak iyi olacaktır.
Probiyotik çok yanlış kullanılıyor. Probiyotiğinizin markasını bilmiyorum ancak genelde 0,5 g kullanılması gerekiypr

Omnivit 100 g suya 0,3-4 g civarı eklenmeli. Mamaya da ilave edilebilir
calcilux de benzer ölçü ile verilmelidir. Başlangıç için calci lux haftada 1 kez, Omnivit kondisyon maması olduğu için haftada mutlaka 2 gün kullanmak iyi olacaktır.
Probiyotik çok yanlış kullanılıyor. Probiyotiğinizin markasını bilmiyorum ancak genelde 0,5 g kullanılması gerekiypr
Ben ürünleri bir cift kuşum olduğu için bölünmüş olarak aldim. Omnivit mama degil toz seklinde (ben iyot eksikliginden şupheleniyorum dedim o yuzden mineral içerikli ürün istiyorum deyince omnivit tozu calcilux toz ile karistararak verdi) bu iki karisimi birlikte verecegim yani. Probiyotik burda cok iyi bahsedilen ronfhreid entobac ben mi yanlis hatirliyorum bilmiyorum ama ilk baslangici bununla yaptim tam dolu suluga cay kasiginin dörtte biri kadar iyice karistirip verdim iki üç gün versem olur heralde

Onu kast etmemiştim. Omnivit mamaya ilave edilebilir. Dediğiniz şekilde entrobac yeterli gelir. Ürün karışım yapıldı ise haftada 1 kez veriniz sadece

Hocam ağız kenarlari bana anormal geldi ve sanki kuşun sol tarafinda dokununca sağ tarafa göre hafif şişlik fark ettim sanki. Sizce de bu bölgedeki tüy biraz fazla dökülmüş mü? Göz kenarinda da şişlik var gibi. Dün vilmectin ense damlası damlattim. Konuyu ilk açtığımda surekli gagasını açıp kapatiyor demiştim ama son gelişmeler sanirim bu problemle alakali, vilmectin in sonucunu beklemeli miyim yoksa doksisikline mi gecmeliyim

Ağız kenarları normal ancak göz altında ufak bir mantar var gibi. Ağız kenarları kuşların en çirkin yerlerinden :D
Solunum sorunu devam ediyorsa doksisiklin doğrudan geçilebilir.
Hocam evet siz başında da solunum probleminden şüphelenmiştiniz ama kuşta nefes alirken ne vik vik ses ne kuyruk sallama var yine ayni sekilde gaga acip kapamasina solunum eşlik etmiyor gibi, belki ediyor vik vik ses duymadigim icin ben mi fark edemiyorum acaba. Denemeden anlayamacagim icin geçen pazar veterinerden şiringayla aldigim buz dolabinda sakladigim peradoksu kullansam bir zarari olur mu? Etkisini yitirmiş midir ya da bir zarari olur mu? Kullanimini ne şekilde tavsiye edersiniz

Hocam evet siz başında da solunum probleminden şüphelenmiştiniz ama kuşta nefes alirken ne vik vik ses ne kuyruk sallama var yine ayni sekilde gaga acip kapamasina solunum eşlik etmiyor gibi, belki ediyor vik vik ses duymadigim icin ben mi fark edemiyorum acaba. Denemeden anlayamacagim icin geçen pazar veterinerden şiringayla aldigim buz dolabinda sakladigim peradoksu kullansam bir zarari olur mu? Etkisini yitirmiş midir ya da bir zarari olur mu? Kullanimini ne şekilde tavsiye edersiniz
Solunum ilaçları maalesef biraz ağır geliyor kuşlara. Veteriner kontrolü olmadan pek önermek istemem bu nedenle ancak kullanılacaksa da kararı size bırakayım. Ağızdan bir damla ya da suluğuna 7-8 damla civarı eklemelisiniz

Screenshot_20220517_173454.jpgScreenshot_20220517_173439.jpgScreenshot_20220517_173147.jpgScreenshot_20220517_172950.jpg
İyi akşamlar, işten geldiğimde yan tarafindaki şişlikten şüphelendiğim yerdeki lekeyi gördüm kontrol ettiğimde kanamış ve kurumuş gibi gördüm. Doksisiklin etken maddeli peradoks kullanımının 4. Günüydü göz kenarları düzelmeye başlamıştı ama bu neden olmuş olabilir, acaba ilacın ordaki şişliğe yaptığı bir etki midir ya da orada tüy patlatamama sorunu mu oldu ya da bu ağız açma kapama durumunun bu şişlikle alakası var mı bilemedim

Merhaba, bir yere takılmış olabilir ya da tüy kapsülüyle alakalı olabilir. Ağız açma kapama için bir çok neden olabilir, bu dahil.
O tarafini arada ayağıyla kaşıyor sanirim ondan kanattı ama öyle durgunluk felan yok, doksisiklini bitirip iki gun vitamin iki gün probiotige geçmeye düşünüyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...