Tepegöz balıklara nasıl bakılır?

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Şimal nasıl bakmalıyım diye soru sormuş. 20 kusur yazı yazılmış yanlış değilsem Fanus kullanma dışında cevap yok.

hocam nasıl bakmalıyım sorusunun özeti bile sayfalar sürer bunu araştırıp kendi ögrenmesi gerekir. ben ilk planda alması gerekenleri kendimce nacizane yazdım, zaten japon balığı beslemiş. bu da japon balığı neticede farkı yok.

şimdilik balıklar fanustayken, 2 günde 1 suyun 1/5 i değiştirilecek ( 24 saat dinlenmiş, oda sıcaklığindaki çeşme suyu ile), günde iki kere YİYEBILECEKLERİ KADAR yem verilecek (fazlası suda amonyak birikimine neden olur). ısıtıcı vb gerekmez

Taha Avcu

Yasaklanmış Kişilik
hocam nasıl bakmalıyım sorusunun özeti bile sayfalar sürer bunu araştırıp kendi ögrenmesi gerekir. ben ilk planda alması gerekenleri kendimce nacizane yazdım, zaten japon balığı beslemiş. bu da japon balığı neticede farkı yok.

şimdilik balıklar fanustayken, 2 günde 1 suyun 1/5 i değiştirilecek ( 24 saat dinlenmiş, oda sıcaklığindaki çeşme suyu ile), günde iki kere YİYEBILECEKLERİ KADAR yem verilecek (fazlası suda amonyak birikimine neden olur). ısıtıcı vb gerekmez
Kardeşimiz fanusta iki tane balık resmi koymuş. Denilecek şey dinlenmiş su ya da içme suyu kullanılması. 2-3 günde bir temizlik. Günde kaç tane yem verecek bukadar. Gerisi kendisine kalmış. Hobi olarak sevecek belki nasıl ilerletebilirim. Nasıl daha iyi bakabilirim vs vs

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Şimal nasıl bakmalıyım diye soru sormuş. 20 kusur yazı yazılmış yanlış değilsem Fanus kullanma dışında cevap yok.
Fanusun neden kullanılmaması gerektiği konusu mühim olduğundan bu yönde bi baskı oluşmuş ki, zaten Şimalin ihtiyacı olan bir bilgi bu:)

Fanus kullanma Şimal :D

İlk kez kuş besleyecek olana "20 cm lik kafes alma sakın" demek gibi bişey, mühim yani:) Gerisi zaten çorap söküğü...

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Görmemiştim çok güzel ve mantıklı olmuş. Kömürlük de 1-2 yıllık bir akvaryum varmış kullansam sıkıntı olur mu? Oldukça geniş. Sanırım en büyük boy oluyor. Süslerini alacağım ısıtıcı dışında hepsi vardı galiba yarın bulabilirsem fotoğraf yüklerim.
Eğer güzelce dezenfekte edilip(virkon-s gibi)güzelce durulanırsa bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.Yarın yine de fotoğraflarını atarsan iyi olur.

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Balık yemleri akvaryumda tek bir alana bırakılmamalıdır. Yemlerin akvaryumda homojen bir şekilde dağıldığına özen gösterilmelidir.

Çoğu balık için gün içerisinde iki defa yem vermek yeterli olacaktır ancak bazı balık türleri için bu durum değişkenlik gösterebilir.

Palet yem adında olan yemlerin balıklara verilmeden önce belli bir süre boyunca ıslatılması gerekir.

Akvaryumdaki yemler balıklar tarafından yenmiyorsa, belli bir süre sonra, parçalanmadan akvaryumdan alınmalıdır. Aksi takdirde akvaryumun amonyak seviyesi çok hızlı artacaktır.

Bunlarda ek bilgi olarak hafızanda bulunsun.:)

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Görmemiştim çok güzel ve mantıklı olmuş. Kömürlük de 1-2 yıllık bir akvaryum varmış kullansam sıkıntı olur mu? Oldukça geniş. Sanırım en büyük boy oluyor. Süslerini alacağım ısıtıcı dışında hepsi vardı galiba yarın bulabilirsem fotoğraf yüklerim.

elinizdeki akvaryum eski veya hasarlı ise ve cam kalınlığı tankın hacmine göre inceyse (genelde ince olur) hiç ummadığınız bir anda patlayıp odayı su basabilir. su doldurunca ön camın üst kısmının dışa doğru bombe yapıp yapmadığını kontrol edin. akvaryuma balıkları koymadan suyla doldurup gazete kağıdının üzerinde 3-5 saat bekletin, silikonları eskidiyse su kaçırabilir

GüzelKuş

Veteran
Akvaryuma birazdan inip bakıcağım. Herkese tekrardan teşekkür ederim. Maalesef ailem sorun çıkarıyor balıklar konusunda ama inşallah ikna edicem. Ben de fazla beklemiyordum. Bayağı uzak bir yerden geldiler çünkü. Birde balıkların hasta veya iyi olduğunu nasıl anlayabilirim.

MiniKuş

Veteran
Fanusun neden kullanılmaması gerektiği konusu mühim olduğundan bu yönde bi baskı oluşmuş ki, zaten Şimalin ihtiyacı olan bir bilgi bu:)

Fanus kullanma Şimal :D

İlk kez kuş besleyecek olana "20 cm lik kafes alma sakın" demek gibi bişey, mühim yani:) Gerisi zaten çorap söküğü...
20 cm kafesler hâla piyasada varmı ya? Benim yakinimda en az 30 CM lik kafesler var.