Trikomonas ve Tedavisi

neanderthalensis

Yönetici
Moderatör

Trikomonas ve Tedavisi (ayhan otcuoğlu)​

Geldik Ayhan hocanın yeni bir videosuna. Bunları Ümit bey paylaşıyor ama bu kez ben yapayım dedim :) Genel olarak kolay anlaşılır bir dille ve doğru bilgilerle çok güzel özetlemiş, nacizane ufak eklemeler yapmak isterim

- kesin tedavi için aralıksız 8 gün ilaç kullanımı gerekir

- genellikle mantarla birlikte seyrettiği için antimikotik de kullanılması gerekir

- evde hobi amaçlı az sayıda kuş besleniyorsa düzenli olarak kür için kullanılmamalıdır

- özellikle yavrulu/yumurtalı kuşlarda ilaç kullanırken çok dikkatli olunmalı, mümkünse veteriner hekime danışılmalıdır

- hocanın klavyesini çok beğendim ışıl ışıl :)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba.
Bu videonun dışında konuşacak olursak,Ayhan bey kuşlarda hastalıklar oluşmadan önce yapılamasını tavsiye ettiği bir çok kür uygulaması videosu var.
Ayhan beyin kuşlarda uyguladığı bu kür olayını üreticiler için ''kesin yapılmalıdır'' diyebiliyor muyuz?
Kuşlar hastalık belirtisi vermeden kürler uygulamanın kuşların karaciğer ve böbreklerini yıpratarak kuşun toplam yaşam süresini kısaltma durumu olmuyor mu?
Bu tarz kür uygulamaları yerine çeşitli vitamin,mineral ve bağışıklık yükseltici diğer takviyeler ile hastalıkları önleyici bir besleme tekniği uygulanması daha uygun olmaz mı?
Ben kuşlarda hastalanmadan kür uygulanmasını şahsen doğru bulmuyorum,ama fazla takımı olan ve üretimi uzun yıllarca yapan uzmanların bilgisi ve tecrübesi de çok önemli.
Bu konuda kararsız kalmış olan ve kuşçuluğa yeni başlamış olanlara ne tavsiye edersiniz?

Merhaba.
Bu videonun dışında konuşacak olursak,Ayhan bey kuşlarda hastalıklar oluşmadan önce yapılamasını tavsiye ettiği bir çok kür uygulaması videosu var.
Ayhan beyin kuşlarda uyguladığı bu kür olayını üreticiler için ''kesin yapılmalıdır'' diyebiliyor muyuz?
Kuşlar hastalık belirtisi vermeden kürler uygulamanın kuşların karaciğer ve böbreklerini yıpratarak kuşun toplam yaşam süresini kısaltma durumu olmuyor mu?
Bu tarz kür uygulamaları yerine çeşitli vitamin,mineral ve bağışıklık yükseltici diğer takviyeler ile hastalıkları önleyici bir besleme tekniği uygulanması daha uygun olmaz mı?
Ben kuşlarda hastalanmadan kür uygulanmasını şahsen doğru bulmuyorum,ama fazla takımı olan ve üretimi uzun yıllarca yapan uzmanların bilgisi ve tecrübesi de çok önemli.
Bu konuda kararsız kalmış olan ve kuşçuluğa yeni başlamış olanlara ne tavsiye edersiniz?
O videosunu bilmiyorum. Takip ettiğim biri değil bu nedenle link atabilirseniz müsait bir zamanda izlerim.
Kür bana göre doğal yollarla ve ilaçla olmak üzere dallanıyor. İlaç kürleri gerekmedikçe ya da endişe ortamı yoksa kullanılmayabilir ancak iç/dış parazit kontrolleri düzenli uygulanmalıdır.

ben evde hobi amaçlı beslediğim için yeni gelen kuşun karantina sürecinde temel kürleri mutlaka uyguluyorum, bunun dışında düzenli ilaç kürü yapmıyorum. acil durumlar için evde ilaç bulundurmak benim için yeterli

youtube kanallarındaki yetiştiricileri takip ediyorsan, en çok kuş kaybedenlerin aslında en çok ilaç kullananlar olduğunu rahatlıkla görebilirsin. aşağıda tecrübeli arkadaşların yorumları da var okumanı öneririm

Thread 'Kuşlarda Kür Uygulamaları' Kuşlarda Kür Uygulamaları

Thread 'Acil durumlar için Kurtarıcı İlaçlar | Bu ilaçlar mutlaka Ecza dolabınızda bulunsun!' Acil durumlar için Kurtarıcı İlaçlar | Bu ilaçlar mutlaka Ecza dolabınızda bulunsun!

Merhaba.

Hayır antibiyotik kürleri yapılmamalıdır! Bu yanlış ve gereksiz bir uygulamadır. Antibiyotik kürleri uygulamadan yıllarca üretim yapan bir çok üretici var..

Herkesin her söylediği her yaptığı doğru değil bir kere kim olursa olsun. Ayhan otçuoğlu'nun da doğruları var yanlışları var. Her söylediğini mutlak doğru kabul etmemek gerekiyor...

Ben hastalıklara müdahale noktasında kuşlarda ve insanlarda hatta tüm canlılarda konunun tamamen bağışıklık ile ilgili olduğunu düşünüyorum.Normal şartlarda bağışıklığı yüksek olan bir canlı bünyesinde potansiyel hastalıklar,bakteriler barındırsa bile kolay kolay hasta olmaz, ki insan olarak bizim de vücudumuzda milyonlarca bakteri,patojen vs varlıkla beraber yaşıyoruz.Burada kilit nokta kuşların bağışıklığını üst seviyede tutabilmek.
Bunun da temelinde genel anlamda ''temizlik'' kavramı yatıyor.Temiz su,temiz-tozsuz yem-bakteri üretmemiş mama,temiz kafes gibi..
Devamlı kür yapan çok sayıda takıma sahip üreticilerin kür yapma mantığının arkasında,kuşun doğal yaşam süresinin uzatılması değil,bir kuştan ölmeden önce ne kadar yavru,verim alırsam o kadar iyi olur mantığı yattığını düşünüyorum.
Ayrıca ilaç sektöründeki kar amaçlı yaklaşımın da hastalıklar konusunda insanları bilinçli olarak korkutma amacı taşıdığına inanıyorum.İnsanlarda nasıl hastalık belirtisi olmadan antibiyotik kullanılması gereksiz ve zararlı ise,kuşlarda da durum bence aynı.
Devamlı,periyodik ve arka arkaya ilaç kürü uygulanan kümeslerde kuşların ortalama yaşam süresi ne kadar oluyor,bunun istatistiksel bir araştırmasının yapılması gerektiğini düşünüyorum.
Benim düşüncem;
''Her ihtimale karşı antibiyotik kullanılmalıdır'' mantığı gereksiz antibiyotik kullanımına yol açıp,kuşların normal yaşama süresini kısaltıyor yönündedir.
Bunun yanında;
Hastalık başlangıcında erken müdahale etmek kuşlar için hayatı derecede önem taşıyor.
Kuşların takibinin çok düzenli yapılıp hastalığın teşhisini tahlil ve veteriner muayenesi sonucunda doğru belirleyip doğru ilaç kullanılması da kaçınılmazdır ve hayati derecede gereklidir.Kuş hastalığa yakalandıktan sonra ise ''ben bu işi doğal yollarla mutlaka çözerim''mantığı da son derece yanlıştır.
Burada en büyük sıkıntı, kuşlar konusunda bilgili,tecrübeli, uzman veteriner hekim ve kuşlar konusunda ihtisaslaşmış uzman kliniklerin ülke genelinde yeterli sayıda olmamasından kaynaklanıyor.Bunun sebebinin de Türkiye'de kuşlara diğer kedi,köpek gibi evcil hayvanlar kadar değer verilmemesinden olduğunu düşünüyorum.
Ayrıca; Veteriner kliniğine kuş için tahlil-tetkik ve muayene için gitmeyi planlayanların ''kuşun parasal değerinden daha fazla bir veteriner ücreti çıkacağı korkusu'' da kafasının bir kenarında mutlaka yatıyor.Bu da Türkiye'nin genel ekonomik gerçekleri ile alakalı bir durum.
Bu sebeple insanlar kuşlar konusunda kendi başının çaresine bakacak şekilde,çoğu zamanda kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek zorunda bırakıyor.
Özetle;
Kaliteli ve temiz-tozsuz yemlerin,kaliteli üretilmiş ve içeriği doğru hazırlanmış hazır mamaların,kaliteli vitamin-mineral -amino asit gibi destekleyici ürünlerin ve genel temizlik konusunda hassas olunmasının yani ''hastalık önleyici doğru bakım tekniklerinin'' kuş hastalıklarında en önemli konu olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme: