Tüy dönemi hk.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Canan S.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Canan S.

iyikus.com Üyesi
1-muhabbet kuşunun her tüy dökmesi tüyde olduğu anlamına mı gelir, daha detaylı sormam gerekirse kuşumun önceki tüy dönemlerinde hem kafes tabanında dökülmüş çok tüy görmekteydim hemde kafa tüylerinin ucu dikenli görünümdeydi o görüntüden tüyde olduğunu anlıyordum ama bu kez sadece kafes dibinde çokça tüy görüyorum ancak kafasındaki tüylerde ucu siyah dikenli bir görüntü yok bu yüzden kafama şöyle bir soru takıldı, kuşum şu anda tüyde olmayıp vitamin vs eksikliğinden tüyleri dökülüyor olabilir mi, her zaman kafada dikenimsi (patlamamış tüy kapsülleri deniyor sanırım) görüntü olmaz mı bunun doğru tespiti nedir? birde birkaç gündür dışkısı farklı buda tüyde olmasının bir etkisimidir?
2-kuşum tüyde ise doğru vitamin takviyesi nedir?
kesinlikle bölünmüş almak istemiyorum biliyorum maliyetliler ancak kapalı orjinal ürün almak isterim. Bunun için önerebileceğiniz çeşit, marka ve distribitör firma bilgisi almam mümkün müdür? (vitamin +probiyotik için sormaktayım)
3-kuşuma maalesef çok ısrarcı olmama rağmen sebze yeme alışkanlığını kazandıramadım, ancak denemektende vazgeçmedim. Beslenmesi akdarı ve sarı darıdan oluşmakta çok az miktarda da pelet yem yedirmeye çalışıyorum ,veteriner kesinlikle daldarı, kızldarı vs vermememi söyledi,
kafesinde her zaman mineral blok ve kalamar taşı ve bazen de himalaya tuzu koymaktayım ancak onunla ilgilendiğini hiç görmedim. Haftada bir haşlanmış yumurta beyazı vermeye çalışıyorum ancak onu da çok yediğini söyleyemem. O nedenle kuşuma nasıl mama almalıyım ki (Ver.laga vs ) direnç düzeyini artırayım. Birde şunu özellikle belirtmek isterim ki öyle farklı bilgiler var kı örneğin benim kuşum tek yanında partneri yok bazı yorumlarda havuç vermeyin kuşunu kızgınlaşır vs gibi yorumlar var.O yüzden doğru bir şekilde bilgilenmek istiyorum.

kuşun sağlıklı ve hastalıklara direncinin kazanması için nasıl ek mama vs almalı ve sunmalıyım?

Kuş üzerinde çeşit çeşit tüyler var. Kalın köklü, termal, ince köklüler. Bunların gelişim şekilleri de farklı. Dönemsel tüy değişimleri bir de zaman zaman eksikleri tamamladığı veya yıprananları döktüğü evreler oluyor. Bu nedenle kapsül görmüyor olabilirsiniz. Vitamin ile bağlantısı çok olmasa da bu tür katkıların kullanımı mühim. Tollyamin forte veya bt amin forte.

Farklı besin yemeyen kuşlara ben ilk olarak buğday çimlendirme yapıyorum. Genelde tüketim sıklıkları fazla oluyor.
Yetişkin bir kuş her daim eşleşmeye hazır olabiliyor bu nedenle verilen besinler dikkatli seçilse de süreç bu yönde gelişebilir. Ortam ısısı bile bunu tetikleyebiliyor. Havuç önemli bir besin.

Dal darıları bir süredir ben de öneremiyorum. Çok güvenilir yerlerden almak lazım, bunu da geçtim haşere teması, mantarlar, küfler, dış parazitler ve zirai ilaçların etkileri zamanla gözlemlenebilir.

Bence bir kuşun sadece sarı ve beyaz darı yemesi bir insanın sadece ekmek yemesi ile aynı. Açık satılan dal darılardan bende çekiniyorum almıyorum böceklenir diye ama muhabbet kuşu yemlerinde de kızıl darı var içerisinde onu da mı vermeyeceğiz ki tartışmalı bir konu ama çok az yani 2 çeşit bilemedim

Dal darı verilicekse ben sadece yerli üreticilerden hasat zamanı almanızı öneririm. Onun dışında çokda elzem değil..

Buğday çimlendirme ben önermiyorum. Mantar yuvasından başka birşey değil..

Havuç vermeyin kızgınlaşır diyenlere katılmıyorum.. Havuç kuşların diyetinde kesinlikle olması gereken bir besin..

Bölünmüş ürünleri almak istemiyorsanız size nekton ve versele laga ürünlerini öneririm. Bu iki markada kendini ispatlamış kaliteli ürünler yapan markalar..

Multivitamin olarak nekton-s veya omni-vit öneririm. Küçük gramajlı ürünler.. Probiyotik olarak yine nekton biotic bird veya vl ürünleri kullanılabilir. Vlninkiler yüksek gramaj bilginiz olsun..

Petmarketburada ve akyolkardeşler sitelerinden stok durumlarını takip edebilirsiniz. Güvenilir siteler...

Bölünmüş ürünler sorun değil karadenizpet den gervit multivitamin aldım eskisine göre maşallah kuşum daha kıpır kıpır olumlu sonuç alıyorsak orijinaldir bence tabi yine de siz bilirsiniz nekton s de iyi hocamızın dediği gibi

Bölünmüş ürünler sorun değil karadenizpet den gervit multivitamin aldım eskisine göre maşallah kuşum daha kıpır kıpır olumlu sonuç alıyorsak orijinaldir bence tabi yine de siz bilirsiniz nekton s de iyi hocamızın dediği gibi

Bende bölünmüş ürün kullanıyorum. Güvenilir yerlerden aldıktan sonra sorun değil. Grpet bu işi en iyi yapanlardan. Karadenizpette forum sponsoru zaten ondada sorun çıkmaz..

Kuş üzerinde çeşit çeşit tüyler var. Kalın köklü, termal, ince köklüler. Bunların gelişim şekilleri de farklı. Dönemsel tüy değişimleri bir de zaman zaman eksikleri tamamladığı veya yıprananları döktüğü evreler oluyor. Bu nedenle kapsül görmüyor olabilirsiniz. Vitamin ile bağlantısı çok olmasa da bu tür katkıların kullanımı mühim. Tollyamin forte veya bt amin forte.

Farklı besin yemeyen kuşlara ben ilk olarak buğday çimlendirme yapıyorum. Genelde tüketim sıklıkları fazla oluyor.
Yetişkin bir kuş her daim eşleşmeye hazır olabiliyor bu nedenle verilen besinler dikkatli seçilse de süreç bu yönde gelişebilir. Ortam ısısı bile bunu tetikleyebiliyor. Havuç önemli bir besin.
Hocam, paylasmis oldugum karelerden kusun tuyde olup olmadigini belirtmeniz mumkun mu? Cok fazla tuy dokuyor ve iki uc gundur bu sekilde diski yapiyor, yemesi normal , enerjisi cok iyi ucuyor , hep hareketli ama bu arada cok kasiniyor, bugun birkac kere soyle birsey dikkatimi cekti yesilimsi tamamen su gibi diski yapti birde beyazi fazla olan diski, su tuketimi bi tik fazla gibi ama cok hateketli oldugu icin susuyor diye dusundum.Bi hastalik mi geciriyor yoksa tuy doneminde normal olan bi durum mu ? Tedirgin olmamin sebebi de bayram boyunca evde olmayacagim 10 saatlik araba yolculugu yormasin diye yanimda goturmek istemiyorum evde kalicak ve araliklarla komsular gelip ilgilenecek, eger bi diski kritik ise gitmeden veterinere goturmek isterim , o yuzden cok endiseliyim. Beni yonlendirirseniz cok sevinirim🙏

Kuşunuz çok yoğun olmasa da tüy döneminde. Yoğun su tüketimi takip edilmeli, ne kadar tükettiği not edilmeli. Dışkısı ise geçici olabileceği gibi bakteriyel bir sorunu da yansıtıyor olabilir. Boyama olmaması gerekiyor normal şartlarda.

Kuşunuz çok yoğun olmasa da tüy döneminde. Yoğun su tüketimi takip edilmeli, ne kadar tükettiği not edilmeli. Dışkısı ise geçici olabileceği gibi bakteriyel bir sorunu da yansıtıyor olabilir. Boyama olmaması gerekiyor normal şartlarda.
Bu asamada veterinere goturmelimiyim sizce? Ve diski bu asamadayken yumurta, havuc vs vermemelimiyim?

Bu dönemde yumuşak gıdalar iyi olur. Yumurta mamasi, b kompleks vitaminler gibi. Havuç ekleyebilirsiniz mamalara

Bu dönemde yumuşak gıdalar iyi olur. Yumurta mamasi, b kompleks vitaminler gibi. Havuç ekleyebilirsiniz mamalara
Hocam iki gundur takip ediyorum, surekli su icme istegi var, hep bardagin icine daldiriyor kafasini su iciyor, suyu cok tukettigi icin diskisi hep sulu, ne yapmaliyim? Bobrej sorunu mu sizce riskli bi rahatsizlik mi geciriyor? Lufen bana yol gosterin

Hocam iki gundur takip ediyorum, surekli su icme istegi var, hep bardagin icine daldiriyor kafasini su iciyor, suyu cok tukettigi icin diskisi hep sulu, ne yapmaliyim? Bobrej sorunu mu sizce riskli bi rahatsizlik mi geciriyor? Lufen bana yol gosterin

Çok su tüketimi böbrek rahatsızlıklarında görülebiliyor. Ayrıca mantar enfeksiyonlarında da çok su tüketimi ve çok yem tüketimi olabiliyor. Yada vitamin mineral eksikliklerinde de bu tip yeme suya yüklenebiliyorlar..

Kuşun dışkılarının resmini yakından ve net çekip atarmısınız.. Resim için bu siteyi kullanabilirisniz.. ücretsiz resim barındırma / resim yükle