Uçamama problemi

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Farklı bir başlık altında bu sorunu konuşmuştuk fakat konu çok dağıldığı için yeni konu açıp özetlemek istedim.
Fıstık 6 aylık şu an. 5 ayından beri uçamıyor fakat herhangi başka bir sorunu yok. Kanatlarda bir sıkıntı yok, normal dururken hırıltı öksürük vs yok. Uçmaya çalışınca nefes nefese kalıyor o zaman ses çıkarıyor. Badem de 4 aylık o da 3 ayından beri uçamıyor. Özetle 40 gündür bu şekildeler. Videolarını ekliyorum;

Fıstık arada şöyle yapmaya devam ediyor, ben bu mesajı yazarken yapıyor mesela;

3 gün 9’ar damla suya damlatarak agumentin kullandık, 7 gün de 1’er damla sabah akşam agumentin verdim 10 güne tamamladım fakat herhangi bi değişiklik olmadı.

Fıstık 40 günlük civarıyken yine uçmasında sıkıntı olmuştu kendi etrafında dönüp yere düşüyordu sanki sinir sistemine bi şey olmuş gibi. (30 günlük uçmaya başladı) 2-3 güne geçmişti.
Hala tüy dökümündeler. Başta tüy dökümü kaynaklı sandık ama öyle değil.. Ek olarak kanat fotoğraflarını da tekrar ekliyorum
Benim korkum şu; bu kuşların anne babasının Turşu ile teması olmuştu. Kendilerinde bir sıkıntı olmadı ama salmonella taşıyıcısı olma ihtimalleri acaba var mı?
Birde diğer konuda belirtmemişim aklıma şu geldi. Evin kapılarını 4-5 ay önce boyattık farklı bir boya kullanıldı. Bu ikisi kapı üstünü çok kemiriyordu. İzin vermemeye çalışıyorum fakat gözden kaçan anlar oluyor ister istemez. Başka bir konuya sanat eseri yaptıkları tüneği eklemiştim, ikisi çok kemirgenler bir de Çıtır bunlar gibi. Boya bir sıkıntı yaratmış olabilir mi?

@Malkoçoğlu

Ekli dosyalar

• AD49A133-ADC7-4360-8EEE-D8019E8637CD.jpeg
    AD49A133-ADC7-4360-8EEE-D8019E8637CD.jpeg
    879.6 KB · Görüntüleme: 16
  • E7CEEF4F-DE50-48DB-9E4D-AD32167C0CCF.jpeg
    E7CEEF4F-DE50-48DB-9E4D-AD32167C0CCF.jpeg
    934.8 KB · Görüntüleme: 16
  • BC841A41-B640-41A6-BBF3-F70E1F43F11D.jpeg
    BC841A41-B640-41A6-BBF3-F70E1F43F11D.jpeg
    751.3 KB · Görüntüleme: 15
  • 95D53ED0-70EB-49AA-A8B2-F1B418FF4F76.jpeg
    95D53ED0-70EB-49AA-A8B2-F1B418FF4F76.jpeg
    768.8 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Bizimkiler nisanın başından beri uçamıyordu. Sanırım biraz umutsuz olduğum için erteleyerek d vitaminini daha yeni temin ettim. 4-5 gün hiç vitamin kullanmadım dinlendirdim ilk önce. 2 gündür sabah akşam birer damla görseldeki ürünü veriyorum. Fıstık tamamen uçmaya başladı düzeldi diyebilirim. Hiç düşmüyor ve istediği yere çıkıyor. Kapı üstü, perde tepesi vs.. Diğer kızımda tamamen uçma yetisini kaybetmişti diyebilirim ama az önce uçurdum ve ilk denemede kapıya çıktı 🥰 ikincide biraz nefes nefese kaldığı için tam çıkacakken yoruldu geri döndü. Ama 2 günde bu kadar düzelmeleri mucize diyebilirim. Bizimkilerin sorunu d vitamini eksikliğiymiş özetle. Böyle bir sorun yaşayan olursa konum burda dursun. Çok teşekkür ederiz. 5 güne tamamlayıp bırakmayı düşünüyorum şimdilik. Sonrasında haftada bir kullanacağım ya da nekton msa temin edeceğim 🙏🏻☺️ Uçamıyorlardı ama ben kanat egzersizi yaptırıyordum sürekli bu arada, bu yüzden kanatları tutulmamış çok şükür

Ekli dosyalar

• B4F8A225-BCE7-49A2-9767-81F80669CD13.png
    B4F8A225-BCE7-49A2-9767-81F80669CD13.png
    471.5 KB · Görüntüleme: 21

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Bizimkiler nisanın başından beri uçamıyordu. Sanırım biraz umutsuz olduğum için erteleyerek d vitaminini daha yeni temin ettim. 4-5 gün hiç vitamin kullanmadım dinlendirdim ilk önce. 2 gündür sabah akşam birer damla görseldeki ürünü veriyorum. Fıstık tamamen uçmaya başladı düzeldi diyebilirim. Hiç düşmüyor ve istediği yere çıkıyor. Kapı üstü, perde tepesi vs.. Diğer kızımda tamamen uçma yetisini kaybetmişti diyebilirim ama az önce uçurdum ve ilk denemede kapıya çıktı 🥰 ikincide biraz nefes nefese kaldığı için tam çıkacakken yoruldu geri döndü. Ama 2 günde bu kadar düzelmeleri mucize diyebilirim. Bizimkilerin sorunu d vitamini eksikliğiymiş özetle. Böyle bir sorun yaşayan olursa konum burda dursun. Çok teşekkür ederiz. 5 güne tamamlayıp bırakmayı düşünüyorum şimdilik. Sonrasında haftada bir kullanacağım ya da nekton msa temin edeceğim 🙏🏻☺️ Uçamıyorlardı ama ben kanat egzersizi yaptırıyordum sürekli bu arada, bu yüzden kanatları tutulmamış çok şükür

Maşaallah çok sevindim :) D vitamininin önemini bir kez daha anladık böylece.. Kuşlarda hiç bir sorun olmasa bile düzenli kullanmak gerekiyor. Zira güneşten yoksun yaşıyorlar..

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Maşaallah çok sevindim :) D vitamininin önemini bir kez daha anladık böylece.. Kuşlarda hiç bir sorun olmasa bile düzenli kullanmak gerekiyor. Zira güneşten yoksun yaşıyorlar..
Evet öyle gerçekten. Erzurum’da yaşıyoruz güneşi kendimiz bile göremiyoruz ki ☺️ Arada güneş varken bahçeye indireyim yaz bitene kadar

Selcand

Forum Sakini
Merhabalar bizim de böyle bir kuşumuz var uçuyor ama zor uçuyor nefes nefese kalıyor ağızdan besleme yapamadığımız için suluk olarak kaç damla koyabiliriz 🥰 d vitaminin zararı olmaz diye düşünüyorum

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 14

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar bizim de böyle bir kuşumuz var uçuyor ama zor uçuyor nefes nefese kalıyor ağızdan besleme yapamadığımız için suluk olarak kaç damla koyabiliriz 🥰 d vitaminin zararı olmaz diye düşünüyorum
Bana suda çözülmeyecek gibi geldiği için ağızdan verdim. Yağlı bi yapısı var çünkü. Yine arkadaşlar yorum yapsınlar 🙏🏻 Ya da yemlerine döksek nasıl olur acaba? Bir de bendeki devit3 200.000 I.U. Etkisi daha fazladır 🙏🏻☺️

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Bana suda çözülmeyecek gibi geldiği için ağızdan verdim. Yağlı bi yapısı var çünkü. Yine arkadaşlar yorum yapsınlar 🙏🏻 Ya da yemlerine döksek nasıl olur acaba? Bir de bendeki devit3 200.000 I.U. Etkisi daha fazladır 🙏🏻☺️

Evet d vitaminleri yağlı oluyor genelde.. Aslında yeme dökmekte fena fikir değil yada mamaya :)

Devit3 ben kullanmadım ortalama bir dozaj hesaplarım ama kullanan kişiler yazarsa daha iyi olur...

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Evet d vitaminleri yağlı oluyor genelde.. Aslında yeme dökmekte fena fikir değil yada mamaya :)

Devit3 ben kullanmadım ortalama bir dozaj hesaplarım ama kullanan kişiler yazarsa daha iyi olur...
Valla içirirken tüylerine bulaştı banyo yaptırdım çıkmadı bayağı yağlı bi yapısı var. Suya katınca suyun üstüne çıkıyor bu yüzden. Mamaya yeme katarak vermek daha mantıklı kesinlikle ✅

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çok sevindim. Aslında önermiştim D vitaminini başta ama neyse :D iyileşmesi sevindirici. Bu ürünü peş peşe bu kadar sık kullanmamak gerekiyor. Haftada 2 üzerine çıkılmaması gerektiğini düşünenlerdenim.

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Çok sevindim. Aslında önermiştim D vitaminini başta ama neyse :D iyileşmesi sevindirici. Bu ürünü peş peşe bu kadar sık kullanmamak gerekiyor. Haftada 2 üzerine çıkılmaması gerektiğini düşünenlerdenim.
Biraz yükleme yapıyorum bu hafta sonrasında kullanmam, bence de ağır gelir çünkü. Evet diyorum ya ben ihmal ettim bu kez erteledim de erteledim. Çocuklarım benim yüzümden uçamıyorlar aylardır 🥺

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
D vitamini eksikliği çok nadir görülür ama :( Biraz ilginç sayılabilecek bir durum. Bol bol yakmayan güneşe çıkartmak iyi olacak şu evrede. Ek olarak kemirgenler için satılan UV lamba kullanımını da düşünmenizi öneririm.

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
D vitamini eksikliği çok nadir görülür ama :( Biraz ilginç sayılabilecek bir durum. Bol bol yakmayan güneşe çıkartmak iyi olacak şu evrede. Ek olarak kemirgenler için satılan UV lamba kullanımını da düşünmenizi öneririm.
Bu durumla kalamar kemiğinin bir alakası olabilir mi? Temiz kalamar bulamadığım için eskisi kadar çok kafeste bulunmuyor. Onu da internetten güvenilir bir yerden alayım dedim.
forumda konular var okudum UV-a ışınlı ampul önerilmiş fakat Türkiye’de satışını bulamadım.

Ek olarak şunu belirteyim böyle bir durum yaşayan olursa, Fıstıkta olmadı ama diğerinin kanatlarında takılma oluyordu son dönemde. Yani yükselmeye çalışıp kanat çırptığı zaman serinlemeye çalışırken kanatlarını açarlar ya o şekilde kalıyordu kanatları. Zor kapatıyordu, kireçleme olmuş gibi

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
D3 vitamini eksikliği sıklıkla düşük kalsiyum seviyelerine neden olur. Bu nedenle kalsiyum sebebi değil aslında sonucu kısmen. Sizde eksikleri d vitaminin uçuş konusunda oldu. Salmonella değilse, dönerek uçmanın diğer belirtisi D vitamin eksiklikleridir. Diğer belirtileri de ne yazık ki sıkça gözlemlenen yumuşak veya aşırı büyümüş bir gaga, bacak sorunları ve bükülmüş omurgalar gibi fiziksel anormalliklerdir.

Yeterli kalsiyum emilimi için D vitamini gerektiğinden, doğrudan güneş ışığı veya başka bir uygun ultraviyole ışık kaynağının olmaması, kalsiyum takviyelerin etkililiğini azaltıyor.

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
D3 vitamini eksikliği sıklıkla düşük kalsiyum seviyelerine neden olur. Bu nedenle kalsiyum sebebi değil aslında sonucu kısmen. Sizde eksikleri d vitaminin uçuş konusunda oldu. Salmonella değilse, dönerek uçmanın diğer belirtisi D vitamin eksiklikleridir. Diğer belirtileri de ne yazık ki sıkça gözlemlenen yumuşak veya aşırı büyümüş bir gaga, bacak sorunları ve bükülmüş omurgalar gibi fiziksel anormalliklerdir.

Yeterli kalsiyum emilimi için D vitamini gerektiğinden, doğrudan güneş ışığı veya başka bir uygun ultraviyole ışık kaynağının olmaması, kalsiyum takviyelerin etkililiğini azaltıyor.
Anladım teşekkür ederiz çok 🙏🏻

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
D vitaminini Fıstık için kestim tamamiyle düzeldi. Buçi için günde bir damla olarak devam ediyorum, tekrar gerileme oldu yine uçamıyor. Kalsiyum sıkıntısı olduğunu düşünüyorum, kanatlarda takılma devam ediyor ara ara. Ona da farklı takviyeler deneyeceğim. Şöyle bir sıkıntı oldu ikisininde gaga çevresi & göz çevresindeki tüyler döküldü. Vitamini verirken tüylerine değdirmemek için çok çabalıyorum ama ister istemez bulaşıyor, sonrasında temizliyorum. Normalde de uzun süredir tüy dökümünde hepsi ama bu ikisinin tüyleri bu şekilde. Vitamin yağlı ya acaba onla alakalı olabilir mi dedim. Gözlerde hafif kızarık. Daha 7 aylık ama görüntüye bakınca 3 yaşında görünüyor yavrum :(

Ekli dosyalar

• 18229B09-EABC-49BA-9588-507D0E69A957.jpeg
    18229B09-EABC-49BA-9588-507D0E69A957.jpeg
    547 KB · Görüntüleme: 8
  • BEC3E9A5-75F5-484A-ABB3-94C33134C5AF.jpeg
    BEC3E9A5-75F5-484A-ABB3-94C33134C5AF.jpeg
    693.5 KB · Görüntüleme: 10