Uçamama problemi

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Farklı bir başlık altında bu sorunu konuşmuştuk fakat konu çok dağıldığı için yeni konu açıp özetlemek istedim.
Fıstık 6 aylık şu an. 5 ayından beri uçamıyor fakat herhangi başka bir sorunu yok. Kanatlarda bir sıkıntı yok, normal dururken hırıltı öksürük vs yok. Uçmaya çalışınca nefes nefese kalıyor o zaman ses çıkarıyor. Badem de 4 aylık o da 3 ayından beri uçamıyor. Özetle 40 gündür bu şekildeler. Videolarını ekliyorum;

Fıstık arada şöyle yapmaya devam ediyor, ben bu mesajı yazarken yapıyor mesela;

3 gün 9’ar damla suya damlatarak agumentin kullandık, 7 gün de 1’er damla sabah akşam agumentin verdim 10 güne tamamladım fakat herhangi bi değişiklik olmadı.

Fıstık 40 günlük civarıyken yine uçmasında sıkıntı olmuştu kendi etrafında dönüp yere düşüyordu sanki sinir sistemine bi şey olmuş gibi. (30 günlük uçmaya başladı) 2-3 güne geçmişti.
Hala tüy dökümündeler. Başta tüy dökümü kaynaklı sandık ama öyle değil.. Ek olarak kanat fotoğraflarını da tekrar ekliyorum
Benim korkum şu; bu kuşların anne babasının Turşu ile teması olmuştu. Kendilerinde bir sıkıntı olmadı ama salmonella taşıyıcısı olma ihtimalleri acaba var mı?
Birde diğer konuda belirtmemişim aklıma şu geldi. Evin kapılarını 4-5 ay önce boyattık farklı bir boya kullanıldı. Bu ikisi kapı üstünü çok kemiriyordu. İzin vermemeye çalışıyorum fakat gözden kaçan anlar oluyor ister istemez. Başka bir konuya sanat eseri yaptıkları tüneği eklemiştim, ikisi çok kemirgenler bir de Çıtır bunlar gibi. Boya bir sıkıntı yaratmış olabilir mi?

@Malkoçoğlu

Ekli dosyalar

• AD49A133-ADC7-4360-8EEE-D8019E8637CD.jpeg
    AD49A133-ADC7-4360-8EEE-D8019E8637CD.jpeg
    879.6 KB · Görüntüleme: 16
  • E7CEEF4F-DE50-48DB-9E4D-AD32167C0CCF.jpeg
    E7CEEF4F-DE50-48DB-9E4D-AD32167C0CCF.jpeg
    934.8 KB · Görüntüleme: 16
  • BC841A41-B640-41A6-BBF3-F70E1F43F11D.jpeg
    BC841A41-B640-41A6-BBF3-F70E1F43F11D.jpeg
    751.3 KB · Görüntüleme: 15
  • 95D53ED0-70EB-49AA-A8B2-F1B418FF4F76.jpeg
    95D53ED0-70EB-49AA-A8B2-F1B418FF4F76.jpeg
    768.8 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Umit. 

Yönetici
Moderatör
D vitaminini Fıstık için kestim tamamiyle düzeldi. Buçi için günde bir damla olarak devam ediyorum, tekrar gerileme oldu yine uçamıyor. Kalsiyum sıkıntısı olduğunu düşünüyorum, kanatlarda takılma devam ediyor ara ara. Ona da farklı takviyeler deneyeceğim. Şöyle bir sıkıntı oldu ikisininde gaga çevresi & göz çevresindeki tüyler döküldü. Vitamini verirken tüylerine değdirmemek için çok çabalıyorum ama ister istemez bulaşıyor, sonrasında temizliyorum. Normalde de uzun süredir tüy dökümünde hepsi ama bu ikisinin tüyleri bu şekilde. Vitamin yağlı ya acaba onla alakalı olabilir mi dedim. Gözlerde hafif kızarık. Daha 7 aylık ama görüntüye bakınca 3 yaşında görünüyor yavrum :(

Gerileme olan kuşa bemiks(b1,b2,b3,b5,b6) + dodex(b12) ampul uygulanabilir. Tam suluğa 4 damla bemiks + 2 damla dodex ekleyip verebilirsin. Normal b vitaminlerinden çok daha etkili ürünler bunlar.. Hem uçma sorununa hemde tüy sorununa faydası olucaktır. Ama ne derece fayda sağlar kullanmadan bilemeyiz. D vitamininde bu kadar fayda sağlıyacağını kestirememiştik.. Kalsiyum içinde yine eczanede ki kalsiyum çocuk şurupları kullanılabilir..

Göz ve gaga çevrsi tüylerinin dökülmesi vitamin bulaşmasından değil bence. Ya enfeksiyon, mantar yada akar sorunu başlangıcı olabilir.. İlerleyen süreçte düzelmezse bu ihtimalleri değerlendirmek gerekiyor... Doğanayın dediği gibi bir kaç gün göz damlası kulalnılabilir oda gözler kızarık olduğu için..

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Gerileme olan kuşa bemiks(b1,b2,b3,b5,b6) + dodex(b12) ampul uygulanabilir. Tam suluğa 4 damla bemiks + 2 damla dodex ekleyip verebilirsin. Normal b vitaminlerinden çok daha etkili ürünler bunlar.. Hem uçma sorununa hemde tüy sorununa faydası olucaktır. Ama ne derece fayda sağlar kullanmadan bilemeyiz. D vitamininde bu kadar fayda sağlıyacağını kestirememiştik.. Kalsiyum içinde yine eczanede ki kalsiyum çocuk şurupları kullanılabilir..

Göz ve gaga çevrsi tüylerinin dökülmesi vitamin bulaşmasından değil bence. Ya enfeksiyon, mantar yada akar sorunu başlangıcı olabilir.. İlerleyen süreçte düzelmezse bu ihtimalleri değerlendirmek gerekiyor... Doğanayın dediği gibi bir kaç gün göz damlası kulalnılabilir oda gözler kızarık olduğu için..
Vitaminle alakalı bir durum olduğuna eminim en azından. Bemiks + dodeks alıp kullanayım. Hepsi aynı kafesteler ama hepsinin tüy sıkıntısı var suluğa koymamda sakınca olmaz herhalde. Ama öncelik olarak kalsiyum içeren bir şurup alıp deneyeyim, bu kanat takılmaları onla alakalı sanki. 🥺
Konuya yazdıktan sonraki sabah gözünün kızarıklığı arttı ve etrafı beyazlaştı evde terramycin merhem vardı ince tabaka halinde göz çevresine sürdüm 2 gün düzeldi şimdi. Teşekkür ederim 🙏🏻

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Vitaminle alakalı bir durum olduğuna eminim en azından. Bemiks + dodeks alıp kullanayım. Hepsi aynı kafesteler ama hepsinin tüy sıkıntısı var suluğa koymamda sakınca olmaz herhalde. Ama öncelik olarak kalsiyum içeren bir şurup alıp deneyeyim, bu kanat takılmaları onla alakalı sanki. 🥺
Konuya yazdıktan sonraki sabah gözünün kızarıklığı arttı ve etrafı beyazlaştı evde terramycin merhem vardı ince tabaka halinde göz çevresine sürdüm 2 gün düzeldi şimdi. Teşekkür ederim 🙏🏻

Tabiki bütün kuşlar içebilir vitaminli sudan sorun yok..

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Uzun bir süre sonra güncelleme yapmak istedim, belki ihtiyaç duyan olur. Biliyorsunuz en son d vitamini ile Fıstık tamamen uçmaya başlamıştı fakat Buçi uçamıyordu. Sorunun d vitamini ile ilgili olduğunu anlamıştık. O süre sonunda farklı yollar denemeden önce olayı direk güneş ile çözmek istedim. Her gün öğlen 2 gibi 1 saat kafeslerini balkonda bıraktım. 5-6 gün sonunda Buçi uçmaya başladı. Bu sayede her canlı gibi kuşlar için de güneşin önemini tekrar anlamış oldum. Lütfen bu bıcırıkları güneşten mahrum bırakmayalım ❤️ Uçalı bayağı uzun süre oldu ama dediğim gibi yeni güncelleme yapabildim 🙏🏻🥰 iki haftada bi d vitamini ile de destekliyorum artık

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Uzun bir süre sonra güncelleme yapmak istedim, belki ihtiyaç duyan olur. Biliyorsunuz en son d vitamini ile Fıstık tamamen uçmaya başlamıştı fakat Buçi uçamıyordu. Sorunun d vitamini ile ilgili olduğunu anlamıştık. O süre sonunda farklı yollar denemeden önce olayı direk güneş ile çözmek istedim. Her gün öğlen 2 gibi 1 saat kafeslerini balkonda bıraktım. 5-6 gün sonunda Buçi uçmaya başladı. Bu sayede her canlı gibi kuşlar için de güneşin önemini tekrar anlamış oldum. Lütfen bu bıcırıkları güneşten mahrum bırakmayalım ❤️ Uçalı bayağı uzun süre oldu ama dediğim gibi yeni güncelleme yapabildim 🙏🏻🥰 iki haftada bi d vitamini ile de destekliyorum artık
Ağustosta ne güzel çözmüştük sıkıntıyı. Ara ara d vitamini vermeme rağmen yine aynı sıkıntı başladı yine aynı ikilide. Diğerlerine d vitamini vermiyorum, bunlara veriyorum buna rağmen tekrar aynı hale geldiler. Anlamıyorum bu ikisi neden böyle oluyor ya.. artık güneşe koyma şansım da yok -7 -8 dereceyi görüyoruz Erzurum’da sinirlerim bozuldu ya

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
Bazı ilerlemiş hastalıklar baskilansa da tekrar etme ihtimali oluyor. Demek ki o iki kuşunuz zayıf bağışıklıkliga sahipler.
maalesef öyle sanırım. D vitamini artırdım bu hafta biri biraz biraz uçmaya başladı sanki ama diğerinde tık yok, aynı zamanda tam bir dombili, 60 gr kiloyu gördü bi ara. onun da etkisi oluyor uçmasına

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
İkisinde de uçamama durumu devam ediyor ve maalesef düzelme olacağını sanmıyorum, en azından yazın güneş görene kadar. D vitamini etki etmiyor. Fıstıkta başka bi sıkıntı olmasından korktum. Kilosu biraz fazla, iştahı güzel ama 1 haftadır şöyle bir sıkıntı yaşıyoruz; sürekli kafesin dibinde oturuyor. Genel hali keyifsiz, pek ötmüyor. Dışkısının rengi çoğunlukla bu şekilde. Kuşlar hastalıklarını gizleme konusunda çok iyi olduklarından acaba başka bir sıkıntı mı var diyorum. Sürekli kafes dibine iniyor, tüneğe alıyorum geri dönüyorum tekrar aşağı inmiş

Ekli dosyalar

• C897AF9F-2EA9-43EC-86DE-BB31C35F19F2.jpeg
    C897AF9F-2EA9-43EC-86DE-BB31C35F19F2.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 6
  • 14A5D20E-87E3-4298-87F4-925CD523F10D.jpeg
    14A5D20E-87E3-4298-87F4-925CD523F10D.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 4
  • F52E23E3-2946-400B-9D91-33C4FC8FB7A0.jpeg
    F52E23E3-2946-400B-9D91-33C4FC8FB7A0.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 6
  • 950CF1C8-DEE5-4CFB-9CED-F09B23697159.jpeg
    950CF1C8-DEE5-4CFB-9CED-F09B23697159.jpeg
    951.5 KB · Görüntüleme: 6

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İkisinde de uçamama durumu devam ediyor ve maalesef düzelme olacağını sanmıyorum, en azından yazın güneş görene kadar. D vitamini etki etmiyor. Fıstıkta başka bi sıkıntı olmasından korktum. Kilosu biraz fazla, iştahı güzel ama 1 haftadır şöyle bir sıkıntı yaşıyoruz; sürekli kafesin dibinde oturuyor. Genel hali keyifsiz, pek ötmüyor. Dışkısının rengi çoğunlukla bu şekilde. Kuşlar hastalıklarını gizleme konusunda çok iyi olduklarından acaba başka bir sıkıntı mı var diyorum. Sürekli kafes dibine iniyor, tüneğe alıyorum geri dönüyorum tekrar aşağı inmiş
maşallah güzellere. Şunu net söyleyebilirim ki dişi kuşlar uçma kabiliyeti yönünden bazen zayıf olabiliyorlar. Ek olarak ağırlığınından kaynaklı da bazı kuşlar yetersiz uçuş sergiliyorlar. Görünürde bir sağlık problemi yoksa uçmama durumu pek önemli sayılmaz.
Bir tane show kuşum (yaklaşık 4 yıldır bende) asla uçmaz. Tünekten tüneğe bile atlayacak cesarete sahip değil. Haliyle tek yaşadığım problem yağlanma konusunda oluyordu ancak onu da idmanla zorluyordum. Sizin durumunuz da buna benzer bir yönelim olabilir belki de. Kanatlarında görünür bir kusuru da bulunmuyordu. Tamamen istemiyordu uçmayı çünkü kafes dışına saldığımda yine uçmaz, kendi teşvikimle havalandırdığımda biraz çırpınır inişini yapardı.

Taban konusu ise bence bazı kuşların sevdiği bir olay. Köşeye geçip oynamak, eşelenmek, yatmak yeri geldiğinde, serinlemek, bazen de yumurtlayacak alanlar aramak için yapabiliyorlar. Hastalık durumlarında tabana inme durumu biraz daha farklı oluyor.
Eşleşme zamanı gelmiş, dışkı iyi görünüyor

Kuş Anasıı 

Yönetici
Moderatör
maşallah güzellere. Şunu net söyleyebilirim ki dişi kuşlar uçma kabiliyeti yönünden bazen zayıf olabiliyorlar. Ek olarak ağırlığınından kaynaklı da bazı kuşlar yetersiz uçuş sergiliyorlar. Görünürde bir sağlık problemi yoksa uçmama durumu pek önemli sayılmaz.
Bir tane show kuşum (yaklaşık 4 yıldır bende) asla uçmaz. Tünekten tüneğe bile atlayacak cesarete sahip değil. Haliyle tek yaşadığım problem yağlanma konusunda oluyordu ancak onu da idmanla zorluyordum. Sizin durumunuz da buna benzer bir yönelim olabilir belki de. Kanatlarında görünür bir kusuru da bulunmuyordu. Tamamen istemiyordu uçmayı çünkü kafes dışına saldığımda yine uçmaz, kendi teşvikimle havalandırdığımda biraz çırpınır inişini yapardı.

Taban konusu ise bence bazı kuşların sevdiği bir olay. Köşeye geçip oynamak, eşelenmek, yatmak yeri geldiğinde, serinlemek, bazen de yumurtlayacak alanlar aramak için yapabiliyorlar. Hastalık durumlarında tabana inme durumu biraz daha farklı oluyor.
Eşleşme zamanı gelmiş, dışkı iyi görünüyor
Eşleşme istekleri çok fazla ama bu vitamin eksikliği durumundan dolayı yavru alma konusunda tereddütüm var. Yumurta oluşumunda, yumurtlama döneminde vs bir sıkıntı olmasından korkuyorum. Çok anaç bir kız bu kızım, mükemmel annelik yapar eminim ama emin olamıyorum. Uçamama konusunu artık kabullendim sadece kafes dibine inip durması gözümü korkuttu

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Eşleşme istekleri çok fazla ama bu vitamin eksikliği durumundan dolayı yavru alma konusunda tereddütüm var. Yumurta oluşumunda, yumurtlama döneminde vs bir sıkıntı olmasından korkuyorum. Çok anaç bir kız bu kızım, mükemmel annelik yapar eminim ama emin olamıyorum. Uçamama konusunu artık kabullendim sadece kafes dibine inip durması gözümü korkuttu
Anladım. Tabanda neler yapıyor? Yakalayabilirseniz kisa bir video görmek isterim