Uçan düdük ve Onun Uçuş Problemleri

@Zafer

Saniyorum bu soruyu kafa egmesi icin sordunuz.
Bugun ilaclarini verdikten sonra 10 dakika dolanip disarda oynamasina izin verdim. 4 Gundur cikartmiyorduk. Bu 35 gunluk oldugundan beri ilk defa herhangi bir gunun tamamini kafeste kalmasi demekti. Normalde sabah 7-8 gibi kapisi acilir, aksam da guvenligi icin 12- 01 gibi kapatirdik. Hic alisik oldugu bir sey degil yani. Alakasi ne derseniz, kafes disinda kafada egiklik, garip bas hareketleri vesaire yok su anda. Saniyorum devamli kapiya ve disardaki oyuncak sepetine bakiyor akillim. Egiklik yonu de kafesin icinde pozisyonuna gore degistigine gore sanirim bi tavir olarak algilanabilir rahatsizliktan ote. Simdi etraftan dikkat dagitacak seylerin hepsini kaldirdim, sadece kafes kapisina bakiyor mesela :rolleyes: Rahatsizlik / hastalik oldugundan net emin olamadigim icin genetik yatkinliktan mi kaynaklaniyor acaba sorusuna bir cevabim yok.

Diger hareketleri olmasi gerektigi gibi net degil, orda bi degisiklik yok maalesef. Tunekten tunege gecerken vs o kadar isabetli hareket eden kus simdi paldir kuldur yer degistiriyor.

Besin konusuna gelince yemek yeme sikligi ve miktarinda bir degisiklik gozlemlemedim, asagi yukari hep ayni saatlerde ayni miktarda yemeye, ayni miktarda kaka yapmaya devam ediyor. Kakalar yine hic bir probleme isaret etmiyor, tamamen duzgun ve olmasi gerektigi gibi.

Iyi haber olarak ilk doz ilaclardan sonra seyir pozitif yonde degisti diyebilirim son 5-6 saatte.

Umarim aksam, ve yarin daha da iyi olacak.
@Karasu-san

Evet kafa eğmesi için sormuştum, sanırım alışkanlıklardan ötürü kaynaklanıyor. Kafes dışında eğlendiği bir şeyler varsa gözleri onu arıyor olabilir. Fakat anlamlandıramadığım nokta "isabetli değil de paldır küldür yer değiştirmesi" belli bir şeye işaret etmiyordur umarım. Belki sadece anlık değişimlerden kaynaklanıyordur.
Umarım ilaçlarını bitirdiğinde istediğiniz yere ulaşır, çok geçmiş olsun

Ilaclari kullanmaya baslayali bugun itibariyle 2 gun oldu. 2. gunun son dozunu az once verdim.

Iyi haber; "gik gik" sesi ciddi sekilde azaldi, hareketlerindeki dengesizlik ve -adini koymak zor- 'iyi olmama durumu' diyeyim; ciddi derecede gelisti.

Kotu haber, 3 ilac var, 2 destek. Ayni zamanda yemesi gereken farkli seylerde var.
Dun ilk dozu sabah uyguladigimda dunyanin en kolay isi gibiydi resmen. Aldim elime, gagasina kucucuk vurdum , acti, dilinin ustune istenen dozda ilaci verdim 2-3 seferde, yutmasini bekledim. bitti gitti. Buraya kadar cok guzel.
Simdi haliyle gunde 3 defa, sabah/oglen/aksam farkli ilaclar icin de yarim saat bekledigimi dusunursek 5-6 kere tutup biseyler veriyorum ve artik cok kizgin bi oglan haline geldi :ROFLMAO: profil fotosundaki gibi bakiyor bana devamli artik.

Ben Hem o acemi, hem ben acemiyiz, bu isi giderek daha kolay yapariz tecrubelendikce diye dusunurken olay tam tersine dondu, o tecrubelendikce daha cok inatcilik yapiyor, tutmasi, dozlari istedigim gibi ayarlayip risksiz bir sekilde vermek cok zor olmaya basladi.
Daha onumuzde kurun bitmesine 12 gun var.
Ayrica ilaclardan biri 3 gun ara 5 gun devam seklinde verilerek 3 kur devam edecek, birisi de 6-7ml dolu olan bir siseyi bitene kadar 0,1 olarak her gun uygulayacagiz ki daha bi 50-60 gun daha devam demek bu. En zoru da bu, su bazli akiskan bisey olsa damlalikla veya insulin ignesinin ucuyla diline degdirince uygulamasi goreceli kolay bisey. Bu 60 gunluk belalim baya pure kivaminda bisey.

Okaliptus yapragi siparisi de verdim, odada istenen nem seviyesi icin bir nemlendirme duzenegi var, iyice yikanmis yapraklari makul derecede koyup havayi solunumu rahatlatacak bir hale getirmeyi dusunuyorum.

Bakalim bu dovuslerimiz nasil gidecek.

Ilaclarin bugun 5. gunu.

Yumurtadan cikisinin ilk 30 gunu haric hic kafes icinde 7 gunden fazla kalmamisti. Bugun itibariyle o rekoru egale ettik, keske sagligi yerinde olsaydi da edemeseydik.

Nefes alirken kuyruk salliyor, sesli de nefes alip/veriyor maalesef. Bunun disinda "hasta degilim" rolunde baya basarili, biseylere laf atip, konusmaktan, 4 duvar kafesin icinde devamli bi yaramazlik yapmaktan da durmuyor. Daha ufak kontrollu bir yere almayi denedigimde hayli yaygara kopartti. O sekilde kosturup durmasi daha fazla zarar verecegini, dinlenmesini engelleyecini dusunerek normal kafesinde devam ediyoruz bakimina.

Sesli nefes almasi ve gun icinde zaman zaman hafif de olsa kuyruk sallamasi ne kadar guzel bir manzara olmasa da genel hali, keyfi, istahi ve kakasi iyi gidiyor.

Oda icerisinin ortalama sicakligini 1 derece daha arttirdim, 24,5C de sabit, 52% nem, okaliptus yapraklarini da kaynatip oda havasina cok hafif bir aroma katacak kadar buhar yapmaya devam ediyoruz. Bu sekilde gun icinde daha iyi gibi genel olarak. Havalar hayli kapali gidiyor, biraz gunes de bize iyi gelirdi diye dusunuyorum ama bakalim ne olacak.

Ilac verme hikayesi tam olarak dedigim gibi devam ediyor. Tecrubelendikce daha rahat karsi koyar hale geldi. Ilaclardan 1-2 tanesine hic itiraz yok, onlarin tadiyla alip veremedigi bir durum yok anlasilan. Antibiyotik ve karaciger destegi icin verdigimiz hafif seftali puresi tadindaki ilaci uzaktan gorunce bile gagayi siki sikiya kapatiyor.

Umarim en kisa zamanda su illeti atlatir, yavas yavas gucune kavustugu zamanlara kavusuruz. Gece rahat yatamaz, kafamizi biseye veremez olduk.

kronikleşmiş bir solunum sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Genelde ilaçlar etki etmez bu durumda ve yaşamı boyunca devam eder. Yapılabilecek en ideal şey bakım şartlarınızı gözden geçirmek ki bunu da çok iyi yapıyorsunuz.

Umarım dediğiniz gibi ilaç kullanımı sonrası atlatır.

Umarim boyle biseyle karsi karsiya degilizdir. Daha 15 aylik cocugu su halde gormek zaten insanin icini parcaliyor.
Baya da yaramaz birsey gucu kuvveti yerinde oldugunda, devamli bir gundemi var; ben bi icerdeki calisma masasina gidip kalemleri yere atayim, oturma odasina gidip kitaplarin kenarina konusayim, biraz toplari baska odaya gotureyim vs.

Butun gun pirpirpir ucan, kosan seyin bunlari yapamayacak hale gelmesi olasiligini su an aklimiz kaldirmiyor. Elimizden geleni yapacagiz sonuna kadar.

Selamlar. Öncelikle çok geçmiş olsun. Umarım hemen toparlar ve eski haline döner inşallah. Benim aklıma takılan bir şey var, izninizle sormak istiyorum.

Bu testis büyüme sıkıntısı nedir? Bizim kuşun ceresi 5-6 aylıktan sonra iyice mavilesti. Ve sabah akşam, Yaz, kış hep ceresi mavi. Sürekli değil fakat genellikle kur yapma peşinde. Bir objeye veya bana vs. Normal bir durum mu acaba? Ben normal olduğunu düşünüyorum ama sorayım dedim... Son olarak havuç vermek, testid büyümesine neden olur mu?

@Boncuk The Great Benim bildigim , arastirdigim ve bilgisine guvendigim hekimlerin anlattiklari cercevesinde konuya dair bilgimi paylasayim. Yanlisim/eksigim olursa tecrubeli uyeler eklemeler yaparlar diye umit ediyorum.

Ozet olarak; hormonal degisiklikler normal dogalarinda gun / gece uzunluklari, gunes isimasinin derecesi, bulduklari yiyeceklerin kompozisyonu ve miktari, kendilerini guvende hissettikleri yerler ve bu alanlarin sundugu imkanlar gibi seylere bagimli olarak degisiyor.
Ornegin soguk seyreden bir havada taze otlara, yapraklara, boceklere kisacasi bol bol besine ve termal guvenlige sahip olmayan bir ortamda tutup da kizisip is tutmuyorlar.
Fakat yemek bulma problemli olmayan, duzenli hava sicakligi olan, uzun gunlere sahip mevsimlerde, kendileri de guvenli hissettiklerinde (ki evcil kuslarin hepsi icin bunu soyleyebiliriz) artik endise duyacak birsey kalmadigi icin "aileyi genisletme vakti" sinyalleri vermeye basliyor hersey. Fakat donemsel olarak bunun aksi hic olmadigi icin dogadaki kuslara gore daha uzun donemler -kizisik- kaliyorlar.

Bu bazi kuslarda, ozellikle aldiklari besin kompozisyonuna da cok bagli olarak (ornegin bol yagli / karbonhidratli , tek yonlu beslenen kuslar) fazla azginliga, ve dolayisiyla testislerde buyumeye sebebiyet verebiliyor. Bunun engellenmemesi durumunda buyuyen testisler organlara ve hava keselerine, hatta ayaklarindaki damarlara baski yaparak kusu farkli rahatsizliklar gostermeye itebiliyor. Daha da onlenmedigi durumlarda ayni insanlarda da oldugu gibi fazla buyumeye bagli tumor olusumlari gerceklesebiliyor.

Bunu onlemek amacli cok yonlu diyetler, yemegin her daim bulunabilir "bol" bir kaynak olmasini engellemek (farkli yontemler var, forage oyunlari, zamanli yemek vermek, farkli alanlarda yemek saatleri yapmak gibi suru kulturune uygun hareketleri birlikte yapmak v.b. gibi), uyudugu yer ile oyun oynadigi yerleri degistirmek ( normalde kivrik gagali suru kuslari besin neredeyse ordan oraya gezer, sadece ciftlesme donemlerinde yerlesik hayata gecerler, yerlesik olarak tek yerde durduklarinda kafadaki "bebe yapalim" salterlerini hep acik tutmus oluyoruz), uyku icin gun isigina bagli kalarak ortalama 11-12 saatlik uyku icin ideal ortami saglamak gibi seyler yapilabiliyor. Elbette ornekler genisletilebilir ama anafikir anlasildi saniyorum.

Havuc konusuna gelince, bizim oglana daha 1-2 isirik haric veremedik. Bazi yiyeceklerin afrodizyak etkisi yapmasi olasi olsa da havucun direkt olarak spesifik boyle bir ozelliginden haberdar degilim. Kur yapmalari, oyunlar vs ise dogalarinin bir parcasi, keyifleri oldugunda , guvende olduklarinda bunu hep yapiyorlar. Ben daha ev ortaminda azgin olmayan kus gormedim daha once de bahsettigim gibi. Ama bu davranisi fazlaca uyaracak, destekleyecek, fazla bagli oldugu oyuncaklar , objeler vs olmasi elbette hormonal aktiviteyi arttiracak seyler olurdu.

@Boncuk The Great Benim bildigim , arastirdigim ve bilgisine guvendigim hekimlerin anlattiklari cercevesinde konuya dair bilgimi paylasayim. Yanlisim/eksigim olursa tecrubeli uyeler eklemeler yaparlar diye umit ediyorum.

Ozet olarak; hormonal degisiklikler normal dogalarinda gun / gece uzunluklari, gunes isimasinin derecesi, bulduklari yiyeceklerin kompozisyonu ve miktari, kendilerini guvende hissettikleri yerler ve bu alanlarin sundugu imkanlar gibi seylere bagimli olarak degisiyor.
Ornegin soguk seyreden bir havada taze otlara, yapraklara, boceklere kisacasi bol bol besine ve termal guvenlige sahip olmayan bir ortamda tutup da kizisip is tutmuyorlar.
Fakat yemek bulma problemli olmayan, duzenli hava sicakligi olan, uzun gunlere sahip mevsimlerde, kendileri de guvenli hissettiklerinde (ki evcil kuslarin hepsi icin bunu soyleyebiliriz) artik endise duyacak birsey kalmadigi icin "aileyi genisletme vakti" sinyalleri vermeye basliyor hersey. Fakat donemsel olarak bunun aksi hic olmadigi icin dogadaki kuslara gore daha uzun donemler -kizisik- kaliyorlar.

Bu bazi kuslarda, ozellikle aldiklari besin kompozisyonuna da cok bagli olarak (ornegin bol yagli / karbonhidratli , tek yonlu beslenen kuslar) fazla azginliga, ve dolayisiyla testislerde buyumeye sebebiyet verebiliyor. Bunun engellenmemesi durumunda buyuyen testisler organlara ve hava keselerine, hatta ayaklarindaki damarlara baski yaparak kusu farkli rahatsizliklar gostermeye itebiliyor. Daha da onlenmedigi durumlarda ayni insanlarda da oldugu gibi fazla buyumeye bagli tumor olusumlari gerceklesebiliyor.

Bunu onlemek amacli cok yonlu diyetler, yemegin her daim bulunabilir "bol" bir kaynak olmasini engellemek (farkli yontemler var, forage oyunlari, zamanli yemek vermek, farkli alanlarda yemek saatleri yapmak gibi suru kulturune uygun hareketleri birlikte yapmak v.b. gibi), uyudugu yer ile oyun oynadigi yerleri degistirmek ( normalde kivrik gagali suru kuslari besin neredeyse ordan oraya gezer, sadece ciftlesme donemlerinde yerlesik hayata gecerler, yerlesik olarak tek yerde durduklarinda kafadaki "bebe yapalim" salterlerini hep acik tutmus oluyoruz), uyku icin gun isigina bagli kalarak ortalama 11-12 saatlik uyku icin ideal ortami saglamak gibi seyler yapilabiliyor. Elbette ornekler genisletilebilir ama anafikir anlasildi saniyorum.

Havuc konusuna gelince, bizim oglana daha 1-2 isirik haric veremedik. Bazi yiyeceklerin afrodizyak etkisi yapmasi olasi olsa da havucun direkt olarak spesifik boyle bir ozelliginden haberdar degilim. Kur yapmalari, oyunlar vs ise dogalarinin bir parcasi, keyifleri oldugunda , guvende olduklarinda bunu hep yapiyorlar. Ben daha ev ortaminda azgin olmayan kus gormedim daha once de bahsettigim gibi. Ama bu davranisi fazlaca uyaracak, destekleyecek, fazla bagli oldugu oyuncaklar , objeler vs olmasi elbette hormonal aktiviteyi arttiracak seyler olurdu.
Teşekkür ederim, çok güzel anlatmışsınız. Anladığıma göre, evcil kuşlar evde güzel bakıldığı için hep kızışma havasında oluyorlar. Bizim yapabileceğimiz çok bir şey yok. Sadece testis büyümemesi için onu bu uyarısını biraz kesmek amacıyla diyet yaptırabilir, oyuncaklarını kaldırabiliriz.

Bizim yapabileceğimiz çok bir şey yok. Sadece testis büyümemesi için onu bu uyarısını biraz kesmek amacıyla diyet yaptırabilir, oyuncaklarını kaldırabiliriz.
Aslina bakilirsa tam tersi, bize dusen cok sey var. Mesele ne kadarinin uygulanmasi gerek ve ne kadarini uygulayabilirsiniz.

- En basitinden genis kapsamli bir diyete yavas yavas gecis yapilmasi, fazla hormon uretimini tetikleyen hem yagli ve karbonhidratli yiyeceklerden uzak tutarak bunu yaparken bagisikligin da kuvvetlenmesine sebep olur.
- Devamli kafes icinde tohum karisimi bulundurmak yerine meyve/sebze saati yaparak geri kalan belli saatlerde bu yiyeceklere erisimini kisitlayabilirsiniz. Hem daha az secici olmasi saglanirken dogal yasamina daha yakin bir zamanlamaya yakinsanir. Ama burda soylenen sey "ac birakin nasilsa yer" degil, bunun sikca soylenen bir sey oldugunu biliyoruz, benim demek istedigim 7/24 erisimi olan tohumlar yerine cesitli besinlerin de verildigi planli bir diyet.
- Gece uyudugu ve gunduz uyandigi saatlerin tutarli ve istikrarli olmasini saglamak. (bunu mevsimlere gore gun uzunluklarina gore de ayarlayabilirsiniz)
- Ozellikle fazla masturbasyon yaptigi oyuncaklari cok ciddi baglanmalarina izin vermeden donusumlu olarak vermek/dikkat dagitacak kadar baska seylerle ugrasmalarini saglamak. Ozellikle sivri kenarli, fazla surtunme ile zarar verme potansiyeli olanlarin ise tamamen ortadan kalkmasi.
Bu kisim bazi inatci kuslarda eziyetli de olabilir, aniden ortadan yokettiginiz oyuncaklar stresse sebebiyet verebilir, guven kirici olabilir. Bu cocuklar soz konusu oldugunda hersey yavas yavas, alistira alistira.
- Ele cok alisik bir kus varsa cinsel aktivitesini uyaracak yerlerine temaslardan kacinmak gerekli. Bu aslinda insanlar ve diger hayvanlara cok benzer. Kafa ve enseden asagisi, karinin alt bolgesi, sirtin kanat altindan asagida kalan bolgeler kuslar icin uyarici bolgeler. Daha gorsel bir anlatim icin kuslarin birbirlerine kur yaptiklarinda ve eslesmeleri esnasinda temas ettikleri yerleri videolardan gozlemleyebiliriz. Buralar tetikleyici noktalar.

Eger kusta agresyon gozlemleniyorsa, bir bolgeye ve objeye karsi fazlaca sahiplenme davranislarina sahipse, manasiz isirma, grrlama/hrrlama, kanat acip saldirma, obje saklama, v.b. gibi hareketler gozlemleniyorsa ve bu donemler cok uzun suruyorsa bu tarz maddelere dikkat etme zamani gelip, geciyor olabilir.

Belki bunu baska bir konuda hem disi hem erkek kuslar icin ayri ayri duzenleyerek referans basligi duzenleyebilir @Doğanay Y.
Benim sadece erkek kuslarim oldugu icin ona gore konusuyorum hep.
Disiler icin de hali hazirda folluk bulundurmamak, yumurtlamissa yumurtasini almamak(sahteleriyle degistirmek yine bir cozum) v.b. gibi seyler var.

18. gun

Bizim oglan iyi degil.
Enfeksiyonu kismi olarak cozduk derken komple istah gitti, ayda 1-2 defa anca verdigimiz kizil dari disinda bisey yemez oldu. Asiri nadir 1-2 isirik semiz otundan, 1-2 isirik elmadan. Kendi deli oldugu tohumlarina, veya yumurta mamasinin icinden ozenle ayikladigi nijer tohumlarina kafasini bile cevirmiyor. Sadece kizil dari yedigi 3. gune girdik. Saniyorum hem antibiyotik , hem zayiflayan bunye ve bagisiklik bize bir de kutudan mantar cikardi.

Ac kaldigi surede siyaha yakin zift gibi kakalari oldu, zar zor kizil dari yedirince biraz normal yesiline dogru dondu. Fakat diskida soyle bir problem var; diski disinda ince film gibi parlak bir mukus tabakasi var, beyaz ure kismi da elle dagitinca homojen degil biraz tel-tel halde.
Entrobac destegiyle siyah kakayi hizla normalde cevirebildik neyse ki, bacillus subtilis in antifungal enzimler uretmesine guveniyordum bu asamada dogrusu. Fakat bu sabah ilk kakasinda ilk defa bi kabarcik da gorduk.

Bunun yanisira ozellikle yemek yemeye yeltendiginde/yediginde kanatlarini titretiyor, ve bazen kusma hareketi yapiyor. Kursakda gaz var mi diye elle baktim ama bu kendini belli edecek seviyede degil henuz.

WhatsApp Image 2020-12-28 at 10.17.24.jpeg

Çok geçmiş olsun tekrardan. Beslenme durumu yoksa elle beslemeye yönelebilirsiniz. Dışkıda baloncuklar çok ciddi değil ancak kusmanin ve titremenin olmasi hoş olmamış. Şuan hangi ilacı kullaniyorsunuz?

18. gun

Bizim oglan iyi degil.
Enfeksiyonu kismi olarak cozduk derken komple istah gitti, ayda 1-2 defa anca verdigimiz kizil dari disinda bisey yemez oldu. Asiri nadir 1-2 isirik semiz otundan, 1-2 isirik elmadan. Kendi deli oldugu tohumlarina, veya yumurta mamasinin icinden ozenle ayikladigi nijer tohumlarina kafasini bile cevirmiyor. Sadece kizil dari yedigi 3. gune girdik. Saniyorum hem antibiyotik , hem zayiflayan bunye ve bagisiklik bize bir de kutudan mantar cikardi.

Ac kaldigi surede siyaha yakin zift gibi kakalari oldu, zar zor kizil dari yedirince biraz normal yesiline dogru dondu. Fakat diskida soyle bir problem var; diski disinda ince film gibi parlak bir mukus tabakasi var, beyaz ure kismi da elle dagitinca homojen degil biraz tel-tel halde.
Entrobac destegiyle siyah kakayi hizla normalde cevirebildik neyse ki, bacillus subtilis in antifungal enzimler uretmesine guveniyordum bu asamada dogrusu. Fakat bu sabah ilk kakasinda ilk defa bi kabarcik da gorduk.

Bunun yanisira ozellikle yemek yemeye yeltendiginde/yediginde kanatlarini titretiyor, ve bazen kusma hareketi yapiyor. Kursakda gaz var mi diye elle baktim ama bu kendini belli edecek seviyede degil henuz.

Ekli dosyayı görüntüle 10794
@Karasu-san
Abi sanırım doğanay abinin de dediği gibi beslenmesini ihmal etmemek gerek. Elle de olsa yemeli. Sanırım bize çok benziyorlar, böyle bir durumda iştahsızlık olunca ye ki direncin düşmesin deniliyor.
Hekimlerle görüştün mü peki abi?

Kursakta bir rahatsizliga isaret seklinde kusma hareketi var, (ayni es beslerken yaptigi gibi) videoda da kismen kisa bir versiyonu gozukuyor fakat kusma yok henuz.
Antibiyotik kestik 2 gun once, sadece destek olarak entrobac kullaniyoruz yaklasik 1 haftadir.
Elle besleme konusunda cok gidip geliyorum, maalesef bu tedavi doneminde artik el ve siringalara karsi asiri bir anksiyete basladi, ele aldiktan sonra solunumu 2 saat yerine gelmiyor. Hazir kizil dar dari yiyorken istahla en azindan onu yesin diye dusundum. Muhakkak su sindirim problemini cozersek diger seyleri de yemeye baslar diye dusunuyorum.
Yanlis mi dusunuyorum bilmiyorum, simdilik gozlem yapiyoruz ama elle besleme tertibatim hazirda. Kendi yemedigi zaman mudehale edecegim.

3 saat sonra veterinerde randevumuz var, ben de bi yandan elde edebilecegim ilaclari arastirmaya calisiyorum.
Ornegin care4birds un fungi-mix ve fungi-stop urunleri dikkatimi cekti. Bir de acaba bagisikligi desteklemek amacli hexenbrier falan mi edinsem diyorum ama ezbere de biseyler yapmak istemiyorum.

Bahsettiğiniz Hexenbrier elektrolit mantığına çok benziyor. Mutlaka içeriği enerji arttıracaktır, sindirim düzenleyecektir ama aynı işlemleri etkisini bildiğimiz bira mayası da yapıyor. Pavifac'ı incelemenizi öneririm. Eğer pavifac tercih edilirse probiyotik ile aynı anda vermemeniz gerekiyor.
Bu arada care4birds ürünleri iyidir ancak bunların yerine de -daha doğal diyeyim anlayın- Quiko Med Doğal Antibiyotik kullanılabilir.

Kuşlarımızı hastalık değil dozu ayarlanamayan ağır ilaçlar mahvediyor. Care4Birds daha çok güvercinler için dizayn edilmiş sanki ve en hafif kürlerde bile kuşlar sallanıyor. Aklınızda bulunsun dozları çok hafifletin.
Flucan kullandınız mı hiç?
Kursaktan besleyince hasta kuş felaket kusuyor o yüzden besleyecekseniz azar azar belli aralıklar ile desem de kuş çok irite oluyor.
Veteriner bir görsün öncelikle.
İlaç uygulamalarını da bu aşamada suluktan değil ağızdan damla ile yapmanız daha etkili olur.

Burdaki endisem soyle; zaten bagisiklik sistemi neredeye 1 ayi askin suredir fazla mesai yapiyor, sistem kullanilan antibiyotiklerden dolayi zaten dengesini yitirmisken ayrica bira mayasi gibi bir organizma daha tanistirmanin ipin ucunun kacmasina sebep olabilecegini dusundum.
Belirtiler de sindirim sisteminde mantar/maya gibi bir olusuma (belki ic parazit ama koruyucu dozajda bir ivermectin uygulamasi yapildi gectigimiz hafta) isaret ettigi icin veteriner hekim nystatin veya benzer bir antifungal kur e baslayacaktir diye tahmin ediyorum. Ondan hekim ziyareti yapmadan once hem dersime calisiyorum hem de piyasada bulabilecegim ticari formlarini arastiriyorum. Nystatin etken maddeli olarak uygun fiyatli ve kaliteli gorunen(?) care4birds un fungi-mix ve fungi-stop dikkatimi cekti. Quiko yu da arastiracagim.

@VBZE433 kaptanim tam da merak ettigim kismina parmak basti. Dozajlama konusunda genel olarak cok dikkatsiz davraniliyor, ben de kili kirk yariyorum bu konuda.
Ilac uygulamalarini bu surecte hic bir sekilde suluktan yapmadim, sadece insulin ignesiyle miktarlara cok hassas sekilde dikkat ederek yaptik.
Suluktan sadece gervit-W ve entrobac uyguluyorum.

Burdaki endisem soyle; zaten bagisiklik sistemi neredeye 1 ayi askin suredir fazla mesai yapiyor, sistem kullanilan antibiyotiklerden dolayi zaten dengesini yitirmisken ayrica bira mayasi gibi bir organizma daha tanistirmanin ipin ucunun kacmasina sebep olabilecegini dusundum.
Belirtiler de sindirim sisteminde mantar/maya gibi bir olusuma (belki ic parazit ama koruyucu dozajda bir ivermectin uygulamasi yapildi gectigimiz hafta) isaret ettigi icin veteriner hekim nystatin veya benzer bir antifungal kur e baslayacaktir diye tahmin ediyorum. Ondan hekim ziyareti yapmadan once hem dersime calisiyorum hem de piyasada bulabilecegim ticari formlarini arastiriyorum. Nystatin etken maddeli olarak uygun fiyatli ve kaliteli gorunen(?) care4birds un fungi-mix ve fungi-stop dikkatimi cekti. Quiko yu da arastiracagim.

@VBZE433 kaptanim tam da merak ettigim kismina parmak basti. Dozajlama konusunda genel olarak cok dikkatsiz davraniliyor, ben de kili kirk yariyorum bu konuda.
Ilac uygulamalarini bu surecte hic bir sekilde suluktan yapmadim, sadece insulin ignesiyle miktarlara cok hassas sekilde dikkat ederek yaptik.
Suluktan sadece gervit-W ve entrobac uyguluyorum.
Çok halsiz ve bitap düşüyorlar bu süreçte. Hareketlenip de suluktan içerse ne ala yoksa yine o suluktan şırıngaya çekip damla damla vermeniz çok iyi olur. Bunu aç/tok ayarlamanız lazım. Özellikle yavru kuş hastalığı daha zor oluyor.

Gervit daha hafif ve Entrobac bence hasta kuş probiyotiği değil. Hasta kuşlara daha hafif kokteyl vitamin ve destekler vermek gerekiyor. İyileşince güçlü olanlar yüklenebilir.

Hexenbier ve Herbolan bağışıklık için oldukça iyiler. Yine kuşunuza ağır gelmeyecek şekilde uygulayın. İyice seyreltin.

Veteriner sonrası duruma tekrar bakalım. Ne diyecek bende merak içerisindeyim. Hangisine gidiyorsunuz?

Veteriner sonrası duruma tekrar bakalım. Ne diyecek bende merak içerisindeyim. Hangisine gidiyorsunuz?
Ben ankaradayim su anda. Istanbulvet ile duzenli olarak gorusuyoruz, cok yardimci oldular bu surecte fakat istanbula seyahat etmemi riskli bulduklari icin kritik durumu atlattiktan sonra kontroller icin gelmemi istediler.
Ankarada ise Ugur Pet Veterinerde, Mehmet Yavuz Ugur yardimci oluyor. Ankara Universitesinde de bir docent hocamiz var sagolsun o da arayip soruyor durumunu fakat cok tecrubeli oldugu bir alan olmadigi icin bir kac noktadan konsultasyonlarla devam ediyoruz.

Çok halsiz ve bitap düşüyorlar bu süreçte. Hareketlenip de suluktan içerse ne ala yoksa yine o suluktan şırıngaya çekip damla damla vermeniz çok iyi olur. Bunu aç/tok ayarlamanız lazım. Özellikle yavru kuş hastalığı daha zor oluyor.

Gervit daha hafif ve Entrobac bence hasta kuş probiyotiği değil. Hasta kuşlara daha hafif kokteyl vitamin ve destekler vermek gerekiyor. İyileşince güçlü olanlar yüklenebilir.

Hexenbier ve Herbolan bağışıklık için oldukça iyiler. Yine kuşunuza ağır gelmeyecek şekilde uygulayın. İyice seyreltin.
Isin garibi su; hareketlilik, otme, oyun , devamli kafes disina cikmak icin turlu simarikliklar devam ediyor. Hasta kus gormeyen birisi normal sanar; o derece. Oda sicakligini 29,5-30C , nemi de 55% e tasidim bu hafta beurer in bebek odasi nemlendiricisini alarak. Bununla birlikte su tuketimi de gozle gorulur sekilde artti. Normalde katkili suda " yine ne koydun bunun icine" bakisi atarken simdi sorgusuz iciyor, heralde iyi geldiginin farkina vardi.

Sesli nefes, kuyruk atmasi ciddi boyutta azaldi, hapsirma cok ciddi azaldi, dolayisiyla enfeksiyon namina dogru seyler yaptik diye dusunuyorum ama bu kadar uzun antibiyotik kullanimiyla bir mantar atagi bekliyordum dogrusu, insallah megabakter vs gibi birsey tetiklenmez bu surecte. Onunla savasacak bunye kalmadi dogrusu. 52gr agirliktan 39-40 lara dusmus durumdayiz. edit: bahsetmeyi unuttum; 3 gundur sesi kisildi, hem kekeme hem geveze formatindayiz. Normalde gur ve yuksek bir sesi vardi, simdi amfisi bozulmus gibi.

Entrobac ve gervit konusuna gelince. Gervit yapi itibariyle hafif yagli ve tatli oldugu icin onu sevmiyor cok. Tuketimin ciddi azaldigini gorebiliyoruz. Entrobac da ise boyle bir durum yok, onu likir likir iciyor. Kakada kivam, renk, sumuksu yapi, parlak filmli mukus dis katman vs azaldi dunki entrobac yuklemesinden sonra. Onceki mesajlarimda belirttigim entrobac in etken bacillus subtilis gorevini ciddi basariyla yapiyor gibi gorunuyor. Ama normalde florada bulunmasi gereken lactobacillus ailesini de tekrar ortama tanitmam gerekecek bunun farkindayim.

Hexenbrier ve tollyamin siparisi verecegim bu gidisle bugun. Hatta hanimla birbirimizi frenliyoruz dogrusu, ayri ayri bize kalsa herseyi siparis edip evde ufak bir kus eczanesi kuracagiz. Gerektiginde ilac/destek arayarak vakit kaybetmek yorucu bir surec.

Son düzenleme:
Selam, öncelikle konunuzun simdiyece dikkatimi çekmemesi beni üzdü , enfeksiyon bile neredeyse bire bir aynı farklılık ise kuşların yaşı, ve solunum yolu problemleri. Arabada olduğum için sarsıntılar yuzunden konuyu özet olarak olabildiğince okudum. Veteriner kliniği olarak hangi şehirde nereye gidiyorsunuz ?