Versele Laga Orlux Gold Patee ( Muhabbet Kuşu Maması )

Muratsani

Yönetici
Moderatör
Halihazırda kulllandığım bir üründür. %100 doğal bal ile nemlendirilmiş olması tercih sebebimi etkilemiştir. Önemsiz gözüken detayların aslında önemsiz olmadığının vurgulanması sağlam bir duruştur. Herhangi bir ürün alırken ilk kriterim kaliteli olup olmadığı durumudur. Sonrasında işlevsellik seçeneklerini değerlendirmeyi tercih ederim. İçeriği gayet tatmin edici düzeydedir.

Bu konuda kalitesinden şüphe etmediğim bir markanın ürün görsel ve içeriklerine gözatalım;

5411204115080food.jpg 5411204115080group.png

• % 100 doğal bal ile nemlendirilmiştir.
  • İyi tiroid fonksiyonu için ek iyot içerir.
  • Optimum büyüme ve tüylenme için ekstra eklenen lizin ve metiyonin içerir.

PRO-TÜY PRO-BÜYÜME

• Omega-3 yağ asitleri, optimum durum, bağışıklık ve doğurganlık ve ışıltılı tüyler için gereklidir.

• L-karnitin yağ metabolizmasını hızlandırır, bunun sonucunda daha fazla enerji elde edilir ve genç kuşların büyümesini destekler.

• İyi bağırsak florasını güçlendirmek için benzersiz bir prebiyotik kombinasyonu (FOS ve MOS).

ANALİTİK BİLEŞENLER

Protein% 17.50
Yağ içeriği% 16.00
Ham selüloz% 2.00
Ham kül% 5.50
Kalsiyum% 1.30
Fosfor% 0.50
Lizin% 0.85
Metiyonin% 0.30
Treonin% 0.60
Triptofan% 0.20
Sistin% 0.30

BESİN KATKI MADDELERİ / KG

A Vitamini 15600 IU
β-karoten 8.50 mg
Vitamin D3 1850 IU
Vitamin E 345 mg
Vitamin K3 3 mg
Vitamin B1 7.20 mg
Vitamin B2 16 mg
Kalsiyum D-pantotenat 20 mg
Vitamin B6 6 mg
Vitamin B12 0,03 mg
Niasin 65 mg
C Vitamini 75 mg
Kolin klorür 1200 mg
Folik asit 1.20 mg
Biotin 0.20 mg
L-Karnitin 75 mg
3b103 (demir) 50 mg
3b202 (iyot) 2 mg
E4 (bakır) 10 mg
3b502 (manganez) 100 mg
3b603 (çinko) 97 mg
E8 (selenyum) 0.20 mg

KULLANIM ÖNERİSİ

Üreme dönemlerinde hergün verilebilir. Bunun dışında haftada 3 kez verebilirsiniz.

Teşekkür ederim tanıtım için. Mama diğer mamalardan biraz ayrışıyor. Kokusu güzel değil (bence), rengi daha garip bir sarı tonda, kekli toz kıvamı bile farklı şekilde hazırlandığını gösteriyor. Bu nedenle belki ülke piyasasında ki en pahalı mamalardan biri ya da ilki.

Mor kapaklı kurtlu böcekli mamasını deneyimledim bende. Oda orluxun bir kolu ama yedirtemedim kuşlarıma. Bu nedenle VL kullanmayı kestim :(
Kuştan kuşa değişir yeme durumu bu nedenle yanlış anlaşılmasını istemem. İyi bir mama varsa ve tüketiyorsa kuşlarınız, ek besinlere ihtiyaç neredeyse yoktur.

Bunun yanında Cede mama da almıştım. Ayrı ayrı bazen de karıştırarak veriyorum. Cede, bol etimekli mama gibi geliyor bana:) Önceleri ikisini de sevmiyorlardı. Sonrasında sevdirmek için yabani tohumlar, sebze, yem gibi katkılarla sundum. Alıştılar zamanla. Şimdi, ukala ve kibirli ingilizlerim hariç :) diğerleri gayet güzel bir şekilde yiyor iki ürünü de.

Kurtlu böcekliyi daha çok almak istediğim kanarya için düşünüyordum. Muhabbet kuşlarının yanaşacağını pek zannetmiyorum:) Meyvelisi var aklımda. Onu denemek istiyorum.

Ya benim kuşlarda bi gariplik var ya da başkalarının kuşlarında:) Bazen bunu düşünmeden edemiyorum Hocam:)

Kurtu canlı alıp sunmak lazım eğer tiksinmezsen. Kuru kurtu çok yemiyorlar ama bazıları severek tüketiyor.
Eğer mamayı bebeklikte öğretirseniz, kuru ekmek koysanız (lafın gelişi) onu bile yiyorlar. Tamamen bakımını bebeklikten şekillendiriyorsunuz. Bu nedenle yavruların yuvadan atlayınca bir kapta yem, diğerinde mama bulunsun 1 hafta en az :) Yeşillik vermeyi de unutmamalısın elbette. Zaten bildiğin şeyler :P

Aman aman, solucan, kurt vs. hiç oralara girmeyelim hocam:)

:D Hep söylerim; insan yavrularıyla hayvan yavruları çok benzer birçok konuda:) Unutmam hocam, hatırlatma için teşekkürler:cool:

Multivitamin takviyesimi mamamı belli değil :) Bir mamanın içine neden vitamin katkısı koyarlar ki? Mama dediğin doğal vitamin deposu olması lazım dimi ama :)

İçeriğinde hangi besinler var belli değil? Hangi tahıllar? hangi tohumlar? hangi bakliyatlar? hangi gıdalar var? Benim için bir ürünün içeriğinin açık şekilde paylaşmaları önemli!

Bu yüzden markasına bakmaksızın içeriği ne olduğu belirsiz bir şeyi kesinlikle tercih etmem! He bal varmış onu anladık :)

Benim her zaman savunduğum bir şey var; nemli mama mantar yuvası mamadır ;) Mama dediğin kuru olur...

@Muratsani 'ye versele laga olsun taştan olsun her ürününü koşulsuz şartsız beğenir :) Ancak benim kriterlerim var, hangi marka olursa olsun ürünlerini ayrı ayrı değerlendiririm...

Versele laganın çok beğendiğim ürünleri olduğu gibi, bir o kadar da beğenmediğim ürünleri var ;)

Çok güzel bir inceleme ve tanıtım olmuş. Benim kuşlar da eğer mamada vanilya/muz benzeri koku var ise bayılıyorlar. İlk kullandığım mama yoğun vanilya kokulu idi (Rotipet). Bir kaç tur değişik marka denedikten sonra nemli Witte Molen'de biraz karar kıldık. Rondo'dan geçmiş pancar ile karıştırıyor ve içine bilimum değişik katkılar ile sununca şimdilik yiyorlar. Muz ve vanilya kokusu olan başka kaliteli markaları da bilmek ve incelemek lazım. Zaman bulup da emek harcayanların ellerine sağlık. İleride inşallah ben de bazı inceleme ve görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Şu an gözlem ve incelemelerimin devam ettiği bazı ürünler var.

Son düzenleme:
Çok güzel bir inceleme ve tanıtım olmuş. Benim kuşlar da eğer mamada vanilya/muz benzeri koku var ise bayılıyorlar. İlk kullandığım mama yoğun vanilya kokulu idi (Rotipet). Bir kaç tur değişik marka denedikten sonra nemli Witte Molen'de b,raz karar kıldık. Rondo'dan geçmiş pancar ile karıştırıyor ve içine bilimum değişik katkılar ile sununca şimdilik yiyorlar. Muz ve vanilya kokusu olan başka kaliteli markaları da bilmek ve incelemek lazım. Zaman bulup da emek harcayanların ellerine sağlık. İleride inşallah ben de bazı inceleme ve görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Şu an gözlem ve incelemelerinin devam ettiği bazı ürünler var.
Forumda benden başka Rotipet kullanan ilk sizi gördüm. Şuan kullanmıyorum tabi de yiyorlardı epey.

Benim kuşlarım, ki şu anda 2 mubiş, 4 goldian ve sayıları sürekli değiçiyor ama şu anda 9 adet zebra ispinozum var. , hiç bir hazır mama yemiyor. Çok değişik markalar aldım ama yetmediler
Sanırım benim yaptığım mamaya alıştılar. Bende @Ümit T. Ye katılıyorum. Evde günlük köy yumurtası ile doğal pancar, havuç, brokoli yeşillik ile yaptığım mamalar daha güvenli ve ve faydalı bence

Forumda benden başka Rotipet kullanan ilk sizi gördüm. Şuan kullanmıyorum tabi de yiyorlardı epey.
Hem de bir yıla yakın bir süre Rotipet kullandım çünkü nemli mama bana pek güvenli gelmedi başta. Sonra nasıl yapıldığını okuyunca aklımda pek soru işareti kalmadı. Sürekli hazır mama vermiyorum şu an. Özellikle hafta sonları yavrulu takımlar ve mama günü gelenlere evde kendim hazırlıyorum. Bazen insanın kendi yiyesi bile geliyor :D

Çok güzel bir inceleme ve tanıtım olmuş. Benim kuşlar da eğer mamada vanilya/muz benzeri koku var ise bayılıyorlar. İlk kullandığım mama yoğun vanilya kokulu idi (Rotipet). Bir kaç tur değişik marka denedikten sonra nemli Witte Molen'de biraz karar kıldık. Rondo'dan geçmiş pancar ile karıştırıyor ve içine bilimum değişik katkılar ile sununca şimdilik yiyorlar. Muz ve vanilya kokusu olan başka kaliteli markaları da bilmek ve incelemek lazım. Zaman bulup da emek harcayanların ellerine sağlık. İleride inşallah ben de bazı inceleme ve görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Şu an gözlem ve incelemelerimin devam ettiği bazı ürünler var.

Vanilyayı direk çubuk vanilya alıpta mamaya ekleyebilirsiniz, eğer vanilyalı seviyorlarsa :)

Versele LAga ürünü değerleri çok iyi.
verselelagakurtlusakamorkapak.png
Ancak mamalarda biraz dikkat etmek lazım görsellere. Kanarya maması da kullandım lakin olması gereken görsellerdeki içeriğe sadık kalmak. Nemli mama ile kuru mamayı karşılaştırmak uygun olmayabilir. Nemli ile karşılaştıracak olsam Deli nature'nin kurtlu nemlisini karşılaştırırdım ve onu alırdım. VL mümkün değil yemiyor hiçbir kuşum :(
Kurularda ise Deli Nature, Quiko, Cede harici hiç birini kullanmam

Açıkcası bende şöyle güzel kaliteli bir mama alayım haftada 2-3 kez vereyim güzelce yesinler istiyorum ama öneriniz olursa çok sevinirim.
Böyle hoş kokulu çok kaliteli besin değeri çok yüksek bu işin en iyisi kimdir nedir düşünceleriniz nedir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :)

Tek şansımız sanırım mamalar diğer ürünlere göre gerçekten kaliteliler :D
Ben naçizane nemli mamaları önermek istemiyorum. Bu nedenle cede, deli nature, quiko kuru ballı mamalarının üçünü de öneririm. Ama öncelikli tavsiyem bazı markaların bölünmüşünü az oranda alıp denemeniz. Severse sabit kalırsınız. Bunun için Versele laga ürünü iyi olabilir öncelikle