Versele Laga Orlux Gold Patee ( Muhabbet Kuşu Maması )

Karasu-san

iyikus.com Üyesi
Konuyu orlux dan biraz harrison's a dondurduk gibi oldu ama artik @Muratsani kusura bakmaz umarim.

Harrions un hangi modelini veriyorsunuz? Hangisi muhabbet kuşlar için uygun?
Hocam şunlara bir baksan hangileri muhabbet kuşları için uygun.Hepsinin beslenme talimatında muhabbet kuşları için yer vermiş.Sen olacak olsan hangi modelini alırdın?
Su ikinci soru @Doğanay Y. a yonlendirilmis ama birinci soruyla karisik cevap verebilirim.
Aslinda hangisini kullandigimi yazdim, HP - High Potency formula oluyor, ki ben bundan kullaniyorum.
Harrison's bu konuda oldukca net; toplamda 2 ana yem formulu var zaten; HP(High Potency) ve AL(Adult Lifetime). Geri kalanlar spesifik ihtiyaclara gore ya odul mamasi, ya da elle besleme formulleri. Diyor ki ozellikle herhangi bir kus pellet e cevrilmisse en basta belki odul mamalariyla birlikte 6-9 ay HP formulu kullanilmasi gerekir. Istendigi takdirde tum sene boyunca, hatta kucuk kuslardan bahsediyorsak omru boyunca da HP ye devam edebilir. Eger yuksek proteinli olarak devam edilmek istenmiyorsa ve daha yasli , sedanter yasamaya baslamis ve yavrulama donemi disinda bir kus varsa AL formulune donulebilir. AL yiyen bir kus icin uretim zamani gelirse de ciftlesmeden 2 ay onceye kadar tekrar HP formulu baslanmali seklinde net bir cizgi var.

Diger linkledigin suffix ler; Super-Fine, Fine, Coarse, Mash v.b. o spesifik formuldeki yiyecegin hangi boylarda parcali olarak geldigini soyluyor.
HPC ile HPF arasindaki fark birinin kucuk taneli , digerinin iri taneli oldugunu soyluyor ayni yem icin.
Mesela iri bir muhabbet kusu rahatlikla super-fine ve fine i yiyebilir ama buyuk parcalar konusunda daha secici veya kucuk bir kus icin ideal olani super-fine olacaktir. Veya piyasada bulamadigini varsaydik; coarse gibi iri buyuk duzensiz taneliyi alip ezebilir/robottan gecirebilirsin. Mamanin kompozisyonu aldigi suffix e gore degismiyor.

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Aslında çok yoğun olarak bulunmuyor ama yine de görür görmez geri çekilme gibi eylemler sergiliyorsa sıkıntı tabi...