yaşı ve bakımı

ibrahim0335

iyikus.com Üyesi
merhaba. yeni muhabbet kuşu aldım. kuş tahminen kaç aylık. ayrıca gagası biraz yara galiba. gagasının iyileşmesi ve kuşun toparlaması için neler yapabilirim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2018-07-28 at 22.29.50.jpeg
    WhatsApp Image 2018-07-28 at 22.29.50.jpeg
    69.6 KB · Görüntüleme: 11

Merve B.

Veteran
Merhaba yetişkin bir kuş gibi geldi bana.Gagasında mantar oluşumu var.Vazalin sürebilirsiniz günde iki veya üç kez.ayaklarına da sürmeniz de fayda var.yayılmaz en azından.Ayrıca vazalinin her uygulamasından önce kulak pamuğu ve ılık su ile gagasını temizlerseniz de güzel oöır.inşallah biran önce toparlar☺️

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, hoş geldiniz sitemize. Kuşunuz bilezikli olduğu için yaşını anlayabiliyoruz. Kırmızı renk bilezik 2018 li olduğunu gösterir. Yani 1 yaşından küçük olduğunu. Tahminen 5-6 aylık civarı fakat ufak bir sorun var. Mantar başlangıcı gözlemledim. Gaga çevresi. Ayrıca kanat tüylerinde problem var gibi geldi. Profilden bir fotoğraf atabilirseniz tekrar bakmak isterim.
Mantar tedavisine gelecek olursak;
Mantar diye bahsettiğimiz şey aslında halk dilinde mantardır, aslında parazitlerden oluşan bir hastalıktır. Deriyi ve gagayı oyarak yaşarlar büyürler ürerler. Gliserin, parafin gibi yoğun ve kalıcı sıvılar bu organizmaları boğarak öldürür.
**Vazelin bölgeyi yumuşatır ve boğar ama uzun süre kullanmak gerekir. İnsan ilaçları, mantar hastalığı olmadığı için işe yaramaz aksine hayvan yutarsa zehirleyebilir.

Bir diğer tedavi yöntemi de budur fakat dikkatli olmak gerekir. Oksijenli su yardımıyla o bölgeyi temizliyorsunuz. Kulak çubuğu ile. Ardından eczanelerde satılan (troysd )mantar kremini kullanabilirsiniz. Etkilidir fakat kuş yutarsa zehirlenebilir. Dikkatli kullanılmalıdır.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Emin olmamakla birlikte bu gibi kanatlar gördüğümde doğuştan taşınan bir hastalık (french molt) gibi hastalıklar gözlemlenebiliyor. Eğer ileride eşleme yapmayı düşünüyorsanız bence kuşu değiştirin. Çünkü yavru sayılabilecek bir durumda mantar vb. sorunlar gözlemleniyorsa kötü bakılmış bir yerden alınmış ya da genetik olarak taşınan rahatsızlıkları var demektir. Tavsiyem bu yönde olur.

Eğer sadece eğitmek için aldıysanız; mantar bulaşıcı değildir. Fakat yinede dikkatli olunmalı. Sonuç olarak bir parazit. Vazelin ile düzenli uygulamada 5-8 gün arasında iyileşiyor fakat tekrar görülme riski daima var. Bu nedenle özenle incelenmeli ve tüy araları kontrol edilmeli. Birde iç parazitlerin kontrol altına alınması gerekiyor. Bunun için veterinerle görüşmeniz gerekir.

Oyla 0

ibrahim0335

iyikus.com Üyesi
çok teşekkür ederim. tavsiyeniz üzerine kuşu değişirdim. ancak kuşçuda çok çeşit olmadığı için yeni aldığım kuşun da gagasında ufak bişey mantar var gibi. ama kanatlarında dediğiniz hastalık yok en azından. yeni aldığım kuşu tekrar yolluyorum. yaşı, cinsiyeti ve sağlık durumu hakkında bilgi verebilir misiniz acaba.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2018-07-31 at 00.02.30 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2018-07-31 at 00.02.30 (3).jpeg
    85.9 KB · Görüntüleme: 9
  • WhatsApp Image 2018-07-31 at 00.02.31.jpeg
    WhatsApp Image 2018-07-31 at 00.02.31.jpeg
    93.4 KB · Görüntüleme: 10
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yeni kuşunuz hayırlı olsun. Bu o kuşa göre biraz daha yetişkin konumda 5-6 aylık civarı buda. Ara tüye girmiş. Bu nedenle bol bol mama, vitamin, yeşillik verebilirsiniz. İyi gelecektir. Ben sevdim bunu daha çok. İnternet üzerinden özellikle facebook'da bölgenizle ilgili muhabbet kuşu sayfalarından bol çeşitli kuş bulabilirsiniz. Yanına güzel bir dişi alınabilir. Alışırlar bu sürede. Tavsiyem koyu mavi bir dişi yönünde olacaktır. Ya da parçalı kuşlar. Tabi sizin eşlemeniz önemli :) Ben olsam öyle eşlerdim

Oyla 0

ibrahim0335

iyikus.com Üyesi
Görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Evet bu kuş daha güzel. Ben kuşu eğitmek için aldım. şuan kuşun pisliği bu şekilde tüylerine yapışmış. ıslak mendille temizleyip biraz zeytin yağı sürdüm poposuna. bu şekilde iyileşir mi? başka bir tedavi yöntemi var mı?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2018-07-31 at 10.53.16.jpeg
    WhatsApp Image 2018-07-31 at 10.53.16.jpeg
    78.7 KB · Görüntüleme: 8
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hafif kabızlığı var. Zeytin yağı çok gerekli değil. Yeni ortama geçtiğinden olmuştur. Her şey yeni malum yem, ortam, su durumu vs. Tabi birde stresi var. O nedenle kısa bir süre böyle olabilir. Beğenmenize sevindim.

Oyla 0