Yavru muhabbet kuşumun bir kanadı düşük duruyor

Serra S.

Yeni Üye
Normalde kanadı böyle değildi. Yeni yeni uçmaya çalışıyordu pek uçamasa da. Uçmaya çalışırken bir yere vurduğundan şüpheleniyoruz. 2 gündür yavru muhabbet kuşumun bir kanadı düşük duruyor. Geçtiğimiz günlerde hiç hareket ettirmiyordu ama bugün biraz diğer kuşların uçtuğunu görünce hareket ettirdi. Kanadının oradaki tüylerini kaşımaya başladı. Kanadını açtım içinde bir yara vs göremedim. Kırık mıdır incilmiş midir? Ne yapmalıyız kanadını sarsak mı? Takviye olarak daha hızlı toparlanması için ne verilebilir?

Ekli dosyalar

• S30226-12570312.jpg
    S30226-12570312.jpg
    344.5 KB · Görüntüleme: 8
Normalde kanadı böyle değildi. Yeni yeni uçmaya çalışıyordu pek uçamasa da. Uçmaya çalışırken bir yere vurduğundan şüpheleniyoruz. 2 gündür yavru muhabbet kuşumun bir kanadı düşük duruyor. Geçtiğimiz günlerde hiç hareket ettirmiyordu ama bugün biraz diğer kuşların uçtuğunu görünce hareket ettirdi. Kanadının oradaki tüylerini kaşımaya başladı. Kanadını açtım içinde bir yara vs göremedim. Kırık mıdır incilmiş midir? Ne yapmalıyız kanadını sarsak mı? Takviye olarak daha hızlı toparlanması için ne verilebilir?
Merhaba dışkısı biraz sulu gibi geldi tam göremedim dışkı paylasabilir misiniz yeminde boyalı ekmeklerden var bide yem değişikliği öneririm kanadına dokunduğunuz da bagirdi mi

Merhaba , aramıza hoşgeldiniz 🙂
Kuşu elinize alın kanadını detaylı inceleyiniz
Eklediğinizde bağırıyorsa sorun var demektir
Hep böyle kabarık mi duruyur
Diğer kuşlar ile aynı kafeste ise ayırma imkanınız varsa ayırın
Kanadını sarmayin ortam ısısını arttiriniz
2 gündür böyle ise bir sorun yoksa düzelmesi gerekiyordu
Veterinere götürme şansınız var mı röntgen çektiniz net görünen güncel dışkı resmini görebilirmiyiz

Merhaba dışkısı biraz sulu gibi geldi tam göremedim dışkı paylasabilir misiniz yeminde boyalı ekmeklerden var bide yem değişikliği öneririm kanadına dokunduğunuz da bagirdi mi
Son dışkılarını paylaşıyorum. Kanadına dokununca bağırmıyor. Yem değişikliği tavsiyesi için teşekkür ederim bilmiyordum.

Ekli dosyalar

• S30226-13223519.jpg
    S30226-13223519.jpg
    291.3 KB · Görüntüleme: 5
Merhaba , aramıza hoşgeldiniz 🙂
Kuşu elinize alın kanadını detaylı inceleyiniz
Eklediğinizde bağırıyorsa sorun var demektir
Hep böyle kabarık mi duruyur
Diğer kuşlar ile aynı kafeste ise ayırma imkanınız varsa ayırın
Kanadını sarmayin ortam ısısını arttiriniz
2 gündür böyle ise bir sorun yoksa düzelmesi gerekiyordu
Veterinere götürme şansınız var mı röntgen çektiniz net görünen güncel dışkı resmini görebilirmiyiz
Öncelikle teşekkür ederim hoş buldum. Kanadını açıp baktım bir şey göremedim. Çoğunlukla kabarık duruyor evet. Kafesi diğer kuşlardan ayrı, sadece birlikte çıkarmıştık onlarla uçmaya çalışıyordu. Önceki günlerde kanadını daha az hareket ettiriyorken bugün sanki biraz açtı hareket ettirdi kaşıyor tüylerini

Ekli dosyalar

• S30226-13223519.jpg
    S30226-13223519.jpg
    291.3 KB · Görüntüleme: 4
Öncelikle teşekkür ederim hoş buldum. Kanadını açıp baktım bir şey göremedim. Çoğunlukla kabarık duruyor evet. Kafesi diğer kuşlardan ayrı, sadece birlikte çıkarmıştık onlarla uçmaya çalışıyordu. Önceki günlerde kanadını daha az hareket ettiriyorken bugün sanki biraz açtı hareket ettirdi kaşıyor tüylerini
İmkanınız varsa röntgen doğru sonuç verecektir
Yoksa bekleyin
Ana kırık vs. Varsa kaynama ihtimali var biraz dinlensin salmayin
Hareketlerini takip edin durumdan haberdar ediniz geçmiş olsun

İmkanınız varsa röntgen doğru sonuç verecektir
Yoksa bekleyin
Ana kırık vs. Varsa kaynama ihtimali var biraz dinlensin salmayin
Hareketlerini takip edin durumdan haberdar ediniz geçmiş olsun
Kırık olduğunu dışarıdan anlayabilir miyiz? Ona göre hareket etsek dışarı salmıyoruz evet birkaç gündür teşekkür ederim

Umarım düzelir bir an önce çok teşekkür ederim. Yem harici marul verdik. Suyuna vitamin ve aminosol damlattık. Takviye olarak başka ne verebiliriz.
Marulu çok yemediği sürece sıkıntı olmaz fazlası dışkısı sulu yapar ipek hocanın dediği gibi dışkıları normal gözüküyor vitamin olarak tüy döneminde BT amin Forte normal zamanlarda 1. Gün probiyotik 2. Ve 3. gün saf su 4. Gün multivitamin şeklinde devam ederek verebilirsiniz birde kafeste Grit kum ve kalamar kemiği bulunmasi çok iyi olur
Kırık olduğunu dışarıdan anlayabilir miyiz? Ona göre hareket etsek dışarı salmıyoruz evet birkaç gündür teşekkür ederim
Dışarıdan anlamak zor imkanınız varsa veterinere götürüp röntgen cektirmeniz daha sağlıklı olur kabarmasida devam ediyorsa onun içinde bir kontrolden geçirmiş olursunuz

BT tollamin
Malesef 😕 mümkün değil med. bt tallayamin Forte de kullanabilirsiniz
@melisatk arkadaşın dediğini de alabilirsiniz entrobac kullanmıyorsanız onuda almayı ihmal etmeyin

Marulu çok yemediği sürece sıkıntı olmaz fazlası dışkısı sulu yapar ipek hocanın dediği gibi dışkıları normal gözüküyor vitamin olarak tüy döneminde BT amin Forte normal zamanlarda 1. Gün probiyotik 2. Ve 3. gün saf su 4. Gün multivitamin şeklinde devam ederek verebilirsiniz birde kafeste Grit kum ve kalamar kemiği bulunmasi çok iyi olur

Dışarıdan anlamak zor imkanınız varsa veterinere götürüp röntgen cektirmeniz daha sağlıklı olur kabarmasida devam ediyorsa onun içinde bir kontrolden geçirmiş olursunuz
Tamamdır çok teşekkür ederiz

Yeterli beslenmiyor gibi. Aspur oranı fazla olan bir yem alınız (king üretici yemi gibi), yumurta maması yapıp veriniz.
Kanadı ise kırık durumu değil ise 2-3 güne toparlayacaktır.