Yeni başlangıç ve yeni sorular

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Flamet
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Flamet

iyikus.com Üyesi
Merhabalar kuşlari o kadar seviyorum ki fazla ayri kalmadım. Vera'yi aldım. Aslında erkek bir kuş arıyordum ama. Kalbime dokunanı almak istedim. Sitedeki 4 asamada alistirma egitimine 1 gun sonra başladım. Çok şükür elden korkmayan bir kuş. Kendisi uçup konmasa da elinizi götürdüğünüzde çıkıyor. Papagan gibi tasiyabiliyorsunuz :) lakin beni tedirgin eden biseyler var. Alırken poposuna kanatlarina eksik tüy olup olmadigina baktik. Orda da hareketliydi gayet. Yaklaşık bir saat kutuda yol gitmesi gerekti. Sorun şu ki olduğu yerde duruyor saatlerce. Kabarık, uykucu. Ama bazen muziklere eşlik edip ötüyor epeyce. Onun dışında sessiz. Dün bir tek salıncağa çıktığını gördüm. Su içtiğini hic görmedim. Cok az yem yemis. Egitim sirasinda verdigim darilardan yiyor. Dışkısı temiz gibi. Hareketli olmayışı beni tedirgin ediyor. Uctugunda da biraz ötüyor iki tur atip duruyor. Trabzon aşırı soguk bir yer degil fakat evim de biraz soğuk hastalanmasindan korkuyorum. Fikirlerinize açığımIMG_20221231_104824.jpg

Merhabalar kuşlari o kadar seviyorum ki fazla ayri kalmadım. Vera'yi aldım. Aslında erkek bir kuş arıyordum ama. Kalbime dokunanı almak istedim. Sitedeki 4 asamada alistirma egitimine 1 gun sonra başladım. Çok şükür elden korkmayan bir kuş. Kendisi uçup konmasa da elinizi götürdüğünüzde çıkıyor. Papagan gibi tasiyabiliyorsunuz :) lakin beni tedirgin eden biseyler var. Alırken poposuna kanatlarina eksik tüy olup olmadigina baktik. Orda da hareketliydi gayet. Yaklaşık bir saat kutuda yol gitmesi gerekti. Sorun şu ki olduğu yerde duruyor saatlerce. Kabarık, uykucu. Ama bazen muziklere eşlik edip ötüyor epeyce. Onun dışında sessiz. Dün bir tek salıncağa çıktığını gördüm. Su içtiğini hic görmedim. Cok az yem yemis. Egitim sirasinda verdigim darilardan yiyor. Dışkısı temiz gibi. Hareketli olmayışı beni tedirgin ediyor. Uctugunda da biraz ötüyor iki tur atip duruyor. Trabzon aşırı soguk bir yer degil fakat evim de biraz soğuk hastalanmasindan korkuyorum. Fikirlerinize açığımEkli dosyayı görüntüle 27613
Maşallah 🧿 çok Güzel yeni dostunuz hayırlı uğurlu olsun ☺️
Yeni geldiği için harenkesiz olması çok normal benim ilk kuşum Yavru değildi maalesef yanıma geldiğinde aylarca çok sessiz durdu
Saldigimmda TV nin üzerinden kıpırdamadı şimdi yerinde durmuyor ve baba oluyor
Zaman tanıyın cinsiyet konusunda bence Erkek ama resim yaniltmis olabilir

Maşallah 🧿 çok Güzel yeni dostunuz hayırlı uğurlu olsun ☺️
Yeni geldiği için harenkesiz olması çok normal benim ilk kuşum Yavru değildi maalesef yanıma geldiğinde aylarca çok sessiz durdu
Saldigimmda TV nin üzerinden kıpırdamadı şimdi yerinde durmuyor ve baba oluyor
Zaman tanıyın cinsiyet konusunda bence Erkek ama resim yaniltmis olabilir
Ya banada erkek geliyor ama satıcı ısrarla dişi dedi. Bakalım farketmiyor bu saatten sonra. Bende biraz zaman vereceğim alışır umarım. Bir sorumda su olacak. Kuşları isiticiya yakin bir yere koymak dogrumu. Usumesin istiyorum ama daha çok hasta etmeyim

Ya banada erkek geliyor ama satıcı ısrarla dişi dedi. Bakalım farketmiyor bu saatten sonra. Bende biraz zaman vereceğim alışır umarım. Bir sorumda su olacak. Kuşları isiticiya yakin bir yere koymak dogrumu. Usumesin istiyorum ama daha çok hasta etmeyim
ısıtıcınin ısısına bağlı aslında hava akımına maruz kalmasına yeterli

Henüz ortama adapte olamaması ve kalabalık kuşların yanından gelmesinden dolayı bir durgunluk süreci yaşıyorlar. Zamanla bu davranışı azalacaktır. Bence de erkek gibi görünüyor ama sağlıklı yorum için biraz daha zaman lazım. Maşallah çok tatlı

Arkadaşlar herkese selam umarım herkes iyidir. Benim minik bir sorum var sizlere yine. Konuyu hortlattim çünkü bağlantılı aslında. Ben Vera yı dişi diye almıştım. Bu yüzden adı Vera zaten. Eski yorumlarda da göreceksiniz cinsiyeti erkek de olabilir demiştik. Kısmen kendime alistirdim. Fakat son zamanlarda ilgilenemedigim için 3 gün önce bir eş aldım. Tabi eş almak için cinsiyetinden emin olmam gerekti. Aldığım yerde bana dişi diyen arkadaşa gösterdim eminim erkek dedi. Başka bir yere de gösterdim erkek dedi. Bende bunun üzerine resimdeki dişi kuşu aldım. Bir iki ay büyük Veradan adamın demesine. Ben kaç aylik olduklarini kestiremiyorum ama baya yetişkin duruyor. Bu bir sorun mu bilmiyorum tabi o ayrı mesele. Ama bu çiftler pek anlaşamıyorlar. O erkeklerde gördüğümüz kur hareketlerini de göremedik daha. Acaba ikisi de dişi mi oldu şimdi 🤭🤭 Ben bundan nasıl emin olacağımki 🥳 Normalde ayni cinsiyetteki kuşlar sık kavga edermi. Yoksa sorun dişinin biraz büyük olması mi dersiniz?
Birazdan resmi de paylaşacağım

Nihayet screenshotla çözdüm. Öncesini okumayanlar için Sarı olanin cinsiyetini sorguluyoruz :)

Ekli dosyalar

• IMG_20230327_135036.jpg
    IMG_20230327_135036.jpg
    247.3 KB · Görüntüleme: 9
Arkadaşlar herkese selam umarım herkes iyidir. Benim minik bir sorum var sizlere yine. Konuyu hortlattim çünkü bağlantılı aslında. Ben Vera yı dişi diye almıştım. Bu yüzden adı Vera zaten. Eski yorumlarda da göreceksiniz cinsiyeti erkek de olabilir demiştik. Kısmen kendime alistirdim. Fakat son zamanlarda ilgilenemedigim için 3 gün önce bir eş aldım. Tabi eş almak için cinsiyetinden emin olmam gerekti. Aldığım yerde bana dişi diyen arkadaşa gösterdim eminim erkek dedi. Başka bir yere de gösterdim erkek dedi. Bende bunun üzerine resimdeki dişi kuşu aldım. Bir iki ay büyük Veradan adamın demesine. Ben kaç aylik olduklarini kestiremiyorum ama baya yetişkin duruyor. Bu bir sorun mu bilmiyorum tabi o ayrı mesele. Ama bu çiftler pek anlaşamıyorlar. O erkeklerde gördüğümüz kur hareketlerini de göremedik daha. Acaba ikisi de dişi mi oldu şimdi 🤭🤭 Ben bundan nasıl emin olacağımki 🥳 Normalde ayni cinsiyetteki kuşlar sık kavga edermi. Yoksa sorun dişinin biraz büyük olması mi dersiniz?
Birazdan resmi de paylaşacağım
Merhaba sarı erkek mavi olan dişi gibi geldi bana kavga olması aynı cinsiyetle alakalı değil aslında birbirlerine kur yapmamalarınin birçok nedeni var dişi erkeği kabul etmemiş olabilir daha yeni almışsınız birbirlerine alismamislardir ortama ve birbirlerine alismalarini beklemek gerek sarı büyük gibi maviden ama diğer yorumları bekleyin net bir cevap için 🙂 son olarak iki ahşap tünek vardı ilk attığınız resimde plastik tunegi kaldırmanızi öneririm ayakta mantar vs. olabilir iki tünek yeterli zaten

Yani aldığınız kuş dişi genç bir dişi eşe hazır sayılır
Vera ise erkek ilk başta da erkek demişim ☺️
Anlaşmaları normal keşke Hemen aynı kafase koymasaydinix birbirlerinin sesini duymalarını sağlamış olsaydınız daha iyi olabilirdi
Sizin kuşunuz mekanın sahibi ve hâliyle bölgesine sahip çıkıyor ortam biraz yumuşayana Kadar suluk ve yemlik sayısını ikişer tane yapınız Yeni kuşunuz hayırlı olsun ☺️

Merhaba sarı erkek mavi olan dişi gibi geldi bana kavga olması aynı cinsiyetle alakalı değil aslında birbirlerine kur yapmamalarınin birçok nedeni var dişi erkeği kabul etmemiş olabilir daha yeni almışsınız birbirlerine alismamislardir ortama ve birbirlerine alismalarini beklemek gerek sarı büyük gibi maviden ama diğer yorumları bekleyin net bir cevap için 🙂 son olarak iki ahşap tünek vardı ilk attığınız resimde plastik tunegi kaldırmanızi öneririm ayakta mantar vs. olabilir iki tünek yeterli zaten
Cevap için teşekkürler. Tekken bir salıncağı vardı Vera'nın orada uyurdu. Mavisi biraz cesur bir dişi 😀 gelir gelmez salıncağı ele geçirince. Kavga konusu olmaya başladı salıncak. Bende çareyi salıncağı kaldırıp yerine elimdeki tunegi takmakta buldum. Yuksekte olmayi seviyorlar. Ahsap tunekler hala kafeste fakat biraz aşağıdalar. Umarım iliskilerini toparlarlar. Sarısı bana alışkın olduğundan kafese elimi koydugumda hemen gelip kendini guvende hissediyor, havasını atiyor gibi geldi bana 😀 Onun dışında mavi kafeste hakimiyeti ele geçirmiş gibi duruyor 😒 ilk göz ağrımı ezdirmeyeceğim 😀😀😡

Yani aldığınız kuş dişi genç bir dişi eşe hazır sayılır
Vera ise erkek ilk başta da erkek demişim ☺️
Anlaşmaları normal keşke Hemen aynı kafase koymasaydinix birbirlerinin sesini duymalarını sağlamış olsaydınız daha iyi olabilirdi
Sizin kuşunuz mekanın sahibi ve hâliyle bölgesine sahip çıkıyor ortam biraz yumuşayana Kadar suluk ve yemlik sayısını ikişer tane yapınız Yeni kuşunuz hayırlı olsun ☺️
Öyle kanli bıçaklı kavgalar degil ama mavisinin bir arayışı oldugunu dusunuyorum. Dediginize katılıyorum o yüzden. Devamli bizimkini bi dürtüyor. Eli ayagi heryere gidiyor derler ya öyle. 🧿 Vera beyefendi, asil duruşunu bozmuyor sanırım 😀 ara ara damarı tutarsa dikleniyor o kadar. Onun dışında çekilen taraf 😒

Öyle kanli bıçaklı kavgalar degil ama mavisinin bir arayışı oldugunu dusunuyorum. Dediginize katılıyorum o yüzden. Devamli bizimkini bi dürtüyor. Eli ayagi heryere gidiyor derler ya öyle. 🧿 Vera beyefendi, asil duruşunu bozmuyor sanırım 😀 ara ara damarı tutarsa dikleniyor o kadar. Onun dışında çekilen taraf 😒
Çekilen taraf erkek olursa dişi baskın olur
Es olma yolunda pek bir yol kat edilmez
Zamana bırakmakta fayda var aslında biraz bekletin baktınız olmuyur 3@4 aylık bir dişi arayışına girin

Zamana bırakmakta fayda var aslında biraz bekletin baktınız olmuyur 3@4 aylık bir dişi arayışına girin
İpek hocama katılıyorum benim erkek kendinden büyük dişiyi kabul etmedi ya dövüyordu yada dovuluyordu genelde dovuluyordu 😂 yanına 45 günlük dişi aldım o kadar sevdiler ki birbirlerini sadece onunla anlasabildi bende oğlumu hiç ezdiremem onun yeri ayrı hepsini severim ama o başka 😂

İpek hocama katılıyorum benim erkek kendinden büyük dişiyi kabul etmedi ya dövüyordu yada dovuluyordu genelde dovuluyordu 😂 yanına 45 günlük dişi aldım o kadar sevdiler ki birbirlerini sadece onunla anlasabildi bende oğlumu hiç ezdiremem onun yeri ayrı hepsini severim ama o başka 😂
Boyle giderse sahiplendiririm maviyi. Yeğenlerim istiyor. Bir süre daha bekleyeyim. Ben de Verayi birakmayacagim 🥰

Baskın dişi önceki çiftimde vardı. Ordaki erkek de çok çekmişti. Artık uzun süre beklemem. Değişmiyor denge çünkü. Benim meselem erkek olduğundan emin olmaktı. Teşekkürler sizde yardimci oldunuz. 😊

Selamlar herkes iyidir inşallah. İyi bayramlar diliyorum. 😀 Yeni konu açmayım dedim. Hikayeye vakıfsınız. Nereden nereye geldik. Kuşları ayırmayı düşünürken simdi yavru bekler moda geçtik. Dişi kuşun devamli tabandaki kağıtları bulduğu herseyi kemirmek istemesinden dolayı kafese bir yuvalık koymaya karar verdim. Yuvaligi koydugum günden beri bizim zavalli sandığımız erkek kuşumuz cok sert bir değişim geçirdi. Sabahtan aksama dek cilve yapan disi kuşu kovalayan bir moda girdi. Kavgalar bitti gaga tokusturmalar yem vermeler basladi. Dişi kuşu yuvaliga cagirmalar başladı. O da ayak uyduruyor giriyor çıkıyor. Sonra erkekte giriyor. Kutunun içinde bir kiyamet kopuyor ama goremiyorum tabi 😀😀 şimdi gelelim soruya. Anladigim kadarıyla (ki çok anlamam hic yavrulatmayi beceremedim ama okudum birseyler) dişi kuşta bazi belirtiler var. Erkek uzerine çıksın diye egik duruyor. Erkekte de ayak atmalar başladı ama daha cikabildigini gormedim. Herhalde yuvalikta becerebilmistir diye umuyorum.😀 Vera dan bu kadar libidosu yüksek bir erkek olmasını hic beklemiyordum açıkçası.🧿 Hatta dişi sanarak almistim 😂 Yuvaligi görünce tamamen değişti. Neyse soruya dönelim. Dal darı veriyorum. Bazı forumlarda kalamar kemigi vermek gerektigi yaziyordu. Ben de yok almalimiyim. Vitamin vermeli miyim bu süreçte. Bir de simdi adini hatırlamadığım siyah dari gibi yeme azicik kattigimiz birsey vardı. Ondan var, koysam olurmu sanırım yeterince kizginlar ama 😂

Merhaba, gözünüz aydın. Umarım süreç olumlu olur. Vitamin desteği şart. Haftada bir mutlaka d vitamini + elinizde olan multi vit ve b kompleks vitamin eksik edilmemeli. Siyah tohumlar dediğiniz nijer olsa gerek, pek gerekli değil doğrusu. Kalamar kemiği ise yumurtlayacak kuşlar için gerekli ancak elzem değil. Eğer diğer besinleri iyi tüketiyorlarsa almasanız da olur. Gaga taşları mutlaka bulunsun ama.