yeni kuşumuz uçamıyor

jazzman1983

iyikus.com Üyesi
merhaba arkadaşlar,
yeni aldığımız erkek kuşumuz uçamıyor tam. çok az havalanıp yere iniyor. ilk kafesin üstüne bırakmıştık, dişiler uçunca peşlerinden gidecekti ama yere indi, havalanamadı. aktif aslında, ötüyor, yem yiyor vs yani hasta değildir. 6-8 ay arası sanırsam. kanatlardaki tüyleri tek tek düşüyor sanki ki tüyleri bebeksi yumuşacık. dişiler yanına yere inip uçtukca gayret gösteriyor ama ancak şöyle 4-5 cm yükseliyor iniyor. kanatları onu taşımıyor sanki ama şişman vs değil aslında. sık sık kafesten çıkartacağız onu dişilerle beraber kanatları güçlensin diye. vitamin b de veriyoruz zaten tüyleri için ve her gün meyve veriyorum ki azar azar kemirmeye başladı ancak pek alışamadı. kanatları güçlendirmek için daha ne yapabiliriz? ya tüyleri fazla döküldü yada kanatları yeteri kadar güçlü değil

Çözüm
pek daha alışık olmadığı için bize daha iyi çekemiyorum...yaklaştığımda kaçıyor hemen...başka birşey kullanmıyorum şu an...her gün meyve sebze veriyorum, yem vs tabii ki birde
Kuşun bir kaç ana tüyu eksik tüy rahatsızlığı nedeniyle de olabilir bakımsız kaldığı için de tüy kalitesi oldukça düşük
Tüy için BT -amin Forte veya Tollayamin Forte öneririm
Her gün sebze meyve vermeyiniz haftada bir iki kez yeterlidir bu süre içinde salmayin

jazzman1983

iyikus.com Üyesi
evet, oğluşu omuzuma koymuştum, dişiler de hemen yanımıza geldi, hiç yalnız bırakmıyorlar kafesin dışında...güzel bir üçlü takım oldular ve hepsini çok seviyoruz....karakterleri de hep birbirinden farklı....nedense her seferinde kanat tüyleri hafif uzayıp düştüklerinde tahmin ettim belki kalıcı bir sorunun olacağını tahmin ettik zaten ama olsun...bulaşıcı olmadığına sevindim, tek ayrı tutmak istemezdim, ilk günler ayrı tuttuğumuzda bile üzüldük, üçü devamlı olarak bir araya gelmek için can atıyorlardı