Yeni muhabbet kuş hkk..

Çirkin

iyikus.com Üyesi
Merhabalar forum da yeniyim ayriyetten kuş beslemektebde yeniyim :) yeni nir muhabbet kuşu aldim.satici 2 aylik oldugunu soyledi ismi çirkin ama benim icin cook tatli bir kuş :) alali 9 gun oldu kafesin icinde ele geliyor ama kafesin disinda parmagmi goturdugum de geri geri kaciyor bunun icin ne yapabilirim. Bir de kafesden disari cikmak istemiyor kapagni aciyorum ama onune geliyor dikiliyor hic cikmiyor sadece muhabbet kuşu sesi acinca disari adim atiyor. Kuş beni gorunce kafesin içinde saga sola koşşun kafesden disari cikmak istesin die hareketlensin istiyorum ama beni gorunce hic bir tepki vermiyor. Lutfen bilgisi olan arkadaşlar beni bilgilendirirse cook mutlu olurum simdiden tesekkur ederim :)

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Aramıza hoş geldiniz :) Hayırlı olun yeni kuşunuz. Çirkin'den birkaç fotoğraf atarsanız yaş ve cinsiyet için tekrar kontrol edebilirim. Biraz daha zamana ihtiyacı var kaçmaması için. Sevdiği yemleri ikram ederek gelmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle dal darı ve yulaf çok severler. Bu şekilde denemeler yapın. parmağınızı merdiven gibi kullanırsanız eğer sürekli parmak değiştirirseniz de bir şekilde ürkekliği azalacaktır. Eğitim esnasında kuş sesleri biraz sıkıntı olabiliyor. Bu nedenle onunla konuşarak zaman geçirebilirsiniz. Kuşun dediğiniz gibi sizi gördüğünde heycanlanması biraz ilerki safhalarda. Şuan için güven sorununuzu kaldırmanız gerekiyor. Sitemizde eğitim evcilleştirme kategorisinde birkaç konu mevcut. Yardımcı olacaktır size.

Kafes düzeninizi merak ediyorum. Birkaç fotoğraf atarsanız bu konuda da yardımcı olmaya çalışalım. Örneğin yem markanız nedir, kalamar var mı, kuş kumu var mı?

Oyla 0

Çirkin

iyikus.com Üyesi
Yem vitakraft kalamar var kafesinde ayri bir yemlikte de kumu var ayriyetten kumu yem icine de dokuyorum yemlikten yemezse die. Eve gidince kafes duzenini ve kusun foto aticam. Kuşu alinca 2. Gun kafesden cikarttim suan cikartmama karari aldm cikartmalimiyim cikartmamalimym şuan

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Biraz ev ortamına alışsın. 7-10 gün arası kafes içinde eğitim verilebilir. Ardından zaten kafe kapağını açtığınızda elinize uzatır uzatmaz çıkacaktır.

Oyla 0

Çirkin

iyikus.com Üyesi
1 hafta kafesden cikartmiyorum kafes ici eğitim veriyorum o zaman. Kafes icin parmağa geliyor disarda geri kaçıyor ama geliyor zor da olsa. Ama kafesi acinca kendisi cikmiyor buda beni üzüyor bir de beni görünce heycanlanmamasi cok uzuyor. Kafesin icinde hep hareketsiz duruyoe hastaligi yok diskisi normal ama cok sakin bir kuş

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşlarında huyları oluyor bizler gibi. Kimisi meraklı, kimisi sizin kuşunuz gibi durağan, kimisi sinirli ve hep agresif davranan, kimisi sevilmekten kaşınmaktan hoşlanan vs vs.

Bu durum çok etkiliyor eğitimi

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Kafesindeyken sürekli adını söyleyin ve parmağınızı uzattığınız da gel oğlum gel çirkin vb kelimer söyleyinHem ismini hem de gel komutunu öğrenmiş.Bu şekilde uzaktan çağrıldığında da gelmeyi öğrenir.Kafes dışı bir tünek edinebilirsiniz.kafes dışında parmağınıza gelmediği için öncelikle kafes dışında bu tüneğe alıştırabilirsiniz.Onu görünce direk gelecektir.Daha sonra sakin bir şekilde tünekten parmağınıza alabilirsiniz.Bu sırada da güzel sözler söyleyip sevginizi belli edebilirsiniz.Sakin ve sabırlı olmanız gerekir :) Aklıma geldikçe yazarım yine :)

Oyla 0

Çirkin

iyikus.com Üyesi
Evet nami diğer çirkin. Kafesde parmaga geliyor kafesden cikartirken direk geri kaciyor disari cikmak istemiyor 9 gun oldu hala geçmesi hala ayni foto olarak da gordugunuz gibi

Oyla 0

Çirkin

iyikus.com Üyesi
Kuşlarında huyları oluyor bizler gibi. Kimisi meraklı, kimisi sizin kuşunuz gibi durağan, kimisi sinirli ve hep agresif davranan, kimisi sevilmekten kaşınmaktan hoşlanan vs vs.

Bu durum çok etkiliyor eğitimi
Bizimki durağan cekin. Gun boyu yemek yiyip su icip ayni yerde durabilir hareketsiz. Ama hareketlenmesini istiyorum kapagi acinca ciksin ucsun gelsin geri girsin istiyorum ama olmuyor beni gorunce coşsun istiyorum ama maalesef olmuyor :/

Oyla 0

tolga0025

iyikus.com Üyesi
öncelikle daha yeni almışsınız bu normal bir süre sonra size alışacak benim kuşumda 1 hafta dışarı çıkarmadım evi tanısın diye daha sonra çıkartığımda direk kendi çıkıp girmeyi öğrendi ekimden beridir mutlu mestur yaşıyoruz :)

Oyla 0

Çirkin

iyikus.com Üyesi
öncelikle daha yeni almışsınız bu normal bir süre sonra size alışacak benim kuşumda 1 hafta dışarı çıkarmadım evi tanısın diye daha sonra çıkartığımda direk kendi çıkıp girmeyi öğrendi ekimden beridir mutlu mestur yaşıyoruz :)
Hep mutlu olun insallah :D 9 gun oldu yani oncesinden ckarttim ama smdi cikartmiyorum artk disari sadece kafes ici konusuyorum parmagmi uzatıyorum ama zor alisiyor gibi. 2 aylik dediler de şüpheliyim o konuda

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Maşallah çok tatlı. Meraklı gözlerle izliyor seni. Bakışlarından anlaşılabiliyor. Ahşap tünek kullanmanız gerekir. Suluğunada birazcık uzak gibi geldi

Oyla 0

Çirkin

iyikus.com Üyesi
Maşallah çok tatlı. Meraklı gözlerle izliyor seni. Bakışlarından anlaşılabiliyor. Ahşap tünek kullanmanız gerekir. Suluğunada birazcık uzak gibi geldi
Sulugu iyi yerde yani hep orda hic ayrılmadığı icin. Sadece yemek yemeye iniyor geri kalan hep sulugun orda takiliyor. Kaç aylik gibi duruyor ?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
hafif tüy değişimi başlamış. Buda 3 ay civarı olabileceğini gösteriyor.

Oyla 0

Çirkin

iyikus.com Üyesi
Evet tuy degisimi var gibi. O yuzden de boyle cok sakin ve ele gelmediğini disari cikmak istemedigini vs. Düşünüyorum.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
bu süreç onun için biraz zor. Bu nedenle durgunluğunu buna bağlayabiliriz. İlk tüy değişimi 3 aylık olduklarında başlıyor. Yeni yeni 3. ayına giriyor o halde :)
Bu sürede bol bol mama ve multivitamin vermelisiniz.

Oyla 0

Çirkin

iyikus.com Üyesi
bu süreç onun için biraz zor. Bu nedenle durgunluğunu buna bağlayabiliriz. İlk tüy değişimi 3 aylık olduklarında başlıyor. Yeni yeni 3. ayına giriyor o halde :)
Bu sürede bol bol mama ve multivitamin vermelisiniz.
Mamayi oldugundan fazla yiyor. Vitamin de suyuna karistiriyorum 5 damla ismini unuttum damlattigim vitaminin 2 gunde bir suyunu degistirip 5 damla şeklinde damlatiyorum

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Bizimki durağan cekin. Gun boyu yemek yiyip su icip ayni yerde durabilir hareketsiz. Ama hareketlenmesini istiyorum kapagi acinca ciksin ucsun gelsin geri girsin istiyorum ama olmuyor beni gorunce coşsun istiyorum ama maalesef olmuyor :/
Maşallah çok güzel bir kuş.Zamanla alışacaktır.Bir de aklıma birşey geldi acaba kafesten çıktığında konacak yeri kısıtlı mı?Ya da onun çekinmesine neden olacak bir şey mi var ?Bunlar da neden olabilir çıkmaya çekinmesine.

Oyla 0