Yoğun tüy döneminde yapılacak bir kaç tavsiye

Merhabalar, kuşların bazı dönemlerde yoğun tüy dönemine girdiklerini gözlemledim bu konu hakkında bir kaç öneri vermek istiyorum
Umarım faydalı olur ☺️

Muhabbet kuşu tüy dönemi kaç gün sürer?

Muhabbet kuşlarında tüy dökme süresi ortalama olarak 10 ile 15 gün sürmektedir.

Muhabbet kuşu kaç ayda bir tüy döker?

Özellikle kuluçka zamanları ve mevsim geçişleri döneminde yılda 2 defa tüy dökerler. Bu ise tüm muhabbet kuşları için ortak şekilde normaldir.

Kuşların tüylerine ne iyi gelir ?

Kuşun tüylerinin çıkmasına yardımcı olmak için yapılması gerekenler şunlardır; Yemliklerden birisine kenevir tohumu, diğerine de normal kuş yemi koyularak marul türü yeşillik verilmeli. Banyosunu eksik etmemeli, banyo suyunu her sabah değiştirmeliyiz. Banyo yapmayı sevmeyen kuşlerın üzerine fısfıs su püskürtülebilir.

Kuşlar tüy çıkarırken spreyleme ve yıkanması için hazırlanan suyun damacana suyunun faydası vardır spreyleme tüylerin daha rahat ve nemli ortamda gelişimini sayılacağı için daha sağlıklı olacaktır. Kaşıntı daha az olur ve ağrısı azalır.
haftada bir defa bir tatlı kaşığı Yulafta iyi gelecektir
Takviye yapmadan olmaz bt-amin-fore
ve gerwit tüy döneminde kullanılması gereken takviyelerdir
şimdi size bir kaç fotoğraf ile yoğun tüy döneminde olduğu kuşu göstermek istiyorum
IMG_20221012_164605.jpg 3.5 yaşında olan kuşum iki defa bu şekilde tüye girdi bir süre içersinde haliyle durgun
gözlerinden yorgun olduğu anlaşılıyor
tüy tupcukleri yoğun ve dik diktir bu dönemde agresif tavırlar sergilemeleri kaçınılmaz olabilir bu süreç içersinde kafes tabanında tüy yığınlari oluşabilir tüylerin yoğunluğu kuşlarınız için zararlı olabilir düzenli kafes temizliğini ihmal etmemekte fayda varIMG_20221012_164605.jpgIMG_20221012_164613.jpg

normal bir tüy dönemi geçiren dişi kuşumun da resmini eklemek istiyorum. Fark ettiyseniz tüy tupcukleri gözükmekte ama yoğun değil ve hareketlerinde pek bir değişiklik yok

Siz evinizde yaşayan bu minik canların tüy döneminde neler yapıyorsunuz?

IMG_20221012_164605.jpg

Son düzenleme:

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar, kuşların bazı dönemlerde yoğun tüy dönemine girdiklerini gözlemledim bu konu hakkında bir kaç öneri vermek istiyorum
Umarım faydalı olur ☺️

Muhabbet kuşu tüy dönemi kaç gün sürer?

Muhabbet kuşlarında tüy dökme süresi ortalama olarak 10 ile 15 gün sürmektedir.

Muhabbet kuşu kaç ayda bir tüy döker?

Özellikle kuluçka zamanları ve mevsim geçişleri döneminde yılda 2 defa tüy dökerler. Bu ise tüm muhabbet kuşları için ortak şekilde normaldir.

Kuşların tüylerine ne iyi gelir ?

Kuşun tüylerinin çıkmasına yardımcı olmak için yapılması gerekenler şunlardır; Yemliklerden birisine kenevir tohumu, diğerine de normal kuş yemi koyularak marul türü yeşillik verilmeli. Banyosunu eksik etmemeli, banyo suyunu her sabah değiştirmeliyiz. Banyo yapmayı sevmeyen kuşlerın üzerine fısfıs su püskürtülebilir.

Kuşlar tüy çıkarırken spreyleme ve yıkanması için hazırlanan suyun damacana suyunun faydası vardır spreyleme tüylerin daha rahat ve nemli ortamda gelişimini sayılacağı için daha sağlıklı olacaktır. Kaşıntı daha az olur ve ağrısı azalır.
haftada bir defa bir tatlı kaşığı Yulafta iyi gelecektir
Takviye yapmadan olmaz bt-amin-fore
ve gerwit tüy döneminde kullanılması gereken takviyelerdir
şimdi size bir kaç fotoğraf ile yoğun tüy döneminde olduğu kuşu göstermek istiyorum
Ekli dosyayı görüntüle 26282 3.5 yaşında olan kuşum iki defa bu şekilde tüye girdi bir süre içersinde haliyle durgun
gözlerinden yorgun olduğu anlaşılıyor
tüy tupcukleri yoğun ve dik diktir bu dönemde agresif tavırlar sergilemeleri kaçınılmaz olabilir bu süreç içersinde kafes tabanında tüy yığınlari oluşabilir tüylerin yoğunluğu kuşlarınız için zararlı olabilir düzenli kafes temizliğini ihmal etmemekte fayda varEkli dosyayı görüntüle 26282Ekli dosyayı görüntüle 26283

normal bir tüy dönemi geçiren dişi kuşumun da resmini eklemek istiyorum. Fark ettiyseniz tüy tupcukleri gözükmekte ama yoğun değil ve hareketlerinde pek bir değişiklik yok

Siz evinizde yaşayan bu minik canların tüy döneminde neler yapıyorsunuz?
Benim de favori B vitamini markam Med tollyamin. Genelde tüy dönemine girdikten hemen sonra haftada 3 gün kullanıyorum. İlk kullandığım B vitamini markası ve gerçekten de çok etkili bir ürün 3-4 günde gözle görülür fark ediyor. B vitamini kullanmadan önce de @Umit. hocamın yazdığı bir makaleyle kuru maya kullanıyordum. Eğer şuan için elinde B vitamini bulunmayan arkadaşlar varsa kuru maya da bir alternatif olarak görülebilir bence. Hem doğal hemde vitamin değerleri oldukça yüksek bir besin. Okumak isteyen olursa o konuyu da aşağıya ekliyorum.
Onun dışında bende tüy dönemlerinde yazdığınız maddeleri uyguluyorum.:m25: Sadece kenevir tohumunu vermiyordum, daha çok ağırlıklı olarak yulaf, dal darı, sağlık tohumu vs. veriyordum. Birde şuan aklıma geldi, bence bu dönemi kolay atlatmaları için buğday gibi çimlendirmelerini de ekleyebiliriz. Benimkiler çok seviyordu hem bu çimlendirmelerinde besin değeri oldukça yüksek. Fakat ben genelde toprağa ekip çimini veriyordum ve onu daha çok seviyorlardı. Zaten bu dönemi düzgün bir şekilde atlatamazlarsa enerjileri de düşüyor, bu yüzden bu dönemde elimizden geldiği kadar destek olmalıyız. Gerçekten önemli bir konuya değinmişsiniz, elinize sağlık✨

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Benim de favori B vitamini markam Med tollyamin. Genelde tüy dönemine girdikten hemen sonra haftada 3 gün kullanıyorum. İlk kullandığım B vitamini markası ve gerçekten de çok etkili bir ürün 3-4 günde gözle görülür fark ediyor. B vitamini kullanmadan önce de @Umit. hocamın yazdığı bir makaleyle kuru maya kullanıyordum. Eğer şuan için elinde B vitamini bulunmayan arkadaşlar varsa kuru maya da bir alternatif olarak görülebilir bence. Hem doğal hemde vitamin değerleri oldukça yüksek bir besin. Okumak isteyen olursa o konuyu da aşağıya ekliyorum.
Onun dışında bende tüy dönemlerinde yazdığınız maddeleri uyguluyorum.:m25: Sadece kenevir tohumunu vermiyordum, daha çok ağırlıklı olarak yulaf, dal darı, sağlık tohumu vs. veriyordum. Birde şuan aklıma geldi, bence bu dönemi kolay atlatmaları için buğday gibi çimlendirmelerini de ekleyebiliriz. Benimkiler çok seviyordu hem bu çimlendirmelerinde besin değeri oldukça yüksek. Fakat ben genelde toprağa ekip çimini veriyordum ve onu daha çok seviyorlardı. Zaten bu dönemi düzgün bir şekilde atlatamazlarsa enerjileri de düşüyor, bu yüzden bu dönemde elimizden geldiği kadar destek olmalıyız. Gerçekten önemli bir konuya değinmişsiniz, elinize sağlık✨
Acemilgime ver hocam ☺️
Çok eksiğim var çok
Buğday çimlendirme yi bende yapıyorum ama biraz riskli bir durum açıkçası
Benim ilk denemede çok güzel çimlenme olsada diğer denemelerim de sorun yaşadım ve buğdayı attım nasıl olsa cimlendi diyip kuşa verilmesinden çekindim açıkçası
Kötü sonuçlar doğurabilir
Eksiğim var tabi uyku düzeni de bu süreçte çok önemli onu eklemeyi unutmuşum 🙂
Yorum yazıp destek olduğun için çok teşekkür ederim ☺️🙏

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Acemilgime ver hocam ☺️
Çok eksiğim var çok
Buğday çimlendirme yi bende yapıyorum ama biraz riskli bir durum açıkçası
Benim ilk denemede çok güzel çimlenme olsada diğer denemelerim de sorun yaşadım ve buğdayı attım nasıl olsa cimlendi diyip kuşa verilmesinden çekindim açıkçası
Kötü sonuçlar doğurabilir
Eksiğim var tabi uyku düzeni de bu süreçte çok önemli onu eklemeyi unutmuşum 🙂
Yorum yazıp destek olduğun için çok teşekkür ederim ☺️🙏
Ne demek hocam :giggle:
Buğday çimlendirme konusunda gerçekten katılıyorum. O şekilde çimlendirmek benide tedirgin ediyor, zaten daha hiç o şekilde çimlendirip veremedim ben. Kaş yapayım derken göz çıkartmaktan korktum 😅 Çok değerli bir besin ama yanlış çimlendirme yapılırsa mantara bile yol açabiliyor diye biliyorum. O yüzden ben direk buğday tohumlarını toprağa ekiyorum ve çimini veriyorum hem öyle daha çok seviyor benimkiler.
E38AF713-B839-4B6A-8112-65EF9CCC5893.jpeg
Kendi yaptığım çimlendirmelerin fotoğrafını bir türlü bulamadım ama buna benzer yapıyordum.

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Ne demek hocam :giggle:
Buğday çimlendirme konusunda gerçekten katılıyorum. O şekilde çimlendirmek benide tedirgin ediyor, zaten daha hiç o şekilde çimlendirip veremedim ben. Kaş yapayım derken göz çıkartmaktan korktum 😅 Çok değerli bir besin ama yanlış çimlendirme yapılırsa mantara bile yol açabiliyor diye biliyorum. O yüzden ben direk buğday tohumlarını toprağa ekiyorum ve çimini veriyorum hem öyle daha çok seviyor benimkiler.
Ekli dosyayı görüntüle 26288
Kendi yaptığım çimlendirmelerin fotoğrafını bir türlü bulamadım ama buna benzer yapıyordum
Ooo Cok iştah açıcı dururyur ☺️bende mutlaka ümit hocanın dediği mamayı deneyeceğim
Ve bunu mutlaka yapacağım iyi sonuçlar alacağıma eminim 😍 çok teşekkür ederim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Marul kullanımını ben genel anlamda dışkı bozduğundan tercih etmiyorum ama kullanılabilir. Bu dönemde yulaf da etkili bir tohumdur. Aynı şekilde çimlendirmelerde verilebilir.

Ben tüy döneminin başladığını gördüğümde aminoasit /protein beslenmesini + b kompleks ürünlerin kullanımını arttırıyorum. Tollyamin forte kullanıyorum bunun için ve ek olarak yumurta mamasını bu dönemde haftada 3 güne çıkartıyorum. Genelde 10-15 günde tamamlıyorlar ve iyi beslenirse tüy oluşum esnasında daha parlak ve kuvvetli çıkıyor.

Nadiren bazı kuşların tüy dönemi 2 aya kadar sürebiliyor. Bu tip durumlarda haftalık bakımın dışında bir uygulama yapmıyorum şahsen. Bazı dönemler parça parça, bölge bölge tüy değiştiriyorlar. Bu da bizlere tam tüy dönemindeymiş izlenimi verse de aslında basit bir eksik tamamlama durumundan ibaret. Fark anlaşılabilir aslında ancak kimi zaman gözden kaçabiliyor.
Konu için teşekkür ederim