Yulaf böceklenmesi

Merve Kıratlı

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar iyi akşamlar.
Yulafı odama getirmiştim kapağı açık kalmış ve böcek dışarı çıkmıştı. Yulafı hemen balkona attım yarın da imha edicem. Sorularım şöyle;
1. Yulaftaki bu böcek kuşlarıma da bulaşır mı? Zarar verir mi?
2. Bu böcek arkadaş eve yayılır mı?(evi yeni temizlemiştim)
Şimdiden teşekkür ederim.

Böcekten kastınız eski yemlerde de minik minik oluyor. Eğer onu kastediyorsan eve vs yayılma gibi bir sorun olmaz. Kuşada yemediği sürece bir zararı olmaz. Genelde yulaf kurtlanır ama. Böcek olarak guveden bahsetmiyorsun dimi. Birde güvercinlere verebilirsin yulafı çöpe gitmesin.

Oyla 0
Böcekten kastınız eski yemlerde de minik minik oluyor. Eğer onu kastediyorsan eve vs yayılma gibi bir sorun olmaz. Kuşada yemediği sürece bir zararı olmaz. Genelde yulaf kurtlanır ama. Böcek olarak guveden bahsetmiyorsun dimi. Birde güvercinlere verebilirsin yulafı çöpe gitmesin.
Kurt değilde böcekti ama nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum. Böyle küçük hamam böceğinin küçüğü gibi. Yeme katmıştım şimdi köşe bucak temizleyeceğim

Oyla 0
Oyla 0
Arkadaşlar iyi akşamlar.
Yulafı odama getirmiştim kapağı açık kalmış ve böcek dışarı çıkmıştı. Yulafı hemen balkona attım yarın da imha edicem. Sorularım şöyle;
1. Yulaftaki bu böcek kuşlarıma da bulaşır mı? Zarar verir mi?
2. Bu böcek arkadaş eve yayılır mı?(evi yeni temizlemiştim)
Şimdiden teşekkür ederim.
Bence en iyi çözüm tek yemelik almak. Dayanmıyor asla. Benim arkadaşım derin dondurucu da sakladı gine bozuldu.

Oyla 0
Evlerimiz sandığımız kadar böceksiz değil :D Bahçeli müstakil evde oturuyorum. Ağaçlar çiçekler böcükler...O kadar alıştım ki her tür böceği, yadırgamıyorum:D Mesela 2 sene önce arı besliyordum hahah

Screenshot_20201209-235727_Instagram.jpg

Screenshot_20201209-235741_Instagram.jpg

Tarantulalar mı dersin, garip garip böcekler mi dersin:) Valla alıştım artık. Karınca kolonisi falan da besledim :) tabi sonraları kedş köpek derken bahçe arındı böceklerden:) Kuşlarda geliyor... Kargalar falan zaten meyve canavarı, serbest şekildeler:)

Neyse, velhasıl:) açıkta uzun süre kalan besinlerin böcek çekme, oluşturma gibi durumları normaldir. Önlem ve gerekli temizlik yapıldıktan sonra sıkıntı yok:)

Oyla 0
Evlerimiz sandığımız kadar böceksiz değil :D Bahçeli müstakil evde oturuyorum. Ağaçlar çiçekler böcükler...O kadar alıştım ki her tür böceği, yadırgamıyorum:D Mesela 2 sene önce arı besliyordum hahah

Ekli dosyayı görüntüle 9949

Ekli dosyayı görüntüle 9950

Tarantulalar mı dersin, garip garip böcekler mi dersin:) Valla alıştım artık. Karınca kolonisi falan da besledim :) tabi sonraları kedş köpek derken bahçe arındı böceklerden:) Kuşlarda geliyor... Kargalar falan zaten meyve canavarı, serbest şekildeler:)

Neyse, velhasıl:) açıkta uzun süre kalan besinlerin böcek çekme, oluşturma gibi durumları normaldir. Önlem ve gerekli temizlik yapıldıktan sonra sıkıntı yok:)
Ben alışamıyorum böceklere gördüğüm zaman ya çığlık ya huylanma :D her yeri temizledim yarın da odayı hatta evi temizlerim olmaz ya eve böcek dadanır annem benden bilir :ROFLMAO: uyuyabilirsem sabah kaldığımız yerden önlem ve temizliğe devam teşekkür ederim ☺️

Oyla 0
Böcekler bu şekildeydi. Ne olduğunu bilen var mıdır? Evi sarar diye korkmuyo değilim. Mubişlerim sıkıntısız uyudular gece boyunca
Screenshot_20201210_055535_com.huawei.browser.jpg

Oyla 0
Böcekler bu şekildeydi. Ne olduğunu bilen var mıdır? Evi sarar diye korkmuyo değilim. Mubişlerim sıkıntısız uyudular gece boyunca
Ekli dosyayı görüntüle 9951
Bu böcekler prinç nohut kuru fasulye gibi erzaklarda olur unun içinde bile rastldım ben ürünler kendisi üretiyor qaliba bu böcekleri bide uçuyorlar bunlar )görünce bile dayanamıyorum korkuyorum bu böceklerden. Kolay gelsin size .Endişelenmeyin kuşlara zarar vermez siz evinizi köşe bucak domestoslayın

Oyla 0

Ekli dosyayı görüntüle 9949

Ekli dosyayı görüntüle 9950

Yulaf bu kadar çabuk bozuluyorsa petşoplarda nasıl bozulmadan duruyor? Nasıl muhafıza ediyorlar acaba

Oyla 0
Bakliyatın kurtlanması ile aynı durum yulaf için de söz konusu. Geçen yaz çok çektim bu böceklenme, kurtlanma ve güve kelebeği olayından. Evinizi kolay saramayacak tedbirleri baştan alırsanız problem olmaz. Kuşlar böceklenmiş yemleri yememeli hasta olurlar. Bu böcekler bit gibi değil. Kuşlara değil yemlere dadanırlar. Kışın nemsiz oda sıcaklığı ve hava almayacak şekilde yazın ise ara ara havalandırıp içlerine bir kaç diş sarımsak atarak muhafaza etmeye çalışıyorum ama yulaf hep zor. Haşere yumurtası ile geldi ise size ne yapsanız boşuna. Gold Wings kapalı 300 gr yulaf bile açıldığı anda kurtlanma başlayabiliyor.

Oyla 0
Oyla 0
Onunla ilgisi olduğunu sanmıyorum ben petshoptan da aldım kapalida aldım illa bozuluyor.
Kapalı yada acik olmasi ile alakali degil zaten boceklenmesi. Yulafların kabukları soyulmuş oldugu için daha kısa surede bozuluyor. Kabuklu yulaflar etrafında kabuk bulunduğu için bu süre epey fazla oluyor. Bunu kabuklu yem ve kabuksuz yemin bozulma süresi gibi düşünebilirsin.

Oyla 0
Bu böcekler prinç nohut kuru fasulye gibi erzaklarda olur unun içinde bile rastldım ben ürünler kendisi üretiyor qaliba bu böcekleri bide uçuyorlar bunlar )görünce bile dayanamıyorum korkuyorum bu böceklerden. Kolay gelsin size .Endişelenmeyin kuşlara zarar vermez siz evinizi köşe bucak domestoslayın
Süpürüp sirkeli suyla silicem arkasından defne yaprağı yakmak uzaklaştırırmış hemde iyi gelirmiş onu yapacağım. Yemin içine de defne yaprağı koyarım herr yerde defne olur :D

Oyla 0