Yulaf böceklenmesi

Merve Kıratlı

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar iyi akşamlar.
Yulafı odama getirmiştim kapağı açık kalmış ve böcek dışarı çıkmıştı. Yulafı hemen balkona attım yarın da imha edicem. Sorularım şöyle;
1. Yulaftaki bu böcek kuşlarıma da bulaşır mı? Zarar verir mi?
2. Bu böcek arkadaş eve yayılır mı?(evi yeni temizlemiştim)
Şimdiden teşekkür ederim.

Bakliyatın kurtlanması ile aynı durum yulaf için de söz konusu. Geçen yaz çok çektim bu böceklenme, kurtlanma ve güve kelebeği olayından. Evinizi kolay saramayacak tedbirleri baştan alırsanız problem olmaz. Kuşlar böceklenmiş yemleri yememeli hasta olurlar. Bu böcekler bit gibi değil. Kuşlara değil yemlere dadanırlar. Kışın nemsiz oda sıcaklığı ve hava almayacak şekilde yazın ise ara ara havalandırıp içlerine bir kaç diş sarımsak atarak muhafaza etmeye çalışıyorum ama yulaf hep zor. Haşere yumurtası ile geldi ise size ne yapsanız boşuna. Gold Wings kapalı 300 gr yulaf bile açıldığı anda kurtlanma başlayabiliyor.
Yulaf yerine kullanılabilecek daha dayanıklı bir ürün bulunabilir. Hem kendimizi hem kuşlarımızı tehlikeye atmamak adına. Sonradan ürediğini düşünüyorum çünkü daha önce görmedim

Oyla 0
Oyla 0
Sağlık tohumu kullanabilirsiniz yulaf yerine. Bazıları kuşum yemiyor diyor benimkiler bayılıyor. Oda tüy zamanı hızlı tüy çıkarmalarını sağlıyor enerji veriyor. Oda yulaf gibi ödül yemi olarak kullanılabiliyor. Ve kolay bozulmuyor.
Bir bakayım alacağım başka şeyler de var onlarla sipariş ederim ☺️

Oyla 0
Bunlar kabuklarda saklanmayı seven ve tohuma dadanan zararsız böcekler. Oldukça hızlı hareket edebiliyorlar. O yemden tamamen kurtulmanız lazım ve bir süre açıkta yem bırakmayın

Oyla 0
Bunlar kabuklarda saklanmayı seven ve tohuma dadanan zararsız böcekler. Oldukça hızlı hareket edebiliyorlar. O yemden tamamen kurtulmanız lazım ve bir süre açıkta yem bırakmayın

Oyla 0

Poşete koydum tavukları olan bi teyze var isterse ona vericem yoksa atıcam. Sizin yolladığınız yem ağzı kapalı balkonda duruyo yumurta mamasıyla beraber birde dal darılar var onları ne yapayım :/ Soğukta hareketleri yavaşlıyo dün camdan gözlemledim de biraz :D

Oyla 0
Yumurta olayı da var bunun :D Gözlemi elden bırakma Merve:)
Çok teşekkür ederim valla ne güzel moral verdin öyle :D bugün temizlik yaptım yarın da defne yaprağıyla tütsü yaparım ya biter biter :) süpürgenin torbasını da attım yemliğin içine kafesin köşesine defne yaprağı koydum daha ne yapayım :ROFLMAO:

Oyla 0