Yumurtalar

batari2521

Forum Sakini
Selamlar.. son 24 saatte dişi kuş iki yumurta çıkardı. Sürekli yuvalikta. Yumurtalar yuvaligin kenarinda öylece duruyor. Bazı sorularım var
1- dün çıkan yumurta beyaz , sonradan cikan kırmızı. Neden?
2- yumurtalar kenarda duruyor. Üzerine mi oturması lazım. Elimle yumurtaları ortaya alayım mı. kendi haline mi bırakayım
3- dişi kuş sürekli yuvada vaktini geçiriyor. Yem yemediğini farkettim. Beslenmesi konusunda endişe etmeliyim.

Ekli dosyalar

• IMG_20220101_231043.jpg
    IMG_20220101_231043.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 21
Çözüm
1- dün çıkan yumurta beyaz , sonradan cikan kırmızı. Neden?
Merhaba, 2. yumurtayı yaparken biraz zorlanmış. Beslenmesine ilave daha yağlı tohumlar ya da yumuşak gıda takviyesi yapmayı ihmal etmeyiniz.
2- yumurtalar kenarda duruyor. Üzerine mi oturması lazım. Elimle yumurtaları ortaya alayım mı. kendi haline mi bırakayım
Bazı kuşlar istediği köşeye çekip orada bakmayı seviyor. Ortaya alabilirsiniz ancak yine oraya çekiyorsa müdahale etmeyiniz. Bakmak istemediklerinde de köşeye atabiliyorlar. Ortada ki talaş fazla olmuş bu arada. Onu %70 azaltmanız gerekiyor yumurta evresinde. Bir tutam bile kafi.
3- dişi kuş sürekli yuvada vaktini geçiriyor. Yem yemediğini farkettim. Beslenmesi konusunda endişe etmeliyim.
Olması gerektiği gibi. Erkek...

batari2521

Forum Sakini
Gün aşırı vermek daha uygun olur
Hocam merhaba. Yavrular 1 ay oldu yumurtadan çıkalı. Kardeşlerine gire daha büyük olan 2 tanesi yuvaliktan çıkmak üzere ancak anne izin vermiyor sanırım. Kafasını uzatsalar anne bağırıyor. Bu aşamada anne beslemeye devam etmeli mi yoksa ben yuvaliga dal darı koymalimiym. Veya kafes içine gelene kadar birşey vermeyeyim mi. Nasıl yol izlemek gerek

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
28-30 gün bandını geçtilerse tüm yavrular kafes tabanına indirilebilir. İndirmek istemezseniz de yuvaya konulabilir dal darı elbette

batari2521

Forum Sakini
28-30 gün bandını geçtilerse tüm yavrular kafes tabanına indirilebilir. İndirmek istemezseniz de yuvaya konulabilir dal darı elbette
Tamamdır. Kafes tabanına koydum. Darı da koydum. Bir şey daha sorayım. Şayet tabana koyduğum darıyi yemezlerse Anne veya baba kuş kafes tabanındaki yavrularını beslemek için tabana inerler mi

batari2521

Forum Sakini
Tekrar merhaba. 2 yavruyu başka kafese koydum. Annesi ile bu iki Yavru sürekli kavga halinde idiler. Ayırdım mecburen. Darıyi tabanda yiyorlar. Bu konuda sorun yok. Koyduğum kafeste suluk mevcut. Ancak içtiklerini görmüyorum. Suluktan su iceceklerini, Sulugun içinde su oldugunu bilirler mi. :) Ne yapayım. Tekrar annelerinin kafesine mi koysam.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Eğer saldırgan olmayan bir yetişkin kuş varsa yavrularla kalabilir. Onu taklit edeceklerdir ama gerekli de değil. Kuşlar kendileri suyu fark edecektir.