Yumurtalar

batari2521

Forum Sakini
Selamlar.. son 24 saatte dişi kuş iki yumurta çıkardı. Sürekli yuvalikta. Yumurtalar yuvaligin kenarinda öylece duruyor. Bazı sorularım var
1- dün çıkan yumurta beyaz , sonradan cikan kırmızı. Neden?
2- yumurtalar kenarda duruyor. Üzerine mi oturması lazım. Elimle yumurtaları ortaya alayım mı. kendi haline mi bırakayım
3- dişi kuş sürekli yuvada vaktini geçiriyor. Yem yemediğini farkettim. Beslenmesi konusunda endişe etmeliyim.

Ekli dosyalar

• IMG_20220101_231043.jpg
    IMG_20220101_231043.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 21
Çözüm
1- dün çıkan yumurta beyaz , sonradan cikan kırmızı. Neden?
Merhaba, 2. yumurtayı yaparken biraz zorlanmış. Beslenmesine ilave daha yağlı tohumlar ya da yumuşak gıda takviyesi yapmayı ihmal etmeyiniz.
2- yumurtalar kenarda duruyor. Üzerine mi oturması lazım. Elimle yumurtaları ortaya alayım mı. kendi haline mi bırakayım
Bazı kuşlar istediği köşeye çekip orada bakmayı seviyor. Ortaya alabilirsiniz ancak yine oraya çekiyorsa müdahale etmeyiniz. Bakmak istemediklerinde de köşeye atabiliyorlar. Ortada ki talaş fazla olmuş bu arada. Onu %70 azaltmanız gerekiyor yumurta evresinde. Bir tutam bile kafi.
3- dişi kuş sürekli yuvada vaktini geçiriyor. Yem yemediğini farkettim. Beslenmesi konusunda endişe etmeliyim.
Olması gerektiği gibi. Erkek...
o halde çıkartmaya gerek yok. Yuva temizliğini yapıp devam edebilirler.
Hocam merhaba. Yeni yumurtalar geldi. Toplamda 5 adet oldu şimdilik. Resimdeki yumurta 2 nolu 6 günlük . 1 nolu yumurta damarlı. Onun dolu oldugunu düşündüğüm için resmini çekmedim. Resim için düşüncen nedir.

Ekli dosyalar

• IMG_20220215_192350.jpg
    IMG_20220215_192350.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20220215_192331.jpg
    IMG_20220215_192331.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 20
Merhabalar,

Biraz gec gordum konuyu ve yazilmamis oldugundan ben de kucuk bir bilgi eklemek istedim. Normalde yumurtalarin 18. gununde cikmasi gerekiyor. Birkac gunluk farkliliklar olabilir elbette. Onemli nokta su ki kulucka son gunlerine yaklastigi zaman yavrularin kabuklari rahatca kirabilmesi icin yuvanin nem oranini %70lere kadar arttirmaniz gerekiyor. En kotu senaryoda ise iyi bir takiple 18. - 19. gunlerinde yumurtada nokta seklinde bir kabarma bile yoksa, icerisinden cik cik veya vurus sesleri duyuyorsaniz sizin cok dikkatli bir sekilde minik bir delik acarak mudehale etmeniz gerekebilir. Bununla ilgili videolar YouTube'da mevcut oradan faydalanabilirsiniz. Boyle bir uygulama yapmaniz durumunda yavruyu yumurtadan tamamen cikarmadan sadece kafa bolgesinin kurtulmasini saglayarak kuluckaya geri birakin. Kisa araliklarla takip edin, eger kendiliginden kurtulamiyor ve bir ilerleme yoksa kontrollu bir sekilde cikarabilirsiniz.

Merhabalar,

Biraz gec gordum konuyu ve yazilmamis oldugundan ben de kucuk bir bilgi eklemek istedim. Normalde yumurtalarin 18. gununde cikmasi gerekiyor. Birkac gunluk farkliliklar olabilir elbette. Onemli nokta su ki kulucka son gunlerine yaklastigi zaman yavrularin kabuklari rahatca kirabilmesi icin yuvanin nem oranini %70lere kadar arttirmaniz gerekiyor. En kotu senaryoda ise iyi bir takiple 18. - 19. gunlerinde yumurtada nokta seklinde bir kabarma bile yoksa, icerisinden cik cik veya vurus sesleri duyuyorsaniz sizin cok dikkatli bir sekilde minik bir delik acarak mudehale etmeniz gerekebilir. Bununla ilgili videolar YouTube'da mevcut oradan faydalanabilirsiniz. Boyle bir uygulama yapmaniz durumunda yavruyu yumurtadan tamamen cikarmadan sadece kafa bolgesinin kurtulmasini saglayarak kuluckaya geri birakin. Kisa araliklarla takip edin, eger kendiliginden kurtulamiyor ve bir ilerleme yoksa kontrollu bir sekilde cikarabilirsiniz.
Verdiğim bu değerli bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim. Ölen yavrularr sanırım 18 günü tamamlamadan daha önce yumurta içinde ölmüş olduğunu düşünüyorum. Bu arada yeni yumurtalar geldi. Dişi kuş 7 yumurtayı çıkarttı. Yani bunun bir sınırı olacak mı daha çıkartır mı sizce. İnternette en fazla 6 diyor mesela.