Anahtar Besinler

Selhan H. 

Çevirmen

mesela "x" sitesinden karahindiba çayını aldım. tariflerdeki gibi demledim. kuşlara nasıl vermeliyim. direkt demlenen çayı süzüp suluklarına mı koymalıyım? ne sıklıkla önerirsiniz?

Harlequin

Forum Sakini

mesela "x" sitesinden karahindiba çayını aldım. tariflerdeki gibi demledim. kuşlara nasıl vermeliyim. direkt demlenen çayı süzüp suluklarına mı koymalıyım? ne sıklıkla önerirsiniz?
İlk olarak soğuk suyla yıkayın. (Çayın acı tadı gidiyor daha lezzetli oluyor.) 7-10 dk sıcak suda bekletip süzerek isterseniz suluğuna koyabilirsiniz isterseniz yanınızdayken içirebilirsiniz. Kuşun durumuna göre değişir tabii ki ama aşırı verilmediği sürece herhangi kötü bir yan etkisi olmadığı için rahatlıkla verebilirsiniz. Örneğin Paşa'ya karahindiba, civanperçemi ve kekik eğer taze ise her gün, değil ise haftada birer kez veriyorum. Ayda bir ekinezya ve zeytin yaprağı, bazen de tarçın çayı (tarçını mamasına da katabiliyorum) verebiliyorum. Bu planı sağlıklı bir süreçteyken veterinerimiz ile yapmıştık. (çok şükür şimdi de iyi). Uygulamaya başlayacağım.

Selhan H. 

Çevirmen
İlk olarak soğuk suyla yıkayın. (Çayın acı tadı gidiyor daha lezzetli oluyor.) 7-10 dk sıcak suda bekletip süzerek isterseniz suluğuna koyabilirsiniz isterseniz yanınızdayken içirebilirsiniz. Kuşun durumuna göre değişir tabii ki ama aşırı verilmediği sürece herhangi kötü bir yan etkisi olmadığı için rahatlıkla verebilirsiniz. Örneğin Paşa'ya karahindiba, civanperçemi ve kekik eğer taze ise her gün, değil ise haftada birer kez veriyorum. Ayda bir ekinezya ve zeytin yaprağı, bazen de tarçın çayı (tarçını mamasına da katabiliyorum) verebiliyorum. Bu planı sağlıklı bir süreçteyken veterinerimiz ile yapmıştık. (çok şükür şimdi de iyi). Uygulamaya başlayacağım.
çok güzel açıklamışsınız. 2 ay içinde toplam 10gün antibakteriyel kullandım kuşlarda. o yüzden bitkisel takviye yapmak istedim. teşekkür ederim.

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Aloeverayı nasıl veriyorsunuz tarif varsa çok iyi olur.

Selhan H. 

Çevirmen
Aaa tamam hatırladım. Dışkılar nasıl? Tüm kuşlara Sulphamezathine (Sülfamidin Sodyum) verdiğiniz söylemişsiniz. Salmonella olduğunu düşündüğünüz kuşa da mı verdiniz?
hayır ona vermedim çünkü onda 2. baytrili başlamıştım.
sulphadan sonra düzeldi dışkılar. 4 gün boyunca çok iyiydi dışkılar. "sulpha" biter bitmez her şeyi dezenfekte ettim. tünekleri ateşe tuttum direkt o derece. 4 gün sonra dışkılar eski haline döndü(yine bozuk). şu an tüm kuşlarda "flucan150mg" kullanıyorum.

Son düzenleme:

Selhan H. 

Çevirmen
1 bardak su için ne kadar karahindiba koyuyorsunuz. bugün temin ettim. yarın vermeyi düşünüyorum.

cicikuss_4

Forum Sakini
Ekinezyayı nereden temin edebilirim?
Hastalığı olmayan kula yinede ekşnezya veya aloe vera verilebilir mi?

Son düzenleme: