Ayni gun catlayan 2 yumurta 🙂

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Bluefish
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Bluefish

Forum Sakini
Herkese merhaba,
11, 13,15,17 ve 19 subat tarihlerinde gelen 5 yumurta ile basladi kuluckamiz.
Kontrol sonrasi bos olan 1 yumurtayi almistim.
Ve bugun acaba olduler mi? Yumurtalar gelismedi mi diye dusunurken bu sabah 3 saat ara ile 2 yavru kus yumurtadan cikti. :)
Yumurtalara numara vermedigim icin hangi tarihli yumurta catladi bunu kestirmek su an mumkun degil ama diger iki yumurtadan da yavru cikarsa 22. Gun cikmis oluyor bu yavrulardan biri. Forumda 24. Gun rekor olarak gordum diyen birini okumustum. Benim icin buyuk surpriz oldu acikcasi. Yavas yavas umudumu yitirmeye baslamistim.
Umarim hayata tutunabilirler yavrucaklar.
Yumurtalarin gec catlamasinda benim bir hatam eksigim var mi diye de merak ediyorum acikcasi? Yem havalandirma nem v.s.

Ekli dosyalar

• 20221219_220943.jpg
    20221219_220943.jpg
    373.8 KB · Görüntüleme: 27
  • 20230305_124726.jpg
    20230305_124726.jpg
    299 KB · Görüntüleme: 27
Öncelikle hayırlı olsun ☺️ maşallah 🧿
Benim 3 kulukcanin iki tanesinde aynı gün iki yumurta birden çıktı anne güzel ısıtıyor bu yüzden sanırım
Yumurtalarin çıkma süresi nemle birebir bağlantılı
Bazen yumurta kabuğu kalın oluyur
Bu yüzden çatlama süresi uzayabilir
İlk kuluçkada geç çatlama olabilir bu çok normal
Hayata tutunurlar
Merak etmeyin
Vitamin ve takviyeleri ihmal etmeyin
Bu süre içinde yem değişikliği yapmayın yumurta mamasını ihmal etmeyin
Uzun ömürlü olsunlar 😍

Gözünüz aydın. Yumurtalara tam zamanında yatmaya başlamamış olabileceğinden en fazla 1-2 gün aksamalar olabiliyor. Başka etmenlerde var ancak temel olarak bundan kaynaklanır. Yumurtaya yatma işlemini geciktirmesinden kaynaklanıyor 2 yumurtanın aynı gün çıkması. Şahsen ben 24 gün durumunun doğruluğuna inananlardan değilim. Gözlem yetersizliğinden muhtemelen bir karışıklık söz konusu. 17-19 gün içinde çıkmazsa ölüyorlar. Genelde yumurta hemen gelir gelmez yatma işlemi başlanırsa (o gün de sayılarak) 18. gün çıkıyorlar. Muhtemelen 15 ve 17. gün gelen yumurta çıkmış, anne 3 gün yaklaşık yatmamış. Bu durumda 1 sağlıklı yumurtanız kaldı ama umarım ikidir, rakamlarda ben yanılmışımdır.

Öncelikle hayırlı olsun ☺️ maşallah 🧿
Benim 3 kulukcanin iki tanesinde aynı gün iki yumurta birden çıktı anne güzel ısıtıyor bu yüzden sanırım
Yumurtalarin çıkma süresi nemle birebir bağlantılı
Bazen yumurta kabuğu kalın oluyur
Bu yüzden çatlama süresi uzayabilir
İlk kuluçkada geç çatlama olabilir bu çok normal
Hayata tutunurlar
Merak etmeyin
Vitamin ve takviyeleri ihmal etmeyin
Bu süre içinde yem değişikliği yapmayın yumurta mamasını ihmal etmeyin
Uzun ömürlü olsunlar 😍
Cok sagolun. Bakalim insallah yasarlar.Bugun hemen msa li ve entrobac li yumurta mamasi verdim.

Gözünüz aydın. Yumurtalara tam zamanında yatmaya başlamamış olabileceğinden en fazla 1-2 gün aksamalar olabiliyor. Başka etmenlerde var ancak temel olarak bundan kaynaklanır. Yumurtaya yatma işlemini geciktirmesinden kaynaklanıyor 2 yumurtanın aynı gün çıkması. Şahsen ben 24 gün durumunun doğruluğuna inananlardan değilim. Gözlem yetersizliğinden muhtemelen bir karışıklık söz konusu. 17-19 gün içinde çıkmazsa ölüyorlar. Genelde yumurta hemen gelir gelmez yatma işlemi başlanırsa (o gün de sayılarak) 18. gün çıkıyorlar. Muhtemelen 15 ve 17. gün gelen yumurta çıkmış, anne 3 gün yaklaşık yatmamış. Bu durumda 1 sağlıklı yumurtanız kaldı ama umarım ikidir, rakamlarda ben yanılmışımdır.
Sagolun Hocam.
Surecin baslangici biraz uzadi soyle iki kafes yanyana duruyordu yani teller neredeyse yapisik ayni masa uzerinde. Bu cift ile obur kafeste olan cift surekli bir flort halinde oldu. Araya bir tahta koyup birbirlerini gormeyince yumurta yapmaya basladi bu cift.
Hani o ara ilk yumurtalara yatmamis olabilir tabi.

Maalesef bu ayni gun catlayan iki bebegi kaybettik. Anne beslememis aksam geldigimde ikisi de olmustu kursaklari tamamen bostu.
3. Dogan yavru yine ayni sekilde kursagi tamamen bostu ama olmemisti. Yaklasik iki saat gozlem yaptiktan sonra annenin yuvaliga girmedigini fark ettim.
Hemen irmik misir unu az yumurta ici havanda yemleri doverek kabuklarini elekten eledim 1 damla multi msa entrobac ile bir karisim yapip kurdanin ucu ile gagasinin yanindan burnunu tikamaya ozen gostererek kursagi tamamen sari dolana kadar yedirdim. Ayni islemi aksam 9 ve gece 1 ve sabah 7 olmak uzere tekrarladim. (Bu sefer sadece irmik misir unu ve ezilmis un seklinde yem)
Aksam eve geldigimde kursak yine tamamen bos az once yine yedirdim.
Musadenizle sormak istediklerim,
1-Bu sekilde anne uzerine yatmadan hayatta tutmak mumkun mu?
2- baba arada yuvaliga giriyor ama yavru ile hic alakasi yok orada oyle durup cikiyor.
Bir zarar verir mi?
3- sabah 7 aksam 4 arasi bu besleme isini yapma sansim yok yavru buyudukce bu besleme sikligini da daha kisa tutmak gerekir mi?
Tesekkurler

-Bu sekilde anne uzerine yatmadan hayatta tutmak mumkun mu?
Önlem alınmazsa ne yazık ki soğuktan ölüyor. 15-16. günden sonra gerekli değil sadece.
2- baba arada yuvaliga giriyor ama yavru ile hic alakasi yok orada oyle durup cikiyor.
Bir zarar verir mi?
-Bazen verebiliyorlar ancak bu kadar sürede yapmadıysa sorun olmaz diye düşünüyorum.
3- sabah 7 aksam 4 arasi bu besleme isini yapma sansim yok yavru buyudukce bu besleme sikligini da daha kisa tutmak gerekir mi?
Ne kadar sık o kadar iyi ancak gerekli değil. Ses yapacaktır acıktığında bol bol :( Açlığa biraz büyümüş bebekler 2 günü geçkin dayanabiliyorlar.

-Bu sekilde anne uzerine yatmadan hayatta tutmak mumkun mu?
Önlem alınmazsa ne yazık ki soğuktan ölüyor. 15-16. günden sonra gerekli değil sadece.
Bir zarar verir mi?
-Bazen verebiliyorlar ancak bu kadar sürede yapmadıysa sorun olmaz diye düşünüyorum.
Ne kadar sık o kadar iyi ancak gerekli değil. Ses yapacaktır acıktığında bol bol :( Açlığa biraz büyümüş bebekler 2 günü geçkin dayanabiliyorlar.
Doganay Hocam daha once 4 yavruyu basarili sekilde buyuten ayni disi kusum. Erkek degisti sadece. Kulucka boyunca da hep yuvaliktaydi erkek.
Neden boyle bir davranis sergiler disi kuslar?
Sicak tutmak icin bir oneriniz var mi?
Tesekkurler

Doganay Hocam daha once 4 yavruyu basarili sekilde buyuten ayni disi kusum. Erkek degisti sadece. Kulucka boyunca da hep yuvaliktaydi erkek.
Neden boyle bir davranis sergiler disi kuslar?
Sicak tutmak icin bir oneriniz var mi?
Tesekkurler
Böyle durumlarda ben hep farklı bir çiftin altına kaydırma durumunu denedim. Ancak çözüm olarak yuvayı peteğe dayayanlar gördüm. Ortalama bir ısı yakalandığında pek ihtiyacı kalmıyor gibi görünüyor ancak henüz çok minikler. En zor süreci daha atlatamadı. İlk 7 gün çok riskli.
Değişen davranışları ben biraz kızgınlık kaynaklı üremeye bağlıyorum. Dişiler böyle durumlarda farklı davranış sergileyebiliyorlar veya hazır değildi aslında kuluçkaya.

Petekler zaten malum faturalardan ucunda yaniyor. Follugu yuvaliktan cikarip uzerine bir havlu kagit orterek petegin uzerine koydum.
Belki altina isiyi tutmasi icin (petekler merkezi) bir bez veya bez havlu ile ne dersiniz Hocam?
Surekli bu sekilde kalsa?
Tekrar cok tesekkurler.

Petekler zaten malum faturalardan ucunda yaniyor. Follugu yuvaliktan cikarip uzerine bir havlu kagit orterek petegin uzerine koydum.
Belki altina isiyi tutmasi icin (petekler merkezi) bir bez veya bez havlu ile ne dersiniz Hocam?
Surekli bu sekilde kalsa?
Tekrar cok tesekkurler.
çok aşırı bir sıcakta aslında olumlu olmuyor. Ağızdan ara ara ılık su vermeyi ihmal de etmeyiniz hocam. Isıyı biraz tutması için bez veya alternatifi şeyler olabilir elbette. Ancak yine de anne babadan ayırmak için biraz erken olmasın?

çok aşırı bir sıcakta aslında olumlu olmuyor. Ağızdan ara ara ılık su vermeyi ihmal de etmeyiniz hocam. Isıyı biraz tutması için bez veya alternatifi şeyler olabilir elbette. Ancak yine de anne babadan ayırmak için biraz erken olmasın?
Su uyarisi icin sagolun ustadim.
Yok yok eminim bakmadi ustad. Dedim ya 2 saat izledim yuvada ciyak ciyak ortaligi yikti bir kez girmedi iceri.
hic yasamazdi mudahele etmesem eminim.

Su uyarisi icin sagolun ustadim.
Yok yok eminim bakmadi ustad. Dedim ya 2 saat izledim yuvada ciyak ciyak ortaligi yikti bir kez girmedi iceri.
hic yasamazdi mudahele etmesem eminim.
bir ısı ölçeriniz varsa yuva peteğe yakınken iç sıcaklığına bakınız. 37-39 dereceler en ideali olacaktır.

Iki kez olctum 27 ve 29 ustadim.
Fakat cok ilginc bisey oldu az once o catlamayan ve ne olur ne olmaz candir belki cikar diye tutugum yumurtadan sesler duyunca kirip kendim cikarttim. Ve yasiyor.
Evet 3 gundur uzerinde kimse yatmamasina ragmen olmemis.
Simdi annesinin bakmadigi biri 1 gunluk biri 3 gunluk iki yavru oldu. Az once doganin bir kanadinda, kanadinin ust kismi, tam sirt bolumu ile birlestigi yerde bir kizariklik var. Buraya teramicin surebilir mi?

Butun yumurtalarin gunu ve sirasi karismis, gecikmis.
Demin cikan yavru 3 gun once cikan ile ayni boyut.
Fotolar Sali sabahi cikan yavrunun son hali. Inatla yasama tutunuyor 3 gundur.
Eger yasatip buyutubilirsem herhalde hayatimda yasadigim en acaip islerden biri olacak.

Ekli dosyalar

• IMG-20230309-WA0002.jpg
    IMG-20230309-WA0002.jpg
    114.1 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG-20230309-WA0000.jpg
    IMG-20230309-WA0000.jpg
    129 KB · Görüntüleme: 12
  • 20230309_162218.jpg
    20230309_162218.jpg
    328.8 KB · Görüntüleme: 12
  • 20230309_162222.jpg
    20230309_162222.jpg
    319.6 KB · Görüntüleme: 12
Iki kez olctum 27 ve 29 ustadim.
Fakat cok ilginc bisey oldu az once o catlamayan ve ne olur ne olmaz candir belki cikar diye tutugum yumurtadan sesler duyunca kirip kendim cikarttim. Ve yasiyor.
Evet 3 gundur uzerinde kimse yatmamasina ragmen olmemis.
Simdi annesinin bakmadigi biri 1 gunluk biri 3 gunluk iki yavru oldu. Az once doganin bir kanadinda, kanadinin ust kismi, tam sirt bolumu ile birlestigi yerde bir kizariklik var. Buraya teramicin surebilir mi?

Butun yumurtalarin gunu ve sirasi karismis, gecikmis.
Demin cikan yavru 3 gun once cikan ile ayni boyut.
Fotolar Sali sabahi cikan yavrunun son hali. Inatla yasama tutunuyor 3 gundur.
Eger yasatip buyutubilirsem herhalde hayatimda yasadigim en acaip islerden biri olacak.
Şu yaramazlarin böyle birşey yapmasına çok üzüldüm 😕 keşke anaçlar gibi tam donanımlı bakabilsek bende iki tane yavru kaybettim diğer kulukcalarda
3gun önce cikanla aynı boyutta olmasının sebebi 3gunluk yavrunun tam olarak beslenmedigi anlamına gelir
Bence sen elinden gelini yapıyorsun
Yakın olsak benim kuşların altına sürerdim
Bir şekilde büyürlerdi 😓

Şu yaramazlarin böyle birşey yapmasına çok üzüldüm 😕 keşke anaçlar gibi tam donanımlı bakabilsek bende iki tane yavru kaybettim diğer kulukcalarda
3gun önce cikanla aynı boyutta olmasının sebebi 3gunluk yavrunun tam olarak beslenmedigi anlamına gelir
Bence sen elinden gelini yapıyorsun
Yakın olsak benim kuşların altına sürerdim
Bir şekilde büyürlerdi 😓
Peki baska bir yol yok mu?
Aksam 4 ile sabah 7 arasinda 5 kez besliyorum.
Bu donem icin en azindan daha baska bir mama yem var mi?
Tesekkurler.
(Benim yaptigim tarif, misir unu, un, irmik, dovulmus ve elenmis yem, yumurta sarisi, msa ve entrobac, bir damla gerwit.)

Peki baska bir yol yok mu?
Aksam 4 ile sabah 7 arasinda 5 kez besliyorum.
Bu donem icin en azindan daha baska bir mama yem var mi?
Tesekkurler.
(Benim yaptigim tarif, misir unu, un, irmik, dovulmus ve elenmis yem, yumurta sarisi, msa ve entrobac, bir damla gerwit.)
Bence yeterli bir mama 15 günlük olduktan sonra a21 maması baya iş görür ama o Zamana kadar yaşarlar mi emin değilim

Mucize bebekler. Yeni doğan bebek yumurtadan çıktığında göbek çevresinde tüketilmemiş yumurta sarısı yoktu değil mi? Varsa eğer gün içinde maalesef ölecektir :(
Ensesine bir ürün sürmek gerekmiyor hocam. Bazen ben şey yapardım, mama isteme sesi yaptıklarında yuvaya koyardım ve annesi gelirdi. Ses çıkartmıyorsa bebekler youtube dan yavru besleme sesi bulunuz şunun gibi (ya da bunu kullanın :D )
saldıradabiliyorlar, sesler ilginçleşirse kontrol ediniz mutlaka. O esnada kafese yakın olunuz, uzaktan takip ediniz. Yuvalığın üstüne ya da yanına koyun sesi.

Mucize bebekler. Yeni doğan bebek yumurtadan çıktığında göbek çevresinde tüketilmemiş yumurta sarısı yoktu değil mi? Varsa eğer gün içinde maalesef ölecektir :(
Ensesine bir ürün sürmek gerekmiyor hocam. Bazen ben şey yapardım, mama isteme sesi yaptıklarında yuvaya koyardım ve annesi gelirdi. Ses çıkartmıyorsa bebekler youtube dan yavru besleme sesi bulunuz şunun gibi (ya da bunu kullanın :D )
saldıradabiliyorlar, sesler ilginçleşirse kontrol ediniz mutlaka. O esnada kafese yakın olunuz, uzaktan takip ediniz. Yuvalığın üstüne ya da yanına koyun sesi.
Yok. Kan vardi bir miktar yumurtanin icinde sadece. Gobek bagini ben kestim ustadim.
Annem oldukten sonra eve iki ses nese olsun diye basladigimiz yolda gobek bagi kesip dogum yaptirdik Hocam.
Hemen deniyorum simdi tekrar yuvaliga koyup.
Tekrar tesekkurler.