Belde şişlik

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan melisatk
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

melisatk

Forum Sakini
Merhaba 3 4 gündür kuslarimla ilgilenemedim bugün kafeslerini temizlerken bel kısmında şişlik var gibi geldi yumurta falan mı var acaba yuvalikta da hiç çıkmıyor neredeyse yoksa bir sıkıntı mı var

Ekli dosyalar

• IMG_20230209_163731-min.jpg
    IMG_20230209_163731-min.jpg
    452.1 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20230209_163925-min.jpg
    IMG_20230209_163925-min.jpg
    447.8 KB · Görüntüleme: 16
Hocam ikisinide tekrar kenara almış bunun sebebi ne yumurtalar birbirine çarpıp kırılır diye korkuyorum
bazı kuşlar folluk kısmı olmasına rağmen köşede daha iyi bakıyor yumurtalarına. Muhtemelen folluk kısmında ki malzemeyi beğenmedi ya da köşe seçiyor. Ben olsam böyle bir durumda o içe göçük yerde ki malzemeyi komple temizlerdim ve yumurtaları o dışarıdayken oraya kaydırırdım (son deneme). Bu denemeden sonra yine aynısını yaparsa demek ki köşeleri seven kuşlardan. En kötü durumlardan biridir çünkü yumurtalar dağılabiliyor ve soğutabiliyor.

bazı kuşlar folluk kısmı olmasına rağmen köşede daha iyi bakıyor yumurtalarına. Muhtemelen folluk kısmında ki malzemeyi beğenmedi ya da köşe seçiyor. Ben olsam böyle bir durumda o içe göçük yerde ki malzemeyi komple temizlerdim ve yumurtaları o dışarıdayken oraya kaydırırdım (son deneme). Bu denemeden sonra yine aynısını yaparsa demek ki köşeleri seven kuşlardan. En kötü durumlardan biridir çünkü yumurtalar dağılabiliyor ve soğutabiliyor.
O zaman orta bolumdeki malzemeyi temizleyip oraya yumurtaları taşım inşallah malzemeyi sevmemiştir😔

Oynuyor hala belli ki. En sevmediğim durum bu ve yapacak bir şey yok :(
Folluk çukuru, kuş yuva girişine en uzak olan konumda değil mi?

Kuluçkadan çok keyfi geçiriyor gibi. İnşallah yanıltır beni de böyle devam ederse yumurtaları bozulacaktır. :( 3. yumurta gelsin bir hele bakalım düzene girecek mi
İki yumurta da sıcak mı? Bir sonraki kontrolde bakınız mutlaka ama şimdi rahatsız etmeyiniz

Kuluçkadan çok keyfi geçiriyor gibi. İnşallah yanıltır beni de böyle devam ederse yumurtaları bozulacaktır. :( 3. yumurta gelsin bir hele bakalım düzene girecek mi
İki yumurta da sıcak mı? Bir sonraki kontrolde bakınız mutlaka ama şimdi rahatsız etmeyiniz
Yumurtaya ellersem kokudan anlayıp kırmaz mi hocam

eliniz temizleyip öyle elleyin hocam. Ben hep elimle kontrol ederim ve bu tarz bir sorun yaşamadım. Ancak her kuşun karakteri farklı. Düşük bir olasılık hoşnutsuz da olabilir elbette
Hocam dişi şuan dışarıda uyuyor 😔3. Yumurta yarın gelir belki inşallah o zaman normale döner

Son düzenleme:
Bazı mutasyon dişilerde ilginçtir sıkça rastlanıyor bu gibi durumlar ama tamamen bununla alakalı demek güç. Muhtemelen bakıcı bir dişi değil ve bu durumu devam ettirecek. Benzer bir dişim olmuştu. 2 yumurtasını ısıtırken 2 tanesini oraya buraya çekiyordu. Yumurtalar kanlanıyor ancak düzenli ısıtılmadığı için ölüyordu. Yanlış hatırmalıyorsam 3 kez şans verdim ve 8-10 ay kadar gözlemledim. Bu davranışını değiştirmedi :( Tek şansım yumurtasını kaydırabileceğim kuşlarım oldu ve bebeklerini alabildim. Diyeceğim o ki eğer sorunu devam ettirirse dişinizi değiştiriniz ya da 1 kuluçka daha şans tanıyınız.

Bazı mutasyon dişilerde ilginçtir sıkça rastlanıyor bu gibi durumlar ama tamamen bununla alakalı demek güç. Muhtemelen bakıcı bir dişi değil ve bu durumu devam ettirecek. Benzer bir dişim olmuştu. 2 yumurtasını ısıtırken 2 tanesini oraya buraya çekiyordu. Yumurtalar kanlanıyor ancak düzenli ısıtılmadığı için ölüyordu. Yanlış hatırmalıyorsam 3 kez şans verdim ve 8-10 ay kadar gözlemledim. Bu davranışını değiştirmedi :( Tek şansım yumurtasını kaydırabileceğim kuşlarım oldu ve bebeklerini alabildim. Diyeceğim o ki eğer sorunu devam ettirirse dişinizi değiştiriniz ya da 1 kuluçka daha şans tanıyınız.
Yok hocam değiştirmem bidahakine inşallah şuan 3. Yumurta geldi ve ucude ortada hiç çıkmadı dişi yuvaliktan okuduğumda göre nette bazıları 3. Yumurtadan sonra yatarmis inşallah bizim durumda budur🙏

5 dk çıktı kalamar ve yaptığım mamayı yiyip girdi hocam kendisi ortaya almış erkekte sürekli iceri girip çıkıyor yine erken sevinç değildir umarim🙂IMG_20230213_181044.jpg

Son düzenleme: