Belde şişlik

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan melisatk
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

melisatk

Forum Sakini
Merhaba 3 4 gündür kuslarimla ilgilenemedim bugün kafeslerini temizlerken bel kısmında şişlik var gibi geldi yumurta falan mı var acaba yuvalikta da hiç çıkmıyor neredeyse yoksa bir sıkıntı mı var

Ekli dosyalar

• IMG_20230209_163731-min.jpg
    IMG_20230209_163731-min.jpg
    452.1 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20230209_163925-min.jpg
    IMG_20230209_163925-min.jpg
    447.8 KB · Görüntüleme: 16
5. Yumurtamizda geldi bugün en fazla kaç yumurta yapabilirler dişi yorulur diye korkuyorum birde erkek dişiyi sürekli dışarı çıkarmaya çalışıyor sorun olur mu acaba IMG_20230217_201537.jpg

Genelde 4-6 yumurta ortalamaları ancak kimi dişilerin yumurta kontrolü yok. 12-14 yumurta yapanları duyuyor görüyoruz. Muhtemelen 5-6 da bırakacak sizin kuşunuz. Erkeğin dışarı daveti normal ancak dişi durmadan dışarı çıkıyorsa hoş bir durum değil elbette.

Genelde 4-6 yumurta ortalamaları ancak kimi dişilerin yumurta kontrolü yok. 12-14 yumurta yapanları duyuyor görüyoruz. Muhtemelen 5-6 da bırakacak sizin kuşunuz. Erkeğin dışarı daveti normal ancak dişi durmadan dışarı çıkıyorsa hoş bir durum değil elbette.
Şöyle oluyor hocam erkek dışarı çıkarmaya çalışınca 2 dk durup giriyo o arada kum kalamar kemiği su falan alıyor mama yaptığımda ondan yiyiyor onun dışında hiç kalkmıyor yumurtalardan Allah'a şükür

Sorun yok o zaman hocam. Erkekler hep ilgi ve bebek çıktımı yönünde kontrol etmek istiyor. Bebekler çıkmaya başlayınca yuvaya girecektir bol bol o da

Tüm yumurtaların boş olduğundan emin olduktan sonra altından alınız. Bu işlemden sonra genelde 14-20 gün arasında tekrar yumurtluyorlar. Kuluçkası olumlu giderse de eğer (yani yumurtası dolarsa) 2. ayın sonlarına doğru, yavru atlamasına yakın tekrar eşleşiyorlar ve 7 sürmeden yumurtluyor.

Tüm yumurtaların boş olduğundan emin olduktan sonra altından alınız. Bu işlemden sonra genelde 14-20 gün arasında tekrar yumurtluyorlar. Kuluçkası olumlu giderse de eğer (yani yumurtası dolarsa) 2. ayın sonlarına doğru, yavru atlamasına yakın tekrar eşleşiyorlar ve 7 sürmeden yumurtluyor.
Hocam yumurtaların boş olduğundan emin olduktan sonra alicam bı dahaki kuluçka için dişiyi bir süre dinlendiricem bu süreçte yumurta doluluk oranının fazla olması için nasıl beslenme şekli olması lazım

Hocam yumurtaların boş olduğundan emin olduktan sonra alicam bı dahaki kuluçka için dişiyi bir süre dinlendiricem bu süreçte yumurta doluluk oranının fazla olması için nasıl beslenme şekli olması lazım
Yumurtlamasını beklemeden, bu sürece hazırlanan kuşlar için rasyonlar var. Örneğin breedmax gibi. Oldukça etkili bir ürün ancak pahalı biraz. Bunun yerine alternatif olarak protein bazlı beslenmeli veya gerekli bütün aminoasitleri almaları gerekiyor. İşin özünde bu var esasen.
Yumurta maması, b kompleks vitaminler, e+s katkılar bunu sağlamaya genelde yetiyor. Tabi içeriği zengin olan önerdiğimiz ürünler. Ek olarak bira mayası da bu sürece olumlu katkı sağlar

Yumurtlamasını beklemeden, bu sürece hazırlanan kuşlar için rasyonlar var. Örneğin breedmax gibi. Oldukça etkili bir ürün ancak pahalı biraz. Bunun yerine alternatif olarak protein bazlı beslenmeli veya gerekli bütün aminoasitleri almaları gerekiyor. İşin özünde bu var esasen.
Yumurta maması, b kompleks vitaminler, e+s katkılar bunu sağlamaya genelde yetiyor. Tabi içeriği zengin olan önerdiğimiz ürünler. Ek olarak bira mayası da bu sürece olumlu katkı sağlar
Hocam bugün yumurtaların hepsi boş olduğu için alicaktim kedim kuşların olduğu odaya girip yuvaligi ve kafesi düşürmüş sese gittim yumurtalar full kırılmış Allah'tan içi boş hepsinin hemen aldım dişi görmeden ama dişi yuvaliktan çıkmıyor ben etkilenir hastalanıp depresyona girmesinden korkuyorum napmam gerek

Çok dikkatli olmak lazım :( Yumurtalar alınmalı hocam. Alındıktan sonra yine bir süre yatmaya devam edecektir.
Aldim hocam yumurtaların kuslarida başka odaya aldım kuşları bulut neşeli ama yağmur yumurtaları göremediği için normal olarak neşesiz dinlenmesini istiyorum hocam şuan çiftleşme vs. olursa tekrar yumurta gelir mi acaba nasıl engelleyebilirim hem stresli hem yoruldu