Bozulan dışkı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Yenim
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yenim

Forum Sakini
Merhaba,

Normalde kuşumun dışkısı 1 haftadır şu şekilde oluyordu.

IMG_20210911_192753_1.jpg

Dün salatalık verdim. Bayağı da yedi. Ve bu sabah şu şekilde oldu.

IMG_20210916_093943.jpg

Salatalık yedi diye bu derece bozulur mu dışkısı? Yoksa bir hastalıktan şüphelenmeli miyim?

Haftada 2 kere probiyotik, 1 kere Multivitamin ve 2-3 kere mama veriyorum.

Dışkılar sizin düşündüğünüz kadar kötü değil.
Probiyotik var mı elinizde?
Evet. Son 3 gündür Diayzme 256 kullanıyorum. Onun ertesi günü bu şekilde oldu dışkısı. Son birkaç haftadır siyah tonlarda dışkılıyor.

Yemleri taze, suyunu günde 2 kere değiştiriyorum. Cereyanda filan bırakmıyorum. Arada bir elektrolik, multi vitamin ve probiyotik takviyesi veriyorum ama yine dışkısı normal halde değil.

Artık kronik bir hastalıktan şüphelenmeye başladım. Normal durumda çoktan düzelmesi gerekirdi dışkısı.

Sizce durumu nasıl?

Oyla 0
Merhaba,

Normalde kuşumun dışkısı 1 haftadır şu şekilde oluyordu.

Ekli dosyayı görüntüle 20153

Dün salatalık verdim. Bayağı da yedi. Ve bu sabah şu şekilde oldu.

Ekli dosyayı görüntüle 20154

Salatalık yedi diye bu derece bozulur mu dışkısı? Yoksa bir hastalıktan şüphelenmeli miyim?

Haftada 2 kere probiyotik, 1 kere Multivitamin ve 2-3 kere mama veriyorum.
Salatalık,yeşillik vs vermeyin bu dönem.Sadece yem ve su içeserse, durumu daha net anlarız.
Salatalık belli oranda dışkıyı cıvıtır,bozabilir.

Oyla 0
Evet. Son 3 gündür Diayzme 256 kullanıyorum. Onun ertesi günü bu şekilde oldu dışkısı. Son birkaç haftadır siyah tonlarda dışkılıyor.

Yemleri taze, suyunu günde 2 kere değiştiriyorum. Cereyanda filan bırakmıyorum. Arada bir elektrolik, multi vitamin ve probiyotik takviyesi veriyorum ama yine dışkısı normal halde değil.

Artık kronik bir hastalıktan şüphelenmeye başladım. Normal durumda çoktan düzelmesi gerekirdi dışkısı.

Sizce durumu nasıl?
Bence endişelenecek bir durum yok.
Yem olarak ne yiyor?

Oyla 0
1 haftadan fazladır vermiyorum yeşillik. Daldarı çok seviyor ama ben normal yem de yesin diye çok sık koymuyorum dal darı.

Dal darı yerken daha iyi oluyor sanki dışkısı.

Oyla 0
Daldarı dışkıyı toparlar belli ölçüde.
Şöyle yapalım;
-Normal yemini koyalım, varsa aspur ekleyelim.
-Önüne her gün ufak bir parça dal darı koyalım.
-Yarın suyuna elektrolit koyalım,1 gün yeterli olacaktır bu durumda
-Arkasından 3 gün 12 saatte bir değiştirecek şekilde probiyotikli su koyalım.
ve gözlemleyelim.
Dışkı fotoğraflarını sabah akşam buraya yükleyelim.

Oyla 0
Daldarı dışkıyı toparlar belli ölçüde.
Şöyle yapalım;
-Normal yemini koyalım, varsa aspur ekleyelim.
-Önüne her gün ufak bir parça dal darı koyalım.
-Yarın suyuna elektrolit koyalım,1 gün yeterli olacaktır bu durumda
-Arkasından 3 gün 12 saatte bir değiştirecek şekilde probiyotikli su koyalım.
ve gözlemleyelim.
Dışkı fotoğraflarını sabah akşam buraya yükleyelim.
Aynısını 2 gün elektrolit sonrasında 3 gün probiyotik şeklinde yapmıştım, daha bugün 5. günüydü. Tekrar mı yapayım aynı şekilde?

Normalde siyah dışkıları sadece gece yapardı. Sabah yeşile dönerdi. Bugün gün içinde bile siyah dışkılıyor. O korkutuyor beni.

Oyla 0
İnterstinal iyidir.
Dozajı 1 litreye göre ayarlayıp kalanını dökmeniz gerekecek.
5 gün uygulayalım.

Bozulup bozulmadığından emin olmadığım için sanırım kullanmayacağım. Tekrar bunu mu alayım yoksa başka önerdiğiniz var mı?

Oyla 0
Esasında koksidyozdan emin olmak için (ki bu aralar çok yaygın) netcox veya coxmed alırsanız toplam 4 günde koksidiyozu halledersiniz.
Önünüzü görürsünüz.

Oyla 0
Bu arada ben bir şey fark ettim. Kuş açken dışkısı kötü oluyor ama yem yediğinde dışkısı düzeliyor.

Yani hem gece yem yemediğinden dışkısı kötü oluyor, sabahları yem yemediğinden yine kötü ama yem yedikten 1-2 saat sonra filan normal şekilde yapıyor. Yine akşama kadar dışkısı fena değil ama uyuduktan 2-3 saat sonra dışkı yine kötüleşiyor. Dışkıların kötüleşmesi ile ilgili kurduğum korelasyon bu şekilde.

Bu durum neden ortaya çıkıyor olabilir?

Oyla 0
Beslenme eksikliklerinde dışkı devamlı bozuk olabilir. Nedeni bir çok şeyden olabilir. Kötü yem, sindirim sorunlari, kursak problemleri ve dolayisiyla az ama sık yeme ihtiyacı, kurtlar...

Oyla 0
Beslenme eksikliklerinde dışkı devamlı bozuk olabilir. Nedeni bir çok şeyden olabilir. Kötü yem, sindirim sorunlari, kursak problemleri ve dolayisiyla az ama sık yeme ihtiyacı, kurtlar...
Aslında gayet de iyi yiyor. Yemi de taze yeni aldım sayılır. Diğerlerinin tespiti sanırım dışkı analizi ile mümkün.
Gece dışkılarının ve gündüz dışkılarının bir mrneğini gönderirseniz yorumlayalım.
Paylaşmıştım konu başında.

Gece:
img_20210916_093943-jpg.20154

Gündüz:

img_20210924_115556-jpg.20305

Oyla 0