Bozulan dışkı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Yenim
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yenim

Forum Sakini
Merhaba,

Normalde kuşumun dışkısı 1 haftadır şu şekilde oluyordu.

IMG_20210911_192753_1.jpg

Dün salatalık verdim. Bayağı da yedi. Ve bu sabah şu şekilde oldu.

IMG_20210916_093943.jpg

Salatalık yedi diye bu derece bozulur mu dışkısı? Yoksa bir hastalıktan şüphelenmeli miyim?

Haftada 2 kere probiyotik, 1 kere Multivitamin ve 2-3 kere mama veriyorum.

Yukarıdaki dışkılar düzelmeye yakın.
Ama dışkılara bakılırsa ilaveten bakteriyel bir ilaç girilmesi gerekebilir.
Koksidiyoz uygulamasını bitirdikten sonra değerlendirmek gerekiyor.

Oyla 0
Tekrardan herkese merhaba,

Netcox-Probiyotik-Multivitamin olarak 12 günü tamamladım. Kuşumun dışkıları biraz toparladı.

Aspergillus mantar da çıkmıştı dışkı analizinde. Triflucan önerildi. Nasıl kullanmam gerekiyor? Ayrıca bu tedavi şimdi bitti, 1 hafta vs. ara vermeli miyim Triflucan'a başlamdan önce?

IMG_20211105_173317.jpg

Oyla 0
Bence hemen başlanmalı ve ardından besin kürüne geçilmeli. Dışkılar şu haliyle bile neredeyse iyi. Triflucan 4-6 gün arası kullanım gerektiriyor. Ağızdan 1 ya da 2 damla kullanmak yeterli oluyor. Suya 6-8 damla arası kullanılabilir ancak bu ila için ağızdan direkt kullanım daha uygundur

Oyla 0
Bence hemen başlanmalı ve ardından besin kürüne geçilmeli. Dışkılar şu haliyle bile neredeyse iyi. Triflucan 4-6 gün arası kullanım gerektiriyor. Ağızdan 1 ya da 2 damla kullanmak yeterli oluyor. Suya 6-8 damla arası kullanılabilir ancak bu ila için ağızdan direkt kullanım daha uygundur
Ağızdan damlatırken çok çırpınıyor. Mecbur suyuna damlatacağım.

Besin kürü dediğiniz nasıl oluyor?

Son düzenleme:
Oyla 0
5 gün Triflucan kullandım. 2 gün probiyotik kullandım. Dışkısı yine iyi gözükmüyor. Bir ara toparlar gibi oldu, bu sabah yine bozuldu.

IMG_20211113_090259.jpg

Oyla 0
Oyla 0
Kuluçka hazırlığı ya da kızgınlık yumurtası atma durumu söz konusu ise bu görünümde olabiliyor bazen dışkı. Bu nedenle sordum.

Oyla 0
Hayır, önce koksidiyozu halletmem söylendi. Sonra mantar için Triflucan kullandım. Onu görmedim tahlil sonucunda.

Stafilokok bakteri dediğiniz staph.aureus mu? Onun için ne kullanabilirim?

bunların hepsi detaylı yazılmıştı, tekrar özetliyorum. laboratuvar analizinde bakteri + mantar + koksidiyoz tespit edilmis

veterinerden enrofloksasin etken maddeli antibiyotik almanız lazım. duruma göre 5-7 gün kullanılacak, ilacı temin edince yazarsınız

antibiyotik sonrası tekrar mantar ilacı kullanmanız gerekecek, ilaç sıralaması doğru olmamış. antibiyotik mantarı azdırır ve kuşunuzun yapısı mantar üremesi için çok müsait

koksidiyoz tespit edilen kuşa 3 gün toltrazuril yeterli gelmeyebilir, gerekirse ileride 3 gün daha kullanılabilir. ilacı saklayın

Oyla 0
bunların hepsi detaylı yazılmıştı, tekrar özetliyorum. laboratuvar analizinde bakteri + mantar + koksidiyoz tespit edilmis

veterinerden enrofloksasin etken maddeli antibiyotik almanız lazım. duruma göre 5-7 gün kullanılacak, ilacı temin edince yazarsınız

antibiyotik sonrası tekrar mantar ilacı kullanmanız gerekecek, ilaç sıralaması doğru olmamış. antibiyotik mantarı azdırır ve kuşunuzun yapısı mantar üremesi için çok müsait

koksidiyoz tespit edilen kuşa 3 gün toltrazuril yeterli gelmeyebilir, gerekirse ileride 3 gün daha kullanılabilir. ilacı saklayın
Evde daha önceden Triflucan olduğu için Netcox'tan sonra ona başlamıştım.

Enrofloksasin içerikli herhangi bir ilaç olur mu, önerdiğiniz bir ilaç var mı kolay erişebileceğim.

Bir de kuşu biraz dinlendirmeli miyim? Üst üste ilaçlar kullandı. Yoksa hemen mi başlamalıyım?

Oyla 0

Enrocid %20 olur mu?

Oyla 0
100 ml suluğa 2 damla eklenip 5 gün kullanabilir. ilaç kullandığınız sürece kafesteki kalsiyum kaynaklarını çıkarın, market/damacana suyu kullanın

ilacı direkt ağızdan damlatmayın, çok ağırdır
Daha satın almadım. Araştırıyorum. Kuşum son birkaç haftadır sürekli ilaç kullandı zaten, daha hafif bir alternatif iyi olur sanki. Sizin başka öneriniz var mı?

Oyla 0