Bozulan dışkı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Yenim
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yenim

Forum Sakini
Merhaba,

Normalde kuşumun dışkısı 1 haftadır şu şekilde oluyordu.

IMG_20210911_192753_1.jpg

Dün salatalık verdim. Bayağı da yedi. Ve bu sabah şu şekilde oldu.

IMG_20210916_093943.jpg

Salatalık yedi diye bu derece bozulur mu dışkısı? Yoksa bir hastalıktan şüphelenmeli miyim?

Haftada 2 kere probiyotik, 1 kere Multivitamin ve 2-3 kere mama veriyorum.

O da olabilir ama en erken salı günü elimde olacağı için 4 günlük süre kuşun durumunu kötüleştirebilir. İlk seçeneğim bugün ya da yarın İstanbul'dan temin etmek. Eğer bulamazsam mecbur öyle yaparım.

Hiç bişey bulamazsanız eczaneden bactrim şurup alıp kullanın işinizi görür..

Oyla 0
Etken madde olarak belirtmiş herkes, direkt ilaç ismi verebilir misiniz?

Bactrim şurubun etken maddesi sulfa + trimetoprim dir. Yani en kötü ihtimalle ilaç bulamazsanız bunuda kullanabilirsiniz. Ama birinci tercihiniz enrofloksasin (enromis, enrocid, enrocure) ve toltrazuril (baycox, netcox) olsun. Parantez içindekiler ilaç ismi..

Oyla 0
çok geçmiş olsun. Eğer zamanınız varsa yarın ya da pazar günü bu etkinliğe uğrayın. Üstte belirtilen tüm ilaçları ve takviyeleri orada bulabilirsiniz.

Oyla 0
Başka kafeste bir kuşum daha var. Sabahları farklı odadalar, akşamları uyumaları için aynı odaya alıyorum. Birbirlerini görmüyorlar. Aynı yere temas etmiyorlar kesinlikle. Hastalığın havadan vs. bulaşma ihtimali var mı?

Oyla 0
Başka kafeste bir kuşum daha var. Sabahları farklı odadalar, akşamları uyumaları için aynı odaya alıyorum. Birbirlerini görmüyorlar. Aynı yere temas etmiyorlar kesinlikle. Hastalığın havadan vs. bulaşma ihtimali var mı?

stafilokok daha çok temasla bulaşır ancak hava yoluyla bulaşma ihtimali az da olsa var. insandan hayvana ve hayvandan insana da bulaşır. özellikle insan burnunun içindeki mukozada doğal olarak bulunabilen bir bakteridir, kuşlara temas ederken temiz olmak ve ağzımızı/burnumuzu öptürmemek vs bu nedenle önemli

Oyla 0
stafilokok daha çok temasla bulaşır ancak hava yoluyla bulaşma ihtimali az da olsa var. insandan hayvana ve hayvandan insana da bulaşır. özellikle insan burnunun içindeki mukozada doğal olarak bulunabilen bir bakteridir, kuşlara temas ederken temiz olmak ve ağzımızı/burnumuzu öptürmemek vs bu nedenle önemli
O zaman farkı odalara almam gerekiyor.

Ben bir dışkı analizi daha yaptırmıştım 2-3 ay önce. O zaman parazit çıkmamıştı. Ama başka yerde yaptırdım. Sanırım koksidiyoz olsaydı o zaman çıkardı tahlilde.

Oyla 0
O zaman farkı odalara almam gerekiyor.

Ben bir dışkı analizi daha yaptırmıştım 2-3 ay önce. O zaman parazit çıkmamıştı. Ama başka yerde yaptırdım. Sanırım koksidiyoz olsaydı o zaman çıkardı tahlilde.
Nerede yaptırmıştınız? Bir de dışkı analizi miydi gerçekten yoksa dışkı analizi denip sadece mikroskop incelemesi vb. yapıldı? Ayrıyeten koksidiyoz mikroskop incelemesinde ortaya çıkıyor. Önce çıkmayıp sonra çıktıysa bence bu test acaba yanlış mı diye düşünmek pek mantıklı değil. Dediğim gibi mikroskop incelemesinde gözüktüğü için bunu ayırt eden göz ayırt edemeyen gözden daha güvenilirdir. Ya önceki testte yoktu yeni oluştu ya da önceki testte patojen olmasına rağmen tespit edilemedi ve şimdi tespit edildi.

Son düzenleme:
Oyla 0
Nerede yaptırmıştınız? Bir de dışkı analizi miydi gerçekten yoksa dışkı analizi denip sadece mikroskop incelemesi vb. yapıldı? Ayrıyeten koksidiyoz mikroskop incelemesinde ortaya çıkıyor. Önce çıkmayıp sonra çıktıysa bence bu test acaba yanlış mı diye düşünmek pek mantıklı değil. Dediğim gibi mikroskop incelemesinde gözüktüğü için bunu ayırt eden göz ayırt edemeyen gözden daha güvenilirdir. Ya önceki testte yoktu yeni oluştu ya da önceki testte patojen olmasına rağmen tespit edilemedi ve şimdi tespit edildi.
Sanırım mikroskop incelemesi yapıldı.

Oyla 0
Bactrim şurubun etken maddesi sulfa + trimetoprim dir. Yani en kötü ihtimalle ilaç bulamazsanız bunuda kullanabilirsiniz. Ama birinci tercihiniz enrofloksasin (enromis, enrocid, enrocure) ve toltrazuril (baycox, netcox) olsun. Parantez içindekiler ilaç ismi..
enrofloksasin'i, toltrazuril tedavisinden hemen sonra mı uygulayacağım?

Oyla 0
Mantar sonuçları çıktı. Megabakteri çıkmamış. Aspergillus için ne gibi bir tedavi uygulayabilirim? @Doğanay Y.

Koksidiyoz tedavisinden sonra mı bu tedaviye başlamalıyım, önce mi?

Screenshot_2021-10-25-14-31-49-773_com.google.android.apps.docs.jpg

Son düzenleme:
Oyla 0
Mantar sonuçları çıktı. Megabakteri çıkmamış. Aspergillus için ne gibi bir tedavi uygulayabilirim? @Doğanay Y.

Koksidiyoz tedavisinden sonra mı bu tedaviye başlamalıyım, önce mi?

Ekli dosyayı görüntüle 20923
Hastalığı tanımanız açısından aşağıya linkini eklediğim makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Oyla 0
Hastalığı tanımanız açısından aşağıya linkini eklediğim makaleyi okumanızı tavsiye ederim.
hırıltılı soluması ve nefes nefese kalması gibi belirtiler yok.

Tedavide kullanılan ilacın çok pahalı olmasından ve tedavinin garanti olmadığından bahsedilmiş. Elim kolum bağlı bekleyecek miyim?

Oyla 0

Tedavide kullanılan ilacın çok pahalı olmasından ve tedavinin garanti olmadığından bahsedilmiş. Elim kolum bağlı bekleyecek miyim?
Hayır. Benim daha önce yaptığım gibi araştırıp bir şekilde bölünmüş olarak uygun fiyata alabilirsiniz. Bölünmüş ürüne karşısınız ama yapacak bir şey yok artık.

Oyla 0
Her ne kadar bariz belirtileri olsa da sizin kuşta olmaması sevindirici.
Amphotericin-B evet pahalıdır. Ama bir o kadar da güçlü bir etken maddedir. Yalnız o makalede antifungal ilaçların da etki ettiğinden bahsedilmemiş. Fluconazole & Itraconazole, Flucytosine yahut Nystatin gibi erişimi oldukça kolay etken maddelere sahip ilaçlar ile de tedavi edilebilir. En basitinden Triflucan...

Yalnız bana kalırsa, Amfoterisin saydığım antifungallere göre daha etkili olur. Nereden temin edeceğiniz konusunda ise @bespokeN yardımcı olur..

Oyla 0
Evet makaleyi bende direkt paylaşacaktım. Teşekkürler @Taha Aktaş .
Fluconazole & Itraconazole, Flucytosine yahut Nystatin gibi erişimi oldukça kolay etken maddelere sahip ilaçlar ile de tedavi edilebilir. En basitinden Triflucan... / Doğrudur. Bu etken ürünler kullanılabilir. Triflucan bulmak son zamanlarda zor ancak imkansız değil.

Oyla 0
Bugün koksidiyoz tedavisinin 3. günü. Netcox kullanıyorum. Gece dışkıları şu şekilde, iyiye gideceğine kötüye gidiyor sanırım:

IMG_20211029_095449.jpg

Oyla 0