Cennet Papağanı Solunum Zorluğu

Archaeopteryx

iyikus.com Üyesi
Öncelikle herkese merhaba. Papağanı aldığından bu yana sürekli burnunda bir problem vardı. Burnu uyurken vs. sürekli akıyordu aynı şekilde uyurken hırıltılı sesleri geliyordu nefes almada zorluk çekiyor gibi. Araştırmalarım sonucu doğru düzgün bir şey bulamadım soğuk algınlığı gibi durmuyordu ,solunumda zorlukları vardı kesin bir çözüm bulamadım. Aylar sonra şuanda durumu daha kötü gibi gözüküyor bilmiyorum hastalığın arasında bir bağlantı var mi ama (belki zamanında solunum güçlüğü idi şimdi soğuk algınlığı da kaptı) son günlerde halsizleşmeye başladı gün içersinde çok fazla uyuyor ve pek fazla yem yemiyor. Belki 2-3 haftadır burnu akmıyor ama hâlâ solunum yolunda bir zorluk çekiyor. Ne yapabilirim kendisini bildim bileli çok fazla yem de yemiyor iştahı biraz az hasta olunca daha da az yemeye başladı iştahını nasıl arttırabilirim?
Hastalığı ne/(ler) olabilir??
Tedavisi nedir, neler yapabilirim???

Not: Dışkısı hafif sulu ve bazen asit düşmüş gibi kabarıp düşüyor.

İstek üzerine fotoğraf veya video atabilirim.
Belki soğuk algınlığı idi ve şuan bronşit veya astım olmuş olabilir mi?

pupa endüstriyel piliç yemi konusunda önde gelen ulusal bir firma. ancak egzotik yem/mama konusunda çok çok gerideler bunu söyleyebilirim. direkt marka eleştirdiğim çok nadirdir. yemin üzerinde pelet yazması gerçekten pelet olduğunu, kuşun her ihtiyacını eksiksiz karşıladığını göstermez. miksere 6 çeşit tohum, ekmek, un vb at presle al sana Türk usulü pelet

bakin bu da pelet yem :)

Son düzenleme:
Oyla 0
pupa endüstriyel piliç yemi konusunda önde gelen ulusal bir firma. ancak egzotik yem/mama konusunda çok çok gerideler bunu söyleyebilirim. direkt marka eleştirdiğim çok nadirdir. yemin üzerinde pelet yazması gerçekten pelet olduğunu, kuşun her ihtiyacını eksiksiz karşıladığını göstermez. miksere 6 çeşit tohum, ekmek, un vb at presle al sana Türk usulü pelet

Peki hocam versele laga b14 mü tavsiye edersiniz p19 mu? B14 cennet papağanı için daha uygun tabii de besin içerikleri farklı gibi.

Oyla 0
Peki hocam versele laga b14 mü tavsiye edersiniz p19 mu? B14 cennet papağanı için daha uygun tabii de besin içerikleri farklı gibi.

pelet hiç kullanmadım ihtiyacım olmadığı için, o nedenle yorum yapamam. ancak forumda bu iki yemle ilgili çok sayıda yorum var bakabilirsiniz. ikisi de "gerçek" pelet

kastettiğim şuydu : üzerinde pelet yazan her yem bizim anladığımız şekilde pelet değil. pelet yemin kuşun tüm besin ihtiyaçlarını tek başına eksiksiz karşılaması gerekir. üzerinde pelet yazması birşey ifade etmiyor yani, ben de kolaylikla yapabilirim bunu

Oyla 0

harfiyen katılıyorum :) Makinası ucuz olsaydı alıp bende yapacaktım :)

Oyla 0
pelet hiç kullanmadım ihtiyacım olmadığı için, o nedenle yorum yapamam. ancak forumda bu iki yemle ilgili çok sayıda yorum var bakabilirsiniz. ikisi de "gerçek" pelet

kastettiğim şuydu : üzerinde pelet yazan her yem bizim anladığımız şekilde pelet değil. pelet yemin kuşun tüm besin ihtiyaçlarını tek başına eksiksiz karşılaması gerekir. üzerinde pelet yazması birşey ifade etmiyor yani, ben de kolaylikla yapabilirim bunu
Bilemiyorum kilo alır tavsiyesi ile pelet yem almaya karar verdik, umarım işe yarar ve kuş beğenir. Pupa pelet yemi belirtmemin sebebi bana içeriğinin cazip gelmesiydi dedikleriniz sonrasında geri dönüp bakmam zaten.

Oyla 0
miksere 6 çeşit tohum, ekmek, un vb at presle al sana Türk usulü pelet

Peki versele laganında aynı böyle olmadığını nereden biliyorsun? Adamlar içerik bile yazmıyor. He ekstra olarak toz vitamin ekliyorlar onu biliyoruz :)

İçerik yazmadıkları için banada versele laga güven vermiyor mesela, belkide bir iki çeşit un, biraz toz vitamin, birazda gıda boyası ekleyip presliyorlar bilemiyorum açıkçası!..

Mesela ''Türk usülü'' Lintu pelete bir bakalım;

İçindekiler:

1FİĞ TOHUMU
2SOYA FASULYESİ TOHUMU
3MISIR TOHUMU
4BONKALİT UNU
5SOYULMUŞ YULAF TOHUMU
6BEZELYE ÇEŞİDİ KARIŞIK TOHUMU
7KIRMIZI DARI TOHUMU
8AK DARI TOHUMU
9KİNOA TOHUMU
10YEŞİL VE KIRMIZI MERCİMEK TOHUMU
11NOHUT TOHUMU
12PİRİNÇ KÜSPESİ
13KETEN TOHUMU
14MANŞ FASÜLYE TOHUMU
15SUSAM
16FINDIK KÜSPESİ
17FISTIK UNU
18CEVİZ İÇİ
19BADEM İÇİ
20SÜPÜRGE TOHUMU
21AYÇEKİRDEK İÇİ
22KABAK ÇEKİRDEK İÇİ
23HAVUÇ
24SUMAK
25TOZ TATLI BİBER
26KURUTULMUŞ NANE
27KURUTULMUŞ KEKİK
28TOZ TARCIN
29ÇÖREK OTU
30HİNDİSTAN ÇEVİZİ
31ÜZÜM KÜSPE
32KENEVİR
33YUMURTA YAN ÜRÜNLERİ
34BROKOLİ TOZ
35KURUTULMUŞ ELMA
36KURUTULMUŞ KAYISI
37ÇEMEN OTU TOZU
38OKİLEPTUS YAĞI
39DEVE DİKENİ YAĞI
40ZEYTİN YAĞI
41AY ÇEKİRDEĞİ YAĞI
42BUĞDAY YAĞI
43ANASON YAĞI
44KANTARON YAĞI
45ŞEKER
46PREMİX
47TAVUK UNU
48ISPANAK
49KİL
50KALSİYUM PROPİYONAT
51PROBİOTİK KARBİOTİK
52PREBİOTİK SAFMANNAN
53PRODOL
54DL-METHİONİNE
55L-LYSİNE
56L-TREONİNE

Göründüğü gibi 6 çeşit değil 56 çeşit :)

Lintu pelet yem.jpeg

Peletleride oldukça güzel görünüyor. Versele laga gibi gıda boyasıda yok, Türk usülü lintu pelette.. İstanbulvet gibi tecrübeli bir avian vette tavsiye ettiğine göre ''gerçek pelet'' olsa gerek :)

Oyla 0
Peki versele laganında aynı böyle olmadığını nereden biliyorsun? Adamlar içerik bile yazmıyor. He ekstra olarak toz vitamin ekliyorlar onu biliyoruz :)

İçerik yazmadıkları için banada versele laga güven vermiyor mesela, belkide bir iki çeşit un, biraz toz vitamin, birazda gıda boyası ekleyip presliyorlar bilemiyorum açıkçası!..

İçindekiler:

1FİĞ TOHUMU
2SOYA FASULYESİ TOHUMU
3MISIR TOHUMU
4BONKALİT UNU
5SOYULMUŞ YULAF TOHUMU
7KIRMIZI DARI TOHUMU
8AK DARI TOHUMU
9KİNOA TOHUMU
11NOHUT TOHUMU
12PİRİNÇ KÜSPESİ
13KETEN TOHUMU
14MANŞ FASÜLYE TOHUMU
15SUSAM
16FINDIK KÜSPESİ
17FISTIK UNU
18CEVİZ İÇİ
19BADEM İÇİ
20SÜPÜRGE TOHUMU
21AYÇEKİRDEK İÇİ
22KABAK ÇEKİRDEK İÇİ
23HAVUÇ
24SUMAK
25TOZ TATLI BİBER
26KURUTULMUŞ NANE
27KURUTULMUŞ KEKİK
28TOZ TARCIN
29ÇÖREK OTU
30HİNDİSTAN ÇEVİZİ
31ÜZÜM KÜSPE
32KENEVİR
33YUMURTA YAN ÜRÜNLERİ
34BROKOLİ TOZ
35KURUTULMUŞ ELMA
36KURUTULMUŞ KAYISI
37ÇEMEN OTU TOZU
38OKİLEPTUS YAĞI
39DEVE DİKENİ YAĞI
40ZEYTİN YAĞI
41AY ÇEKİRDEĞİ YAĞI
42BUĞDAY YAĞI
43ANASON YAĞI
44KANTARON YAĞI
45ŞEKER
46PREMİX
47TAVUK UNU
48ISPANAK
49KİL
50KALSİYUM PROPİYONAT
51PROBİOTİK KARBİOTİK
52PREBİOTİK SAFMANNAN
53PRODOL
54DL-METHİONİNE
55L-LYSİNE
56L-TREONİNE

Ekli dosyayı görüntüle 19620

Peletleride oldukça güzel görünüyor. Versele laga gibi gıda boyasıda yok, Türk usülü lintu pelette.. İstanbulvet gibi tecrübeli bir avian vette tavsiye ettiğine göre ''gerçek pelet'' olsa gerek :)
Valla hocam benim alabildiğim tek pelet versele laga p19 tropical o da iri taneli, alsam olur mu? Pek bir şey bulamadım forumda.

Oyla 0

İçindekiler:

1FİĞ TOHUMU
2SOYA FASULYESİ TOHUMU
3MISIR TOHUMU
4BONKALİT UNU
5SOYULMUŞ YULAF TOHUMU
7KIRMIZI DARI TOHUMU
8AK DARI TOHUMU
9KİNOA TOHUMU
11NOHUT TOHUMU
12PİRİNÇ KÜSPESİ
13KETEN TOHUMU
14MANŞ FASÜLYE TOHUMU
15SUSAM
16FINDIK KÜSPESİ
17FISTIK UNU
18CEVİZ İÇİ
19BADEM İÇİ
20SÜPÜRGE TOHUMU
21AYÇEKİRDEK İÇİ
22KABAK ÇEKİRDEK İÇİ
23HAVUÇ
24SUMAK
25TOZ TATLI BİBER
26KURUTULMUŞ NANE
27KURUTULMUŞ KEKİK
28TOZ TARCIN
29ÇÖREK OTU
30HİNDİSTAN ÇEVİZİ
31ÜZÜM KÜSPE
32KENEVİR
33YUMURTA YAN ÜRÜNLERİ
34BROKOLİ TOZ
35KURUTULMUŞ ELMA
36KURUTULMUŞ KAYISI
37ÇEMEN OTU TOZU
38OKİLEPTUS YAĞI
39DEVE DİKENİ YAĞI
40ZEYTİN YAĞI
41AY ÇEKİRDEĞİ YAĞI
42BUĞDAY YAĞI
43ANASON YAĞI
44KANTARON YAĞI
45ŞEKER
46PREMİX
47TAVUK UNU
48ISPANAK
49KİL
50KALSİYUM PROPİYONAT
51PROBİOTİK KARBİOTİK
52PREBİOTİK SAFMANNAN
53PRODOL
54DL-METHİONİNE
55L-LYSİNE
56L-TREONİNE

Ekli dosyayı görüntüle 19620

buradaki "Türk usulü" esprili bir anlatım. Bizim fırsatçı, merdivenaltı, sözde girişimcileri anlatmak içindir, ifade kırıcı olduysa özür dilerim tabi ki. Yoksa özel hayatımda kullandığım elektronik, giyim, gıda vb çoğu şey yerli malıdır. Misal, yabancıya göre daha pahalı bile olsa Torku alırım, daha düşük kalite bile olsa yerli beyaz eşya alırım. tabi ki bu kişisel tercihim

Versele global bir firma, kalitesi tartışılabilir ancak daha fazla güvenebileceğimiz bir marka pek yok. Üstelik pelet çok spesifik bir ürün. Takip ettiğim yabancı forumlarda da genelde çok memnun kalınan bir firma

şansen ben olsam pelet yem gibi çok spesifik bir konuda yerli markalara pek güvenmem, önce düzgün yem yapsınlar sonra pelete geçsinler. Bizim yerli firmaların çoğunun yıllık cirosu , adam gibi pelet makinası almaya bile yetmiyor maalesef (bu kesin bilgidir)

bahsettiğiniz markayı ilk kez sizden duydum ve çok sevindim, istanbulvet'in önermesi de ayrıca sevindirici. en kısa sürede temin edip deneyeceğim, forumda paylaşacağım

ancak konunun özü, Pupa almayın arkadaşlar, bu ürün çöp. Bu firmanın Versele ayarında ve hatta çok daha iyisini yapabilecek altyapısı , laboratuvar ve makine parkuru ve sermaye gücü var

Oyla 0
p19, b14, c bilmem ne, hangisini istiyorsan onu alabilirsin. Çok bir farkı olduğunu düşünmüyorum. İri taneliyse ufalayarak verirsin..
Öyle olur mu hiç ? muhabbet kusuysa b öncelikli ve c dışına çıkılmamalı. İçerikleri ayni görünse de farklıdır

Son düzenleme:
Oyla 0
Evet bu konuyu tekrar hortlatmışım gibi olacak ama probiyotik ve pelet yem yeni elime geçti. Kuşun durumu düzeldi hatta eski haline döndü diyebilirim. Bu elbette çok iyi kuş artık uyuklamıyor, yen yemesi içmesi vs. düzeldi fakat konuyu takip edenler bilecek bu son 3 haftalık halsizlikten önce yine belli başlı hastalığı vardı, tekrar ona döndü. Kuş haraketli, oyuncu, dışkısı da gayet normal (bazen ishal dışkıladığı oluyor nedense) lakin solumum güçlüğü (hırıltı), burun akıntısı, göğüs şişip azalması (son zamanlarda sürekli yapar oldu) ve kuyruk titremesi mevcut. Önerebileceğiniz bir şeyler var mı?
Bir de probiyotiği nasıl kullanacağım? Arkasında oranlar yazıyor da bağırsak florası için her zaman ilaç tedavisinden sonra bir kaç gün boyunca kullanın diyor.

Pazartesiden bu yana sadece pzt, çrş ve prş. bütün gün boyunca verdim onun dışında temiz su verdim.

Oyla 0
İlaç kullanım sonrası ya da haftalık programa göre 2-4 gün arası verilebilir probiyotik. Orni mix alma imkanınız varsa değerlendirilebilir.

Oyla 0
İlaç kullanım sonrası ya da haftalık programa göre 2-4 gün arası verilebilir probiyotik. Orni mix alma imkanınız varsa değerlendirilebilir.
Orni mix üst solunum ve hırıltı için bir ilaçtı galiba? Malesef ay başına kadar alma ihtimalim zor ay başında tekrar değerlendirsek ilerleme göstermez umarım. Orni mix üzerine forumda yazı okumuştum da o arkadaş bir sürü ilaç kullanmış bu ilacin geçirebileceğini düşünüyor musunuz? Doksimis gibi başa sarmak ki ağırsa da geri halsizleşmesini istemiyorum.
Probiyotik sağlıklı kuşlarda vitamin gibi haftalik kullanılmıyor mu? Sadece hasta kuşta toparlasın diye mi veriliyor?

Son düzenleme:
Oyla 0

Bu piyasadaki orni mixler nedense hiç etkisini göstermiyor. Ben içinde ilaç olduğundan bile şüpheliyim artık. Sen kullandınmı bu ürünü işe yaradımı?

Oyla 0
kronik bir durum söz konusu ise elbette işe yaramaz. Kullandığınız ilaçları düşününce pek fark yaratmayacaktır.

Oyla 0
Neler yapabilirim yardımcı olun lütfen ciddi bir durum mu?
Önceki muhabbet kuşumu solunum hastalığından kaybettim . Bu hastalık ilerlerse astıma dönüşebiliyor . Gözlerinde bir akıntı oluyordu sonra araştırdım ki bu da onunla ilgliymis. Dışkısı çok normal degildi suluydu genelde Nefes alırken vik vik sesler çıkarıyordu.

Oyla 0
solunum enfeksiyonları tek seferde iyileşmeyebiliyor , tekrar ilaç kullanımı gerekebiliyor maalesef

başka bir arkadaşımızın sizinle benzer bir rahatsızlığı vardı, veteriner aşağıdaki şekilde 3 ilacın karıştırılıp kullanılmasını önerdi, rahatsızlık devam ederse böyle bir tedavi düşünebilirsiniz.

doksisiklin sizde var, tylosin tartarat etken maddeli antibiyotik veteriner kliniklerinde satılır. flukonazol ya da nystatin'e gerek yok siz zaten kullandınız

petshop'un önerdiği baytril güçlü bir ilaçtir ancak daha çok ağır sindirim sistemi rahatsızlıklarında tercih edilir. yan etkisi aşağıda bahsedilen 3 ilacın toplamından daha fazladır

Az önce Cem Memur’la görüştüm. Süreci baştan anlattım sağolsun yardımcı oldu.

Doksisiklin + Tylosin + Flukonazol ya da Nystatin yapmamı önerdi. Keşke ayrı ayrı değilde baştan böyle bir mix antibiyotik karışımı yapsaydın dedi. Ventolin’e de gereksiz dedi.

Burnundaki oluşumu söylediğimde “Zaten bir mantar durumu varsa diye Triflucan ya da Mikostatin önerdim. O burnundaki şey büyük ihtimalle mantari bir oluşumdur sen ne kadar temizlesen de yeniden orası dolar.” dedi..

Yukarıdaki karışımı da 1 çay bardağı suya; 7 damla doksi, 7 damla tylosin, 4-5 damla da flukonazol şeklinde yapmamı önerdi ama bu oranlar bana olması gerekenin üzerinde geldi. 1 çay bardağı yaklaşık olarak 100 ml desek toplamında 18-19 damla çok değil mi? @neanderthalensis

Oyla 0