Cennet Papağanı Solunum Zorluğu

Archaeopteryx

iyikus.com Üyesi
Öncelikle herkese merhaba. Papağanı aldığından bu yana sürekli burnunda bir problem vardı. Burnu uyurken vs. sürekli akıyordu aynı şekilde uyurken hırıltılı sesleri geliyordu nefes almada zorluk çekiyor gibi. Araştırmalarım sonucu doğru düzgün bir şey bulamadım soğuk algınlığı gibi durmuyordu ,solunumda zorlukları vardı kesin bir çözüm bulamadım. Aylar sonra şuanda durumu daha kötü gibi gözüküyor bilmiyorum hastalığın arasında bir bağlantı var mi ama (belki zamanında solunum güçlüğü idi şimdi soğuk algınlığı da kaptı) son günlerde halsizleşmeye başladı gün içersinde çok fazla uyuyor ve pek fazla yem yemiyor. Belki 2-3 haftadır burnu akmıyor ama hâlâ solunum yolunda bir zorluk çekiyor. Ne yapabilirim kendisini bildim bileli çok fazla yem de yemiyor iştahı biraz az hasta olunca daha da az yemeye başladı iştahını nasıl arttırabilirim?
Hastalığı ne/(ler) olabilir??
Tedavisi nedir, neler yapabilirim???

Not: Dışkısı hafif sulu ve bazen asit düşmüş gibi kabarıp düşüyor.

İstek üzerine fotoğraf veya video atabilirim.
Belki soğuk algınlığı idi ve şuan bronşit veya astım olmuş olabilir mi?

Versele laganın A21 mamasını alabilirsiniz..
Son 3 gündür ilacı vermiyorum ve pek bir değişiklik olmadı. Dün biraz yem yemesi düzeldi gibiydi aynı şekilde dünden beri beni görünce kafesten çıkmak için çabalıyor lakin yanıma gelince direkt bir yere sıkışıp uyukluyor. Aynı şekilde 2 gündür yumurta maması veriyorum dün çok güzel yemişti bugün pek uzanmadı. Şırınga mamasını da hic bir yerde bulamadım.. Onun dışında su içme oranı baya bir geriledi eskisi kadar su içmiyor.
Bugün sabah fark ettim siyah dışkı yapmış. Başta kurumuştur, beklemiştir vs. dedim yine yaptı daha sulusunu. Ben de size sormak istedim. Anlamı nedir??

Son düzenleme:
Oyla 0
Dışkılar bir miktar bozuk görünüyor hala. K vitamini gönünden değerli besinler verebilir misiniz? Örneğin brokoli, roka, az oranda yulaf, canlı un kurdu ya da doğrudan hazır vitamin olarak k.
Toparlaması için dışkıyı zaman tanımak lazım. Yararlı bakterilerin sayısını arttırmak gerek. Probiyotikle desteklenmeli mutlaka.

Oyla 0
Dışkılar bir miktar bozuk görünüyor hala. K vitamini gönünden değerli besinler verebilir misiniz? Örneğin brokoli, roka, az oranda yulaf, canlı un kurdu ya da doğrudan hazır vitamin olarak k.
Toparlaması için dışkıyı zaman tanımak lazım. Yararlı bakterilerin sayısını arttırmak gerek. Probiyotikle desteklenmeli mutlaka.
Son 3 gündür mikostatin veriyordum. Elimde gervit-w var. Gervit-w de olur mu? Bakterilerin bağışıklık kazanmaması için kaç saat verebilirim? Mikostatin veriyorum ama tek gelişme kafeste durmak istememesi çıkarınca da direkt yanıma gelip uyukluyor, birde burun akıntısı kesildi gibi.

Oyla 0
mikostatini 5 güne mutlaka tamamlayınız. Ardından gerekli vitaminleri ve probiyotiği sağlayabilirsiniz.
Gervit-w de olur elbette. Probiyotik ilaç sonrası 2 gün peş peşe kullanmalısınız. Ardından her hafta herhangi 2 gün programınıza eklemelisiniz.

Oyla 0
Ağız açıp kapama, halsizlik, iştahsızlık, dışkılarda leke bırakma sorunlarında gelişme varmı?
IMG_20210807_211044.jpg

Oyla 0
Dediğim gibi kafeste durmak istemiyor lakin çıkarınca da direkt yanıma sıkışıp uyukluyor. İştahı eski günlere nazaran biraz daha arttı. Ağzını hâlâ açıp kapatıyor sebebini bilmiyorum. Dışkısı da az biraz üretrası sari + siyah diskiliyor fakat ishal olma oranı azaldi diyebilirim her 3/4 dışkıdan 1' i ishaldir sanırım (bu genelde dışkılamadan önce su içip içmemesini göre değişiyor gerçi, son günlerde su içme sıklığı da azaldı) Birazdan videoyu atabilirsem sizde görürsünüz.

Oyla 0
Biraz daha canlanmış görünüyor ama hala bir sıkıntısı olduğu belli. Siz mikostatini 5 güne tamamlayın ardından vitamin probiyotik kullanın. Adım adım gidelim.. Nefes almasında biraz rahtlama varmı? Yoksa hala zorlanıyormu nefes alırken? Biz sadece bir kaç dakikalık videosunu izliyoruz malum siz daha çok vakit geçiriyorsunuz o yüzden siz gözlemleriniz önemli...

Oyla 0
Biraz daha canlanmış görünüyor ama hala bir sıkıntısı olduğu belli. Siz mikostatini 5 güne tamamlayın ardından vitamin probiyotik kullanın. Adım adım gidelim.. Nefes almasında biraz rahtlama varmı? Yoksa hala zorlanıyormu nefes alırken? Biz sadece bir kaç dakikalık videosunu izliyoruz malum siz daha çok vakit geçiriyorsunuz o yüzden siz gözlemleriniz önemli...
Bugün daha uykuluydu çok yorgun görünüyordu. Akşam olunca bi' videodaki gibi hareketlendi ama çıkarınca direkt uyukluyor. Videoda da sabit kalması için parmağımı uzatıyorum anca öyle duruyor. Böyle haraketli olmasi iyi bir şey tabii ama yanıma gelince uyuklamasi hala gerideymişiz gibi hissetiriyor. Uyurken kısık da olsa hırıltı var bazen lakin burun akıntısı kesildi ağzını da bugün o kadar çok açmadı sanırım önceden sürekli yapıyordu. Bir de dışkısı hâlâ siyah, sabah 1 saat de olsa vitamin verdim. Biraz içti.
Mikostatinin de bugün 4. Günü olması lazım. Bugün, yem yemesi çok iyiydi ama sürekli yemin başında uyudu, su içmesi de dediğim gibi 2-3 gündür çok azaldı. + Kuş çok zayıflamış göğüs kısmı sip sivri bayır gibi yanlardan iniyor hiç eti yok nasıl kilo alcak bilmiyorum o yüzden de halsizliği vardır , şrınga mamasını hiç bir yerde bulamadım malesef.
Probiyotik olarak ne önerirsiniz?
Hafif hafif ilerliyorumuş gibi gözüküyor ama iyleşebilecek mi emin değilim...

Ekli dosyalar

• IMG_20210813_223948.jpg
    IMG_20210813_223948.jpg
    107.4 KB · Görüntüleme: 3
Oyla 0
Bugün daha uykuluydu çok yorgun görünüyordu. Akşam olunca bi' videodaki gibi hareketlendi ama çıkarınca direkt uyukluyor. Videoda da sabit kalması için parmağımı uzatıyorum anca öyle duruyor. Böyle haraketli olmasi iyi bir şey tabii ama yanıma gelince uyuklamasi hala gerideymişiz gibi hissetiriyor. Uyurken kısık da olsa hırıltı var bazen lakin burun akıntısı kesildi ağzını da bugün o kadar çok açmadı sanırım önceden sürekli yapıyordu. Bir de dışkısı hâlâ siyah, sabah 1 saat de olsa vitamin verdim. Biraz içti.
Mikostatinin de bugün 4. Günü olması lazım. Bugün, yem yemesi çok iyiydi ama sürekli yemin başında uyudu, su içmesi de dediğim gibi 2-3 gündür çok azaldı. + Kuş çok zayıflamış göğüs kısmı sip sivri bayır gibi yanlardan iniyor hiç eti yok nasıl kilo alcak bilmiyorum o yüzden de halsizliği vardır , şrınga mamasını hiç bir yerde bulamadım malesef.
Probiyotik olarak ne önerirsiniz?
Hafif hafif ilerliyorumuş gibi gözüküyor ama iyleşebilecek mi emin değilim...
proiyotik olarak röhnfried entrobac önerebilirim. Bu süreçte bira mayasıda oldukça kullanışlı olabilir. Onu da araştırın mutlaka.

Oyla 0
proiyotik olarak röhnfried entrobac önerebilirim. Bu süreçte bira mayasıda oldukça kullanışlı olabilir. Onu da araştırın mutlaka.
Siyah dışkı ciddi bir durum mu acaba? Salmonella da da öyle siyah asit gibi dışkıydı da (bu yine sadece siyah tabi).
Birde zayıflığı için önerebileceğiniz bir şey var mı? Mamayi, insan yemeklerini (bizim yediğimizi görürse) seviyor. Bugün biraz yem kırdım çok uğraşıyor yemin başında diye.
Dediğiniz ürünlere bakacağım. Teşekkür ederim

Oyla 0
Pelet yem alıp %50 oranında normal yemine ekleyebilirsin. Hem kilo aldırır hemde besin değeri iyidir.. Mama gibi düşünebilirsin besleyici yani.. Pelet yem olarak versele laganın ürünleri var onları inceleyebilirsin.. Birde lintu pelet yem var ama onuda çok fazla kullanan olmadığı için kalitesi nasıldır bilmiyorum. Ama içerik olarak iyi...

Mikostatini 5 güne tamamlayıp bırakırsın. Daha sonra dışkı görselleri ve video ekle ama dışkılar daha fazla olsun böyle tek dışkıya bakarak yorumlamak yanıltabilir..

Oyla 0
Siyah dışkıdan her zaman korkmak gerekmez. Bir yanlış durum çok hakim bu siyah dışkı için. Zift karası ve form olarakta bozuk olduğunda ciddi bir sıkıntıyı işaret eder daha çok.

Oyla 0
İyi akşamlar. Bugün hakkında bilgilendirmek istiyorum. Kuşun durumu stabil + olarak dışkısı (bir tanesini gördüm bugün pek yanında olamadım) ishal ve yeşil.
Bilmiyorum atlattı mi ama yine de belirteyim istedim, kağıt havlu yoktu simdi altına kağıt koydum. Yen yeme oranı ciddi oranda artti uyukluyor uyanınca direkt yeme koşuyor. Dışarı çıkarıyorum yem görürse dışarıda direkt yeme koşuyor baya bir yjyor boş durmuyor yani. Tabii umarım bu da başka bir hastalıktan dolayı değildir ne bileyim içine venom girmiş gibi vs. :)
Kuş bugün yine hareketli genelde akşamları n' oluyor ise canlanıyor kafesten çıkmak istiyor. Su içme oranı az ben gösterince içiyor ve hâlâ çook zayıf.
Birde dün akşamdan bu yana sürekli kabarık duruyor sebebini anlayamadım ama şunu fark ettim kafa tüylerinde dökülme olmuş.

A) Bir de bugün ses çıkarmaya başladı sebebi nedir acaba? Sürekli yapmıyor ama:

B) Dediğiniz pelet yem ve probiyotiğe baktım bir çok petshop gezdim lakin bulamadım. Bir petshop kuşun hastalığını sordu ben de durumunu söyledim kuruma olabilir dedi baytril önerdi. Baytril ağır bir antibyotik biliyorum ama kuruma olma olasılığı var mi sizce? Dili felan siyah ama kuruma da yok galiba.

C) Pupa diye bir markadan papağan pelet yem'i buldum bir de sizce olur mu? Diğer markalara baktım da hiç doğru düzgün bir şey yok ve olanlar da çok pahalı bu tür yemler çabuk bozulabiliyormuş hani 500gr 40₺ ye bulsam alicağim da hep 1kg 80₺ 120₺ felan.
Rohnfried entrobac' le beraber alacağım (bunu losyon paketi gibi satıyorlar galiba) tabii olursa.

D) Bugün yine şimdi fark ettim kuş yükseklere uçamiyor, dışarı çıkıyorum omzuma gelmek istiyor zıplıyor az yükseliyor fakat yere düşüyor.

Bugün haliyle 5. gün (tabii ilk gün sadece 1 damla ağzına damlatmıştım öğlen) ve son gün. Kuşta ilerleme var tabii ama hâlâ halsiz. Bazı günler dediğiniz gibi 4 saatte bir yenileyemedim ilacı ama sürekli kafesinde oldu. Bazı günler 1-2 saatlik su/ vitamin verdim. Umarım doğru ilaç kullanmışımdır ve umarım mantar riskini götürmüşüzdür...

Son düzenleme:
Oyla 0
Akşamları bol bol konuşun ilgilenin. Kafesten çıkarın uçsun takılsın.. Hastalık sürecinde psikolojik destekte çok önemli..

Pupayı pek kullanan yok sanırım. Yanlış hatırlamıyorsam deneyenler çok sert bir pelet olduğunu söylüyorlardı. Kuşlar yemekte zorlanıyormuş vs. Pelet yemleri bölünmüş olarakta satıyorlar diye biliyorum. Grpetürünleri sitesine ve akyolkardeşler sitesine bir bakın bölünmüş vardır belki...

Bozulma konusunda aynı hazır mamalar gibi düşünebilirsin pek farkı yok. Yani öyle hemen bozulan şeyler değil bunlar. Zaten kuru besinler öyle kolay kolay bozulmaz..

Siz herkesin her söylediğini ciddiye alırsanız işiniz zor :) Biz bu işin kitabını yazmaya hazırlanıyoruz şuanda ;) Alttaki linkten kurumayla ilgili yazdığım makaleyide okuyabilirsiniz...

Oyla 0
Akşamları bol bol konuşun ilgilenin. Kafesten çıkarın uçsun takılsın.. Hastalık sürecinde psikolojik destekte çok önemli..

Pupayı pek kullanan yok sanırım. Yanlış hatırlamıyorsam deneyenler çok sert bir pelet olduğunu söylüyorlardı. Kuşlar yemekte zorlanıyormuş vs. Pelet yemleri bölünmüş olarakta satıyorlar diye biliyorum. Grpetürünleri sitesine ve akyolkardeşler sitesine bir bakın bölünmüş vardır belki...

Bozulma konusunda aynı hazır mamalar gibi düşünebilirsin pek farkı yok. Yani öyle hemen bozulan şeyler değil bunlar. Zaten kuru besinler öyle kolay kolay bozulmaz..

Siz herkesin her söylediğini ciddiye alırsanız işiniz zor :) Biz bu işin kitabını yazmaya hazırlanıyoruz şuanda ;) Alttaki linkten kurumayla ilgili yazdığım makaleyide okuyabilirsiniz...

İnanma değil de ben olasılıkları tartıyorum sadece :)

Pupa' nin sert olduğu belirtiliyor evet ama su felan koyup yumuşatiyorlarmiş. Eğer bölünmüş bulamazsam illaki faydası olur herhalde.

Bir de ses çıkarması hakkında ne düşünüyorsunuz?
+ düzgün uçamiyor hastalıktan mıdır?

Son düzenleme:
Oyla 0
İnanma değil de ben olasılıkları tartıyorum sadece :)

Pupa' nin sert olduğu belirtiliyor evet ama su felan koyup yumuşatiyorlarmiş. Eğer bölünmüş bulamazsam illaki faydası olur herhalde.

Bir de ses çıkarması hakkında ne düşünüyorsunuz?
+ düzgün uçamiyor hastalıktan mıdır?

O zaman olasılıkları siz tartın bizi niye yoruyorsunuz :) Üstteki konuyu sonuna kadar okursanız olasılıkları daha iyi tartarsınız. Mesela orada Günay Dönmez diye birinin yazısınıda paylaştım o tam size göre ;)...

Oyla 0