Cennet Papağanı Solunum Zorluğu

Archaeopteryx

iyikus.com Üyesi
Öncelikle herkese merhaba. Papağanı aldığından bu yana sürekli burnunda bir problem vardı. Burnu uyurken vs. sürekli akıyordu aynı şekilde uyurken hırıltılı sesleri geliyordu nefes almada zorluk çekiyor gibi. Araştırmalarım sonucu doğru düzgün bir şey bulamadım soğuk algınlığı gibi durmuyordu ,solunumda zorlukları vardı kesin bir çözüm bulamadım. Aylar sonra şuanda durumu daha kötü gibi gözüküyor bilmiyorum hastalığın arasında bir bağlantı var mi ama (belki zamanında solunum güçlüğü idi şimdi soğuk algınlığı da kaptı) son günlerde halsizleşmeye başladı gün içersinde çok fazla uyuyor ve pek fazla yem yemiyor. Belki 2-3 haftadır burnu akmıyor ama hâlâ solunum yolunda bir zorluk çekiyor. Ne yapabilirim kendisini bildim bileli çok fazla yem de yemiyor iştahı biraz az hasta olunca daha da az yemeye başladı iştahını nasıl arttırabilirim?
Hastalığı ne/(ler) olabilir??
Tedavisi nedir, neler yapabilirim???

Not: Dışkısı hafif sulu ve bazen asit düşmüş gibi kabarıp düşüyor.

İstek üzerine fotoğraf veya video atabilirim.
Belki soğuk algınlığı idi ve şuan bronşit veya astım olmuş olabilir mi?

size önerim, veteriner hekim Cem Memur'la irtibata geçin, durumu ve kullandığınız ilaçları anlatın, internette telefonu var, kendisi Adana'da ama size telefonla yardımcı olacaktır. Onun hazırladığı 3 etken maddeli antibiyotik (sipira 7 in 1) çok başarılı ben kullanıyorum. O da fayda etmezse başka etkenler (mantar, protozoa vb) şüphelenilir , yine sizi yönlendirir

Oyla 0
size önerim, veteriner hekim Cem Memur'la irtibata geçin, durumu ve kullandığınız ilaçları anlatın, internette telefonu var, kendisi Adana'da ama size telefonla yardımcı olacaktır. Onun hazırladığı 3 etken maddeli antibiyotik (sipira 7 in 1) çok başarılı ben kullanıyorum. O da fayda etmezse başka etkenler (mantar, protozoa vb) şüphelenilir , yine sizi yönlendirir
Tamamdır yarın ilk iş iritbat kurmaya çalışacağım.

Oyla 0
Kapsamli veteriner incelemesi gerekiyor. Bu kadar ilaç sonrasi bir deneme yapmak uygun olmayabilir. Yine de ek besinler kullanarak enerjisini ve bağırsak florasini guclendiriniz.
Yazan hiç olmasa yardim etmediniz demekte haklisinizda bir şekilde iletişim kurulmuş. Hiçbirimiz veteriner hekim değiliz ki sonuca yönlendirme ile karar verelim ?

Oyla 0
Kapsamli veteriner incelemesi gerekiyor. Bu kadar ilaç sonrasi bir deneme yapmak uygun olmayabilir. Yine de ek besinler kullanarak enerjisini ve bağırsak florasini guclendiriniz.
Yazan hiç olmasa yardim etmediniz demekte haklisinizda bir şekilde iletişim kurulmuş. Hiçbirimiz veteriner hekim değiliz ki sonuca yönlendirme ile karar verelim ?
Neler kullanabiliriz? Tavsiye ettiğiniz bir şeyler var mi?

Oyla 0
Burun delikleri kapaniyorsa eğer bir pecete ucunu sivriltip temizlemek gerekiyor. Öncelikle bunu kontrol etmelisiniz. Genel anlamda üst solunum yolu problemleri daha belirgin göründüğünden doksisiklin etken maddeli ilaçlar kullanilabilir. Örneğin doksimis gibi. Solunum sorunu kaynakli olmama olasılığı çok düşük bu tip tikanma ve sesli otmelerin.

Oyla 0
Son 2 gündür tikanmalar daha fazla arttı. 2 günden önce burnu bu kadar tıkalı ve dolu değildi. İlk gördüğümüzden beri burnunu peçeteyle temizliyorum. Lakin temizlediğim gunden itibaren peçete ucu hafif sari nedense. Aynı şekilde burnunun kenarında da kuruyunca sari bir sekilde oluyor bu normal mi? Bugün doksimis kullanalı 7. Gün fakat kuş hâlâ uyukluyor, halsiz ve pek yem yemiyor. Sabah çıkardığımda sofraya gelip direkt yumurtaya uzandı. Normalde yumurta pek sevmezdi ama yediğini görünce mama yapmaya karar verdim. Mama tariflerine baktım, en çok yumurta, pirinc unu, galeta unu, havuç ve vitamin kullanılmış ben de daha önce öyle yapardim ama baska yerlere bakinca bazılarının bebe bisküvisi tavsiye ettiğini bazılarının da pirinç unu ve galeta ununun zararli olduğunu söylediğini gördüm.
Sizin tavsiyeniz var mıdır?
Biri de kekik yağının sağlıklı olduğundan bahsetmiş evde kekik yağı da var faydaliysa kullanabilirim.
Burun delikleri kapaniyorsa eğer bir pecete ucunu sivriltip temizlemek gerekiyor. Öncelikle bunu kontrol etmelisiniz. Genel anlamda üst solunum yolu problemleri daha belirgin göründüğünden doksisiklin etken maddeli ilaçlar kullanilabilir. Örneğin doksimis gibi. Solunum sorunu kaynakli olmama olasılığı çok düşük bu tip tikanma ve sesli otmelerin.

Oyla 0
İlaç kullanıldı ve etki etmediyse ilerlemiş bir astım problemiyle karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Gözlerinde herhangi bir akıntı şişlik durumları var mı? Göz nezlesi olduğunda da burunda tıkanmalar ve vikvikleme türevi sesler gözlemleniyor.
Mamada bebek büsk. verilebilir ancak oran az tutulmalı. Bunun yerine marketlerde satılan tuzsuz etimekler daha uygun olacaktır.. Yahut tam buğday ekmeği tercih edilebilir bir miktar. Bebe bisk. şeker oranı yüzünden mantar türevi şeyleri besleyip gün yüzüne çıkartıyor. Sorunu bu tarz mantarlarla alakalı ise yararı olmaz. Pirinç unu yararlı, galeta unuda az verilmelidir.

Oyla 0
İlaç kullanıldı ve etki etmediyse ilerlemiş bir astım problemiyle karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Gözlerinde herhangi bir akıntı şişlik durumları var mı? Göz nezlesi olduğunda da burunda tıkanmalar ve vikvikleme türevi sesler gözlemleniyor.
Mamada bebek büsk. verilebilir ancak oran az tutulmalı. Bunun yerine marketlerde satılan tuzsuz etimekler daha uygun olacaktır.. Yahut tam buğday ekmeği tercih edilebilir bir miktar. Bebe bisk. şeker oranı yüzünden mantar türevi şeyleri besleyip gün yüzüne çıkartıyor. Sorunu bu tarz mantarlarla alakalı ise yararı olmaz. Pirinç unu yararlı, galeta unuda az verilmelidir.
Gözleri sulu, burnu dolu hırıltı genelde yok lakin bazen oluyor. Astım olma ihtimali var mı? Bildiğim kadarıyla tedavisi yok ama..

Oyla 0
Eğer göz nezlesi ise teşhisi veteriner hekimin koyması gerekir. İnsanlara bulaşan bir kuş hastalığıdır.
Astım için solunum yolu açıcı şeyler, ortam temizliği vb. durumlarla en aza indirilebilir. Belirli aralıklarla hafi solunum ilaçları tekrarlanabilir ama veteriner kontrolünde yapılmalıdır.

Bu konu hakkında farklı bir görüşüm olmadığından diyebileceklerim bu kadar. İlaç öneremiyorum durumunun net olmamasından kaynaklı ve çok fazla ilaç elendiği için :(
Geçmiş olsun

Oyla 0
Eğer göz nezlesi ise teşhisi veteriner hekimin koyması gerekir. İnsanlara bulaşan bir kuş hastalığıdır.
Astım için solunum yolu açıcı şeyler, ortam temizliği vb. durumlarla en aza indirilebilir. Belirli aralıklarla hafi solunum ilaçları tekrarlanabilir ama veteriner kontrolünde yapılmalıdır.

Bu konu hakkında farklı bir görüşüm olmadığından diyebileceklerim bu kadar. İlaç öneremiyorum durumunun net olmamasından kaynaklı ve çok fazla ilaç elendiği için :(
Geçmiş olsun
Bugün ilacın son günü durum benzer uyukluyor, halsiz, burnu tıkalı ve sıcak, göz nezlesi var, kuyruk titremesi, kuyruğu bir de uyurken bazen düşürüyor ve nadiren hırıltı var. Dediğimiz gibi öğlen mama yaptım ve şaşırtıcı bir şekilde mamayi sevdi. Artık her gün yapmayı düşünüyorum.

Sizin dediğinize dönersek yakınlarda kuştan anlayan bir veteriner yok ki. Hastalığın ne olduğunu bende çözemedim. Solunum güçlünden başka bir şeye döndü bu. Belki sadece solunum problemi olup soğuk algınlığı kapmış olamaz mı? Belki ilaçla solunum güçlüğünü atlatmişizdir fakat hala grip vs. dir?
Öyle bir şey olamaz mı hocam?
Durumu nasıl netleştirebiliriz?

Son düzenleme:
Oyla 0
Bariz karaciğer sorunlarını gösteren bir dışkı gibi görünüyor. Kuş oldukça yıpranmış ve bu tarz organ iyileştirmeleri çok uzun zaman gerektirir, bazen çözümü bile olmaz. Sadece onu yormadan son anına kadar iyi beslemek haricinde yapacak bir şey yok.
Mama her gün değil de haftada 2 ya da 3 kez verilebilir (ilaç kullanılmadığı zamanlarda).

Oyla 0
İyileşme ihtimali yok mu?
Bariz karaciğer sorunlarını gösteren bir dışkı gibi görünüyor. Kuş oldukça yıpranmış ve bu tarz organ iyileştirmeleri çok uzun zaman gerektirir, bazen çözümü bile olmaz. Sadece onu yormadan son anına kadar iyi beslemek haricinde yapacak bir şey yok.
Mama her gün değil de haftada 2 ya da 3 kez verilebilir (ilaç kullanılmadığı zamanlarda).

Oyla 0
Istanbul Anadolu yakasında bildiğiniz veterinerler var mı? Kuştan anlayan. Gerçi Anadolu yakasındaki çoğu veteriner bile Kadıköy taraflarındadir. Pendiğe yakin var mıdır acaba?

Oyla 0
Oyla 0
İhtimali var elbette. Geç kalınmamalı. İnceleyebilir misiniz üstteki linki?

Oyla 0
İlaç öneremiyorum durumunun net olmamasından kaynaklı ve çok fazla ilaç elendiği için :(

Doğanay çok fazla ilaç elenmedi. Bir tek doksisiklin kullanıldı bu kuşa..

Önceki dışkılarına göre son dışkısı daha iyi bence. Dışkının yeşil kısmı fena değil toparlamış. Ürat kısmı içinse net birşey söyleyemiyorum. Doğanayın dediği gibi karaciğer ve böbrek sorunları olabilir..

Şuan için kısa bir mantar ilacı uygulaması iyi olabilir. Ama sorunu tam anlamıyla çözmeyebilir. Üstteki veterinere götürebilirseniz iyi olur. Mümkünse röntgen, dışkı tahlili vs. de yaptırın..

@neanderthalensis bu dışkının ürat kısmı hakkında bir düşüncen varmı?

1628355944453.png

Oyla 0