Cennet Papağanı Solunum Zorluğu

Archaeopteryx

iyikus.com Üyesi
Öncelikle herkese merhaba. Papağanı aldığından bu yana sürekli burnunda bir problem vardı. Burnu uyurken vs. sürekli akıyordu aynı şekilde uyurken hırıltılı sesleri geliyordu nefes almada zorluk çekiyor gibi. Araştırmalarım sonucu doğru düzgün bir şey bulamadım soğuk algınlığı gibi durmuyordu ,solunumda zorlukları vardı kesin bir çözüm bulamadım. Aylar sonra şuanda durumu daha kötü gibi gözüküyor bilmiyorum hastalığın arasında bir bağlantı var mi ama (belki zamanında solunum güçlüğü idi şimdi soğuk algınlığı da kaptı) son günlerde halsizleşmeye başladı gün içersinde çok fazla uyuyor ve pek fazla yem yemiyor. Belki 2-3 haftadır burnu akmıyor ama hâlâ solunum yolunda bir zorluk çekiyor. Ne yapabilirim kendisini bildim bileli çok fazla yem de yemiyor iştahı biraz az hasta olunca daha da az yemeye başladı iştahını nasıl arttırabilirim?
Hastalığı ne/(ler) olabilir??
Tedavisi nedir, neler yapabilirim???

Not: Dışkısı hafif sulu ve bazen asit düşmüş gibi kabarıp düşüyor.

İstek üzerine fotoğraf veya video atabilirim.
Belki soğuk algınlığı idi ve şuan bronşit veya astım olmuş olabilir mi?

doksimis (doksisiklin) kuşlarda kullandığımız en etkili ve yan etkisi nisbi olarak düşük antibiyotiklerden birisidir. genel olarak 5 kata kadar doz aşımı bile karaciğer tarafından tolore edilebilir

teorik yarı ömrü > 16 saattir ancak firmanın kullandığı muadil etken madde kalitesini bilemediğimiz için bu etki 12 saate kadar düşebilir. yani 12 saat sonunda ilacın terapötik etkisi kaybolmaya başlar, başa döneriz, hatta ilaca direnç gelişmeye başlayabilir.

bu nedenle ilaç sabah akşam ağızdan birer damla verilebilir. ya da tam dolu suluğa 8-10 damla ekleyip ilaçlı su min. 12 saatte 1 tazelenir. daha sık tazeleyebilirseniz iyi olur tabi ki. su damacana ya da market suyu olmalı. ilave olarak ilacı kullandığıniz sürece kafesteki kalsiyum ve mineral kaynaklarını (kum, kalamar, gaga taşı vb) çıkarırsanız ilacın etkisini artırmış olursunuz, doksisiklin az da olsa kalsiyum ve demire bağlanır ve etkisi azalır.

edit: amacım kimsenin tavsiyesini eleştirmek değil tabi ki herkes yardımcı olmaya çalışiyor.ancak genel uygulama bu şekildedir
Bugün saat 6.30 gibi ilacı vermeye başladım. Suluğa yaklaşık 8 damla. Öğlen saat 11.00 gibi yeniden tazeledim. Eğer sizin dediğiniz gibi 12 saatte başa dönme durumu ve bakterilerin bağışıklık kazanma durumu varsa ilk gün dahi olsa atilla hocamın aksine bütün gün verip daha sonra temiz su vermek daha mantıklı olacak gibi?
Yalnız tek sorun ilaç+ su + ilaç... Biçiminde mi olacak yoksa bir günün sonunda su verilip sabah 6.30-7 gibi tekrar ilac mi verilecek. Kısacası su ilaç döngüsü nasıl olacak?
Bu süreçte vitamin de kullanacak mıyım?

Oyla 0
Nihai sonuca varsak güzel olacak.
Bana bir rutin verseniz her gün o rutini uygular kuşun günlük durumlarını da paylaşırım zaten. Gerekirse ekstra/ farklı tedavi (rutine göre) belirtirsiniz zaten. Ortak bir paydaya vardığımizda günlük 4 saatte bir ilacı tazelemeyi düşünüyorum. Fakat yukari da belirttiğim sorular var.
Bugün saat 6.30 gibi ilacı vermeye başladım. Suluğa yaklaşık 8 damla. Öğlen saat 11.00 gibi yeniden tazeledim. Eğer sizin dediğiniz gibi 12 saatte başa dönme durumu ve bakterilerin bağışıklık kazanma durumu varsa ilk gün dahi olsa atilla hocamın aksine bütün gün verip daha sonra temiz su vermek daha mantıklı olacak gibi?
Yalnız tek sorun ilaç+ su + ilaç... Biçiminde mi olacak yoksa bir günün sonunda su verilip sabah 6.30-7 gibi tekrar ilac mi verilecek. Kısacası su ilaç döngüsü nasıl olacak?

Oyla 0
Atilla hocam süreçte beni çok bilgilendirdi sağolsun. Lakin benim amacım kuşa maksimum fayda sağlamak. O yüzden verilen bilgiler doğrultusunda ortak bir fikre bağlamak, körü körüne birine bağlanmaktan daha faydalı olacağını düşünüyorum. Yine de insanların münakaşa etmesi, ilaç ve süreç hakkında bilgi sağlaması güzel bir şey. Sayenizde süreç hakkında epey bilgi aldım.

Oyla 0
Atilla hocam süreçte beni çok bilgilendirdi sağolsun. Lakin benim amacım kuşa maksimum fayda sağlamak. O yüzden verilen bilgiler doğrultusunda ortak bir fikre bağlamak, körü körüne birine bağlanmaktan daha faydalı olacağını düşünüyorum. Yine de insanların münakaşa etmesi, ilaç ve süreç hakkında bilgi sağlaması güzel bir şey. Sayenizde süreç hakkında epey bilgi aldım.
Kuşunuza tüm gün antibiyotik verecekseniz eğer yatmadan 2 saat önce ilaçsız suyu koyup kuşunuz uyumadan önce suyu önünden çekebilirsiniz. Ertesi gün tekrar ilaçlı suyu sabah 7 de verebilirsiniz. Vitamini tedaviniz bittiğinde vermeniz bana göre daha doğru olur

Oyla 0
Son durum:
İlacı saat 7,11,18,22 arası koydum ve şuan kafeste taze su var.
Sabahki dışkı fotoğrafları:

Akşam dışkı fotoğrafı:

Kendisi:

- Yorun olarak: gün içersinde yine çoğu zaman uyuyor. Dünküne nazaran dışkısı hafif karşılaştı. Birde bazen dışarı çıkmak vs. istiyor 3-5 dk uçtuktan sonra genelde uyukluyor. Bugün 3 defa kafesinden çıkarmışımdır. Kuşu elime alınca çok hafif hissediyorum ama o biraz korkutuyor diyebilirim. Gagasinin sıcaklığı yine az biraz azalmış gibi fakat ben öyle denk gelmişte olabilirim. Umarım bir an önce atlatır ve umarım ilaç tedavisi işe yarar...

Oyla 0
Bugün ilaca başlıyalı 3. gün.
Kuşun durumu ilk güne göre daha iyi bu kesin.
-Yem yeme sıklığı ve miktarı arttı.
-Burun sıcaklığı hafif azalsada hâlâ var.
-Büyük ihtimalle burun akıntısı var. Büyük ihtimalle diyorum çünkü burunun aktığı belli ama hiç akarken görmedim.
-Uykulu olma durumu azladı Nerdeyse kafeste hiç durmak istemiyor ama dışarı çıkarınca girecek delik arıyor uyumak için. (Gerçi biz yanımıza geldiğinde direkt sevmeye başlıyoruz o da uykusunu getiriyor olabilir ?)
-Ayakları ılık sıcaklığı yok.

Günlük rutin:

0 -7 ilaç, 7-11 temiz su, 11-15, 23 ilaç

-Dışkısı sıvı büyük ihtimalle ilaçtandır bilmiyorum:

Akşam:

Sabah:

-.-.-.-.-.-.-.-.-.--.-.-.-.-.-.-.--.-.-.-.-.--.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.--.-.-.

Kendisi:

Oyla 0
doksisiklinin dışkıya/bağırsak florasına olumlu/olumsuz etkisi nisbeten sınırlıdır, ilaveten ilaca gün içinde çok ara verdiğiniz için bakterisid etki de yapamıyor maalesef.

bunun dışında ilacı 7 güne tamamlarsanız iyi olur, kuş iyileşti diye düşünüp bırakmayın
Bakterisid etkiden kastınızı anlamadım. Henüz kuşun iyileştiğini de düşünmüyorum zaten. 7 günün sonunda tüm bu olumsuz belirtilerin gitmesini umuyorum.

Oyla 0
Bugün 5. Gün sonu;
Kuşun ilerleme durumu ilk günden bir farkı yok. Yemek yeme orta düzey, su içme normal. Bir gelişme var gibi gözükse de bugün daha da bir geriledi en azından iyileşiyor gibi gözükmüyor.
Belirtiler;
Burun akıntısı
Gaga sıcaklığı
Göz nezlesi
Halsizlik
Kuyruk titremesi
Hafif sıvı sarımsı idrarli dışkı (yemek yedikten sonra ve önce büyük fark ediyor [büyük/küçük])
Nefes alışta zorluk (hatta uyumadan önce dikkat ettim:

Günlük rutin:
7-11 su 11-13-18-24 ilaç

Dışkı:

Burun akıntısı gözüküyor mu ama burunun full doluluğunu çekmeye çalıştım:

- İlaç düzeni neredeyse sabit olmasına rağmen pek bir gelişme sağladığını söyleyemem. Neredeyse 7 gün oldu olacak fakat hastalığında ultra uber bir ilerleme yok. Hatta bugün ölebileceğinden bile şüphe ettim. Anlaşılan bir şeyi yanlış yapıyoruz. 2. Günü belirtmemdim ama çok kötü geçmişti ve vitamin vermek zorunda kalmıştım. Bunu da şimdi belirteyim. Aynı şekilde 4. Günden de bahesetmedim neredeyse 3. Günle aynı idi.
Şuan 5. Gün beni biraz ürpertti böyle giderse düzeleceğini de zannetmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İstenilen durumda extradan video/fotoğraf atabilirim.
Ne yapmam lazim?

Oyla 0
Kuşunuza tüm gün antibiyotik verecekseniz eğer yatmadan 2 saat önce ilaçsız suyu koyup kuşunuz uyumadan önce suyu önünden çekebilirsiniz. Ertesi gün tekrar ilaçlı suyu sabah 7 de verebilirsiniz. Vitamini tedaviniz bittiğinde vermeniz bana göre daha doğru olur
Kimse bir şey söylemedi ben de bunu uyguladım şimdi de bağışıklık kazanmış diyorsunuz

Oyla 0
Gözünüzü seveyim yapmayın bir çözümü yok mu?
İlacı başka nasıl kullanacağım?
Bağışıklık mi kazanmış simdi?

Oyla 0
Nihai sonuca varsak güzel olacak.
Bana bir rutin verseniz her gün o rutini uygular kuşun günlük durumlarını da paylaşırım zaten. Gerekirse ekstra/ farklı tedavi (rutine göre) belirtirsiniz zaten. Ortak bir paydaya vardığımizda günlük 4 saatte bir ilacı tazelemeyi düşünüyorum. Fakat yukari da belirttiğim sorular var.
...

Oyla 0
Birşey diyeceğim dikkatimden kaçmış benim. Size ilacı bu şekilde kullanın diye kim söyledi ?
Bu arada yanlış anlaşılmasın (umarım yanlış anlaşılmıştır)
Orda mesela

7-11 diye belirttiğim de 3 saat su
11-13-18-24 diye belirttiğim de ise ilacı koydum ve tazeledim gün boyu kafesinde ilac oldu yani sizde oyle belirttiniz zaten?

Oyla 0
Kimse nasıl koyacağımı söylemedi ki. Bende arkadaşın dediğine uydum
Gözünüzü seveyim yapmayın bir çözümü yok mu?
İlacı başka nasıl kullanacağım?
Bağışıklık mi kazanmış simdi?
Kimse bir şey söylemedi ben de bunu uyguladım şimdi de bağışıklık kazanmış diyorsunuz
Suluğa 8-10 damla ekstradan suluktan çok içmiyor diye 200ml bardak koydum 16-20 damla.

Oyla 0
Konuyu baştan kaçırdığım için soruyorum, hangi ilaçlar kaç gün şeklinde devam edildi acaba?

Oyla 0