Cennet / Sevda Papağanları Cennet Papağanlarında Üreme Dönemi

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Cennet Papağanlarında Üreme Dönemi
Cennet papağanları evde üretebileceğiniz türlerden bir tanesidir. Üretimi doğru eş alımıyla mümkün olabilir. Diğer kuşlara nazaran tek eşliliğe önem veren cennet papağanları, eş bozma durumlarında aşırı strese girerler ve kendilerine zarar verirler. Yeni bir eş edinme şansı düşer.
Eş Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
24vtj78.jpg

• Eş seçiminde öncelikle göz bantlarına odaklanılmalıdır. İnce ve geniş göz bantlarına sahip türlerin kendi aralarında eş olmaları sağlanmalıdır. Böylelikle birbirlerine alışma süreci nispeten kolaylaşır.
  • Ayrıca sonradan sahiplenilen dişi veya erkek papağan ayrı bir kafeste gözlemlendikten sonra papağanınızla bir araya getirilmelidir.
  • Üreme dönemlerinde birbirlerine kur yaparken sesleri daha yüksek çıkar, asabi canlılara dönüşürler.
  • Çiftleri tek tek alıp evcilleştirdikten sonra aynı kafese koymak daha mantıklıdır, çünkü eş kuşların insanlara alışması zordur.
    Cennet Papağanlarında Üreme Belirtileri
    Üreme belirtilerinin en belirgini kurlarla başlar. Sesler yükselir, ayak atmalar ve kafes içi kanat çırpmalar da artış gözlemlendiğinde üreme dönemine hazır olduklarını söyleyebiliriz.
  • Bunun gibi üreme belirtilerini görünce kafese uygun ebatlarda yuvalık takıp içerisine kemirgen talaşı koyabilir ve yuvalarını hazırlayabilmeleri için onlara boyasız kağıt şeritler verebilirsiniz.
  • Kendileri talaşı ve nemlendirdikleri kağıt şeritleri belirli bir yere toplayıp yuvalarını yapacaklardır.
    Cennet Papağanı Çiftleştikten Kaç gün sonra yumurtlar?
  • Çiftleşmelerinden 10 gün sonra ilk yumurta, diğerleri ortalama 48 saat ara ile gelir. Yumurtlama sayısı ortalama 5 tir.

Cennet Papağanı yumurtadan kaç günde çıkar?
  • Kuluçka süresi mevsim ve nem oranına da bağlı olarak 21 ile 25 gün arasındadır, ama 7 günden sonra yumurta ışık ile kontrol edilerek yumurtanın dolu olup olmadığı anlaşılabilinir.
    İnceleyiniz; Dolu - Boş Yumurta Kontrolü Nasıl Yapılır?
  • İnceleme sonrası Boş yumurtayı almak dişinin daha az yorulmasını sağlar. Yumurtaları kontrol ederken kuşların yuvada olmaması, yumurtaya kokusunu değiştirecek kadar fazla el sürmeden kontrol etmeniz önemlidir. Bu arada dişi papağan eşi tarafından beslenir veya erkek ile dönüşümlü olarak yem yemeye çıkarlar.

Kıral

Yeni Üye
Selam kolay gelsınn benımkıler ılk 4 tane yumurta yaptı ama hayvanlar gece ustlerıne yatmamıss gunduz yatıyodu ve yawrular ıcınde tamemen olusmustu lakınn ustune yamadıklaro ıcın yawrular yumurtanın ıcınde hep olmustu kontrol ettıgımdeee ne yapmam gwrekırr bılgı verebılırmısınızz neden boyle olmus olabılırrr

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yumurtalar soğuduğunda genelde kuşları kurtaramıyoruz. Başka bir eş ya da kuş besliyorsanız onların altına yumurtaları kaydırabilirsiniz böyle durumlarda. Yumurtanın öldüğünden eminseniz yumurtaları almanızı öneririm.

Askinv

Yeni Üye
Merhaba. Bir çift cennet papağanım var, ilk yumurta geldikten 2 gün sonra bi kaç saat arayla 2 yumurta geldi 2 güne bir 2 yumurta gelmeye devam ediyor. İkisininde dişi olduğunu sanıyorum çiftleşmeleri de sırayla yapıyorlar önce biri üstte bi süre sonra diğeri üstte. 1 hafta oldu ilk yumurta geleli yumurta kontrolü yaptım boş. Eğer ikisi de dişi ise çiftleşmeleri ve düzenli yumurta vermeleri normal mi? 26962697

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Eğer 1 gün arayla 2 yumurta geliyorsa ikiside dişidir ve yumurtaların tamamı boştur. Kızgınlıktan dolayı bu tarz hareketler yapıyor olabilirler. Bu normal bir durumdur ama kızgınlık yumurtası yapmaları yanına eş alma zamanının geldiğini gösteriyor. Alınmadığı taktirde kronik bir rahatsızlığa dönüşebilir.

Askinv

Yeni Üye
Eğer 1 gün arayla 2 yumurta geliyorsa ikiside dişidir ve yumurtaların tamamı boştur. Kızgınlıktan dolayı bu tarz hareketler yapıyor olabilirler. Bu normal bir durumdur ama kızgınlık yumurtası yapmaları yanına eş alma zamanının geldiğini gösteriyor. Alınmadığı taktirde kronik bir rahatsızlığa dönüşebilir.
Çok teşekkür ederim bu gün eş alırım umarım o da dişi çıkmaz :)

Cennetpapaganı

Yeni Üye
Merhabalar benim cennet papağanlarım yumurta verdi 6 tane bugün 21 gün oluyor bugün baktım ki 5 tane kalmış acaba yemiş olabilir mi ne yapmam gerekiyor bu arada kalamarlarıda duruyor

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, yumurta eksilmesi varsa ya yiyorlar ya da kafesten atmış olabilir. Diğer yumurtaların doluluk durumundan eminseniz beklemekten başka çareniz yok maalesef. Yapılabilecek tek şey daha az rahatsız etmek ve kalsiyum açısından zengin yiyeceklerin oranını bir miktar arttırabilirsiniz. Örneğin yumurta maması yaparak.

ryunus

Yeni Üye
Merhaba, hayırlı üretim ve bol yavrular almanız dileğiyle başlayacam, benim bi çift personata violet türü ciftim var almış olduğum arkadaşta yavrularını biliyorum fakat bende iki defa yumurta yaptı iki defada boş yumurta verdi hayvanlar, döl tutmadı, e vitamini aldım s vitamini aldım şimdi bi defa daha yumurtladı 2. yumurta geldi dun, bir türlü yardımınızı rica edebilirmiyim, şimdiden teşekkürler

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, benim en sevdiğim mutasyonlardan biri Personata Violet. Umarım verimli bir kuluçkası olur. Tek başına e vitamini yeterli olmuyor. Bunu tohum ve mamayla desteklerseniz verim alma oranınız artacaktır. Kondisyon yönünden zayıf olduğunda kuşlar yumurtlasalarda boş çıkma oranı yükseliyor. Birde dişi iyi durmadığı için oran düşebiliyor.

Breedmax alabilecek bütçeniz var ise öneririm. Oldukça faydalı. Yok alacak bütçem derseniz eğer doğal yollarla ve sabırla beklemek lazım. Mamasına az oranda keçi boynuzu tozu, taze nane, taze kekik ve havuç + e ve S vitaminleri vererek süreci hızlandırabilirsiniz. Bizi haberdar eder misiniz kuluçka devamı boyunca?
Güzel haberlerinizi bekliyor olacağım.

ryunus

Yeni Üye
Yorumunuz için teşekkür ederim tavsiyelerinizi uygulayacağım.. Gelişmeleri sizinle paylaşacağım kuşlarımın fotolarını ve daha önceki yavrularını size atıyorum şimdiden teşekkürler...3155

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Az bağırsalar 3-5 çiftte ben beslemek istiyorum ama çok gürültülüler. Maşallah çok güzel kuşlar

ryunus

Yeni Üye
Kuşların altından çıkan yavrular albino, lutino ve baba gibi personet atıyor inşallah dölü tutar ve çıkarırsa buradan paylaşacağım

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İnşallah tutar. Bir miktar popo çevresi tüyü traşlanabilir. Teşekkür ederim güzel teklifiniz için. Cennet beslemem pek mümkün değil. Umarım bebekleri olursa iyi bakabilecek kişilere gider

ryunus

Yeni Üye
İnşallah tutar. Bir miktar popo çevresi tüyü traşlanabilir. Teşekkür ederim güzel teklifiniz için. Cennet beslemem pek mümkün değil. Umarım bebekleri olursa iyi bakabilecek kişilere gider
kuşum dün 5. yumurtayı bıraktı 1, 3 ve4 boş 2. yumurta dolu şükür:cool: diğer yumurtayıda bekliyecem artık. İlginizden dolayı teşekkür

ryunus

Yeni Üye
Teşekkürler dün yumurtalara baktıgım zaman 3. yumurtada tutmuş damarlanma ve kalp atışı vardı inşallah alabiliriz yavruları sağ salim. (4. ve 5. yumurtalarda acaba tutarmı geçmi damarlanma oluyor acaba)