Cennet / Sevda Papağanları Cennet Papağanlarında Üreme Dönemi

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
4-5 gün içerisinde damarlanıp damarlanmadığı belli oluyor. Büyük olasılık doludur bence. Genelde ilk 1-2 yumurtalar boş geldiğinde diğerleri dolu olabiliyor.

Cenkkara

Yeni Üye
Cennet Papağanlarında Üreme Dönemi
Cennet papağanları evde üretebileceğiniz türlerden bir tanesidir. Üretimi doğru eş alımıyla mümkün olabilir. Diğer kuşlara nazaran tek eşliliğe önem veren cennet papağanları, eş bozma durumlarında aşırı strese girerler ve kendilerine zarar verirler. Yeni bir eş edinme şansı düşer.
Eş Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Ekli dosyayı görüntüle 2130

• Eş seçiminde öncelikle göz bantlarına odaklanılmalıdır. İnce ve geniş göz bantlarına sahip türlerin kendi aralarında eş olmaları sağlanmalıdır. Böylelikle birbirlerine alışma süreci nispeten kolaylaşır.
  • Ayrıca sonradan sahiplenilen dişi veya erkek papağan ayrı bir kafeste gözlemlendikten sonra papağanınızla bir araya getirilmelidir.
  • Üreme dönemlerinde birbirlerine kur yaparken sesleri daha yüksek çıkar, asabi canlılara dönüşürler.
  • Çiftleri tek tek alıp evcilleştirdikten sonra aynı kafese koymak daha mantıklıdır, çünkü eş kuşların insanlara alışması zordur.
    Cennet Papağanlarında Üreme Belirtileri
    Üreme belirtilerinin en belirgini kurlarla başlar. Sesler yükselir, ayak atmalar ve kafes içi kanat çırpmalar da artış gözlemlendiğinde üreme dönemine hazır olduklarını söyleyebiliriz.
  • Bunun gibi üreme belirtilerini görünce kafese uygun ebatlarda yuvalık takıp içerisine kemirgen talaşı koyabilir ve yuvalarını hazırlayabilmeleri için onlara boyasız kağıt şeritler verebilirsiniz.
  • Kendileri talaşı ve nemlendirdikleri kağıt şeritleri belirli bir yere toplayıp yuvalarını yapacaklardır.
    Cennet Papağanı Çiftleştikten Kaç gün sonra yumurtlar?
  • Çiftleşmelerinden 10 gün sonra ilk yumurta, diğerleri ortalama 48 saat ara ile gelir. Yumurtlama sayısı ortalama 5 tir.

Cennet Papağanı yumurtadan kaç günde çıkar?
  • Kuluçka süresi mevsim ve nem oranına da bağlı olarak 21 ile 25 gün arasındadır, ama 7 günden sonra yumurta ışık ile kontrol edilerek yumurtanın dolu olup olmadığı anlaşılabilinir.
    İnceleyiniz; Dolu - Boş Yumurta Kontrolü Nasıl Yapılır?
  • İnceleme sonrası Boş yumurtayı almak dişinin daha az yorulmasını sağlar. Yumurtaları kontrol ederken kuşların yuvada olmaması, yumurtaya kokusunu değiştirecek kadar fazla el sürmeden kontrol etmeniz önemlidir. Bu arada dişi papağan eşi tarafından beslenir veya erkek ile dönüşümlü olarak yem yemeye çıkarlar.
Cennet papağanlarım 25 Mart’ta ilk yumurtalarını yumurtdı toplamda 4 yumurta yumurtladılar daha Çıkmadı yavrular rahatsız olurlar diye kontrol edemiyorum kızgınlık yumurtası değil çiftleşirken gördüm ne zaman çıkar ilk yavrular

Cenkkara

Yeni Üye
Cennet papağanlarım 25 Mart’ta ilk yumurtalarını yumurtdı toplamda 4 yumurta yumurtladılar daha Çıkmadı yavrular rahatsız olurlar diye kontrol edemiyorum kızgınlık yumurtası değil çiftleşirken gördüm ne zaman çıkar ilk yavrular

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Cennet Papağanlarında Üreme Dönemi

Kuluçka süresi mevsim ve nem oranına da bağlı olarak 21 ile 25 gün arasındadır, ama 7 günden sonra yumurta ışık ile kontrol edilerek yumurtanın dolu olup olmadığı anlaşılabilinir.

Unal Orhan

Yeni Üye
Merhaba kolay gelsin ben bir çift sevda papağanı almıştım pet shoptayken dışı diye aldığım kuş yumurtanın üstündeydi şuan erkek olarak bildiğim kuş kanatlarını açıp dişi kuş üstüne çıkıyor bunun nedeni ne olabilir

ryunus

Yeni Üye
Yuvalık ta taktik ikisi yuvadan hiç cikmiyor
Hiç yumurta yaptılarmı. Sevda ve cennet papağanlarında dişi erkek ayırımı baya zor çünkü. Eğer yuvadalar ise yuvayı hazırlıyor olabilirler. Daha sonra yumurtluyor zaten yumurtaları kontrolü yapmak lazım veya çok iyi bilen birisine danışmak gerek çatından veya başka bişiden anlıyorlar.

ryunus

Yeni Üye
4-5 gün içerisinde damarlanıp damarlanmadığı belli oluyor. Büyük olasılık doludur bence. Genelde ilk 1-2 yumurtalar boş geldiğinde diğerleri dolu olabiliyor.
Bugün itibariyle kuşların damarlanması artık embriyo şeklinde kalp atışlarını felan görür oldum artık kuşları rahatsız etmiyorum. Kısmet olursa ayın 28i gibi ilk yavrum çıkacak ve sizlerle buradan paylaşacağım yavruları. Sadece şunu söylemek istiyorum arkadaşlara kuşlardan çabuk vazgeçmeyin damızlıklıkarınızdan bahsediyorum. Çünkü ne zaman oturacağı belli olumuyor ve bakım çok önemli ben kuşlara sadece yemini suyunu eksik etmezdim ama yetmediğini anladım, bu hatadan döndükten sonra E-S takviye vitaminleri ve POWERMAX mama ve yaş mama ile takviye yaptığım zaman baya etkilerini gördüm arkadaşlarada tavsiye ederim bir hobici olarak. Hayırlı ve bol kazançlı hobiler

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Gözünüz aydın. Mama kullanımı ayrıca iyi vitamin tercihi kuşları çiftleşmeye biraz daha yönlendiriyor ve döl kalitesini arttırıyor. Tabi ortam şartlarının da uygun olması çok önemli. Adınıza çok sevindim. Dört gözle bekliyor olacağım

ryunus

Yeni Üye
Gözünüz aydın. Mama kullanımı ayrıca iyi vitamin tercihi kuşları çiftleşmeye biraz daha yönlendiriyor ve döl kalitesini arttırıyor. Tabi ortam şartlarının da uygun olması çok önemli. Adınıza çok sevindim. Dört gözle bekliyor olacağım
Sukurler olsun bugun cennetlerim yavrusunu cikardi bende sizin ile paylasayim dedim. Burada benim gibi cok anlamayan ve bilmeyem arkadaslara guzel bi konu olsun. Herkese bol yavrulu ve kazancli hobiler3349

Unal Orhan

Yeni Üye
Hiç yumurta yaptılarmı. Sevda ve cennet papağanlarında dişi erkek ayırımı baya zor çünkü. Eğer yuvadalar ise yuvayı hazırlıyor olabilirler. Daha sonra yumurtluyor zaten yumurtaları kontrolü yapmak lazım veya çok iyi bilen birisine danışmak gerek çatından veya başka bişiden anlıyorlar.

Unal Orhan

Yeni Üye
merhabalaR hocam dişi olarak aldığım kuş önceden yapmıştı bu ikinci yumurtlaması eşinden ayırdım başka bir kuşla eşleştirdim burada da yaptı şimdi onun eski eşinide aldım erkek olan ama onu başka bir kuşla eşleştirdim toplam 3 yumurtası var şuan 3 gün önce son yumurtayı yumurtladı ilk yumurtladığı yumurtasını kırdı şuan 3 yumurta var hocam bu kuş eski eşini tanır mı

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Belirli bir süre geçtikten sonra başka bir eşe bağlanabiliyorlar. Daha önce eşleştikleri kuşlarla iyimser oluyorlar ama bam olarak bir tanıma söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Burada biraz fiziksel görünümden ziyade uv ışınlarının etkisi olduğunu düşünüyorum Eş seçiminde.
UV Flüoresan altında Kuşların Bilinmeyen Değişimleri

Trn.brk

Yeni Üye
Merhabalar. ocak ayında almış olduğum cennet papağanlarım hala çiftleşmediler nedeni ne olabilir. Çifleşmeleri içim yapmamız gereken bir şey var mı

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhabalar. ocak ayında almış olduğum cennet papağanlarım hala çiftleşmediler nedeni ne olabilir. Çifleşmeleri içim yapmamız gereken bir şey var mı
Merhaba cinsiyetlerinden eminseniz eğer, ek olarak kızıştırıcı ürünler kullanılabilir. Cennet papağanları biraz daha zor eş tutan kuşlar. Bu nedenle süreç uzuyor.

Trn.brk

Yeni Üye
Merhaba cinsiyetlerinden eminseniz eğer, ek olarak kızıştırıcı ürünler kullanılabilir. Cennet papağanları biraz daha zor eş tutan kuşlar. Bu nedenle süreç uzuyor.
Cinseyetlerden eminiz kızıştırıcı olarak ne tavsiye edersiniz yuvalığa sürekli kağıt çekiyorlar sonra kağıtları bir kaç gün snra tekrar dışarıya çıkarıyorlar.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
hmm. Böyle durumlarda kısa süreli ayırma yöntemine gidilebilir ama gözlem yapmalısınız.
Yahut kızıştırıcı yiyeceklerden haşlanmış yumurta maması, taze nane ve kekik, nijer tohumu, cedene tohumu kuşları kızıştırıyor. Aynı şekilde mamaya az miktarda keçi boynuzu tozu, havuç ilave ederseniz etkili olacaktır düşüncesindeyim.

Breedmax gibi ürünlerde satın alınıp kullanılabilir.

Trn.brk

Yeni Üye
hmm. Böyle durumlarda kısa süreli ayırma yöntemine gidilebilir ama gözlem yapmalısınız.
Yahut kızıştırıcı yiyeceklerden haşlanmış yumurta maması, taze nane ve kekik, nijer tohumu, cedene tohumu kuşları kızıştırıyor. Aynı şekilde mamaya az miktarda keçi boynuzu tozu, havuç ilave ederseniz etkili olacaktır düşüncesindeyim.

Breedmax gibi ürünlerde satın alınıp kullanılabilir.
Teşekkür ederim

Unal Orhan

Yeni Üye
Merhabalar kuşlarım sevda papağanı 2 mayısta ilk yumurtayı verdiler 24 saat sonra bir yumurta da bu şekilde toplam 5 yumurta yumurtladılar ilkini kırdı iki kuş 16 gün boyunca bastılar ve dün bir yumurta daha yumurtladılar bugün bir tane daha yumurtladılar bu ne anlama geliyor şimdi ikisi dışı mi bunların