Cennet / Sevda Papağanları Cennet Papağanlarında Üreme Dönemi

gemini00862

Yeni Üye
Merhabalar hayırlı üretimler hocam bende 1çift cennet ya da sevda var zor anlaştırdım kaynaştılar çiftleştiler çiftleşme sonucunda 1 tane kızgınlık attı sonra tekrar çiftleştiler yine 1 tane yumurta muhtemel yine kızgınlıktı. 2. kızgınlık yumurtasından sonra dişi ve erkek daha iyi anlaşmaya hatta dişi erkeğin yuvaya girmesine de izin verdi sabahları öğlenleri yuvadalar ikisi de. dişinin sesi çığlık değil ama benzeri bir sesi geliyor belirli bir süre sonra kesiliyor. bazen de dişi dışarda iken erkek kendi yuvada oluyor dişi ve erkekten eminim yumurtlar mı bir sağlık sorunu var mı ne yapmam lazım şimdiden sonsuz teşekkürler.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Süreç doğru gidiyor gibi görünüyor. Bu aşamada mutlaka ek vitamin mineral takviyelerini eksik etmeyin ve daha az rahatsiz edin ?

ekara

Yeni Üye
merhabalar bir çift cennet papağanım var. Çifleştiklerini görmedim fakat ilk yumurtayı 18 Ağustos ta aldım 6. son yumurtayı da 31 Ağustosta aldım. Kuşlarımı rahatsız etmemek için yumurta kontrolünü son yavru çıktıktan 10 gün sonra yani 10 Eylül de yaptım fakat ne yazık ki hiç biri dolu değildi birazda üzülmedim değil açıkçası. Daha sonrasında her ihtimale karşın 27 Eylüle kadar bekledim fakat hiç bir değişiklik olmayınca altlarından yumurtaları aldım 28 Eylül de de tesadüfen çifleştiklerini gördüm.

1. Sorum : Sizce bu çifleşmeden bir yavru almam mümkün olurmu?
2. Sorum : 1. yumurtlama serisinden sonra 2. yumurtlama serisi arasında bu kadar kısa gün mesafesi olur mu ?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
merhabalar bir çift cennet papağanım var. Çifleştiklerini görmedim fakat ilk yumurtayı 18 Ağustos ta aldım 6. son yumurtayı da 31 Ağustosta aldım. Kuşlarımı rahatsız etmemek için yumurta kontrolünü son yavru çıktıktan 10 gün sonra yani 10 Eylül de yaptım fakat ne yazık ki hiç biri dolu değildi birazda üzülmedim değil açıkçası. Daha sonrasında her ihtimale karşın 27 Eylüle kadar bekledim fakat hiç bir değişiklik olmayınca altlarından yumurtaları aldım 28 Eylül de de tesadüfen çifleştiklerini gördüm.

1. Sorum : Sizce bu çifleşmeden bir yavru almam mümkün olurmu?
2. Sorum : 1. yumurtlama serisinden sonra 2. yumurtlama serisi arasında bu kadar kısa gün mesafesi olur mu ?
Merhaba çok üzücü yumurtalarin dolması. Umarim yeni kuluçka da dolar. Genelde yumurtalar altindan alındığında iki hafta içinde tekrar eşleşmeler gözlemlenir. Ancak sizin süreç düşünüldüğünde hiçbir yavru cikmamasindan kaynaklı süreci erken başlatmış olabilirler. Sorun olmayacaktir. Döl verimini arttıran gidalar ya da takviyeler sununuz. E vitamini, breedmax gibi ürünler, selenyum içerikli takviyeler gibi..m

gemini00862

Yeni Üye
başkan 2 defa kızgınlık attı normal dedin yukarıda yazmıştık 3. kez daha tek yumurta attı. yuvaya degil direk kafese tunekten yumurtluyor tabi sis gorunce ara ara kafese baktım onun da etkisi olabilir mi acaba ?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
başkan 2 defa kızgınlık attı normal dedin yukarıda yazmıştık 3. kez daha tek yumurta attı. yuvaya degil direk kafese tunekten yumurtluyor tabi sis gorunce ara ara kafese baktım onun da etkisi olabilir mi acaba ?
Zannetmiyorum. Yuvayi benimsememis ya da huyu böyle. Bu tarz farklı karakterde dişiler var

Burakylbk

Yeni Üye
Merhaba benim bir çift cennet papaganim var.ciftlestiklerini görmedim,dişi kanat açıyor ama erkek hiç oralı değil üstünde geziyor geri uçuyor ?yanliz 28 şubattan beri 4 yumurta verdi dişi. Anlamadık bu işi boşmu dolumu bilmiyorumda sizce kızgınlık yumurtası bukadar çok olurmu