Deneyimsiz anne ve 0 deneyimle kuluçka dönemi

Beyzagül G.

Çevirmen
Merhabalar tekrardaan. Bugün ikinci çiftimin dişisinin garip davranışları yüzünden kafes tabanındaki iki yumurtasını fark ettim. Biri aşırı kırık olduğu için attım, diğeri hafif kırıktı ama atmak istemedim hem ilgilenip üzerine yatmaya çalıştığı için hem de devamı gelirse diye moralini bozmamak için. Sorunum şu ki bu çiftimin kafesinde yuvalık var ve dişisi normalde içine giriyordu. Ona rağmen iki yumurtayı da kafesin dışına bırakmış. Birisi yuvalıktan feci uzak diğeri nispeten yakındı. Önlem olarak yumurtanın düşeceği mesafeyi kısalttım altına yumuşak bez sererek, inşallah bundan sonra aynı hareketi yaparsa yumurtalar kırılmaz. İlgilendiği yumurtayı yuvaya koydum lakin girmedi, kafes tabanında olunca da üzerine rahat yatamadı ama ilgileniyor en azından. O yüzden bez olan kısma çektim belki rahat yatar diye. Ama ben şimdi bu kuluçkayı nasıl yöneteceğim? Kendi kendilerine yumurtalara bakabilecek mi bu iki acemi? Yumurtalar ışık görse sorun olur mu? Yavrular çıksa yine bi şekilde bakarım da o aşamaya daha çok var. Bir de ek besin olarak yem çimlendirmek ve mama harici ne yapabilirim? Sularına multivit katmalı mıyım? Bende acemiyim .d Bundan önce diğer çiftim bir kez kuluçka dönemine girdi sayılırdı ama 2 den fazla yumurta gelmedi ve dişi yumurtalara yatmadı geceleri, sadece gün içinde onlarla takılıyordu. O yüzden o dönemimi deneyim olarak saymıyorum çünkü yok, varsa bile başarısız.

Şu an yatmaya çalışmıyor ama anne de baba da yumurtaya yakın durup yukardan onu seyrediyorlar. Bugün dışarıda olmam gerektiği için pek durumlarını gözlemleyemeyeceğim ama yarından itibaren daha etkin süreçle ilgilenebilirim. İnşallah bir sonuç alabiliriz. İkisi de çok sevdiğim yavrularım, yavruları daha da tatlı olur eminim ki.
WhatsApp Image 2022-01-13 at 10.15.00.jpeg

Merhabalar tekrardan. Bugün 5 yumurtamızın ilki çatladı, yavrumuz çıktı :love:. Elimden geldiğince forumdaki konuları okuyorum ama verebileceğiniz her tavsiyeye açığım ki sağlıkla büyüyebilsin bebekler.

Danışmak istediğim konu şu: Şimdiye kadar anneyle yakından kibarca ilgilenen baba nedense anneyi yavrunun üstünde yatarken aşırı rahatsız ediyor. Resmen boğuşuyor kalksın diye rahat bırakmıyor. Sizce amacı ne? Yavruyla bi alıp veremediği mi var, yoksa sadece beslemek mi istiyor? Kendi mi yatacak ne anlamadım ki. Yavruya zarar vermez inşallah. Ne yapmalıyım bu durum normal mi? Birde kendi tüylerini yoluyor babamız göğsünün alt bölgesini yoldu bacaklarına geçti... Kafesin dışındayken o kadar odaklanmıyor tüylerine. Tüy kapsüllerini de açmak yerine yolmayı tercih ediyor.
Tüylerini folluğun zemini için yoluyor olabilir.bebek için

Bu durum biraz karmaşık. Tekrar çiftleşme isteği, bebeğe bakma isteği bu tip davranışlara yöneltiyor. Her dişi yuvaya erkek kuşu sokmuyor. Soksa da kısa süreli izin veriyor. Bu tarz bir durum olabilir ya da olumsuz olan diğer yön ise yuvayı dağıtma isteği olabilir. İyi gözlem gerekiyor. Genelde 2. söylediğim nadir olur.

Yolma durumu için görsel görmeliyim.

Bazen yumurtaları ve yavruyu altına almaya çalışıyormuş gibi geliyor bazen sadece yavruyla uğraşıyormuş gibi geliyor; yerlerini değiştirip durdu en son fırsat bulduğunda, yavrunun özellikle. Dünden beri bakıyorum ama hala emin olamadım amacından. Yuvadan uzak tutmaya çalışıyorum olabildiğince :/. Bu yavrular kaçıncı günden itibaren beslenmeye başlıyor? Gagası bile yok gibi nasıl anlayacağım anası babası besliyor mu yoksa ben mi beslemeliyim diye? Bilgisizliğimden kaybetmeyeyim şimdi yavrucağı.

Yolma durumu için görsel görmeliyim.
WhatsApp Image 2022-02-15 at 14.00.27.jpeg

Dış parazit veya dış mantardan uygulaması mı yapsam diye düşündüm ama kuluçka dönemindeler. Son dış parazitin üzerinden de 6 ay geçmemiştir daha.

Merhabalar tekrardan. Bugün 5 yumurtamızın ilki çatladı, yavrumuz çıktı :love:. Elimden geldiğince forumdaki konuları okuyorum ama verebileceğiniz her tavsiyeye açığım ki sağlıkla büyüyebilsin bebekler.

Danışmak istediğim konu şu: Şimdiye kadar anneyle yakından kibarca ilgilenen baba nedense anneyi yavrunun üstünde yatarken aşırı rahatsız ediyor. Resmen boğuşuyor kalksın diye rahat bırakmıyor. Sizce amacı ne? Yavruyla bi alıp veremediği mi var, yoksa sadece beslemek mi istiyor? Kendi mi yatacak ne anlamadım ki. Yavruya zarar vermez inşallah. Ne yapmalıyım bu durum normal mi? Birde kendi tüylerini yoluyor babamız göğsünün alt bölgesini yoldu bacaklarına geçti... Kafesin dışındayken o kadar odaklanmıyor tüylerine. Tüy kapsüllerini de açmak yerine yolmayı tercih ediyor.
Gozunuz aydin. Bizimde 4 yumurtamizdan biri dun catlamis.
Ayni gun dogmuslar ?
Anne besliyor mu diye bende derin dusunce ve endise icindeyim. Hic baktirmiyor beni gorunce.

Gozunuz aydin. Bizimde 4 yumurtamizdan biri dun catlamis.
Ayni gun dogmuslar ?
Anne besliyor mu diye bende derin dusunce ve endise icindeyim. Hic baktirmiyor beni gorunce.
14 Şubatta doğdu bizim eşeksıpaları ya, inşallah ömürleri uzun olur :D Ben arada bakabiliyorum yine, anneyle aramız iyi, aşırı ciyaklamıyor küçük olsa da sarılık da var kursağının olması gereken yerde o yüzden karnı tok diye varsayıyorum. Ama gözlerim üzerlerinde tabii nolur ne olmaz ailecek acemiyiz çünkü :ROFLMAO:

İki sorum daha var. Birincisi akyolkardeşler'e güveniyor musunuz? Kuşlarımın sayısı elle sayıldığından bölünmüş ürün alacağım; ürünler gerçek gelir mi? Ya da bölünmemiş ürün alsam daha mı iyi olur. İkincisi aşağıdaki alışveriş listem nasıl? Fazlam veya eksiğim var mı takviye açısından? Özellikle eloktrolit açısından emin olamadım seçtiğim üründen Quiko B varken olmasa da olur gibi geldi

sepet.jpg

İki sorum daha var. Birincisi akyolkardeşler'e güveniyor musunuz? Kuşlarımın sayısı elle sayıldığından bölünmüş ürün alacağım; ürünler gerçek gelir mi? Ya da bölünmemiş ürün alsam daha mı iyi olur. İkincisi aşağıdaki alışveriş listem nasıl? Fazlam veya eksiğim var mı takviye açısından? Özellikle eloktrolit açısından emin olamadım seçtiğim üründen Quiko B varken olmasa da olur gibi geldi

Ekli dosyayı görüntüle 22657
Ben elektroliti evde kendim yapiyorum.
Gerwit ve entrobac kullandigim urunler. B vitamini eve yakin petshop avisol sattigi icin mecbur onu almistim tuy donemi. Yavrular yeni dogdugu icin (kemik gelisimi), anne de kuluckadan yeni ciktigi icin kalsiyum takviyesi ozellikle ister. imkan varsa listeye nekton msa da ekleyin derim. Ben ozellikle benim kuslarin kalamara olan duskunlugu azalinca urunun cok ise yaradigini dusunuyorum.
Ben grpet uzerinden aliyorum ama akyoldan alan arkadaslar guvenilir oldugunu soylerler.

Maşallah, anne baba güzel beslemiş. Göz rengi erik rengi dedikleri, daha açık bir belirginlikte. Ya tarçın bir kuş ya da çekinik bir mutasyon olacak :)

Maşallah, anne baba güzel beslemiş. Göz rengi erik rengi dedikleri, daha açık bir belirginlikte. Ya tarçın bir kuş ya da çekinik bir mutasyon olacak :)
Çok şükür güzel bakıyorlar demek? Maşallah Doğanay Bey, bana kalsa küçücük bebek ne kadar çok şey tahmin ettiniz. Fotoğrafta belli olmasa da beyaz minik tüyleri var bakalım nasıl bir güzellik olacak.

Kuşlarınızın iyot eksiğini nasıl tamamlıyorsunuz acaba? Blogda eğer kuşlar çok gaga gıcırdatıyorsa iyot eksikliği olabileceğini okumuştum ve erkeğim yemek tuzu yemeye de çalışıyo sürekli. Kaya tuzu alsam olur mu yoksa farklı bir yöntemi var mı?

Yavrular yumurtadan kaç saatte çıkıyor? Dün gece 01:30dan beri bir yumurtadan ses geliyor. Bugün temizlik bahanesine kontrol ettim ve cidden yumurtadan geliyor ses. Üzerinde küçük bir delik de açılmış. Yardımcı olur diye iki damla ılık su ekledim yumurtaya şimdi annesi üzerinde yatıyor. Sıkıntısız çıkar değil mi? Büyük kardeşi daha hızlı çıkmıştı.